Mesleki yeterlilik belgesi olmadan işçi çalıştırana ceza

Bugüne kadar belgesiz işçi çalıştıranlar sadece uyarılıyordu. Bu durum 1 Ocak’tan itibaren değişiyor.

Mesleki yeterlilik belgesi olmadan işçi çalıştırana ceza

Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan, 48 tehlikeli ve çok tehlikeli meslekte belgesiz işçi başına 500 lira ceza geleceğini vurguladı.

Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan, tehlikeli ve çok tehlikeli kabul edilen işlerde sertifikasız işçi çalıştırma zorunluğuna uymayanlara yeni yılla birlikte ceza keseceklerini söyledi. Ceylan “Bugüne kadar ceza kesilmedi, uyarıldı. Ama artık ceza da verilecek” dedi.

Geçtiğimiz dönemde yapılan çalışmalarla 17’si inşaat sektöründe olmak üzere toplam 48 tehlikeli ve çok tehlikeli mesleğe yönelik olarak belge alma zorunluluğu getirilmişti. Bunlardan 17’sinin inşaat sektörüne dönük olduğunu belirten Ceylan, “Bunun dışında otomotiv, enerji, metal sektörlerinin bir bölümünde de belge zorunluluğu var. 26 Mayıs 2016 tarihinde yürürlüğe giren bu standartlara göre, belgesi olmayan çalışan tespit edilmesi halinde işverene ceza kesilmesi gerekiyor. 2016 yılında bu düzenlemenin ertelenmesi tartışıldı, ancak erteleme yapılmadı. Bunun yerine 2016 bir nevi geçiş dönemi, yeni süreci anlatma dönemi olarak benimsendi” dedi.

1 OCAK’TA DEĞİŞECEK

Bugüne kadar denetimlerde sertifikasız işçi çalıştırdığı tepit edilen firmalara ceza verilmediğini belirten Ceylan, “1 Ocak’tan sonra ise mesleki yeterlilik belgesi olmayan çalışanlar için cezai yaptırım uygulanacak” bilgisini verdi. Ceylan, cezanın belgesi olmayan çalışan başına 500 TL olacağını belirtirken; “Teftişler iş müfettişlerince yapılacak. Cezaların kanuna göre tebliğden itibaren bir ay içinde ödenmesi gerekecek. Tekrar aynı durum tespit edilirse, tekrar ceza verilecek” dedi.

Mesleki yeterlilik kurumu olarak 115 tehlikeli ve çok tehlikeli mesleğe de standart getireceklerini belirten Ceylan, şunları söyledi: “Bu standartlar da zorunlu olacak. Bu iş kollarında -istenmez ama- bir kaza olması ve belgesiz işçi çalıştırması olduğunun belirlenmesi durumunda, artan cezai sorumluluklar söz konusu olacak. Taksirle ölüme sebebiyet suçlaması gündeme gelebilecek.”

Belge zorunluluğu gelen bazı işler şöyle: “Ahşap Kalıpçı, ısı yalıtımcısı, alçı levha uygulayıcısı, ısıtma ve doğalgaz iç tesisat yapım personeli, alçı sıva uygulayıcısı, inşaat boyacısı, alüminyum kaynakçısı, iskele kurulum elemanı, otomotiv mekanikçisi, doğalgaz altyapı yapım kontrol personeli, otomotiv montajcısı, duvarcı, sıvacı, yangın yalıtımcısı.”YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 20 yorum
Tabi ceza. ..akp cebini dolduracak önce taserona verdiğiniz sözü tutun hep gelsin para para işiniz bu hiç gider yok allah gözünüzü doyursun. .saldırın saldırın aç kaldınız hırsızlar
ÜÇ BEŞ YORUMCU YA BAKINCA BUNLARDA YA AKIL TUTULMASI VAR YADA BİLİNÇLİ HALK DÜŞMANI KAZALAR AZALSIN TEHLİKELİ MESLEKLER ÖĞRETİLSİN KAZA VE ÖLÜMLER OLMASIN DİYE YASA ÇIKIYOR BİZİM UŞAK SÜRÜSÜ YORUMCULAR HEMEN KONUYU HÜKÜM EDE BAĞLIYOR HAİNLİK PARA İLE DEĞİL
@eylence_2006 ee üstad çok doğru yorum yapmışsında bu ülkenin bakanı değilmi tv ye çıkıp bizim Suriyelilere ihtiyacımız var onlar olmazsa çalıştıracak işçi bulamayız diyen hangi Suriyelinin mesleki yeterlilik belgesi var ve mesleki yeterlilik belgesi veren meslek liselerine bu hükümet ne kadar katkı yaptı he bi onu açıkla doğru düşünceni hükümet şakşakçılığı ile bitirmen seni o hainlerden farklı kılmaz
Ülkemizde SİYASETÇİNİN YETERLİLİK BELGESİMİ VAR. Adamlar beceriksiiiz,kabiliyetsiz ve iyiniyetsiz devleti ve milleti dertten derde sokuyor hala baştacı oluyorsa vaaah vah memleketim ve milletim.UYUMAYA VE UYUTULMAYA DEVAAAM.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler