FİNANS

Prim ödedikçe emekli aylığı düşüyor

SSK’lı (4/a’lı) veya Bağ-Kur’lu (4/b’li) olarak çalışanlar, ne kadar çok çalışır ve prim öderlerse, bağlanacak emekli aylıkları o kadar düşük oluyor.

Prim ödedikçe emekli aylığı düşüyor

Başka bir anlatımla, “az çalışan çok, çok çalışan az” emekli aylığı alıyor.

Diyeceksiniz ki; “İnanılır gibi değil”.

İster inanın ister inanmayın, mevzuat ve uygulama böyle!..

NİÇİN BÖYLE?

Siz sormadan, ben anlatayım.

SSK’lı (4/a’lı) bir ücretlinin veya Bağ-Kur’lunun emekli aylığı; “Aylık bağlama oranı X Ortalama aylık kazanç” formülüne göre hesaplanıyor.

Demek ki aylık bağlama oranı ve ortalama aylık kazanç yüksek olduğu ölçüde daha fazla emekli aylığı bağlanıyor. Bu da ücretlinin prim tutarı ve prim ödeme gün sayısı ne kadar yüksekse, o kadar fazla aylık bağlanacağı anlamına geliyor.

Emekli aylıklarının hesaplanmasında “üç dönem” var.

- Birinci Dönem: 31.12.1999 günü ve öncesinde prim ödeyenler,

- İkinci Dönem: 2000 -30.09.2008 arasındaki çalışmalar ve prim ödeyenler,

- Üçüncü Dönem: 1.10.2008 ve sonrasındaki çalışmalar ve prim ödeyenler.

Bu dönemlerden üçüncüsüne göre, her hal ve koşulda, en düşük emekli aylığı bağlanıyor. Adlarına (aylık 2.500 liradan az kazanç bildirilerek) prim ödendiği her ay, ileride alınacak emekli aylığı düşecek.

Nasıl fıkra gibi değil mi?

İsterseniz somut bir örnek verelim;

Şu anda en düşük SSK emekli aylığı olarak yaklaşık 663 TL bağlanıyor. Oysa bundan bir yıl önce, en düşük emekli aylığı olarak yaklaşık 670 TL bağlanıyordu. Oysa makul olan, en düşük aylığın azalması değil artması yani 2011’de en düşük emekli aylığı olarak bağlanan 670 TL’nin bu gün 720-750 TL olarak bağlanması olmalıydı.

Dönüp bakıyoruz; özellikle 1 Ekim 2008 sonrasında, çalışma süresi arttıkça, bağlanacak “emekli aylığı” daha düşük oluyor!

ASGARİ ÜCRET İLE 3 KATI AYNI

Mevcut sisteme göre, “asgari ücret alan birisi” ile “2.000 TL ya da 2.500 TL ücret alanın”, emekli olması halinde bağlanacak emekli aylığı değişmiyor.

Bu uygulama, ücretin düşük gösterilmesi şeklinde “kayıt dışı istihdamı” da teşvik ediyor. Bazı işverenler, örneğin 2.500 TL ücret alan işçisine “Evladım bordroda asgari ücretten göstermemle 2.500 TL’den göstermem emekli aylığını etkilemiyor” diyebiliyor. İşçi o aşamada olayın “kıdem tazminatı” boyutunu da düşünmediğinden ya da iş bulmak ciddi bir sorun olduğundan, sesini çıkarmayabiliyor.

ERKEN EMEKLİLİĞE TEŞVİK

Mevcut sistem işçileri erken emekliliğe teşvik ediyor.

İşçi emekli oluyor, kıdem tazminatını alıyor. Ardından başka bir işyerinde ya da aynı işyerinde, destek primine tabi olarak hem emekli aylığı hem de ücret alarak çalışıyor.

Oysa sistem geç emekli olmayı ve çalıştıkça daha fazla emekli aylığı bağlanmasını sağlayan ve özendiren bir sistem olmalı.

