Moody's, Türkiye'nin kredi notunu düşürdü! Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan Moody's'e tepki

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin kredi notunu BA3'ten B1'e indirdi. Hazine ve Maliye Bakanlığı uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'e tepki gösterdi. Bakanlık'tan yapılan açıklamada "Moody's'in kararı Türkiye ekonomisinin temel göstergeleri ile bağdaşmamaktadır" denildi.

Moody's, Türkiye'nin kredi notunu düşürdü! Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan Moody's'e tepki

Moody's, Türkiye'nin kredi notunu BA3'ten B1'e indirerek, görünümünü 'negatif' olarak belirledi.

Yapılan açıklamada, "Türkiye'nin notunda indirim, ödemeler dengesi krizi riskinin artmaya devam ettiği görüşümüzü yansıtıyor" ifadelerine yer verdi.

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI'NDAN TEPKİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı, uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye'nin kredi notunu düşürmesine tepki gösterdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Moody's'in aldığı kararın Türkiye ekonomisinin temel göstergeleriyle bağdaşmadığı vurgulandı. Bu nedenle uluslararası derecelendirme kuruluşunun analizlerinin nesnelliği ve tarafsızlığı açısından soru işaretleri yarattığı belirtildi.

Bakanlığın açıklamasında, not indirimine gerekçe olarak gösterilen nedenlere de açıklık getirildi. Açıklamada, Türkiye'nin borçlarının rezevlerinden 2,6 kat fazla olduğu eleştirisi getiren Moody's'in bu oranın daha fazla olduğu gelişmiş ülkelere, Türkiye'nin üzerinde not verdiği hatırlatıldı.

Merkez Bankası'nın bağımsızlığı ve şeffaflığına yönelik eleştirilere ise, "Türkiye'nin dalgalı döviz kuru, sermaye akımlarının serbestliği ve girişimcilerin desteklenmesine yönelik ekonomik politikalardan dün olduğu gibi bugün de asla taviz vermeyeceği" hatırlatılarak yanıt verildi.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 117 yorum
hazine bakanligi millet ac ac. kriz var ulkede. koltuklarinizin uzerinden kalkip halkin içine inip dolasin bi
'' Burası çok önemli '' Berat ALBAYRAK HAZİNE ve MALİYE BAKANIMIZ Ne diyordu..?, Ne oluyor..!? Doğruları da Söyleyemiyorlar ki, Vatandaş Can Simitlerini hazırlasın... Bakalım Nereye kadar..?
Çokomelli sürekli her şey için pozitif şeyler anlatıyor. Bir de PowerPoint de slayt hazırlayıp gülümseyerek bir şeyler anlatıyor ama bunlar gerçek piyasa şartlarında herhangi bir şey ifade etmiyor. Durum kötü ve bunun sorumlusu hükümettir ama onlar suçlayacak birini muhakkak bulurlar.
@mitemha beceriksizliklerinin hep sorumlu fedoncular ve cahapeliler . Onlar ülkeden gitse uzaya yol yapacaklarda ülkeyi fedoncular ile cahapeliler yönertince uzaya gidemiyoruz
bazen yanlış kararlar oluyor enson olarak kredi notum 1700 den 900 lere indi acaba neden ekonomimiz çok iyi :)))
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler