Memurlara Maliye'den 'lojman' müjdesi

Kamu lojmanlarının satışıyla ilgili olarak Maliye Bakanı Naci Ağbal'dan memuru rahatlatan açıklama geldi. Lojmanlarının satışında alım hakkının ilk olarak memurlara verileceğini duyurdu.

Memurlara Maliye'den 'lojman' müjdesi

Maliye Bakanlığının iki ayrı Milli Emlak Genel Tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

Bakan Naci Ağbal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kamu lojmanlarının satışını da düzenleyen kanunun geçen yıl yürürlüğe girdiğini hatırlattı.

Söz konusu kanunun uygulanmasına ilişkin açıklayıcı hükümlerin bulunduğu tebliğin bugün Resmi Gazete'de yayımlandığına işaret eden Ağbal, tebliğle lojmanların öncelikli satın alma hakkını memurlara verdiklerini söyledi.

AK Parti hükümetleri olarak, toplumun tüm kesimleri gibi memurları da düşünerek kararlar aldıklarının altını çizen Ağbal, şöyle devam etti:

"Satışa, öncelikle kat mülkiyeti olan konutlarda halihazırda oturan ve satın alma talebi bulunan konutlarla başlayacağız. Kat mülkiyeti bulunmayan konutların da kat mülkiyetinin çıkarılması sağlanacak ve onlar bundan sonra satışa konu edilecek. Şu anda savunma, güvenlik, adalet ve istihbarat hizmetlerinde kullanılanlar hariç, satışa konu 50 bin lojman var. Bu lojmanların satışını, kamu kurumlarımızın yapacağı çalışmalar çerçevesinde, öncelikli olarak içinde oturan memurumuzun talebi üzerine yapacağız. İhaleye çıkacağız ve oluşan fiyatın yüzde 10 düşüğüne alım hakkını ilk olarak memurumuza vereceğiz yani memurumuz ihale sonucunda oluşan fiyat üzerinden, 'Bu konutu ben alacağım.' derse, peşin ödemede ortaya çıkan fiyatın yüzde 10 düşüğüne alabilecek. Taksitle ödemek isterse yüzde 25'i peşin, 48 aya kadar taksitle kendisine satacağız. Memurumuz, bu satışlar için banka kredisi de kullanabilecek."
"Hazine taşınmazları en etkin şekilde kullanılacak"

Bakan Ağbal, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Hazine taşınmazlarının kamu idarelerine tahsisiyle ilgili tebliğle de kamu kaynağı olan bu taşınmazların ekonomik, etkili ve verimli kullanılması amacıyla tahsis kriterlerinin belirlendiğini bildirdi.

Bu kapsamda, kamu idarelerinin öncelikle varsa kendi mülkiyetlerindeki taşınmazları kullanmalarının, mevcut tahsisli taşınmazların boş ve atıl kısımlarının en etkin şekilde değerlendirilmesinin sağlandığını aktaran Ağbal, şunları kaydetti:

"Yine bu tebliğle imar planında konut, ticaret ve sanayi alanı olarak ayrılan Hazine taşınmazları için tahsis talebinde bulunulamayacak. Kamu idareleri mevcut ve gelecek yıllardaki ihtiyaçlarını dikkate alarak tahsis talebinde bulunacak ve zorunlu olmadıkça şehir merkezlerinde ve kıymetli alanlarda yer alan Hazine taşınmazlarını talep edemeyecek." AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 20 yorum
düz memur hayatta alamaz alırsa bürüokrat memurlar uzmanlar mühendislaer alır onlarında zaten evleri var yapılan iş hayır değil önceden sempatim vardı ama artık kalmadı satılan mal devletin malı faydalanacaklar mütahit ve ağababalar
bi bunu yapmamıştınız helal olsun bakalım bundan sonra nereleri satacaksınız askeriyelere dersiniz en güzel yerlere yerleşmişler diye son bi satışınız da oralar olur bakalım başka neresini satacaksınız
Kendi yandaşlarına çekilen bir peşkeş......ye babam ye......!
olamaaaz...gene mi makarna!
Sayın ağbal; Lojmanda oturan kaç memur var. Madem lojman hakkında müjde veriyorsun lojmanlarda oturan memur kirası kadar diğer memurlara da ek ödeme yap. İnsanlar 1000-1500 arası kira ödüyor. Yazık. 399 sayılı kanuna tabi çalışanların 4. aydan itibaren ilave olarak %20 vergiye girdiklerini müdürlerinin 3-4 katı vergi ödediklerine çözüm getir. Getirmezsin tabiki yapsana böyle bir iyilik. Bak o zaman oy potansiyeli ne kadar artıyor. Zam yapmayın yeterki şu vergi adaletsizliğini çözün.
Sizde haklisiniz.Sata sata birşey kalmadı.Insanlarin evini de satın.
torpille kamuya kendi adamınızı yerleştirip milletini malını yine kendi adamlarınıza vermek gariban gariban deyip milleti uyutmak, mal mülk para hırsı sonrada kul hakkı hesabını öbür tarafta versin inanç duygusu, hiç kimsenin hakkı öbür dünyada verilecek hesap değildir, artık herkes hesabını bu dünyada vermeli almalı
başka ülkede olsa işçiler isyan eder. ne kadar saçma . memurun işçiden ne üstünlüğü var
Öncelik yapılacaksa konutta oturan memura ihaleden önce rayiç bedel üzerinden satılmalı. Eğer memur almazsa ihaleye çıkılmalı.
memurunda para mı var ki alsın
içinde oturana demiycen işallah.
MEMURLARA ZORLA EMLAK KOMİSYONCULUĞU YAPTIRACAKLAR.PARASI OLMAYAN Kİ ZATEN %80 İNİN EV ALACAK PARASI YOKTUR,OLANLARDA ESKİMİŞ YIPRANMIŞ LOJMANI NE YAPSIN.BUNLAR Pİ YASADAKİ SİMSARLAR İLE ANLAŞIP BUNLARIN PARASI İLE KENDİLERİNE DİYE ALACAKLAR VE BELLİ BİR SÜRE SONRA KOMİSYONLARI ALIP DEVREDECEKLER.
memur Allahın lütfu asgari ücretli ise Allahın cezası vahhh ki ne vahhh. Aç memur varsa bu ay ki 1600 tl mi verebilirim
Bakanlık olarak her memur alsın diye taban fiyatı 1 trilyon olarak belirledik. Bu fiyatlara da satın alan çıkmazsa demek ki fiyatlarımız yüksek daha düşük tutara arsa olarak katarlılara, araplara olmadı israile satmak zorunda kalacağız. Biz de hizmet bitmez.
Üniversite kampüslerinde ki lojmanlar ne olacak? Buralar ya satılmamalı, eğer satılacaksa da memurlara ya da hocalara oturanlara öncelik tanımak kaydıyla satılmalı. İleriye dönükte sadece memur ve hocalara satılabilir diye şerh konulmalı. Yoksa her isteyen alırsa yarın buralar illegal örgütlerin hücre evleri, fuhuş yerleri olur. En riskli grup olan üniversite öğrencilerimizin güvenliği kalmaz. Dışarıda ki lojmanlara bir şey demem. Ama Üniversitelerin içindeki lojmanlar istisna tutulmalı. Bence tebliğ biraz aceleye gelmiş. Yeniden düzenlenmesi gerekiyor.
vergi dilimine % 20 ye giren yanlız memurlar değil işçilerde giriyor alınmayan paranın vergisini memur işçi ödüyor
Açık Artırmayla satılmalı aksi halde Haram olsun alana da satana da bunlarda yetim hakkı vardır. Yaparsın açık artırma usülü ihale kim fazla verir ise o alır bitti.
Bu Lojmanları alacak olanlar şimdiden belli.Bu da yetmedi altı aydır devletin kasasından bu lojmanlara yenileme ve tadilat hızlı bir şekilde devam ediyor Araştırın bakın sanki yangından mal kaçırılıyor.
Üretmek yok devamlı bir şeyler sat nereye kadar. Çiftçi üretmesin, hayvancılık yapan üretmesin, şeker fabrikaları üretmesin ondan sonra çıksın başbakan tarımda dünya birincisiyiz desin. İyice insanları mala bağladılar. Bunların yaptığı şark kurnazlığı. Yani toplum hiçbir biçimde kazanç elde etmesin sadece bunların vereceği hibelerle dönüm paraları ile üç kuruş harçlıkla bunlara bağımlı kalsın. Ondan sonra eski çalışma bakanı çıksın 800 tl iyi para bununla çok güzel geçinilir desin.Ama yandaşlarına ve kendilerine lüks hayat ohhhh ne rahat. Sonra da dini kullan. Çalıya ama yol yapıyaaa desinler
o zaman bütün binalara kat irtifakı verin millet de rahatlasın devlet sadece kendini düşünüyor çünkü başka türlü satamaz o lojmanları.
Diğer Haberler