Metrobüs durağında ayda 5 bin TL kazanıyor

Su satan, şarkı söyleyen derken, son zamanlarda turnikelerin önünde kart basanlar ortaya çıktı. Aylık 5 bin lira kazanan bile var.

Metrobüs durağında ayda 5 bin TL kazanıyor

Günde 13 milyon insanın yolculuk ettiği İstanbul’da toplu taşıma durakları girişimcilerin kazanç kapısı olmaya devam ediyor. Su satıp evine ekmek götürenini mi ararsınız, sazına sözüne güvenip sanatını sergileyerek, gelir elde edenini mi? Şimdilerde bu girişimcilerin arasına geçimini İstanbulkart'tan sağlayanlar da eklenmiş durumda. Nasıl mı para kazanıyorlar? Toplu taşıma duraklarında bekleyip, İstanbulkart bakiyesi bitenlerin imdadına yetişerek.

KİŞİ BAŞI 1 LİRA FARK

Bileti olmayan yolcu veya turistler için İstanbulkart basıyor, kişi başı 70 kuruş ila 1 lira arasında değişen tutarlarda fark alıyorlar. Tıpkı eski dönemlerdeki otobüs muavinleri gibi çalışan bu kişilerin her birinin elinde en az bakiyesi 100 lirayla doldurulmuş kartlar var. Son dönemde birçok metro ve metrobüs istasyonunda daha sık görülüyorlar. İşin piyasası âdeta yeni bir sektör doğurmuş. Fiyatları öğrenmek için birkaç kişiye soruyoruz. 33 duraklık geçiş tarifesi 3,60 lira olan metrobüs için 4,50 lira ücret alıyorlar. Yenibosna civarında 2 yılı aşkın süredir bu işi yaptığını anlatan Ahmet Ö. vatandaşların sıkça kullandığı metro ve metrobüs gişelerinin yüksek oranlarda kâr etmek için iyi bir fırsat olduğuna dikkat çekiyor.

PARAYI GÖRÜNCE MESLEK EDİNDİM

Ahmet Ö. günlük harçlığını çıkartmak için başladığı bu işi yüksek getirisi olduğunu görünce meslek edinmiş. Özellikle sabah ve akşam saatlerindeki yoğunluktan faydalandıklarını anlatan Ahmet Ö. “Vatandaş işe gidip gelirken, hep bir koşuşturmaca içerisinde. Bakiyesi bitmişse geri dönüp doldurmakla uğraşmıyor. Biz de buradaki boşluğu değerlendiriyoruz” diyor. Aylık kazancını sorunca, 5 bin liraya yakın olduğu cevabını alıyoruz. Konuyu kayıt dışılığa getiriyoruz. Ahmet Ö. “Alan razı satan razı kardeşim” diyor ve ekliyor: Otobüste bakiyen yetersiz olunca ‘Fazla bakiyesi olan var mı’ diye sormuyor musun?

13 MİLYON KİŞİ SEYAHAT EDİYOR

İstanbul’da günde 13 milyon kişi seyahat ediyor. İETT verilerine göre; bu yolcuların yüzde 46’sı ücretli çalışan, yüzde 6’sı ise patron. Öte yandan bir de günlük yükleme sayısı var. Her gün 3,5 milyon kişi dolum yaptırıyor. Bunun sonucunda aldıkları fişlerin rulo uzunluğu 28 kilometreyi buluyor. İşte söz konusu gelişmeler nedeniyle bugün metrobüs duraklarında, vapur iskelesi ve metro istasyonlarının birçoğunda İstanbulkart üzerinden para kazanan kişilere rastlamak mümkün. (Türkiye)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
Her zaman söylerim. Bizim ülkemizde zeki adam derdi yok. Bizim ülkemizde güvenilir, namuslu adam derdi var...
Hizmettir bunun adı.
iş bilenin kılıç kuşananın, sonuna kadar tebrikler hiç olmazsa çalmıyor yetim hakkı yemiyor alan razı veren razı.
vergi yok ne güzel . bagkur sgk da yoktur. ama bu kazanca göre yeşil kartı vardır
üşengeç vurdum duymaz insanlara yapılan geçirmeli yardım zorla değil hakda ediyorlar sevilmeyi bunların alayı da munibüs yolcusu ben şahsen otobüsde akbil isteyene vermiyorum aslada vermem adam durakda öleeee bekliyor karşısında yada yan tarafda akbil dolum yeri var gitmiyor insanları enayi yerine koyanlar çok var çok kimseyi hazırcı yapmam yapmadımda akbil yok vermem gitsin ya doldursun yada münübüse binsin alıştırmayın yok
ne hizmeti kardeşim resmen üç kağıtçılık devleti dolandırmak denir buna adamların 1 TL kazandığını mı düşünüyorsunuz???? sizden 1 TL fark alıyor ekstra olarak tam bilet yerine yarı fiyatına basılan öğrenci kartları ve indirimli kartları kullanarak 2 kat para kazanıyorlar bizzat şahit oldum,dikkat ederseniz sizlerde fark edersiniz ,sahtekarların dümenini, günlük kazançları ortalama 200-250 TL arasıdır...
Ben de bi metrobüs durağını mesken tutayımmmmm
yakında bu işin de mafyası çıkar...
yahu ben anlamıyorum bu kartların hep mobil uygulaması var kredi kartın ile hem paranı takip ediyorsun hemde yükleme yapıyorsun sıra bekleme yok fazladan para ödeme yok ama her otobüse bindiğimde kartında fazla parası olan varmı
Diğer Haberler