Şükrü Kızılot/Hürriyet

Okuyucu Yorumları102 yorum
 • 0 Oy
  ALLAH aşkına bunlar ne yapıyorlar. gariplikler ülkesi TÜRKİYE. hayret vede hayret. bazı dangalak arap ülkeleride bizi örnek alacaklarmış güya haaa haaa.
 • 0 Oy
  Bu gidişle mevcut hükümet bir sonraki seçimlerde kan kaybedecek benden söylemesi...
 • 0 Oy
  emeklilik sistemi zaten komple yanlışlarla dolu bir sistemdi.artık iyice adaletsiz olmayada başladı,gerçi ne kadar adaletli olsanda insanoğlu gene daha fazlasını ister.kimse kendinden az kazananlara bakmaz hep fazla kazananlarla mukayese eder.
 • 0 Oy
  AKP nin adaleti böyle.İster inanın,ister inanmayın.
 • 0 Oy
  daha ne kadar çalışçazki günde en az 10 saat çalışıyoruz bazen oluyor 17 saat sonra da 7 saat sonra yine işe gidiyoruz bu gidişle emekli olmadana mezara gircez başbakanımız diyor daha çok çalışmamız lazım zaten çalışıyoruz çoğu insan genç yaşta sakat kalıyor bel fıtığı boyun fıtığı v.s 30+40 arası gençlerin çoğunda bu problem var devlet bun el atmalı işyerlerini denetlemeli çalışma saati 48 saat olmalı her sektörde.devlet işinde bir sürü emekli, çalışıyor havalimanları limanlarda v.s bu gerçek emekli maaşlarını daha artırıp emekli çalışandan en az %40+50 kesinti yapılsın.
 • 0 Oy
  'ADALET 'artık sadece Bulmacalarda 6 harfli bir kadın ismi olarak karşımıza çıkıyor malesef....
 • 0 Oy
  Önceki yorumumu tekrar ediyorum. Merak ediyorum.Bu hesaplamaya ait formülleri yapanlara kaç yıldır ? kaç milyon/milyar ödedik ?
 • 0 Oy
  İŞTE BUDUR!!!!!! YOLA DEVAMMMMMMMMMMMMMMM
 • 0 Oy
  Arkadaşlar maalesef bu haber yüzde yüz dogru. Hatta SGK da bu yüzden tartıştım. Böyle sacma sapan ve adaletten uzak bır sıstemı getırenler yerın dıbıne getırsın!!!
 • 0 Oy
  daha durun başımıza neler gelecek hiç birine hakkımı helal etmiyorum allah cc derki kul hakkıyla gelme siz sayın yöneticiler benle ahirette sakın hesaplaşmayın
 • 0 Oy
  Bu ne periz bu ne lahana turşusu asgari ücretin dört katı pirim ödeyip aynı emekli maaşı almak bu doğru ise aynı durumdaki tüm arkadaşların haklarını aramasını istiyorum..
 • 0 Oy
  Hakkımı helal etmiyorum hakkımı yiyenlerden öteki dünyada hakkımı fitil fitil alacağım..Bu dünya yalan dünya:)))))))))))
 • 0 Oy
  ömer diğnçer bunun vebalini nasıl verir acaba
 • 0 Oy
  BU NE SAÇMALIK NE LAHANA TURŞUSU OLDU ŞİMDİ HEM İNSANLARI EMEKLİ OLMAYA TEŞVİK ETMEYE ÇALIŞIYORSUNUZ HEM EMEKLİLİK YAŞINI 65 YAŞINA KADAR ÇIKARTIYORSUNUZ YAPTIĞINIZ SİSTEMİN DÜZENLİ GİDİŞİNİN SIKI KONTROLÜNÜ YAPMASINI ÖĞRENİN BE ÖNCE BÖYLE BİR UYGULAMAYI YAPACAKSANIZ ÖNCE EMEKLİLİK YAŞINI GERİ ÇEKMEYİ BİLİN ADAMIN PRİMİ DOLUNCA NASIL EMEKLİ OSUN YAŞI GELMEDEN FARZI MİSAL BENİM 3 5 SENE SONRA EMEMKLİLİK PRİMİ DOLACAK YAŞ GELEMEDEN NASIL EMEKLİ OLAYIM ÖNCE BUNA ÇÖZÜM BUL SONRA BÖYLE UYGULAMA YAP SAYIN MİLLETİN ÖNCÜSÜ OLARAK GEÇİNEN KİŞİLER
 • 0 Oy
  Demek ki emekli maaşları fazla.Merak etmeyin 3. seçimde % 70 le seçerler.
 • 0 Oy
  hesaplamada açıkca belırtmış şükrü kızılot.aylık baglama oranı çarpı ortalama aylık kazanç.asgari ücretli ortalama 750 tl kazanıyor oldugunu varsayalım diğer bir şahıs 2500 kazanıyorsa nasıl aynı emekli aylığını alır anlaşılır gibi değil.şükrü bey bi yerde yanlışlık yapıyor olmasın.?
 • 0 Oy
  yahu işçinin hayatı zaten çalışmakla geçiyor fabrika köşelerinde kışın soğukta,yazın sıcakta veya nemli ortamda,kuru ortamda böbreğini,çigerini vicudunu çürütüyor 2 krş maaşla kira verip,ev geçindiriyor üstüne çocuk okutuyor ve bu adamın çocukları büyüyünce üniversite yada düğün masraflarını karşılamak için emekli maaşının yanında çalışıp artı maaş alması sizin gibi koca göbekli hiçbir iş yapmayan gereksizlerin gözüne batıyor alemsiniz vesselam...
 • 0 Oy
  EMİNİM AKP. NİN SAÇMA YASALARINA GÖRE OLUYORDUR BU BAŞKA TÜRLÜ OLAMAZ.
 • 2 Oy
  BU BİR ŞAKA OLMALI ANGİ AKILLI BU KARARA VARDIDA SGKLIYA UYGULANSIN DEDİ ADALETSİZ VE HAKSIZ BİR UYGULAMA ÇALIŞMA BAKANI BUNUN BİR AÇIKLAMASINI YAPSA İYİ OLUR. SYLEYECEK SÖZ BULAMIYORUM.
 • 0 Oy
  durmak yok yola devam!!!
 • 0 Oy
  bende aynı durumdayım 7800 gun hızmetım ve 30yıldır sıgota ve bagkur yatırdım aldıgım maaş 820tldır 5800gunle emeklı olan arkadaşım 870tl alıyor umarım bır devlet buyugu çıkarda bu hatayı duzeltır
 • 0 Oy
  alın teri için mücadele etmeyen bir topluma..sükürcü bu millete bu bile çok.yinede şükrederler.
 • 0 Oy
  işçi emekliliği denilince hemen asgari ücretliyi örnek gösteriyorsunuz.Kamudaki ilkokul mezunu olan yüzbinlerce işçi emekli olurken 2200-2500 TL.emekli maaşı alırken yine kamuda çalışan 4 yıllık üniversite mezunu memur emekli olurken 1300 TL.emekli maaşı alabiliyor, ve sırf bu yüzden 65 yaşına kadar çalışmak zorunda kalıyorlar.Neden bu konuyu sürekli gündeme getirmiyor bu uzmanlarımız. Bir türlü gündem oluşturulması engelleniyor gibi,,,
 • 0 Oy
  iyi işte yoksa türkiyeyi batıracaklar şerefime ben bu sistemi çok sevdim bende bir kamu görevlisiyim halimizden memnunuz
 • 0 Oy
  uzun lafın kısası yıllarca alın teri deyipte çalışacağına iki yıl vekil olda kııııııııyaaak emekli oluver ,40 yıl = değildir 2 yıl milletin vekilliği,yani millet değil de vekili ol,millet sadece oy zamanı millet diğet zaman illet ( hesabımız mahşere kaldı ise çok iyi bu dünya fani boynuzsuz emekçi boynuzlu yöneticiden alır hakkını)
 • 0 Oy
  çalışma döneminde 1250 maaşla emekli oldum emekli maaşı 973 tl bağlandı doğrumu anlamadım yardımınızı bekliyorum saygılarımla...
 • 0 Oy
  mahşer günü boynuzsuz çalışan boynuzlu yöneticiden alır hakkını.
 • 0 Oy
  BU SENEKİ YENİ OYUN TÜRKİYE'Yİ BATAĞA SOKUP SEÇİMLERİ BİLEREK KAYBEDECEKLER. BİTMEMİŞ GÖZÜKEN AMA ASLINDA BİTİRİLMİŞ ÜLKEYİ TOPLAYAMADAN TOPLANMAZ KAFA ADAMLAR KENDİLERİNDEN YILLARDIR BUNUN MÜCADELESİ VERİLDİ.1985-1990 ÖĞRENCİLERİ ABİLERİ ŞİMDİ BAŞTA.BAKIN BİZİ SEÇMEDİNİZ BU OLDU DİYİP ERKEN SEÇİMLE BAŞA GELECEKLER SONRA NASILSA SEÇİLDİK HALK BİZİ İYİ BİLİYO DİYİP İKİ KATI HALKI BETER EDECEKLER.
 • 0 Oy
  emeklilik yaşını yükselt pirimleri kes ölene kadar çalıştır ölmezse verdiğin maaşla sürünsün elhamdülillah müslümanız de vay vay vay demokrasi bu olsa gerek
 • 0 Oy
  sayin ssk bakanligi 700 lira bir para veriyor sonra hiç bu insanlar nasil gecim yapiyor diye hiç bakmiyorlar adalet mu türkiyede her hükümet once emeklini sorunu cözecem diyor sonra oy geldimi emekliyi kexara atip vekiler kendilerine zam yapiyorlar yeter artik birazda bizleri düşünüm eyer sizlerde bu viçdan varsa
 • 0 Oy
  memur devlete kapağı attı yan gelip yatıyor bu ima banımızdan 1 yıllık memurum ömrümde bukadar aşşağılanmadım nasıl dayanıyor muş bu memur arakadaşlar allah size sabır versin daha almadığım zam içime oturdu bu kadarmı düşmansınız bize herşeyden insanı soğutuyorsunuz açılım maçılım yapmayın siz miletinize değer vermiyorsunuzki bir kesim dedikleriniz 20 milyona yakın insan dikkat edin okadar seçmeniniz var mı. üzülüyorum ülkeme ben insan yerine bile konmuyorum aşağılanmaktan bırakın bunu ne olur yeter artık siz bulunduğunuz yeri hakke ediyor musunuz
 • 0 Oy
  boşuna tuketmeyin kendinizi, nasıl olsa yine MAALESEF %50 alırlar...eeee bu millete az bile.
 • 0 Oy
  peki sorarım ölüm döşeğinde emeklilik yaşı getirmişsiniz etrafımda birçok insan var prim gün sayısını doldurmuş ama yaş olarak çarpılmış 40-45 yaşlarında ama emeklilik yaşı 55 ne yapacak bu adam 10 yıl evinde mi yatacak
 • 0 Oy
  sistem tam bir rezalet,zaten bu hükümetin çalışan lehine yaptığı hiç bir şey yok,ne uzun çalışan kazanıyor nede geçmişte çalışması bulunanlar,hükümet sgk'yıo düzenlemek uğruna gelecekte simit parasına emekli maaşı vermeyi düşünüyor.tek faydalı yanı sağlık sigortalılığı, onunda katkı ve ilaç paylarını arttırdı.
 • 0 Oy
  eşim 5001 gün ile asgari ücretten yeni emekli oldu,bağlanan maaş net 718 lira,lütfen bilgigi olan aydınlatsın,selam ve sevgiler
 • 0 Oy
  TAMAMEN DOĞRU. ÇALIŞMA YILLARIMDA AYLIK KAZANCIMA GÖRE, BENİM İÇİN ÖDENEN PRİMLER SANMIYORUM Kİ VALİ ( HATTA BİR-İKİ VALİ ) İÇİN ÖDENMİŞ OLANDAN AZ OLSUN. BUGÜN ALDIĞIM EMEKLİ MAAŞI BİNELLİ LİRA CİVARINDA. BENDEN ESİRGENEN KİMLERİN BOĞAZINA GİTTİ İSE HARAM OLSUN, SEBEB OLANLARIN DA MAHŞERDE İKİ ELİM YASASINDADIR.
 • 0 Oy
  yüce rabbim, bu kanunları çıkaranları ve bunun altına imza atan. başbakan ve yalaka bakanlarını bir an önce helak etsin.amin
 • 1 Oy
  BAŞBAKANA GÜVENEN YERDE KALMAYACAK EMEKLİLERDE EN İYİ HAYAT STANDARTLARINA KAVUŞACAKLAR, BİRAZ DAHA VAKİT GEREKEYOR. ÜLKEMİZ TAM ÜRETEN BİR ÜLKE OLSUN ACELE YOK. EN İYİ YAŞANACAK ÜLKE OLACAK TÜRKİYEEEEE. BATILILARADA KAPIMZ AÇIK HER ZAMAN. ONLARINDA SEVGİYE İHTİYACI VAR HER NEKADAR İHTİYARDA OLSALAR. MYNET YAYINLAYINIZ. BAŞBAKANIMIZ VİCDAN VE MERHAMET YUMAĞIDIR. DÜĞÜMLER ÇÖZÜLDÜKÇE GÖRECEKSİNİZ. BÜYÜK PROJELERİMİ SADECE BAŞBAKAN'A AKTARACAĞIM.GÜVEN EN ÖNMELİDİR. HER ZAMAN. SONUNA KADAR GÜVENİYORUZ BAŞBAKANIMIZA VE ADALETİNE. EMEKLİLER EN DİŞE ETMEYİNİZ. HER ŞEY GÜZEL OLACAK. TÜRKİYE VE DÜNYADA
 • 3 Oy
  GÜNAYDIN YENİMİ ANLADINIZ MALLAR 2008 YERNİ SGK DA ATTI BU KAZIĞI TAYYİP VE BU DAHA EN BASİTİ DAHA NİCE KAZIKLAR VAR MİLLET EMEKLİLİĞİ FALAN UNUTSUN YENİ SGK KANUNUYLA ATMIŞTI TAYYİP ZÜBÜĞÜ BU KAZIĞI BU KADAR SALAĞA AZ BİLE AZİZ NESİN SEN DİNSİZSEN AKP LİLER MÜSLÜMAN DEĞİLDİR
 • 7 Oy
  asparagas haber..prim ödedikçe maaş azalıyor demek uydurmak tır..inanmam..düpedüz asparagas..
 • 3 Oy
  bende inanmazdım kardeşim ama babamın ve arkadaşının başına gelince anladım.4 yıl önce babam ve arkadaşı özelleştirmeden dolayı işten çıktı.arkadaşı 4-c li bir şekilde 4 yıl çalıştı babm ise sigartasınız bvaşka yerde çalıştı prim yatırmadı kim fazla emekli maaşı aldı dersin babam çünkü o zamanda söyleniyordu hesapladık doğru çıktı.zaman geçti ve doğrulunuz gördük bence haberlere acaba mı diye yaklaş.belki doğrudur seninde birgün işine yarar.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın