Memur ve memur emeklileri hükümetten zam haberini bekliyor

Memurlar ve memur emeklileri toplu sözleşmede hükümetin teklifine kilitlendi. Memur-Sen’in talebi kabul görürse, en düşük emekli maaşı 2018’de 310, 2019’da 410 lira artacak

Memur ve memur emeklileri hükümetten zam haberini bekliyor

Yaklaşık 5.1 milyon kamu görevlisi ve memur emeklisinin gözü toplu sözleşmede... Konfederasyonların taleplerini inceleyen Kamu İşveren Heyeti'nin 14 Ağustos'ta sunacağı zam teklifi merakla bekleniyor. Memurlar ve memur emeklileri için 3 alternatifli zam talebi hazırlayan Memur-Sen ise hükümetin yeni bir teklif sunmayıp, taleplerinden birini kabul etmesini istiyor. Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, tekliflerinin kümülatif olarak maaşlara yıllık en düşük yüzde 16.60, 2 yıllık yüzde 38.52 zam içerdiğini vurguluyor. Eğer Memur-Sen'in talebi kabul görürse; en düşük memur emeklisi maaşında, 2 yılda yapılacak 4 zamla toplam 720 liralık artış gerçekleşecek. Halen en düşük memur emeklisi maaşı bin 871 lira. Bu maaş 2018'de 2 ayrı zamla toplam 310 lira artışla 2 bin 181 liraya ulaşacak. 2019'da da 2 ayrı zam ile 410 liralık artış sağlanacak ve en düşük memur emeklisi maaşı 2019'da 2 bin 591 liraya çıkacak.

7 TALEP GÖRÜŞÜLÜYOR

21 Ağustos'a kadar tamamlanacak toplu sözleşmede ayrıca memur emeklilerine ilişkin 7 talep de karara bağlanacak. Bu talepler şöyle: "Dini bayramlarda bin 915 lira ikramiye ödensin. Aynı unvanlı kadro ya da görevden emekli olanlar arasında kurum farklılığı kaynaklı maaş farkı giderilsin. Kamunun dinlenme tesislerinde yüzde 50 indirim olsun. Muayene ve ilaç ücret farkı ile özel hastanelerde muayene farkı alınmasın. Emekliler sendikaya üye olabilsin. Maaşlar talep halinde aylık olarak ödensin. Toplu taşıma ücretsiz olsun." dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
%3 +3 onerirler %3+4e tamam der bu satilmis sendika.
İŞÇİ EMEKLİSİ 3.00 BİN VE 4.000 ARASI ALIYOR 2.500 OLMASI İÇİN UĞRAŞ VERİLİYOR.I ONU DA HÜKÜMET VERİRSE TABİ. 2.500 DE AZ..EĞER MEMUR EMEKLİSİ DE AYNI İŞÇİ EMEKLİSİ MAAŞINI ALSIN, ŞU AN EMEKLİLİĞİ HAK ETTİĞİ HALDE EMEKLİ OLMAYAN TÜM MEMURLAR EMEKLİ OLUR. BÖYLECE, İŞ ARAYAN İŞ İSTEYEN YANİ BOŞTA GEZEN ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇLERE YOL AÇILMIŞ OLUR.İŞSİZLİK VERİLERİBİR NEBZE GERİLEMİŞ OLUR.MEMUR-SEN İLK DEFA GÜZEL ORANLAR BELİRLEMİŞ.VERGİ DİLİMİ ADALETSİZLİĞNİN GİDERİLMESİ İÇİN CUMHUR REİSİMİZİN EMRİ DE VAR.İNŞALLAH İYİ OLUR.YOKSA AK PARTİ SEÇİMLERDE İLK DEFA HÜSRANA UĞRAYABİLİR.
ASGARİ ÜCRETTEN NE HABER ? BU BELİRLENECEK OLAN ZAM ORANLARI 2019 DAKİ SEÇİM SONUÇLARINDA DOĞRUDAN ETKİLİ OLACAK AZ PARA = OY YOK ÇOK PARA İKTİDARA DEVAM !
KAMU İŞÇİ MEKLİLİLERİDE İŞÇİLERİN SÖZLEŞMESİNE GÖRE ZAM ALSIN BU AYRIMCILIĞI BİR EMEKLİ OLARAK KINIYORUM LANET OLSUN BÖYLESİ AYRIMCI DÜZENE EMEKLİ ALIYORSA HEPSİ EŞİT ALSIN MEMUR AYRI SSK AYRI BÖYLE DÜZEN OLURMU BUNU UYGULAYANLARIN AKLİ DENGESİNİ ÖLÇMEK LAZIM SAYGILAR
sendikaymis onlari allaha ahvale ediyor kahrolsunlar diyorum eger sahtekarlik yaparlarsa
1/4 ünden emekli maaşıalıyom.34 sene hizmet verdimdevletime.elime 1450 tl geçiyo.Reva buysa helal etmiyomhaklarımı.
Görüşmeler bu şekilde neticelenirse hem hükümet hemde sendika büyük yara alır ve bu süreçten karlı çıkan tek kişide MERAL AKŞENER olur.
Diğer Haberler