Müdürlere üstün statü! Hem aylık hem emeklilik maaşı daha yüksek olacak

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni düzenlemeyle okul müdürlerine statü üstünlüğü getirecek. Şu anki sistemle öğretmenlerle aynı statüde yer alan okul müdürleri, artık hem aylık hem emeklilik maaşı bakımından üstün olacak. İdareci olma şartları da zorlaştırılacak.

Müdürlere üstün statü! Hem aylık hem emeklilik maaşı daha yüksek olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği “Öğretmenlik Meslek Kanunu” çalışmasının detayları belli olmaya başladı. Önümüzdeki günlerde Meclis’e getirilmesi beklenen kanunda, öğretmenlerin ve okul idarecilerinin mesleki gelişmeleri yeniden yapılandırılacak.


YÜKSEK LİSANS ŞARTI

Öğretmen alımlarında büyük bir değişiklik yapılacak. Buna göre Bakanlık, pedagojik formasyonu kaldıracak. Bunun yerine eğitim fakültesini bitiren öğretmen adayı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) ile yapılan işbirliği çerçevesinde bir yıl pedagojik yüksek lisans eğitimi alacak. Öğretmen adayı bir taraftan yüksek lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan mesleğini yürütecek.

YETERLİLİK ÖLÇÜLECEK

Yeni Şafak'tan Ahmet Fatih Erturan'ın haberine göre; bir önemli değişiklik de okul idarecilerine geliyor. Şu anki sistemle okul müdürleri öğretmenlerle aynı statüde yer alırken hayata geçirilecek düzenleme ile hem maaş hem emeklilik maaşı bakımından öğretmenlerin statüsünden üstün olacaklar. Ancak okul idarecisi olma şartları zorlaştırılacak. Yeni modelde okul idareciliğine atamada yeterliliklere dayalı yazılı sınav uygulaması ve lisansüstü düzeyde diplomaya dayalı olarak yeniden yapılandırılacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 22 yorum
Müdürlerin hepsi akp torpillisi, çoğu türkçeyi doğru konuşamıyor. Kaç tanesi yüksek lisans yapmış acaba? Tüm gün odalarında çay kahve sigara.
Bakan dediğin böyle olur harıl harıl çalışıyor çatır çatır alıyor dediğini yapıyor.İçişleri bakanı Süleyman Soylu pardon Süleyman ŞOVCU muydu karıştırdım galiba anca şov yapsın....
OLUR OLUR MÜNASİP MİLLETVEKİLİ GİBİ KIYAK EMEKLİ DE YAPIN......
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler