Salih Tatlıcı'nın 3 milyar dolarlık vasiyetinin sahibi belli oldu

Ardında bıraktığı 3 milyar dolarlık serveti yıllardır mahkeme tarafından yönetilen Salih Tatlıcı’nın çocukları arasında devam eden 8 yıllık miras davası sona erdi

Salih Tatlıcı'nın 3 milyar dolarlık vasiyetinin sahibi belli oldu

1960’larda İstanbul’da açtığı tatlıcıyla iş hayatına atılan ve 20 yılda Türkiye’nin ve dünyanın sayılı zenginleri arasına giren Salih Tatlıcı’nın 3 milyar dolarlık mirasıyla ilgili yargı süreci tamamlandı.

Forbes Dergisi’nin 2006’daki dünyanın en zenginleri listesine 27. sıradan giren Tatlıcı, 1970’te işyerinde çalışan Marika Bahçıvanoğlu ile aşk yaşamaya başladı.

1977’de patronundan çocuk dünyaya getiren Marika, 1981’de soyadını Tatlıcı olarak değiştirdi. 1991’de ilk eşi Bedriye Kamer’den boşanan Salih Tatlıcı, adını Nurten olarak değiştiren Marika ile evlendi.

Gazete Habertürk'ten Helin Şahin'in haberine göre 1994’te yazdığı vasiyetine “Oğullarım Ali, Ahmet ve Mehmet miras paylarının tamamını değil, dava açmaları durumunda bile mahfuz paylarını alacaklardır” hükmünü koyduran Tatlıcı’nın ilk eşi, boşandıkları için mirastan mahrum kaldı.

Vasiyete göre oğlu Ahmet ile ölen oğlu Ali’nin 2 çocuğu, dava açmaları halinde mirastan 32’de 9 pay alabilecekti. İlk eşinden olan diğer oğlu Mehmet de yalnızca ‘mahfuz hisse’den pay alacaktı.

Ahmet Tatlıcı, 1995’te vefat eden kardeşi Ali Tatlıcı’nın oğlu Salih Zeki Tatlıcı ile birlikte ‘vasiyetnamenin iptali’ için mahkemeye başvurdu. Taraflar birbirlerine 20’den fazla dava açtı.

EN ZENGİNLERDEN

2013’te Yargıtay’a giden dava, eksiklikleri nedeniyle yeniden görüldü. İstanbul 20. Asliye Hukuk Mahkemesi, vasiyetnamenin olduğu gibi uygulanmasına hükmetti.

Bunun üzerine davacı olan oğullar ve torun Tatlıcı, yerel mahkemenin kararını temyiz etti. Dosyayı görüşen Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını onayarak mirasın Tatlıcı’nın ikinci eşi Nurten Tatlıcı ve ondan olan oğlu Uğur Tatlıcı’ya kalmasına karar verdi.

8 yıllık yargı süreci boyunca, Sarıyer 1. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin atadığı ‘tereke’nin yönettiği 3 milyar dolarlık miras, Salih Tatlıcı’nın vasiyetnamesinde istediği gibi dağıtılmış oldu. Böylece, Nurten Tatlıcı artık dünyanın sayılı zengin kadınları arasına girdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 27 yorum
Bu kadar malım mülküm olup arkamdan bana niye az bıraktı diyerek küfür eden bi evladım veya eşim olacağına; bir evim olsun ben öldükten sonra ALLAH CC ondan razı olsun bu fukara evide bana bıraktı diyerek bi FATİHA okuyabilcek eşim çocuğum olsun daha iyi..
lafın çoğunda yalan vardır,malın çoğunda haram vardır derler,bu kadar malda da illaki haram olabilir,eğer haram varsa sen ahirette hesabını vereceksin,çocukların miras kavgası yapacaklar,bıraktığın malı afiyetle yiyecekler,belki sana bir fatiha bile okumayacaklar,inşallah helalinden kazanmışsındır,onun için helale harama çok dikkat etmeliyiz
Mal mülk hepsi yalan, azı karar çoğu zarar.
bu adamın adını vergi listelerinde gören varmı? yada en zenginler listesinde.? haberde bişeyler demiş ama bizde hiç gören oldumu?
@emrecicek adam öleli 5 yıldan çok oldu
dunya kadar malın olcana fındık kadar deligin olsun calısmaya bile gerek yok lan bide ecnebı vay arkadas
NERDEN GELMİŞ DEĞİRMENİN SUYU ACABA.
60 yılında tatlıcı dükkanı açıp 30 yılda dünyanın en zenginlerinden biri olmasını çalışmaya bağlamak denyoluktur. Kim bilir ne dolaplar çevirdi
95 VİLLA NEDİR AGAA. AĞAÇ MI BU
Demek ki onca yıllarını ve zamanını mirasçısı için çalışmış. Kaç ihtiyaç sahibinin işini görürdü bu para. Gerçek serveti onlara harcayarak alır ahirette işini kolaylaştırırdı. Şimdi enayi gibi düştüğü duruma bak. Mal mülk sadece el değiştirdi. Baki olan sade ce yüce ALLAH tır
Bu dünyada ne kazandıysanız yiyiniz..! Yoksa; Öleceğiz bir gün, gömecekler, Bir kaç gün övecekler, Sonra kalan malını bölecekler, Hatta memnun kalmayıp sövecekler
şimdi diğer dünyada mallından mılkunden ona çok iyi sıcack bir yatak yapmişlardır.
imf den alacagımıza borc senden alalım faiziyle öderiz
Adamın vasiyetnamesi varken 8 yıl mahkemede goy goy yapmışlar.Ömründen onca yıl kaybetmişken napıyım böle aşkın ızdırabını.Bu arada bu dayı tatlılara ne koymuş yahu,neyin serveti bu,dünya şeker rezervini satsan bu kadar mal edinemezsin..
ben de bi tatlıcı dükkanı mı açsam iyi para var bu işte:)
babasından mı geldı acaba arastırılsın herşeyi
Zenginin malı züürtün çenesini yorarmış.
Bi tatlı ile olmaz bu işler o zaman Güllüoğlu kardeşlerin 100 milyar dolarlık mı serveti var ? Tatlıdan bu kadar zengin olunur mu ? Bu işte başka biley olmalı.
tatlıcılıkla 3 milyar dolar ha...insan çalışarak namusuyla bu kadar para kazanamaz.var bir namusuzlukta neyse.
alnının teriyle bu serveti yapmış öylemi..? çok güldüm yaaa...:))))
İstediğin kadar mal mülk. İmanlı gittiyse ne mutlu ona . Yok Dünyevi ihtiraslarına boyun eğdiyse o varlıkların hepsi ona bela olacaktır. Herkes Dünyadaki rızkından fazlasını yiyemez. En önemlisi bu Dünyadan imanla göçebilmektir mühim olan.
NEYİ PAYLAŞAMAMIŞ BUNLAR YAW, MİRASI BÜTÜN İSTANBULA BİLE YETERMİŞ..
Çok laf yalansız, çok mal haramsız olmaz...
Tatlıcılıkla bu iş olmaz diyenler; bu iş tatlıcılıkla değil gayrimenkul yatırımları ile oluyor. Hele ki zamanında bedavaya satıldığını düşünürsek, kazandığını komple gayrimenkule yatıran bir kişinin şuan bu kadar zengin olması tartışmasızdır.
devlete borç versin
hayatta iken insanın maddi refaha erecek kadar varlık edinmesi yaratılış gereği insanda var olan bir duygu, herkesin kendi emeği ile çalışarak üreterek kamuya vergisini verdikten sonra ve çalışması yasal olduktan sonra o kişiden Allahta razı ve Allahın kulları da razı olur. Aksini düşünmek servet düşmanlığı ve kıskançlık olmuş olur. Büyük servetler elde edilirken eğer kul hakkı katılarak oluşmuşsa cezasını Allah kesecektir, eğer vergi kaçırılmış yasa dışı ve kayıt dışı iş yapılmış ise cezasını devletin kesmesi gerekir. Bundan ötesi zenginin parası zügürdün çenesini yorar demek lazım gelir...
şimdi bütün bu gayrimenkuller tatlıcı dükkanıylamı kazanılıp alındı ? kafama takıldı reyiz =))
Diğer Haberler