Naylon poşet kararı Resmi Gazete'de ! Ne zaman paralı olacak?

1 Ocak 2019'dan itibaren naylon poşetlerin para ile satılmasına yönelik düzenlemenin yer aldığı yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı.

Naylon poşet kararı Resmi Gazete'de ! Ne zaman paralı olacak?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan, 1 Ocak 2019'dan itibaren plastik alışveriş poşetlerinin satış noktalarında kullanıcılara ücret karşılığı verilmesine yönelik düzenlemenin yer aldığı yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması çalışmalarının verim ve etkinliğinin artırılmasını sağlamak için hazırlanan "Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yönetmenliğin, 1 Ocak 2018'de yürürlüğe girmesiyle 24 Ağustos 2011 tarihli "Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği" yürürlükten kalkacak.

Yönetmelikte çevresel açıdan belirli ölçütlere, temel şart ve özelliklere sahip ambalajların üretimi, ambalaj atıklarının oluşumunun önlenmesi, önlenemeyen ambalaj atıklarının yeniden kullanım, geri dönüşüm ve geri kazanım yöntemleri kullanılarak bertaraf edilecek miktarının azaltılması, bu atıkların çevreye zarar verecek şekilde doğrudan ve dolaylı olarak alıcı ortama verilmesinin önlenmesi, belirli bir yönetim sistemi içinde, kaynağında ayrı biriktirilmesi, toplanması, taşınması, ayrılmasına ve geri dönüşümüne ilişkin teknik ve idari standartların oluşturulmasına yönelik prensip, politika ve programlar ile hukuki, idari ve teknik esaslar belirlendi.

Yönetmelikte, tüm dünyada üzerinde hassasiyetle durulan plastik alışveriş poşetlerinin kullanımı sonucu oluşan görsel ve çevresel kirliliğinin önlenmesi ve gereksiz plastik poşet kullanımının önüne geçilmesi amacıyla 1 Ocak 2019'dan itibaren plastik poşetlerin satış noktalarında kullanıcılara ücreti karşılığı verilmesine yönelik düzenleme yapıldı.

Düzenlemeyle, ülke genelinde 31 Aralık 2019'a kadar kişi başı yıllık plastik torba kullanımının 90'ı, 31 Aralık 2025'e kadar ise 40'ı aşmayacak şekilde azaltılması esas alındı.

Bu kapsamda plastik torbalar, 1 Ocak 2019'dan itibaren mesafeli sözleşmeler ile yapılan satışlar da dahil olmak üzere satış noktalarında kullanıcıya veya tüketiciye ücretsiz verilmeyecek, ücretsiz temin edilmesine imkan verecek herhangi bir promosyona veya kampanyaya da dahil edilemeyecek. Sadece çok hafif plastik torbalar, bu uygulamadan muaf tutulacak.

Plastik poşetin taban ücreti Bakanlıkça belirlenecek

Bu kapsamda plastik torbalara uygulanacak taban ücret, her yıl piyasa koşulları ve ilgili sektör temsilcilerinden oluşan Ambalaj Komisyonunun önerisi dikkate alınarak Bakanlık tarafından belirlenecek ve takip eden yıl boyunca geçerliliğini koruyacak.

Bu plastik torbalar için Bakanlıkça belirlenen fiyat tarifesinin altında ücret uygulanamayacak.

Ambalaj üreticilerine ambalaj atığı kullanımı zorunluluğu

Yeni yönetmelikle lisanslı atık tesislerinin kriterleri de geliştirildi. Hizmet edilecek nüfus doğrultusunda üç farklı tip toplama ayırma tesisi belirlendi.

Buna göre, "1.Tip" tesisler 400 bin ve üzeri nüfusa hizmet verecek, alanı en az 3 bin metrekare ve günlük en az 2 bin metreküp ayırma kapasitesine sahip olacak. "2. Tip" tesisler ise 100 bin-400 bin arası nüfusa hizmet verecek, en az 2 bin metrekare alanda, günlük 600-2 bin metreküp arasında ayırma kapasitesi olacak. "3. Tip" tesisler ise 100 bine kadar olan nüfusa hizmet verecek. Tesisin, toplam alanının en az bin metrekare olması ve günde 100-600 metreküp arasında ayırma kapasitesine sahip olması gerekecek.

