Rumlarda Maraş alarmı: Rus ve Çinli yatırımcılar Maraş’a yöneldi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) hükümetinin tek taraflı olarak Kapalı Maraş'ın açılması için çalışma başlatması, yatırımcıların gözünü bölgeye yöneltti. Rus ve Çinli yatırımcıların, 1974'ten önce Kapalı Maraş'ta mülkü olanları kıskaca aldığı ve mülklerini satması için ikna etmeye çalıştığı belirtildi.

Rumların 'sözde' Kapalı Maraş Belediye Başkanı Simos Yoannu, Maraş'ın Kıbrıs sorunu konusunda önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, "Rumlar mallarını satmamalı" açıklaması yaptı.

Kıbrıs Türk tarafı, Kapalı Maraş'ta mülkü olan Rumların, mülklerini almak için geri dönebileceğini veya satışını yapabileceğini açıklamıştı.

Rum medyasının geniş şekilde yer verdiği haberlere göre; Kapalı Maraş'ın açılması yönünde atılan adımlar, Güney Kıbrıs'ta rahatsızlık yaratmaya devam ediyor.

Rumların sözde 'Kapalı Maraş Belediye Başkanı' Simos Yoannu, Maraş ile ilgili toplantı yaptı. Yoannu, Maraş konusunu AB'nin gündemine taşıyacaklarını belirterek, "Brüksel'e giderek bir takım görüşmeler yapacağız" dedi.

rumlarda-maras-alarmi-rus-ve-cinli-yatirimcilar-marasa-yoneldi_1635_dhaphoto2

BM'YE ŞİKAYET EDECEKLER

1974'ten önce Maraş'ta mülkleri olanlara çağrı yapan Yoannu, "Maraş kökenli vatandaşlarımız dikkatli olmalılar. Yabancı şirketler ile sermayelere mallarını satmamalılar” uyarısı yaptı. Rum göçmenlerin zorluk çekmemesi için Rum yönetiminin de yardımcı olması gerektiğini ifade eden Yoannu, "Maraş'ta verilecek mücadele Kıbrıs konusu açısından da önemli" diye konuştu.

Sözde Maraş Belediye Meclisi Üyesi Nikos Karullas de, Rus ve Çinli yatırımcıların Maraş’ta malı bulunan Rumlara yanaştıklarını açıkladı. Karullas, Rumların mallarını satın almaya çalışan bu şirketlerin, Türk veya Kıbrıslı Türk şirketlerle bağlantısının olabileceğini söyledi.

rumlarda-maras-alarmi-rus-ve-cinli-yatirimcilar-marasa-yoneldi_1635_dhaphoto3

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis de, Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’e, hukukçular ve uluslararası ilişkiler uzmanlarıyla birlikte Maraş’taki Türk faaliyetleriyle ilgili BM’ye başvuru yapılması olasılığını araştırması konusunda talimat verdiğini açıkladı.

KAYNAK:DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 24 yorum
Allah'tan 1974 ye Erbakan varmış Hükümette. Ecevit ; Kıbrıs'ta Garantör Devletlerden biri olan İngiltere ile ortak harekât yapmak için İngiltere'ye gitmişti.. Hiç; İngiliz Seninle Birlik Olupta YUNAN'ı VURURMU! Ecevit'e kalsa hâlâ İngiltere ile ortak harekât yapmak için bekliyor olurduk..
1-harekat emrini başbakan verir 2-ordu Erbakan'ın emrini dinler mi? 3-abd li konsolos un anılarını okuyun
evet erbakani satanlar akpyi kurup sizlerin oyuyla iktidar oldu
@palermo544 cahil cahil konuşma başbakanın talimatı olmadan başbakan yardımcısı wc ye bile gidemez ...ingiltereden sonuç alamayınca ecevit tr ye gelmeden talimat verdi ...kıbrıs harekatının sonucu ambargolar ve yağ kuyrukları ecevitin suçu kıbrısın fatihi erbakan öylemi ...sizi gidi iki yüzlüler ...
erbakani satanlar simdi millete tarih dersi verip kahraman ilan ediyorlar erbakanı
Ayşe kızım tatile çıksın, sözü sana birşey anlatiyormu
erbakan madem bu kadar büyük bir liderdi neden sattınız adami ortada bıraktınız. Tarih bilir palermo ozaman amerikanin bop es başkanlığı önerisini erbakana da ilettigini ama erbakanin bunu kabul etmediğini sonrasinda abdullah gul ve tayyip erdoğanın bu öneriyi kabul ettiğini de iyi biliyor olman lazım. Madem cok seviyorsunuz neden sattiniz erbakani ve ülkeyi bop esbaskanligina
İki yazı okuyup tek doğruyu işine gelen sanmak ahmaklıktır. Ecevitte erbakanda gerekeni yapmıştır. Yaptıkları dönem o kadar hassastıki 10 kuruş dolar arttı diye yazar kasa atıldı dolar kaç para oldu kimsenin sesi çıkıyor mu?
@palermo544 he he cook iyi bilirsinz erbakan olmasaydı görürdük
@palermo544 lan ecevit o masaya oturmasa kıbrısın tamamı bizimdi bilmeden konusma
Erbakan kayıp tirilyon davasında zimmetine para geçirdiği gerekçesiyle hapis cezası almıştır. Tarih affetmez.
BU HÜKÜMETİN TIPKI İSMET PAŞANIN ADALARI YUNANLI DOSTLARIMIZA VERDİĞİ GİBİ MARAŞI DA BEDAVA VERECEĞİNİ ÜSTELİK TÜRKİYEDEKİ KAHRAMAN MARAŞI DA YANINDA BONUS OLARAK BEDAVA VERECEĞİNİ TAHMİN EDİYORUM.
@ademtoyan adalar osmanlı zamnında gitti laozanla alakası yok biraz oku ...allahın ilk emri bile oku ...
@ademtoyan 2002 den sonra giden 18 küçük ada ve adacıklarıda araştır oku oku oku araştır
adalar 1909'de teslim edildi, azıcık okuyun, size birilerinin dikte ettiği tarihi değil. Yuh be
bu hükümet onlarada göz yumar merak etmeyin
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler