Prim ödedikçe emekli aylığı düşüyor

SSK’lı (4/a’lı) veya Bağ-Kur’lu (4/b’li) olarak çalışanlar, ne kadar çok çalışır ve prim öderlerse, bağlanacak emekli aylıkları o kadar düşük oluyor.

Prim ödedikçe emekli aylığı düşüyor

Başka bir anlatımla, “az çalışan çok, çok çalışan az” emekli aylığı alıyor.

Diyeceksiniz ki; “İnanılır gibi değil”.

İster inanın ister inanmayın, mevzuat ve uygulama böyle!..

NİÇİN BÖYLE?

Siz sormadan, ben anlatayım.

SSK’lı (4/a’lı) bir ücretlinin veya Bağ-Kur’lunun emekli aylığı; “Aylık bağlama oranı X Ortalama aylık kazanç” formülüne göre hesaplanıyor.

Demek ki aylık bağlama oranı ve ortalama aylık kazanç yüksek olduğu ölçüde daha fazla emekli aylığı bağlanıyor. Bu da ücretlinin prim tutarı ve prim ödeme gün sayısı ne kadar yüksekse, o kadar fazla aylık bağlanacağı anlamına geliyor.

Emekli aylıklarının hesaplanmasında “üç dönem” var.

- Birinci Dönem: 31.12.1999 günü ve öncesinde prim ödeyenler,

- İkinci Dönem: 2000 -30.09.2008 arasındaki çalışmalar ve prim ödeyenler,

- Üçüncü Dönem: 1.10.2008 ve sonrasındaki çalışmalar ve prim ödeyenler.

Bu dönemlerden üçüncüsüne göre, her hal ve koşulda, en düşük emekli aylığı bağlanıyor. Adlarına (aylık 2.500 liradan az kazanç bildirilerek) prim ödendiği her ay, ileride alınacak emekli aylığı düşecek.

Nasıl fıkra gibi değil mi?

İsterseniz somut bir örnek verelim;

Şu anda en düşük SSK emekli aylığı olarak yaklaşık 663 TL bağlanıyor. Oysa bundan bir yıl önce, en düşük emekli aylığı olarak yaklaşık 670 TL bağlanıyordu. Oysa makul olan, en düşük aylığın azalması değil artması yani 2011’de en düşük emekli aylığı olarak bağlanan 670 TL’nin bu gün 720-750 TL olarak bağlanması olmalıydı.

Dönüp bakıyoruz; özellikle 1 Ekim 2008 sonrasında, çalışma süresi arttıkça, bağlanacak “emekli aylığı” daha düşük oluyor!

ASGARİ ÜCRET İLE 3 KATI AYNI

Mevcut sisteme göre, “asgari ücret alan birisi” ile “2.000 TL ya da 2.500 TL ücret alanın”, emekli olması halinde bağlanacak emekli aylığı değişmiyor.

Bu uygulama, ücretin düşük gösterilmesi şeklinde “kayıt dışı istihdamı” da teşvik ediyor. Bazı işverenler, örneğin 2.500 TL ücret alan işçisine “Evladım bordroda asgari ücretten göstermemle 2.500 TL’den göstermem emekli aylığını etkilemiyor” diyebiliyor. İşçi o aşamada olayın “kıdem tazminatı” boyutunu da düşünmediğinden ya da iş bulmak ciddi bir sorun olduğundan, sesini çıkarmayabiliyor.

ERKEN EMEKLİLİĞE TEŞVİK

Mevcut sistem işçileri erken emekliliğe teşvik ediyor.

İşçi emekli oluyor, kıdem tazminatını alıyor. Ardından başka bir işyerinde ya da aynı işyerinde, destek primine tabi olarak hem emekli aylığı hem de ücret alarak çalışıyor.

Oysa sistem geç emekli olmayı ve çalıştıkça daha fazla emekli aylığı bağlanmasını sağlayan ve özendiren bir sistem olmalı.

