Muayene ücreti en fazla bu kadar olacak

Özel hastanelerde alınan fark ücretini yüzde 90'dan yüzde 200'e çıkaran düzenleme Bakanlar Kurulu'na gönderildi.

Muayene ücreti en fazla bu kadar olacak

Zam endişesi yaşanmaması gerektiğini belirten Özel Hastaneler Derneği Başkanı Bahat, ultrason ve röntgen gibi tüm tetkikler de dahil olmak üzere alınacak en yüksek ücretin 60 TL olacağını Özel hastanelerden hizmet alan vatandaşın ödeyeceği farkı yüzde 90'dan yüzde 200'e çıkaran Torba Kanun Tasarısı Bakanlar Kurulu'na gönderildi.

Bugün'ün haberine göre; Tedavi ve laboratuvar için ödenecek fark miktarının yükselmesinden endişe eden vatandaşı rahatlatacak açıklama Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Genel Başkanı Dr. Reşat Bahat'tan geldi.

Bahat, "Fark oranının artması vatandaşı incitecek gibi algılanıyor. Ama öyle değil. Yani fark ücreti yüzde 200'e çıksa en pahalı olan bir kadın doğum muayenesinde tetkikler dahil en fazla 60 lira alınabilecek" dedi.
TÜM TETKİKLER 60 TL'NİN İÇİNDE

Bahat, 'en yüksek 60 TL' olarak belirttiği ücretin sadece muayeneyi kapsamadığını belirterek "Tüm tetkikler içinde olacak. Nedir bu tetkikler: akciğer filmi, ultrason, röntgen, infeksiyon tahlilleri ve tüm kan analizleri vesaire" dedi. Bahat şöyle devam etti: "Hizmetlerimizin hemen hemen yarıya yakınından fark almamız yasak.

Diyaliz, transplantasyon, kalp cerrahisi, aciller, yoğun bakım, radyoterapi gibi. Bunlar iyi bir hastaneden cironun yüzde 50'sini oluşturuyor. Geriye kalan yüzde 50'lik bölümden her hasta için yüzde 200 fark alamazsınız. Mesela gözde veya fizik tedavide yüzde 200 fark alabileceğiniz bir hasta bulamazsınız. Bunlarda size yüzde 200 yetkisi verilse bile mevcut rekabet ortamında sadece yüzde 60 fark alabilirsiniz."

'KAZIKLANDIM' ENDİŞESİ BİTECEK

Bahat, mevcut sistemde yüzde 90 kuralına çoğu hastanenin uymadığını kaydetti. "Mevcudu yasal hale getirmek daha mantıklı değil mi" diye soran Bahat, vatandaşların telaş etmesini gerektirecek bir durumun söz konusu olmadığını ifade etti.

Bahat, şunları söyledi: "Özel sektör yüzde 200 fark ücreti alabilir kararını Bakanlar Kurulu verecek. Bu düzenlemeyle biz sektörün daha fazla kayıt altına gireceğine inanıyoruz. Böylece hastaneler daha az ceza yiyecek. Vatandaş da her hizmet aldığında kazıklandım endişesinden kurtulacak."
Fiyatlar 8 yıldır aynı

Özel sektöre ödenen ücretlerin 8 yıldır artırılmadığını dile getiren Bahat, "Artık kabak tadı verdi. 8 yıldır yapılan çalışmalarda her defasında bir şeyler kaybediyoruz. Bugünkü fiyatlarla vatandaşın özel sektörden kurallar dâhilinde hizmet alması adeta imkansız" diye konuştu.
Kamu doktoru özelde de çalışsın

Mevcut sorunları para ve insan kaynakları eksikliğine bağlayan Bahat, şu tespiti yaptı: "Hekim, hemşire ve yardımcı personel eksiği var. 560 tane özel hastane var. En az 4-5 branşta 24 saat uzman bulundurmak zorundayız. Ama o uzmanı nereden bulacağız? Sonuç olarak vatandaşın hayatını tehlikeye atmamak ve hizmet kalitesinden ödün vermemek için ya suç işleyeceksin ya da tersi olacak. Dolayısıyla insan kaynağı sorunumuzun çözülmesi lazım. Doktor sayımızı artıramayacağımıza göre mevcut doktorların çoklu çalışmasına müsaade etmeliyiz. Yani çok iyi denetlenen bir sistemle kamudaki özelde özeldeki kamuda çalışabilmeli."
Sınırlı doktorla büyük başarı

Türkiye'de geçen yıl 560 milyon muayene yapıldığına işaret eden Bahat, şöyle konuştu: "Her vatandaş yılda 8.3 defa tedavi oldu. Bu muayenelerin yüzde 50'den fazlası uzman doktorlarda yapıldı. İsteyen istediği doktorda muayenesini yaptırdı. Bunlar çok güzel şeyler. Ancak bunu 250 bin doktorla yapmamız gerekirken 120 bin doktorla yaptık. Hastalarımızın memnuniyet oranı yüzde 80'nin üzerinde. Ödenen ücret de OECD ülkelerinin üçte biri kadar. Onlar kişi başı 3 bin dolar öderken biz 950 dolar ödüyoruz. Ortada çok büyük bir başarı var."
Ağır hastalar üniversite hastanesine
"Sunduğumuz hizmetin bir maliyeti var" diyen Bahat, sektörün yaşadığı sıkıntıyı şöyle dile getirdi: "Maliyetleri düzgün hesaplanmadan, biz masaya çağrılmadan, kamunun sunduğu hizmetler esas alınarak belirlenmiş fiyatlarla 'bu hizmeti sunacaksın' denirse o zaman kurallar uyulamayacak hale gelir. Sonuç olarak özel hastaneler hasta seçmeye başladı.

Ağır hastaları üniversite hastanelerini yolluyoruz. Yani bu kurallarla ayakta kalabilmek için sağlamları muayene etmeye başladık. Gerçek hastaların ortalıkta dolanmaya başladığı bir sistem oluştu. Bu nedenle üniversite hastanelerinin hemen hemen tamamı zarar ediyor."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 28 yorum
hadi bu da chp nin işi deyin...neredesiniz ...hadi bunada bir kulp bulun..ulan ayağınız taşa dokunsa chp den bileceksiniz..
ÖZEL HASTANELER AİLE VE YANDAŞ PARSELİNE ALINDI, YANDAŞLAR RANTÇI OLDU. YASALAR TORBADA ÇIKAR OLDU. FAKİRDEN (YEŞİL KARTLI) EMEKLİDEN, ASKARİ ÜCRETLİDEN ESNAFTAN ALACAĞIN %200 HASTANE ZAMMINI HOŞ GÖSTERECEĞİNE BU SABİT GELİRLİNİN VE KÜÇÜK ESNAFIN GELİRİNİ DE %200 ARTIR BAKALIM. BİR TORBA DA ÇIKAR HALKA VER.
bırakın allah askına ya asgarı ucret 775 lıra , 60 lıra para degılmıs gıbı konusuolar.Bir yılda bır hasta 8,3 defa muayene olmus 500 lıra gıttı desene hele aıle 2-3 kıslıkse 1000-1500 lıra yazık degıl mı
Halka kol gibi sokuyorsunuz,dahada neyi kazıkladım,ne pahalı diyorsunuz,aldığınız paralar haram zıkkım osun,Allah yedirmesin,zaten garibanı kapıdan içeriye sokmuyorsunuz. haramzadeler.
ALLAHTAN KORK BE BUNU SÖYLERKEN.BU İKTİDARDAN ÖNCEKİ SAĞLIK HASTANE SORUNLARI.TAM KEŞMEKEŞTİ.HASTAN HASTANEDE YATAR.ELİNE REÇETEYİ VERİRLER İLAÇ AL DERLER.ECZANE.ECZANE.DOLAN İLAÇ YOK.HASTA 10 15 GÜN YATAR.ÇIKACAĞI GÜN KABARIK BİR LİSTE ÖDEYEMEN.MUHTARDAN FAKİR KAĞIDI GETİR DERLER.ONADA SEN GURUR YAPARSIN MUHTARA GİTMEN.HASTANE ADAMINI BULMAYA ÇALIŞIRSIN FİYATI DÜŞÜRELİM DİYE.HATIRA BİR MİKTAR DÜŞERLER.SONRA SENET.SENET ÖDENMEZ İCRA..DAHA NELER NELER.VİCDAN ARKADAŞ VİCDAN.HÜKÜMETİN YAPTIKLARINI İNKARA GEREK YOK...
şuanda devlet ve üniversite hastanelerimiz özel hastanlerden daha güzel ve hekimlerimizde tecrübelidir
Halk cahildi yuttu %90 fark ile %200 ü ayırtabilecek kadar aklı var.4 yıldan beri felçli ve gırtlak kanseri hastanın yakınıyım devlet ve özel hastane farklarını çok iyi öğrendik.Bir gün evvel devlet hastanesinde çekilen rontgenin aynısını tekrar isterler neden özel hastaneye rant devlet hastaneleri asistan dolu sıra var doktor bizi bekliyormuş.Hastayı düşünen yok.Para hastalanınca özellikle 60 yaşından sonra hasta olmıya gör
Hani derlerya, Bu ne perliz, bu ne lahana turşusu.Kardeşim adam yeşil kartlı.Geliri yani, sosyal güvencesi yok.İşsiz. bile .5 kuruş geliri yok.Sen bundan hastanede nasıl muayene ücreti alıyorsun.Bunun açıklamasını yapın.Ayrıca eğer bu hasta birde özel hastaneye giderse, Tüm tetkikler ücrete tabi.Kim ödeyecek.Bu kişinin ücretini.Devlet değil sakın yanlış anlamayın.Kendisi yani yeşil kartlı hasta. Yukarıda da yazdığım gibi. "Hani derlerya, Bu ne perliz, bu ne lahana turşusu." Demezlermi,.?????
hamama girersen terlersin arkadaşım. ne iş yaptığınızı bilmiyorum. ama sen hiç kimseden para almadan yap işini de ben de göreyim. aynı kişiler sana geldiğinde gariban değildir sadece hastanede gariban oluyor ne hikmetse. özele gidiyorsan parayı da gözden çıkarmak zorundasın. devlet hastanelerinde tabi ki ücretsiz olmalı ana özel hastane bir işyeridir ve ayakta durmak zorundadır.
Hani bu güzelim Ülkemizde sağlık hizmetleri özel hastanelerde dahil ücretsizdi.Bırakın bu işleri.Seçimlerde bol bol kürsüden çakma sözler söyleyin ondan sonrada hastaneye giriş yapmadan çnce görevli sökül paraları diyor.Buna ne demeli.
devlet veya üniversite hastanesine gitsen ağrın varsa kanser ilacı verirler veya muyene olamazsın.özele gitsen adım başı para.olan vatandaşa oluyor.ne devlete nede özel hastanelere alsana sağlık düzeni.
Anlamıyorum ki! Ultrasyona giren hasta ne harcıyor ki bu kadar ücret alınıyor? Benzin parası mı? tüp parasımı alıyor bunlar anlamadım ki uçağa binmiş gibi oluyor insan! Elektiriği evden çekelim be!
helal olsun süper olmuş gercekten cok sevindim 60 tl de cok az en az 250 tl olması lazım
Bu nasıl sosyal devlet halkının yanında olması gerekirken kapitalistlerin yanında yer alıyor. Maaşımızdan kesilen onca sigorta pirimlerine rağmen halen daha deve yüküyle hastanelere para ödüyoruz. Sonra çıkıp 3 çocuk diyor. Neyle hangi imkanla yapacaz hiç söylemiyor. Devlet hastanelerinin durumu vahim haddinden fazla hasta var. Özel hastaneleri bir yola yordama sokmaları lazım. gerekli gereksiz operasyonlar, tahliller, tetkikler sağlam adamı hasta edip gönderiyorlar.
sağlık artık anayasal bir hak olmaktan çıktı.sağlıkta dönüşüm projesi ile herkese parası kadar sağlık...o yüzden ne diyoruz... durmak yok özelleşmeye devam...
Admın Özel hastanesi var 1 ,Bakanın Avcılar Hospital adında özel hastanesi var 2,Bakanın ilk icraatı Özel Hastane fiyatlarına zam yapmak oldu,yeteki kapıdan içeri girme.
HADİ ORADAN TERBİYESİZLER YALANCILAR GÖZ GÖRE GÖRE YALAN SÖYLÜYOR KOSKOCA ADAM BAHAT HAST.SAHİBİ SANIRIM BU HERİF 60TL MUAYENE ÜCRETİ VARMIŞTA TAHLİL MAHLİL HEPSİ İÇİNDEYMİŞ YENİ TORBA YASA BİLMEM NEYMİŞ YAVV BU KADAR YALANCILIK OLMAZ YAVV. ÖZEL HASTANEDE BU KOCA DOKTOR OLACAK BİDE KÖFTEHOR KİMİ KANDIRIYON SEN KAN TAHLİLİ 100 FİLM RÖNTGEN 300 ŞEKER ÖLÇÜMÜ VS. FİLAN ÜCRETİ HELE HELE MR ÇEKTİRSEN 300TL SEN KİMİ KANDIRIYOSUN ARKADAŞ 60TL HEPSİ İÇİNDEYMİŞ.
Yanlışlıkla bir git bakalım insanın kanını emersiniz .
hahahah hizmet ha...durmak yok yola devam ha..ulan inşallah 60 değil de 600 tl yaparsınız bu sığır sürülerine bu mustehak..resmen yandaşlarına açtırdıkları üzel hastaneleri ihya etmek için çıkartılmış adı üstünde torba kanun,torbacı adiler sizi..ulan 3 kuruşluk ciğeriniz olsa yüzde 200 zam yapma hakkını vermezsiniz,bu halkı keriz yerine koymazsınız,önce özel de hizmet aldırdınız vatandaşın ayağı alıştı şimdi giden tavuğun yerine KAZ ı koyma derdine düştüler aç köpekler
bir hasta ya tetkik gerekmiyorsa ne kadar alacaksanız...onu yazmamışsınız sayın doktor
her tahlil için para alıyorlar birde hepsi içinde 60 tl diyorlar bu kadar yalan olmaz arkadas ya...hastaneye giriyorsunuz muayene parası 50 tl idrar tahlili 30 kan tahlili 60 v.b ücretler kesiliyor bu adam ne diyor böyle ya yoksa biz bugüne kadar soyuluyormuyduk?
ülede toplam maaşından sigorta pirimi kesilen sayızı 24 milyon bunun yanında 9 milyondan fazla emekli var. anlıcağın 3 kişinin maaşından kesilen para 1 emeklinin maaşını ödeye biliyor.. bu sadece ödenen emekli maaşı sağlık hizmetlerinin parasını kim ödüyor devlet hemde sosyal devlet.
bunun içinmi en az üç çocuk hatta 5 çocuk yapın diyor birileri...
Canım benim !... Hastalanmayacaksın bu kadar basit!......
yorumları okuyunca çok şaşırdım..bir sağlık çalışanı olarak hastaların bu sistemden % 90 oranında memnun olduğu sanıyordum..hadi 90 bile değilse en az % 50 diyelim....
üst satırda tetkikler dahil en fazla 60tl fark alınır diyor,alt satırda ise yasa ile fark üçreti %200 de olsa enfazla%60 fark ücreti alınır rekabet var diyor... ( elma=armut)
Allah sizlerden razı olsun.Maaşlarımıza yaptığınız yüksek zammı harcayacak yer bulamıyorduk.Şimdi sık sık hasta oluruz.Allah sizleri başımızdan eksik etmesin.AMİN
AK PARTİ MİTİNGLERİNE DAHA ÇOK EŞLERİ ÇALIŞAN KADINLAR GİDİYORDU İSTEDİKLERİ ÖZEL HASTANEDE PARA ÖDEMEDEN BAZEN CÜZİ MİKTAR ÖDEYEREK MUAYENE OLUYORLARDI ÖZEL HASTANELER 60 TL MUAYENE ÜCRETİ ALMAYA KALKARLARSA AKP MİTİNGLERİNİ TERK EDERLER
Diğer Haberler