Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmedi.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), eylül ayı PPK toplantısında beklendiği gibi faizlerde değişikliğe gitmedi.

Politika faizi yüzde 8, faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borç alma faizi yüzde 7.25, koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizi yüzde 9.25 ve geç likidite penceresi (GLP) faizi de yüzde 12.25 seviyesinde kaldı.

**TCMB kararı öncesi 3.4575 seviyesinde yer alan dolar/TL, faiz kararı sonrası 3.4520 seviyesinde.

**

PPK sonrası açıklama şöyle:

"Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetteki toparlanmanın güç kazandığına işaret etmektedir. İç talepteki iyileşme devam ederken Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir. Kurul, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir.

Enflasyonun bulunduğu yüksek seviyeler ve çekirdek enflasyon göstergelerine ilişkin gelişmeler fiyatlama davranışlarına dair risk oluşturmaktadır. Bu çerçevede Kurul, sıkı para politikası duruşunun korunmasına karar vermiştir.

"SIKI DURUŞ SÜRECEK"

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Merkez bankası yolunucak kaz gibi bizim milleti bankalara yem etmiş. Sormak lazım banka faizlerini bu kadar yukarıda tutmak için kaç paraya kendilerini bankalara satmışlar. 100 bin tl kredinin geri ödemesi 190 bin. Banka diyor ki sen kendine ne alıyorsan banada aynısından alıcaksın. Böyle bi faiz sistemi başka kaç ülkede var. Merkez bankasının tüm çalışanlarını işten çıkartıp yerlerine çoban koymaK lazım ancak bir çoban kendi haklını soydurmaz.
Diğer Haberler