Yönetmelikte doğal kaynak/hammadde korunumu ve geri dönüşümün yaygınlaşması amacıyla ambalaj üreticilerine ambalaj atığı malzeme kullanım şartı getirildi.

Bu kapsamda geri dönüştürülmüş madde ve malzemelerin kullanımına ilişkin mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla plastik, kağıt-karton, cam ve metal ambalaj üreticileri, yurt içinde piyasaya arz edilecek ambalajlara ilişkin üretim proseslerine konu girdilerini, 2018 itibarıyla cam için yüzde 12, plastik için yüzde 4, kağıt karton için yüzde 25 ve metal için yüzde 10 olmak üzere kademeli olarak artacak şekilde ambalaj atığından sağlayacak.

Kaynakta ayrı toplama sistemi

Yönetmelikle, evsel kaynaklı ambalaj atıklarının (cam, plastik, metal, kağıt-karton) etkin ve verimli bir şekilde toplanmasının sağlanmasına yönelik düzenleme de yapıldı.

Bu kapsamda, toplama altyapısının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasını temin etmek ve evsel kaynaklı ambalaj atığının toplama miktarını artırmak amacıyla da yetkilendirilmiş kuruluşlara hedeflerinin yüzde 80'ini belediyelerin kaynakta ayrı toplama sistemi ile toplanan evsel ambalaj atıklarından sağlama zorunluluğu getirildi.

Türkiye'de faaliyet gösteren işletmelerin sayısı göz önünde bulundurulduğunda, geri kazanım yükümlülüğünün yerine getirilmesi noktasında gerek izleme gerek yönetim faaliyetlerinin sadeleştirilmesine yönelik olarak da birtakım düzenlemeler yapıldı.

Bu çerçevede, işletmelerin, geri dönüşüm oranlarının yüksek olduğu birçok ülkede de etkili bir şekilde kullanılan "depozito yöntemi"ni kullanmaları veya Bakanlıkça yetki verilen kuruluşlara yükümlülüklerini devretmeleri gerektiği hususu hükme bağlandı.

Belediyelere yüzde 25 altyapı desteği

Toplama sisteminin altyapısının güçlendirilmesi kapsamında yetkilendirilmiş kuruluşlara da "biriktirme ekipmanları, toplama araçları, eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları ile makine ve ekipman" desteğinin sağlanması için genel yönetim giderleri dışında kalan miktarının en az yüzde 25'ini belediyelere altyapı desteği sağlama yükümlülüğü getirildi.

Atıklar "online" izlenecek

Yönetmelik kapsamında yapılması gerekli olan beyan, bildirim, belgelendirme ile belediyelerce hazırlanması öngörülen ambalaj atığı yönetim planlarının ise yönetmelik paydaşlarının kullanımına açılan çevrimiçi program olan "Ambalaj Bilgi Sistemi" üzerinden gönderilmesi gerektiği hükme de bağlandı.

Böylece üretilen, piyasaya sürülen ambalaj miktarları ile toplanan ve geri kazanılan ambalaj miktarlarına ilişkin verilerin online olarak izlenmesi, detaylı olarak ülke genelinde raporlanması ve etkin denetimi sağlanacak.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 53 yorum
yandaşlardan biri poşet işine mi girdi
@alo_78 piyasaya sürülen ambalajın kontrol edilmesini de vatandaşa yüklemiş oldular böylece.. firmalar yüksek miktarda ambalaj piyasaya sürüyordu.. bunun kontrol altına alınması için denetleme yapıp firmaları sıkmak yerine yükü vatanaşa yükleyerek ambalaj sürümünün azalmasını hedefliyorlar.. çok yazık çok.. vatandaş daha neyi neleri yüklenmek zorunda kalacak kestiremiyorum açıkçası..
@alo_78 olabilir.
@alo_78 ingiltere'de de paralı bir çok mağazada. oralaradamı yandaşlar girdi acaba? bazı şeyler birilerinin çıkarına değmeden düzelmez. merak etme.. insanlar evlerinden poşetlerini götürür alış verişini öyle yapar. Yandaşlarda avcunu yalar. en azından çevreye daha az zarar verilmeye başlanır.. üstelik çevreye katkısı olacağı için bırak kim kazanırsa kazansın. sonuçta tüm doğa kazanacak...
ÇOK İYİ BİR KARAR HERYER POSET PİSLİK ORTADAN KALKAR
@furko98 POŞET KALKMIYOR PARALI OLUYOR.....PARAN VARSA ALIP ÇEVREYE ATABİLİRSİN YANİ........
@furko98 ATAN HER TÜRLÜ ATAR İNSANLARA ÇEVRE BİLİNCİ KAZANDIRMAZSAN FARKETMEZ GERİ DÖNÜŞÜM ÇÖPÜ KOYUYOR BELEDİYE ADAM İÇİNE NE VARSA DOLDURUYOR BU KAFAYLA OLMAZ BİDE DALGA GEÇER GİBİ BEN ATMAZSAM İNSANLAR İŞSİZ KALIRMIŞ PEHH. OLAN VATANDAŞA OLUYOR YİNE.
bu ne ya marketler zaten bunun ücretini alıyor resmen soyuyor bu akp vatandaşı yazıklar olsun sana akp duzenbazi
@yasar_gokhan_1964 düzenbaz diye sana derler ak parti kadar başına taş düşsün
kaldırımlardan yürüyenlerden ücret alımına ne zaman başlanacak..onu da söyleyin tam olsun..madem poşetler zararlı,neden çıkarılmasına izin veriyor bu devlet...
akp sırf kendi marketleri a101 ve bim için bunu yaptı ama yemin ediyorum poşet yoksa hiçbir markete ekmek almaya bile girmeyeceğim
doğa hikaye. marketlere ek gelir şahane.
1 kilo domates al elinde götür diyonuz yani poşete para olan asgari ücreti yükselt vergileri düşürde milletde alsın gak vergi guk vergi gak para guk para zengini zengin ihya ettiniz altlarıda batırdınız bu vatandaşın hakkı haramdır haram allah büyüktür amenna ben hakkımı helal etmiyorum
@bebeto.m AMA VATANDAŞ HALA OY VERİYOR ONU NE YAPACAGIZ AMA BU MİLLETE HAK BENCE GECEN GÜN ASPİRİN ALAN HASTA YOKMU PROMOSYAON SAAT HEDİYENİZ DEDİ 4TL LİK İLACA SAAT İSTİYOR AMA YARIN ÖBÜR GÜN POŞETEDE PARA VERİR OYUDA AKP YE VERİR
KİM VERİYOR MEHTERİ ARKADAŞLAR
burdaki amaç çevre temizliği değil bu işten rant elde etmek madem çok çevreyi düşünüyorsun doğal ve faydalı tohum üreten ambalaj ürünleri var onları niye kullanmıyorsunuz hikaye poşetleri 1-2 liraya halka dayıyacaklar amaç bu
Vtandaşa nasıl girelim diye bin takla atan devlet akp yeni uygulamayı yürürlüge sokmuş gözün doysdun akp gözün poşetten bile para alıcaklar vatandaştan
Saçmalıktan öte gitmez. Bu yasayı çıkaranlar marketten en son alış-verişi 20 sene önce mi yapmış?
@hikmetgungor bir ara ekmeği poşete soktular biriler makinesini satıp zengin oldu bu da onun gibi olacak belli
ALIŞ VERİŞ POŞETLERİNİN PARALI HALE GETİRİLMESİ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞINI NE KADAR İLGİLENDİRİYOR. BAKANLIK GERÇEK ANLAMDA İŞİNİ YAPACAKSA POŞETLERİ YASAKLAR KAĞIT TORBA KULLANIMINI TEŞVİK EDER. BU DURUM BENDEVİ PALANDÖKEN İŞİDİR. BİZİM MARKETLER ZİNCİRİ SAHİBİ VE TESK BAŞKANI. EVET ÇEVREYE, ÜLKEYE, DOĞAYA İYİLİK YAPACAKSANIZ POŞETİ TAMAMEN KALDIRIN.
hımm..anlaşıldı...millet poşetede vergi ödeyecek
Halk ekmek bayileri zaten senelerdir poşet parası alıyor.......
Marketler poşet yoksa kese kağıdı versinler. O kadar para kazanıyorlar. Niye tüm kazıkların ucu vatandaşa dokunuyor anlamıyorum.
DADAŞ BU AKEPELİLER RESMEN ŞAŞKIN ÖRDEK MİSALİ ŞAŞIRDILAR NE YAPACAKLARINI..
AZ KALDI. YETİŞKİN BİR İNSANIN GÜNDE ALDIĞI NEFESE GÖRE PARA LACAKLAR, SİGARA İÇENLERDEN 2 KATI.
millet zaten poseti dolduramıyor sayenizde 1404 tl asgari ücretle anca elinde goturur
İyi de para verince sağa sola atılmayacak mı, pis olan yine atacak.
Daha ne kadar sömüreceksiniz insanları. kopsada kıyamet bitse sömürünüz. ahiret azabınız başlasa din tüccarları..
bir ekmeği poşete koyamadınız,şimdi parasınımı istiyorsunuz..
poşet paralı verecekseler firmalar poşetin üstündeki reklam yazılarını kaldırsınlar üstüne para ver firmanın bedava reklmamı yapıcak vatandaş
birinin akrabası bu sektörde veya sektöre girecek onun çalışması. Zaten market ücretsiz veriyordu şimdi halka yine sıkıntı olacak ve marketlerde sıkıntılar artacak. Çevre kirleniyor adı altında vurgun amaç. Olan yine vatandaşa olacak.
Millete kazık atacağınıza. Madem zararlı poşeti yasaklayın kardeşim.Soydunuz bu milleti yazık.
AKPP li vekilin bir kesin poşet işine girmişdirr.. bunlar yapar kesin eminim
geri dönüşüm ne için var ??? parayla satınca insanlar 2 ekmek,1 koli yumurta,2 süt,3-5 çikolata yarım kilo çekirdeği ceplerinde taşıyacak sanki gene poşete para verecek zenginin umrundamı poşete 1 lira vermiş ne yapıyosanız fakire fukaraya dokunuyor. azcıkda zenginden alıp fakire verseniz ne olacak sürekli zengini zenginleştirin fakiri fakirleştirin bu devran böyle sürmez arkadaş. önce belediyelerinize söyleyin sokaklara parklara çöp atabileceğimiz kovalar koysunlar elimdeki çöpü gezdiriyorum yer bulamayınca yere atıyorum evet atıyorum böylelikle çevre koruma bilinci falan kalmıyor kimsede.
Vay be. Artık öyle bir hale geldi ki, resmen ayakta ... uyutuyorlar. Artık o kadar belli ki birileri bu işten para kazanacak ama iyi para kazanacak, makine satışı işi olursa bir senelik ömrü var. Voleyi vururlar ondan sonra poşet zorunluluğundan vazgeçerler, ama fabrika işi falan ise 5 sene gider ama yine voleyi vururlar iyi para kazanırlar. Sonra da yine poşet zorunluluğundan vazgeçerler falan filan. Ne oldu? Ekmekler poşete girmişti. O kadar makine aldı fırınlar. İnsanları, kuşbeyinsiz, balık hafızalı görüyorlar. Yoksa öyle miyiz? :::))))
çevre doga bahane Poşete para almak şahane. Türkiyenin ormanlarını bittirdiniz . İstanbuldaki Ormanları yandaşa yok ettirirken nerdeydiniz.. Cumhurbaşkanın sözcüsü Bahçeliden açıklama bekliyoruz..
POŞETİN KİLOSU 5.TL MARKETE ALIŞVERİŞ YAPANA 5 KURUŞTAN VERİLECEK RANTA BAK SEN HELE YİNE Bİ YANDAŞ KAZANACAK...
Yurt dışında zaten bu uygulama mevcuttu bize de gelir diye bekliyorduk ama neden öncelikle örnek alınan uygulamalar hepsi de vatandaşın aleyhinde oluyor onu çözemiyorum. Mesela çalışma saatleri vs diğer insani haklar. Orada da ücretsiz olan poşetler var. Mesela manav reyonundan alışveriş yaparken şeffaf poşetlere para ödenmiyor. Sadece kasadaki şu anda verdikleri poşetler ücretli. Peki burada nasıl olacak? Bir de aklıma şu takıldı neden taban var da tavan fiyat belirlenmiyor? Vatandaşa istedikleri gibi geçirsinler (çok özür diliyorum ama ancak bu kelime gerçek anlamın tadını verecek) diye mi?
Bu uygulama marketlerin lehine değil aleyhine olur. Vatandaşın da öyle. Bana poşetten para alacak marketten alışveriş yapmam ben mesela.
hım acaba başka ne sokarım vatandaşa diye düşünen varmı. bence bu hükümet sokacak daha çok şey bulur. vatandaşa % 4 zam verğiler %14.4 zam yetmedi poşet parası içine edelim böyle işin
madem çevre için yapıyorsunuz satışını para yapacağınıza geri dönüşümünü para ile yapın vatandaşta zaten para yok ücret zammı yok vur abalının sırtına. Vatandaş geri dönüşüne para alsın bak o zaman çevrede poşet bulabiliyormusun. ek gelir olur.
SİGARA DA ZARARLI,AMA SATILIYOR İŞTE:)
ŞİMDİ BEN BİR ÜRÜN ALDIM. ÜRÜNÜN ÜZERİNDE BAZILARINDA KARTON, POSET, KAP, PLASTİK KORUMA, KILIF VS GİBİ EKİPMANLAR OLUYOR. BUNLAR İÇİN DE PARA ALINSIN O ZAMAN. BİLGİSAYAR ALINCA KUTUSUNA KÖPÜĞÜNE PARA MI VERİYORUZ. BUNU SATAN MAĞAZA ZATEN PARASINI KAZANIYOR. PARA KAZANIYORSA POŞETİNİ DE VERMELİ. ÇEVREYİ KİRLETEN ZATEN KİRLETİR. BENDE BUNDAN SONRA GİRDİĞİM MARKETE SORACAĞIM. POŞETE PARA ALIYORSA ALIŞVERİŞ YAPMAYACAĞIM.
evet gelişmiş devletlerde saglıksız diye poşet yok AMA onlarda saglam kese kağıdı ar alışveriş ona konur bızde saglık acısından bir iş yapılıyo ama her zaman oldugu gibi vatandaşa kesiliyo fatura allah onları bildigi gibi yapsın
Küçük su pet şişe'lerinin savurganlığı depozito ile önlenebilir. Evlerde bile bardak yerine pet şişe kullanılıyor.
ülkede parasız bişey kaldımıki?yakında soluduğumuz havadan da vergi alınırsa şaşırmam
Eğer poşetin kalkması samimi bir uygulama ise paralıda olmamalı eğer parayla oluyorsa amaç rant çevrede yok olan poşetleride üretemiyormusunuz sahi siz ne ürettiriyorsunuz nohut fasulye et mercimek vs vs BİM 101 SAHİBİ YETER DAHA POŞETE YETEMİYORMUYUM DEDİ HAYIRDIR...YADA DİĞER MARKETLERİNİZ...
poşetlerden para alınınca cevre tertemizmi olaçak hani çevreyle ilgili bir yasamız daha var cevre temizlik vergisi alınmıyormu cevre niye temizlenmiyor demekki bu işler parayla kanunla olmaz bu işler görenek ve eğitimle olur market poşetlerini parayla satışına kanun cıkartacağına doğada eriyen kağıt veye türevi paketleri teşvik etsin hatta cevre temizlik vergisinden karşılansın oysaki cevreyle hiç ilgisi yok para para para cevre temizlik vergisi niye artırıldı temiz cevre içinmi o paralar nerelerde harcanıyor
Diğer Haberler