SGK yasası değişiyor

SGK Yasası değişiyor: Başkasının sigortasından yararlanan 100 bin kişiye af gelecek. Emekli olup iş kuran 260 bin esnafın prim borcu yapılandırılacak.

SGK yasası değişiyor

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Yasası'nda değişiklik getiren kanun tasarısı, alt komisyondan geçti. Hafta sonunu çalışarak geçiren alt komisyonda, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek metne son şekli verildi. Buna göre şu değişiklikler getirildi:

MAĞDURİYET OLMAYACAK
SİGORTA BİRLEŞTİRENLER: Bağ- Kur'lu sigortalıların geçmişte SSK ve Emekli Sandığı'ndan kaynaklanan hizmet birleştirmelerinde, basamak farklılıkları ortaya çıkıyordu. Bu durumun alınan emekli maaş miktarını değiştirmesi hatta sigorta prim borcu yapılandırması yapanların etkilenmesi gündeme gelince, önlem alındı. Verilen bir önergeyle, sigorta birleştirmesi yapmış olanların mevcut durumunun korunması kabul edildi. Sigorta birleştiren, ilk tercih ettiği basamaktan devam edecek.

100 BİN KİŞİYE GEÇMİŞ BORÇ AFFI: Kendisinin sigorta prim borcu olduğu için sağlık hizmetinden yararlanamayan, bu süre içinde anne ve babası gibi başkalarının sigortasından yararlananlar da geçmişe dönük olarak tespit edilerek, zararı tazmin etmesi isteniyordu. SGK'nın geçmişe dönük borç çıkardığı bu kişilere de af geldi. Bu aftan 100 bin civarında kişi yararlanacak.

3 AY İÇİNDE BAŞVURACAK
EMEKLİLİKTEN SONRA İŞ KURANA YAPILANDIRMA: SGK'dan emekli aylığı aldığı halde, esnaf veya sanatkar olarak yeniden işyeri açan ve ödemesi gereken SGK primini vermeyenlere de yapılandırma geliyor. Bu durumda olan 260 bin esnaf, kanun çıktıktan sonraki 3 ay içinde başvurarak, prim borçlarını yapılandıracak.

MAAŞI KESİLMEYENE KOLAYLIK: Emekli olduğu halde bir kamu kurumunda çalışmaya başlayan ama emeklilik maaşı kesilmesi gerekirken kesilmeyenlere de müjdeli haber geldi. Hem SGK'dan emekli maaşı hem de kamu kurumundan maaş alan 750 kişiye de, aldıkları emekli maaşını borç yapılandırmasıyla geri ödeme kolaylığı getirildi.

SAĞLIK İÇİN EK SÜRE: Erkek çocukların lise öğrenimini bitirdikten sonra 120 gün sağlık hizmetlerinden yararlanması da kabul edildi.

3.500 KİŞİ ALINIYOR, ESNAF SGK YÖNETİMİNE GİRİYOR
SGK'ya 470'i merkezde olmak üzere 3 bin 500 kadro veriliyor. Bunların bin 750'si devlet memuru olacak. İşçi, memur, emekli, çiftçilerin temsil edildiği SGK yönetimine esnaf da giriyor. Yönetim kurulu 10 kişiden 12 kişiye çıkarılacak. 1 üye esnaf temsilcisi olurken, 1 üye de mevcut genel müdür yardımcılarından biri olacak. Ayrıca esnaf Genel Kurul'a 9 üye gönderecek. Kısa vadeli sigorta kolları, iş kazası, meslek hastalığı gibi sigortaları kapsayan tehlike prim oranı değiştiriliyor. Garsonlardan madencilere kadar çeşitli iş kollarında yüzde 1-6 arasında uygulanan tehlike primi yüzde 2 olarak tüm iş kollarında sabitleniyor. Normal prime, bu yüzde 2'lik oran da eklenecek.

(TAKVİM)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 31 yorum
Bu hükümet tarımsal faaliyette bulunan çiftçileri bir gün prim ödedi diye geriye doğru borçlandırarak bir kuruş faiz almadan üstünede banka kredisi kullandırarak emekli etti.Bizler 7500-8000 gün ve daha fazla primler ödedik 25 yıl doldu prim fazlasıyla tamam tek sucumuz genç yaşta prim ödemesi yapmak...45 yaşında işsisiz iş veren yaşlısın diyor SGK gençsin diyor arada bizler mağdur oluyoruz ...Artık yeter Suriyelilerin bile sesini duydunuz bizim sesimizi ne zaman duyacaksınzı............
vatandaşa nezaman kolaylık çıktıda şimdi çıksın alta kalanın canı çıksın.ben milletim onlar vekil.benim hiç hakkım yok ama onların var.diyelimki bir avukata vekalet verdin.kafanı bozdu gidersin notere azledersin.ama bunları azledemiyon.dikkat parti ayırmıyorum hepsi için geçerli.önce allahtan korkacan sonra kuldan uatanacannnnnnn.pirim dolmuş yaşı bekle.hadi bekledik be adamlar bari sağlıktan faydalandırın çoluk çocuğu
Prim ve sene dolalı yıllar oldu. Emeklilik gerçekti, hayal oldu. Genç yaşta işe başladık. Yaşlılığımızda devlet tarafından taca atıldık. Sayın bakanım biz vasıflıyız. İşverene göre yaşlıyız. Aç mı kalalım? Maç devam ederken kural değişti, ömrüm emekli olmaya yetmedi. İş yok, sağlık yok, emekliliğe daha çok. Siz hiç aç kaldınız mı?'
haklısın emekli yapmıyon bari pirimi dolanın sağlık hizmetinden faydalandır eşi ni ve çocuklarını-pirim dolmuş yaşı bekliyoruz
BU HÜKÜMETTEN HALK YAYARINA BİRŞEY ÇIKAR MI? DAİMA HALKI KAZIKLAYACAK ŞEKİLDE KANUN ÇIKIYOR, ADAM EMEKLİ OLMUŞ İŞ KURMUŞ ONDAN SGDP ADI ALTINDA HER AY PARA KESİYOR, YA ADAM KDV SİNİ ÖDÜYOR GELİR VERGİSİNİ ÖDÜYOR STOPAJ ÖDÜYOR ÇALIŞTIRDIĞI ADAMIN SKG SINI ÖDÜYOR BİRDE SOSYAL GÜVENLİK DESTEKLEME PRİMİ DE NE OLUYOR?
çok doğrusun arkadaş aynen katılıyorum
Bunlar insanların halinden anlamıyorlar hala emekli olup ta esnaf olanların durumunu düzeltmeye çalışıyorlar bunlar zaten kendini kurtarmış durumda ya bizlerin hali ne olacak bu ne saygısızlık ,yaş 45 prim günüm 8600 işsizim SGK prim ödüyorum.Prim ve sene dolalı yıllar oldu. Emeklilik gerçekti, hayal oldu. Genç yaşta işe başladık. Yaşlılığımızda devlet tarafından taca atıldık. Sayın bakanım biz vasıflıyız. İşverene göre yaşlıyız. Aç mı kalalım? Maç devam ederken kural değişti, ömrüm emekli olmaya yetmedi. İş yok, sağlık yok, emekliliğe daha çok. Siz hiç aç kaldınız mı?'
herşeyin hayırlısı inşallah vatandaşın işine yarayan güzel şeyler gerçekleşir tabiki devletimizde herzaman var olsun.
her şey çok güzel de...bizim hakkımız olan erken emeklilik yasasınıda çıkarın..bizim hakkımız bu..24 yıldır çalışıyoruz...bu hükümet hak yemez..eminim bu yasayıda çıkarırlar..
TÜRK HALKININ FERYADINI DUYAN HÜKÜMET YETKİLİSİ YOKMU ??? EVET SİZE SESLENİYORUM BU MİLLETİN HAKKINI TESLİM EDECEK SİZLERSİNİZ SİGORTALILARIN 25 YILINI GEÇMİŞ VE 5000 İŞ GÜNÜ GEÇMİŞ SADECE YAŞ HADDİNDEN BEKLEYEN VEDE KİŞİLİĞİNİ TAMAMLAYAMAMIŞ İŞVERENLEREİN HALA DAHA KAHRINI ÇEKMEK DURUMDA KALAN İŞCİLERİN İMDADINA YETİŞİN HADİ ARTIK 45 YAŞINA GELMİŞ İŞCİYİ KİMSDE ÇALIŞTIRMAK İSTEMİYOR SİZDEN HABER BEKLİYOR BU MİLLET NE DURUYORSUNUZ VERİN ŞU MİLLETİN HAKKINA İADE EDİN ARTIK.. HEY KİMSE YOKMU????????
ne iş veren yokya atmayın ziyalar emeklı olanlar çığ gıbı gözu doymaz gencın iş bulmasını engelıyor be emeklı olup mılyonlarca emeklı çalışıyor şiir yazmayın doğru yazın
KISA VE ÖZ ;BU VE BUNUN GİBİLERİNİN HEPSİNE HAKKIMI HELAL ETMİYORUM
bu akp hükümetinin halkı soymadan yaptığı bi iş gösterin bana...
Bağ-Kur dan emeklilik ile SSK dan emeklilik arasında yaş farkı kaldırılsın. SSK dan 50 yaşında emekli olan kişi, Bağ_Kur dan da 50 yaşında emekli olabilsin. Ne kadar çok prim ödemiş ise, emekli maaşı da aynı oranda artsın, azalmasın. Saygılar.
Vergi Mükellefi olan emeklilerden kesilen SGPiriminin hukuki bir dayanağı var mı?Akıl sahibi izan sahibi bir kimsenin bu olaya sıcak bakması mümkün değilken ısrarla bu kesintiye devam etmek ne anlama geliyor.Pirim bir risk karşılığı alınan paradır.Ortada hiç bir risk olmadığı gibi ayrıca Devlete Vergi ödüyor ve işyerinde de istihdam sağlıyor.Devletin teşekkür etmesi gerekirken,pirim keserek cezalandırıyor.Vatandaş evinde yan gelp yatsa daha mı iyi olacak.Eğer bu bir marifetse Devletin de iltifat etmesi gerekmez mi? İlgililerin ilgisine bilgisine saygı ile sunulur.
her çıkan kanun daha sivri çıkıyor batması kolay olsun diye.
O ZAMAN ASGARİ ÜCRETİ KALDIRALIM HERKESİN MAAŞI ÜZERİNDEN SİGORTALI GÖSTERİLSİN AMA BU SEFERDE 3 KİŞİLK PERSONEL ÇALIŞTIRAN MALİYETLER YÜZÜNDEN 2 YE VEYA 1 KİŞİ ÇALIŞTIRIR KİMSE AĞLAMASIN SONRA.....
meslek lisesinde okurken sıtaj yapan öğrencilerin ssk sicil numaraları kabul edilip emekliliğe esas alınsın örneğin ben 1992 yılında sıtaj yaptım sigorta numaram mevcut emekliliğime ise 1992 kabul edilmiyor işe girişim olan 2001 kabul ediliyor. bu durumda ben 51 yaşında emekli olacakken 59 yaşında emekli oluyorum bu maduriyetlerde giderilsin.
YENİ BİR KAOS, YİNE BİR KAOS.
Yahu bu kadar olmaz..Arkadaşım daşbeyazmı geçiyorsunuz siz bizimle?Zaten ülke şartları gereği 65 yaşına gelmiş birisinin ayağı çukurun dibine değiyor, gitti gidecek bugün yarın gözüyle bakılırken sen birde emekli olduktan sonrakiler için af çıkartıyorsun.Bunlar 40-45 yaşında emekli olanlar tayfasından sanırım!!!Şu 75 milyon kişiden 1 tane adam çıkartamadık ya yazıklar olsun bize..
1200 tl maaş alıpta asgari ücret gösterme işi ne olacak peki.bu işten hem devletin hemde işçinin zararı var.
Turizim sektorunde. Asgari gosterip ayliklari 6 bine kadar yukselen yerler var :) salllamasyon degil arastirsinlar her yer boyle...
ben anlamadım şimdi benım babamın 1970te sgk girişi var 100 günlük ödenmiş daha sonra hiç bir kaydı yok bağkuru da yok bu kanun yasalaşırsa babam emeklı olabilirmı ? benı aydınlatırmısınız arkadaslar lütfen
borcunu cezasını primini ödemeyene kıyak üstüne kıyak, zamanında ödeyen artık kendisini nasıl hissediyorsa, biz de mi zamanında ödemeyelim devlete olan borçlarımızı, bunu mu empoze etmeye çalışıyorlar acaba?
gss.den dolayı cezalı ödemeler iptal edilsin ceza miktarı gelir testi yapıldıktan sonra geriye dönük ödeme istenmeli. aksi halde bu cezalar ödenecek cinsten değil KANUNU BİLMEYEN GELİR TESTİ YAPTIRMAYAN İŞE GİREN ÇIKAN MİLYONLAR VAR MUTLAKA ÇÖZÜM BULUNMALI.
ben memurum ve daha önceden ssk var. devlet bunu da hizmetten sayıp bize derece ve kademe versin
Yasa değişiyor denince eyvah dedim,yine vatandaş ayvayı yedi,ama okuduğum kadarı ile bu seferki değişiklikler hayırlı olacak,inşallah arada farklı düzenleme sokuşturmadan geçer bu düzenlemeler.
ARADA ÇALIŞAMAYIP SİGORTASIZ OLDUĞUMUZ GÜNLERİN PİRİMİNİ DE ÖDEYİP SİGORTADAN SAYDIRABİLSEK BYLEBİR KANUN ÇIKARSA ÇOK SEVİNİRİM.
ben dahil çoğu insanlar erken emeklilik yasası istiyor emeklilik 55 yasin 52 ye .65 yaşin ise 60 indiril mesini isteniyor cok sayıda madur sene ve pirim doldurmuş olsa bile yaşhadine takılmakta ssk yasasında bir iyileştir me beklenmektedir ssk da iyileştirme cok istenmektedir
Küçük esnafı bitirdiniz.Bir çoğu krediyle ayakta duruyor.Para bankalar ve büyük firmalar arasında dönüyor.Bağkur pirimlerini ödeyemez haldeyiz.Ülkeyi adam gibi yönetemeyen siz,ceremesini çeken biz.
daha önce işyeri işletip sgk ve bağkur müracatı yapmayana vergisini ödeyene de af getirilmesi vergi ödediği günleri sgk ya geçirilip pirim ödemesi yapması af getirilmesi
Diğer Haberler