On Birinci Kalkınma Planı Resmi Gazete'de

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk kalkınma planı olan ve 2019-2023 dönemini kapsayan On Birinci Kalkınma Planı, Resmi Gazete'de yayımlandı. Plan dönemi sonunda işsizlik oranının yüzde 9,9'a, enflasyonun yüzde 5'e düşürülmesi hedeflenirken, GSYH'nin 2023'te 1 trilyon 80 milyar dolara, kişi başına gelirin ise 12 bin 484 dolara yükseltilmesi amaçlanıyor.

 On Birinci Kalkınma Planı Resmi Gazete'de

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen plan, uzun vadeli bir perspektifle Türkiye'nin kalkınma vizyonunu ortaya koyarak, milletin temel değerlerini ve beklentilerini karşılamak, ülkenin uluslararası konumunu yükseltmek ve halkın refahını artırmak için temel yol haritası olacak.

Plan döneminde; ekonominin yapısı, uzun vadede istikrarı ve sürdürülebilirliği sağlayacak şekilde dönüşüme tabi tutularak, eğitim hamlesiyle beşeri sermayenin, milli teknoloji hamlesiyle teknoloji ve yenilik kabiliyetinin artırılması hedefleniyor.

Plan dahilinde 2023'te gayri safi yurt içi hasılanın (GSYH) 1 trilyon 80 milyar dolara, kişi başına milli gelirin 12 bin 484 dolara yükseltilmesi, ihracatın 226,6 milyar dolara çıkartılması amaçlanıyor.

Söz konusu dönemde işsizlik oranının yüzde 9,9'a düşürülmesi ve 4,3 milyon ilave istihdam yaratılması gerçekleştirilmesi düşünülen hedefler arasında yer alıyor.

Enflasyon oranının kalıcı bir biçimde düşük ve tek haneli rakamlara indirilmesi de amaç olarak belirlenirken, plan dönemi sonunda enflasyonun yüzde 5'e düşürülmesi, büyüme oranı açısından dönem ortalamasının yüzde 4,3 olması öngörülüyor.

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 61 yorum
Aylık 2020 tl kazanıyorum. Yılda 24240 tl ediyor. Bu söylenen 12484 dolar kimin kişi başı geliri merka ettim çünkü benim değil
@serkanaydogar özür dilerimde 2020tl alanların %80 oy verdi alkışladı. yapacak bir şey yok durmak yok. 10 000dolar benim gelirm ama ben şak şak çılık yapmadım. herkes ettiğini çekecektir.
hayal satıyorlar nasil olsa noldu bu hayalin sonucu getir bakalim şu hedefleri diyen olmayacak
@serkanaydogar cebin de elli kuruş olmayan zügürt
@sahinimrez YOK YA OY VERENLERİ ÖLDÜRÜN BİRDE TAM OLSUN BU NEDİR YA DAR KAFA DÜZ MANTIK DEVAM EDİN
tabiiki milletvekillerinin
Uyutun milleti bakalım...Az kaldı balonlarınızın teker teker patlamsına
hani ihracat 500 milyar dolar olacakti. dalga geciyorlar milletin akliyla...
@selahattinafsin21 ihracat mı kaldı ithal etmekten her sektör ağır bir ekonomik zorlukta insanlar borç harç içinde memlekette mülteci ekonomi işsizlik üretim bu kadar büyük iken Allah hepimize yardım etsin bu saatten sonra
Hayırlısı be gülüm Olmayacak duaya amin denilmezmiş.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler