Müezzinoğlu'ndan kıdem tazminatı açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, canlı yayın programında konuşuyor. Müezzinoğlu'nun verdiği bilgiye göre mevcut çalışanlar için kıdem sisteminde iki ayrı seçenek söz konusu olacak, işe yeni başlayanlar ise yeni kıdem tazminatı sistemine geçecek.

Müezzinoğlu'ndan kıdem tazminatı açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, canlı yayın programında konuşuyor. Müezzinoğlu'nun konuşmasından öne çıkan detaylar şöyle:

Kıdem Tazminatı

Bugün kıdem tazminatı sistemi ile ilgili toplantıyı gerçekleştirmek istiyorduk, olması için zorluyoruz ama olmayadabilir. Kıdem tazminatı yeni sistemde 4 ana kolu önemsiyoruz birincisi hak, ikincisi güvence, üçüncüsü şeffaflık, dördüncüsü de sürdürülebilirlik. Bu dört başlıktan vazgeçmiyoruz. Bu ana parametreler çereçevesinde teknik ekipler çalışmalarını yaptı. İnşallah bugün veya önümüzdeki günlerde paydaşlarımızla görüşmeye başlayacağız.

Kazanılmış haklara baktığımızda yüzde 80 hak kaybı var. Yüzde 20'yi geçmiyor hakların alınabilirliği. 13 milyon çalışanımızın yüzde 80'i hak sahibi olamıyor.

İki şeçenek

Mevcutta sistemde kalmak isteyenler ben burada kalmak istiyorum diyerek kalabilir veya yeni sisteme geçmek istiyorsa işvereni ile anlaşıp geçebilir. Ancak yeni kıdem sistemi devreye girdikten sonra ilk defa işe girecek olanlar yeni sisteme dahil olacaklar.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
niye her yıl için 30 gün brut tutar değilde 15 gün brut ???? çalışanları düşünüyorsan 30 gün diyeceksin...ama siz çalışandan yana değil çalandan yanasınız??
azıcıkta buradan çalın emi....
Bakın bu yasa tutmaz fona aktarılacak paranın peşine düştü devlet.2019 seçimlerinde büyük darbe yersiniz.Devlet olarak çalışma şartlarını kağıtlardan sahaya dökmeniz lazım.Yeni iş sahaları açmalısınız.Tarımı hayvancılığı şiddetle desteklemeniz lazım.Asgari ücretin 1404lira olduğu bir Ülkede kanundan çok ne var ama uygulayan yok .18 yaşını doldurmuş olan vekil olacak diyor yeni yasa hangi Vatandaş müracaat yapacak nerden bulacak Vekil harç yatırma parasını Meclis zübbe zengin çocuklarıyla dolup taşacak AKP ayağına kurşun sıktı.Yüzde 49 azımsanmayacak bir uyarıdır.
Bir Fransız, bir Alman ve bir Türk müzede "Adem ve Havva Cennet Bahçesinde" tablosunun karşısına geçmişler. Alman: - Şu vücutların mükemmelliğine bakın. Adem ile Havva Alman olmalı. Fransız: - Havva ne kadar dişi, Adem ne kadar erkek. Bu kadar seksi olduklarına göre Fransız olmalılar. Türk: - Yok, yok, bunlar kesin Türktür. Baksanıza, üstte yok, başta yok, elmadan başka yiyecek yok. Zavallılar halâ kendilerini cennette sanıyor!
Çok iyisiniz ya.. Hatta bize fazla iyisiniz onun için gidin.
yaw bu taşerona kadro işi noooldu.
Diğer Haberler