Rusya'dan portakal hamlesi mi geliyor?

İzvestiya gazetesi, Rusya, Belarus, Kazakistan, Ermenistan ve Kırgızistan'dan oluşan Avrasya Ekonomik Birliği'nin (AEB) portakal, üzüm ve brüksel lahanası gibi ürünler için ithalat vergisi getirmeyi planladığını yazdı.

Rusya'dan portakal hamlesi mi geliyor?

AEB'nin gündemine aldığı karar tasarısına göre, portakal, üzüm, Şam fıstığı ve hurma için yüzde 5 oranında gümrük vergisi getirilmesi planlanıyor. Brüksel lahanası için belirlenen vergi oranıysa yüzde 13.

Tasarıda ayrıca, portakal için verginin yanı sıra 'minimum fiyat' belirleneceği belirtiliyor. Tasarıyla ilgili kararın 27 Nisan'da alınması gerekiyor.

Rusya ve diğer AEB ülkeleri portakal ihracatçılarından ocaktan beri vergi almıyordu.

Sputnik'in İzvestiya'dan aktardığı haberde söz konusu ürünler için ithalat vergisi getirilmesinin hepsinden önce Türk üreticileri ilgilendirdiği belirtiliyor.

Rusya, Rus uçağını düşürülmesi sonrası Türkiye'den alınan narenciye ürünlerine yönelik yasağı Ekim 2016'da iptal etmişti. Yasağın kaldırılması ardından Türkiye yalnızca üç ay içerisinde Rusya'ya 47 milyon dolar değerinde portakal ihraç etmişti.

Diğer taraftan İzvestiya'nın haberinde, gümrük vergisi getirilmesi planlanan ürünlerin alındığı diğer ülkeler olan İran, Mısır ve İsrail'le serbest ticaret bölgeleri oluşturulması için görüşmeler yapıldığı belirtildi. Fakat haberde, Türkiye'yle bir görüşme yapılıp yapılmadığına dair bir bilgi yer almadı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 17 yorum
17 nisanda uçuşa mı geçiyorduk ne!!!?
@oozn SEN DEĞİL EVET VERENLER GEÇİYOR. HAYIRCILARI SELAHATTİN ALNINDAN ÖPÜYOR SİZİ O UÇURUYOR.
Eeey Rusya eeeyy AEB diye bşlayan kükreyişler duymak istiyoruz
hoşuna gitti galiba.hiç araştırdınmı niye böyle.
sakın bana portakal ithal ettiğimizi söylemeyin!!
@efekentli_0984 Türkiye yalnızca üç ay içerisinde Rusya'ya 47 milyon dolar değerinde portakal ihraç etmişti. NERENLE OKUYON HABERİ.
@efekentli_0984 inanmıyorsanız antalyaya gelin giden portakalları görebilirsiniz
EVETÇİLER ödesin vatandaşın borcunu kirasını.
ihraç ediyoruz ama yakında ithal ederiz, üreticiden al 0,5 tl Rusya ya sat 1 tl ye 2 tl ye geri al halde 3 TL ye sat pazarda 4 tlye alırız kim kazandı? bu problemi çözen yazsın lütfen
ülkenın içine edıldı kısaca tarımın da ekonomınınde cakma kısıler cakma kahramnlık yasar ceremenısını halk ceker
ŞUNDAN EMİN OLUN SANDIKTAN HAYIR ÇIKSAYDI BUNA EN ÇOK TÜRK VE TÜRKİYE DÜŞMANLARI SEVİNECEKTİ BUNA KATILIRSINIZ KATILMASINIZ.
@stmmsd_stmmsd sandıktan evet çıkalı 5 gün oldu. terörü bitirecek, ekonomiyi uçuracak hızlı kararlar bir türlü çıkmadı. daha ne kadar bekleyeceğiz. yoksa terör bitsin, ekonomi uçsun diye kasım 2019'u mu bekleyeceğiz.
portakal iç pazara zor yetiyor almazlarsa almasınlar biz alırız. üreticide biraz makul kazansın. Allah ın ağacı yağmuru petrol yok ya maliyetinde
Fışkı yesinler .Köylünün el emeği göz nuru yetiştirdiği ve para kazanamadığı ürünlerin üstünden birde ejnebiler yesin komisyonu .
Evet çıkınca, vesayet bitecekti, alınan hızlı kararlarla ekonomi uçacaktı. terör bitecekti. 5 gün oldu. hala bu konuda bir kara alınamadı. Hızlı kararları ne zaman alıp da ekonomiyi uçurup, terörü bitirecekler. daha ne kadar bekleyeceğiz. yoksa taaa 2019 kasımını mı bekleyeceğiz. nasıl bir hızlı kararmış ki bu.
anca pahalı ürünleri türk halkına yedirirsiniz
Günümüzde yenilebilir enerji yatırımları arttırıldığında dış kaynaklara bağımlılığımız yok olur. İç piyasada pazar fiyatlarını artıran ihracat kendi insanımızın boğazından alınan lokmadır.
Diğer Haberler