Parmak izi sensörlü kredi kartları geliyor

Parmak izi sensörleri, telefon ve kasalardan sonra kredi kartlarında da güvenlik için kullanılmaya başlanacak.

Parmak izi sensörlü kredi kartları geliyor

Mastercard firması 2017 sonunda tüm çipli kredi kartları ve banka kartlarında biyometrik parmak izi onayını zorunlu hâle getirmeyi planlıyor.

Parmak izi okuyuculu güvenlik önlemi, yavaş yavaş telefon, kapı ve kasalarda PIN kodları ve şifrelerin yerini almaya devam ederken finans sektörü de buna kayıtsız kalamadı. MasterCard, kredi kartlarında şifre yerine biyometrik parmak izi sensörlü teknolojiyi test etmeye başladı.

Unutulabilen, tahmin edilebilen, çalınabilen şifre ve imzaların yerine daha güvenli bir onay mekanizması olan parmak izleri, kredi kartlarının üzerindeki bir bölümle aktif hâle gelecek. POS cihazlarında numara tuşlama ve slip imzalama dönemi de yakında tarih olabilir.

Güney Afrika'da başlayan testlerin yakında bitmesi ve 2017 sonu itibarıyla parmak izi okuyuculu kartların tüm dünyada kullanıma sunulması bekleniyor. Fakat sistemin yaygınlaşması zaman alabilir

Teknoloji hazır hâle geldiğinde bankalar, biyometrik kredi ve banka kartlarının kullanımı hakkında müşterilerine bilgi verecek. İlgilenen kimseler bir başvuru merkezine, büyük olasılıkla bir bankaya giderek parmaklarını taratacak.

Parmak izleriniz şifreli bir dijital örnek olarak kredi kartının üzerindeki çipte saklanacak.

Sistem iki parmağa ait izlerin saklanmasına izin verecek fakat ikisi de size ait olmak zorunda. İkinci bir kişiye, kendi parmak iziyle kartı kullanma yetkisi verilemeyecek.

Örnekler kaydedildikten sonra kartlar dünya genelindeki uyumlu terminallerde kullanılabilecek. Karttaki çipin kullanılacak olması nedeniyle ticari işletmelerin yeni ekipman alması da gerekmeyecek.

MasterCard'ın paylaştığı görsellerde parmak izi sensörlü kartların mevcut kartlara göre daha kalın olmadığı ve biyometrik alanın sağ üst köşede, baş parmak büyüklüğünde bir alanı kullandığı görülüyor.

EMV çipler sol önde yer aldığı için, kart POS cihazına takıldığında biyometrik alan rahatlıkla kullanılabiliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
BAZEN KARTLARIMIZI EŞİMİZE KIZIMIZA COCUĞUMUZA VERİYORUZ ONU NASIL HALEDECEKLER
@alionurkaplan ek kartalacaksın. Ki ak kart aidatı ödetsinler.
@alionurkaplan parmak izini kopyalıyacaksın. internette videoları bile var nasıl kopyalandığı maliyetide düşük herkes yapabilir.
Kesik Parmaklar çoğalır artık...
Mümkün değil yapamazlar,kredi kartı kullanımı düşer..
ZULM İLE ABAD OLANIN AKİBETİ BERBAT OLUR.
çocuklara yaramadı bu iş.
Parmak izi kayıtlarınızı Devlet haricindeki kurumların eline geçmesi çok doğru değil. Parmak izinizin nerden ne olaylardan çıkacağı hiç belli olmaz. Pazaport ve kimlik kartı için veriliyor ama bunlar emniyetin elinde. Pos cihazı için neden ben parmak izimi vereyim. Sonra bir bakmışsın iranli reza zarrab ile kanki yapmışlar seni.
Kredi kartı olmayan eşler eşlerinin parmaklarını koparmaya başlarlar heralde
Çok güzel olur. Uygulamanın bir an önce faaliyete geçmesini istiyorum.
Yani diyorlarki, birbirimizi parmaklamaya devam
Türkiye'de zor la bu
Kredi kartı mı kalacak 3 4 seneye . dünya digital paraya , bitcoin s-coin e geçiyor , hatta geçti bile biz hep geriden gidiyoz.
Diğer Haberler