Şükrü Kızılot/Hürriyet

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 102 yorum
AKP YE % 50 VERENLER UTANSIN
eşitlik istiyodunuz alın size eşitlik işte...
AKP müsteşarları çok güzel oluşturmuş. Seçtirmemek için ellerinden geleni yapsınlar. Memuru küstür, emekli olacak olanı küstür...
ya bu paralarla nasıl evgeçindirilirdiye bir siyasi kendi kendine bir özeleştiri yapmazmı vatandaş zam isteyince yunanistana döneriz kendilerine gelince 15 dakikada jet onay hemide 8 emekli maaşından fazla zamı bir anda ceplerine cukka o zaman yunanistana dönemyiz çünkü alan kendileri
Tepelerin ismini değiştirmekle, tepelere cami yapmakla refah düzeyi yükselmiyor. Milleti uyutuyorlar, muhalefet ve aydınlar dahil.
Bu hükümet erbabı kendine yakışanı yapıyor.Patronların oluşturduğu bir hükümet ancak böyle yapar.Adamcağız yırtık ayakkabıyla futbol oynamış zavallı ama,nasıl olmuşsa,alaadinin sihirli lambasındaki cömert dev gelmiş onu bulmuş ve herşey birdenbire değişmiş.Sonra o,sadece ülkeye değil,dünyaya başbakan olduğunun farkına varmış ve ülke içindeki garibanların anasını ağlatarak,ülke dışındaki dünya garibanlarını,kurtarmaya başlamıııış.Ülke içinde masum gösteri ve direnişleri de,kendine tabi oluşturduğu(tıpkı İrandaki gibi)kolluk kuvvetlerine havale etmiiiiiiiiş.Masalın devamı gelecek sayıda.....
90larda ferhan şensoy un bir yarışam progr. vardı..adı:"kaybet kazan" dı))durum biraz ona benziyor..yarışmadan örnek bir soru:"oldu mu ayşem oldu mu?
9000 gün prim ödemişim ve hala bana 3500-4000 gün daha ödenecek diyorlar yaş davasından...3600 gün ödeyenle ben nasıl aynı maaşı alırım..böyle düzen olurmu?DURMAK YOKK MEZARDA EMEKLİLİĞE SÜRÜNMEYE DEVAMM...ALLAH BUNUN HESABINI 2 YILDA EMEKLİ OLANLARDAN SORSUN İNŞALLAHH...AMİN
avrupada ve gelişmiş ülkelerde sıkıysa bizdeki gibi halkı gerizekalı yerine koyup yönetmeye kalksınlar hemen alaşağı ederler. ama bizim gibi halkın gözünü dini ve manevi duygularla, polis ve askerle korkutarak yöneten ülkelerde hertürlü kazığı ve uygulamayı halka giydirirler. biraz gözümüzü açma zamanı geldi sanırım. herkez kimin nekadar müslüman olduğunu kimin ne kadar allahtan korktuğunu az çok biliyor artık.o yüzden hakkımız aramak için kimseden korkmadan elimizden gelenin en iyisini ortaya koymalıyız..
burası Türkiye demekten usandım artık.
Ali Tezel bunu 2008'den beri söylüyor. kimsenin umurunda değil hiç bir muhalafet çıkıp işçinin bu hakları gasp edilmiştir deyip yasayı düzeltme yoluna gitmiyor. Zaten şimdiye kadar kim işçinin lehine bir şey yapmış ki. her gelenin eli işçinin cebinde. dikkat etsinler artık cepte bir şey kalmadı, pantolonun cebi de delik..... bilmem anlatabildim mi?
işcinin hakkı gaspedildiği gibi gününü dolduran bu saatden sonra prim ödemez ve kurumunda prim gelirleri düşer. örnek yaklaşık 8000 günden emekliyim verdikleri naaş 790,tl ben hata yapdım fazla prim ödedim keşke kuruma prim ödemek yerine işverenimle anlaşıp vergi ve prime gidecek parayı kırışsaydık. özel hayat ve sağlık sigortamda vardı sağlık yönünden problemimde olmazdı.
asparagas haber..prim ödedikçe maaş azalıyor demek uydurmak tır..inanmam..düpedüz asparagas..
bende inanmazdım kardeşim ama babamın ve arkadaşının başına gelince anladım.4 yıl önce babam ve arkadaşı özelleştirmeden dolayı işten çıktı.arkadaşı 4-c li bir şekilde 4 yıl çalıştı babm ise sigartasınız bvaşka yerde çalıştı prim yatırmadı kim fazla emekli maaşı aldı dersin babam çünkü o zamanda söyleniyordu hesapladık doğru çıktı.zaman geçti ve doğrulunuz gördük bence haberlere acaba mı diye yaklaş.belki doğrudur seninde birgün işine yarar.
en düşük işçi emekli aylığı asgari ücret'in altında olmamalıdır...zaten kamu'dan emekli olanlar gibi emekli ikramiyesi alamıyoruz, bari hiç değilse, onların emekli maaşlarının yarısına yakınını almaya hakkımız olsun...eyy Adalet ve kalkınma Partisi! bu nasıl adalet?
yapacak birşey yok vekilim cok calışıyor cok alıyorrrrr biz az calışıyoz az alıyoz
beter olun beter..yazınız bir kışınız birdi dimi??
emeklilik yaşını 55-60' çıkarırsan elbette mecburen fazla çalıştırırsın,neymiş emekli olduktan sonra çalışmayı azaltacakmışız ,kimi kandırıyorsunuz ,zaten 60 ından sonra kim çalışır.yuh yani hem zorla çalıştır hem de düşük maaş nasıl bir zihniyet.
HANGİ İŞLERİ DOĞRUDA BUNUN DOĞRU OLAMASI BEKLENİYOR?
Rezalet ! REZALET !
ASLINDA BU BÜYÜK HAKSIZLIK BENİM 8500 PİRİM GÜNÜM VAR YILIM DOLDU AMA YAŞTAN BEKLİYORUM SGK PİRİMİM YATMAYA DEVAM EDİYOR VE BİLDİĞİM KADARIYLA AYLIK 2.5 TL EMEKLİ MAAŞIMDAN DÜŞÜYOR BENİM VE BU DURUMDA OLAN VATANDAŞA YAZIK DEĞİLMİ RESMİ KURUMDA ÇALIŞAN İŞÇİ 2000 TL MAAŞ BAĞLANIYOR BİZ BU ÜLKE ASGARİ ÜCRETLİLER VATANDAŞ DEĞİL.
sayın çalışma bakanı insanlkarı üç kağıtcılığa sevkediyosunuz. günü doılan bu saatden sonra prim ödemez artık. aynı hataya ben düşdüm şimdi çevremdekileri bu yanlışa düşürmem. eskisi gibi fazla günler kademe katsayıda maaş artışı sağlasın. yoksa kurum baya baya bi prim gelirinden olacak.
ben bağ-kur ve ssk takip işleri yapıyorum evet bu konu doğru size örnek vereyim bir müşterimi annesi vefat emiş ssk dan 1000 günü vardı ölüm aylığı bağladım 600 lira maaş bağladı yeni bir müşteri ssk dan emekli ettim 5400 günden 720 tl maaş bağladı bağkurda 2 ayrı müşterim emekli oldu biri yaştan 5400 günden emekli oldu tarım bağkuru 630 lira maaş bağladı diğer müşterim 9000 iş günü yani 25 yıl bir fiil çalışmış buna 470 tl maaş bağladı itiraz ettik bir şey çıkmadı ankaraya yazı yazdık maşınız bu dedi şimdi dava açtık avukat kesin kazanırız diyor bekliyoruz EMEKLİ AYLIĞI SİSTEMİ ÇOK SAÇMA
NEYİMİZ DOĞRU Kİ EMEKLİLİK SİSTEMİ DOĞRU OLSUN.
EY SAYIN YETKİLİLER BU İŞİ DÜZELTİN DÜZELTEMİYORSANIZ BAKIN SİZE BİR FÖRMÜL SÖYLEYEYİM EMEKLİ HESAPLAMALARINI EMEKLİ GÜNÜ DOLDURANLARIN VE HALA ÇALIŞIP YAŞ BEKLEYENLERİN EMEKLİ AYLIKLARINI HESAPLARKEN EMEKLİLİĞE ŞART OLAN GÜN SAYISINDAN SONRAKİ GÜNLERİ MAAŞ BAĞLAMA ORANINA KATMAYIN VE BU ADALETSİZLİK ORTADAN KALKSIN İŞTE SİZE ÇÖZÜM MATEMATİKSEL OLARAK BİRİNİN 7000 İŞ GÜNÜ VARSA VE YAŞTAN BEKLİYORSA EMELİLİK İÇİN ŞART OLAN İLK YILLARI 5350 DOLDURUP SONRAKİ GÜNLERİ PRİM BAĞLAMA GÜNLERİNE İLAVE ETMEZSENİZ ÇALIŞANIN KAYBI OLMAZ YOKSA ÇALIŞANLARI KAYIT ÇALIŞMASINA TEŞVİK ETMİŞ OLURSUNUZ NE DERSİNİZ
BURASI TÜRKİYE GALİBA...
Dalga mı geçiyorsunuz? 5510 sayılı kanun çıktığından beridir bu böyle ve uzmanlar hep söylüyor. Ne o sayfa mı boş kaldı? Sizde mi gemiyi terk ediyorsunuz?
benim emekli olamama 5 yıl var. Ben hemen ozaman sigortadan çıkayım kayıt dışı çalışayım. devlet de benim adıma yatan primden olsun.Bence bununla ilgili düzenleme yapılmalı.
GÜNAYDIN YENİMİ ANLADINIZ MALLAR 2008 YERNİ SGK DA ATTI BU KAZIĞI TAYYİP VE BU DAHA EN BASİTİ DAHA NİCE KAZIKLAR VAR MİLLET EMEKLİLİĞİ FALAN UNUTSUN YENİ SGK KANUNUYLA ATMIŞTI TAYYİP ZÜBÜĞÜ BU KAZIĞI BU KADAR SALAĞA AZ BİLE AZİZ NESİN SEN DİNSİZSEN AKP LİLER MÜSLÜMAN DEĞİLDİR
BU BİR ŞAKA OLMALI ANGİ AKILLI BU KARARA VARDIDA SGKLIYA UYGULANSIN DEDİ ADALETSİZ VE HAKSIZ BİR UYGULAMA ÇALIŞMA BAKANI BUNUN BİR AÇIKLAMASINI YAPSA İYİ OLUR. SYLEYECEK SÖZ BULAMIYORUM.
fabrikada calısanları hic anlamıyorum aylık700 tlye nasıl calısıyorlar anlayamıyorum ya 5 sene once bir fabrikaya girdim calısmaya adam işçi deil kole arıyormus ya ne işim olur giderim meyve toplamaya alırım gunluk 80tl 7tlsi ozel hayat sigortası 5tlde yemek kalan 68tl allah bereket versin basımda kimse yok toplayacaım kasalar belli tmm
Erken Emekliliğe teşvik edeceğinize Emekli olupta sigortasız çalışanları denetleseniz ya prim ödeseler yada evlerinde otursalar.Sanayi Sitelerini gezin birsürü bulursunuz 2 çalışan 1 sigortalıya bakıyor bide sigortasız çalışıp milletin çalışmasınada engel oluyorlar.Emekliler iyice yüzsüzleşti , Devlet desen yatmış kulağının üstüne ohhh
slm ben s.s.k dan emekli oldum.bu sene.2.ici ayda.7.397.iş gününden.714.tl aylık bağladılar şok oldum sgk il müdürüne vardım bu nasıl iş de böyle aylık olurmu dedim müdür beyde beni maaş bağlama servisine gönderdi bu kardeşimizi aydınlatın dedi vardım maaş bağlama memurunun yanna kardeşim otur dedi yanna oturdum benim dosyamı inceledi.ve bana dediki.kardeşim.2000.yılına karar olan hizmetinizin .yıllık kazancın.yüzde.4.50.dört buçukla çarpıp hesaplıyorur ve.2000.ve 2008.arasını.yıllık kazaçın yüzde.2.50.yüzde.iki buçuk la çarpıyoruz ve 2008 den sonra hizmelerin yıllık kazanın.yüzde.1.50.yüzde b
''Mevcut sistem işçileri erken emekliliğe teşvik ediyor.'' demek ne anlama geliyor.ben ssk lı olarak prim günümü birhayli geçtim.şu an 42 yanındayım.yaşımın dolmasını bekliyorum.doğal olarakta çalışmak zorundayım, yoksa 8 sene sonra emekli olmayı beklerken açlıktan ölürüm.sene olarak dolacak,prim olarak dolacak ve yaşı dolacak.ne yapmamız lazım? yurarıdaki yazıya göre prim dolunca emekli edecekler ozaman
Kılıçdaroğlu için SSK nın en kötü yönetici olarak ilan eden ve her fırsatta dile getirenler kendi yaptıkları batırma operasyonları, banka promosyon olaylarını nereye oturtacaklar bakalım. her dönemin bir sorgulayan dönemi olacaktır. şimdi 12 eylülcülerin sorgulandığı gibi
sgk diyor ki , eğer özel hastanelerden ayrıntılı fatura isterseniz ,sizden fark alınan ücretleri geri alabilirsniz.istedik 1 saat uğraştık hakaikaten fatura vermediler ama ücreti geri verdiler.yani hasta aşağıda bekledi biz bir saat uğraştık.halbuki devlet bir teblii ile şöyle dese ''fiş yasak hastaneler fatura kesmek zorunda '' ama yapmazlar, onlarda neyin ne olduğun biliyorlar.bu çarpık düzende isyan etme de yaşa.
BAŞBAKANA GÜVENEN YERDE KALMAYACAK EMEKLİLERDE EN İYİ HAYAT STANDARTLARINA KAVUŞACAKLAR, BİRAZ DAHA VAKİT GEREKEYOR. ÜLKEMİZ TAM ÜRETEN BİR ÜLKE OLSUN ACELE YOK. EN İYİ YAŞANACAK ÜLKE OLACAK TÜRKİYEEEEE. BATILILARADA KAPIMZ AÇIK HER ZAMAN. ONLARINDA SEVGİYE İHTİYACI VAR HER NEKADAR İHTİYARDA OLSALAR. MYNET YAYINLAYINIZ. BAŞBAKANIMIZ VİCDAN VE MERHAMET YUMAĞIDIR. DÜĞÜMLER ÇÖZÜLDÜKÇE GÖRECEKSİNİZ. BÜYÜK PROJELERİMİ SADECE BAŞBAKAN'A AKTARACAĞIM.GÜVEN EN ÖNMELİDİR. HER ZAMAN. SONUNA KADAR GÜVENİYORUZ BAŞBAKANIMIZA VE ADALETİNE. EMEKLİLER EN DİŞE ETMEYİNİZ. HER ŞEY GÜZEL OLACAK. TÜRKİYE VE DÜNYADA
memurun lehine bir şey olmayacağı kesin.aile hekimiliğinde de gebe ve yaşlıların katsayısını artıracağız dediler.evet artırdılar ama genel populasyonun katsayılarını düşürdüler..gözboyama ve zarar...
öncelikle işe alımlarda torpili adam kayırmayı, kopyayı bırakın, bunların öncekilerden farkı öncekilerden daha fazla ADALETSİZLİKLERİDİR.
ne saçma bir durum niye o zaman işveren fazla prim ödesin ki ne çalışana faydası var ne kendisine
sakin olun gençler fazla hırs pozitif enerjiyi yok eder!!tayip'e laf yok..ağır ağır acele edin..!!
mrb arkadaşlar ve yetkililer ben kendim 25 yılı tamamladın 6500 gün sgk var fakat yaşım 50 elli olmadığı için emekli olamıyorum çıkışımı alsam sağlıktan yararlanımıyorum sosyal yardımlaşmaya başvursan aylık 200 tl prim yatırmamı istiyorlar sgk devam etsem emekli maaşın düşer diyorlar işçi olarak ne yapmam gerekiyor eskiden yasa nasıldı 25 yıl 5000 iş günü veya 56 yaştan bu üç maddeden ikisini tutturan emekli oluyordu ve çok güzel bir yasaydı bu yasayı tekrar gözden geçirseler mecburi emeklilik getirirlerse hem işsizlik çözülür hemde işsizimiz azalır Süper emekli olacak vekillere duyurulur
benim sikorta başlangıcım 1981 7000 günle 01/01/2011 de emekli oldum 680 tl mağaş bağlandı şu an 850 alıyorum 10 yıldırda asgari ücretli deyilim mağaşım yüksek benimle aynı yıl başlayan cocukluk arkadaşım gecen ay muracat etti asgari ücretli zorla 5070 günü doldurdu 1040 tl mağaş bağlandı burada yazımı bitiriyorum yorumu anlaya bilen yapsın
Diğer Haberler