SGK'lı çalışanlara büyük müjde: Kıdem tazminatına zam getirildi

Milyonlarca çalışanın en büyük güvencelerinden biri de kıdem tazminatı. Tazminat, memur maaşlarına yapılan zamla artıyor. Bu da en düşük maaş alan dahil herkesin kıdemine zam anlamına geliyor.

SGK'lı çalışanlara büyük müjde: Kıdem tazminatına zam getirildi

Kıdem tazminatı SSK’lı çalışan işçilere tanınmış bir hak. Kıdeme hak kazanmak için bir işyerinde kesintisiz en az bir yıl çalışmak gerekiyor. Tazminat her bir yıl için 1 aylık brüt ücret kadar oluyor.

Tazminatta üst limiti (tavan) var. İşçiye ödenecek kıdem tazminatının tavanı memur maaşlarına endeksli. Temmuz itibarıyla memur maaşı yüzde 6.9 artmıştı.

KIDEM TAZMİANTI ALMAYA KİMLER HAK KAZANABİLİR?

Bir çalışanın kıdem tazminatı alabilmesi için kendi isteği dışında işten ayrılması gerekiyor. Ama bazı istisnaları da var. Erkek işçi askerlik, kadın evliliği nedeniyle (1 yıl içinde) işten ayrılırsa kıdemini alabilir. Emekli olmak için işten çıkanlar kıdem tazminatı alır. Fazla mesai nedeniyle ayrılan işçi de kıdeme belli şartlarda hak kazanır.

1 GÜNLE 3000 TL FARK

Tazminat tavanı da aynı oranda yani 306 lira artarak 4732 liraya çıktı. 10 bin lira maaş da olsa kıdem 4732 liraya göre hesaplanacak. Artış tutarı küçük gibi görünse de yıllarca aynı işyerinde çalışanlar için toplamda ciddi rakamlar çıkıyor. Örneğin; 5 bin lira brüt maaşı olan bir işçi 10 yıl çalışması varsa alacağı tazminat, 1 Temmuz öncesine göre 3000 lira daha fazla.

1.5 MAAŞLIK ÖDEME VAR!

İşçinin diğer bir hakkı da ihbar tazminatı ve kıdem kadar önemli. İhbar tazminatını almak için 1 yıl şartı yok. İşten çıkarılan işçinin çalışma süresi 6 aydan kısaysa 2 hafta, 6 ay ila 1.5 yıl arasındaysa 4 hafta, 1.5 ila 3 yıl arasındaysa 6 hafta, üç yıldan fazla olursa 8 hafta (1.5 ay) ücret tutarında ihbar ödeniyor. Bu arada ihbarda tavan sınırı yok.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 20 yorum
Ne hakkı kardeşim?Adamlar mobbing yapıp istifaya zorluyorlar seni ,ne anlatıyorsunuz siz?
5000 TL brut maaş alan işçi .. Türkiyede mi ??
TP (Tayyip Partisi) kaşıkla verip kepçeyle aldığı için, bakalım bunun altından ne çıkacak.
sanırımbunların askerı ucretten haberi yok dalga mı gecıyorlar yok 10 bın maas yok 5 bın maas bu haber ssklı ıcın değil zengın ettiğimiz kodamanlar için.
ne fark var geçmişle aynı? Sanki çığır açmış gibi servis yapmak hiç etik değil. İşçi hiç bir zaman alamıyor o paraları. Hep işveren haklı, işçi haksız veya 6 ay oldumu istifa ile çıkartıyorlar. Sen çıkar diyorsun yok istifa edeceksin yada sana baskı yaparız. diyorlar. TRADA AŞ.(SAMSUNG TR TANITIM FİRMASI) 6 AY OLDUMU SEN MUTLU DEĞİLSİN, MUTLU OLACAĞIN İŞ BUL İSTİFA ET DİYEREK KIDEM OLUŞTURMADAN YENİ ÇALIŞANLARI ÇIKARIYOR BİR ÖRNEK MESELA.
iyi güzelde bide şu 1999 ilk işe giriş ve 3600 gün olayını düzenleseler çok iyi olacak....
Önce zam yapıp arkasından kıdem tazminatlarını kaldırla mı ki acaba?
ne oldu sahi kıdem fonu hani nerede çalışmalar bitmiş son aşamaya gelinmişti 4 ay önce ne olduda son dakikada sır oldu bu iş ne bir bakanın ne bir bürokratın veyahut başbakanın ağzından duyamıyoruz yoksa yetmedimi gücünüz işverene postamı koydular size işçinin yanındalarmış geçin o işi siz zengin ve güçlünün yanıdasınız işçinin karşısında
@5673788 işçinin hayatı boyu görüp görebilceği toplu parayı, devletle patronlar bölüşemiyor anlıycan...
bu benim hakkım ise neden her yıl sonunda bana verilmiyor? neden kendi isteği ile ayrılana verilmiyor...? mahkemeye vereceksin yüzde bilmem kaçını avukat dürtecek kaçı kesintiye gidecek tabi haklı bulunursan... benim paramla hakkımla başkaları zengin olacak. Hani her şeyin başı adaletti...
nasıl bir müjde yaa 10 yıl 5000 tl ye çalışan adama dokunmaz ki 3000 tl.... önce asgari ücrete göre tazminat üzerinden konuşun..
kıdem tazminatı icin arkadaşın bahsettiği zam 7 nci ay itibarıyla gelmişti zaten.doğru bilgi verelim.
UC YILDIR AYNI YERDEYIM KENDIM CIKSAM ALAMIYORMUYUM ACABA TAZMINAT????
@sefa2008 kıdem tazminatını alırsın
Kıdem tazminatı miktarı yerine, tazminat alabilme şartlarını iyileştirsenizde biz de rahatçatazminatımızı alsak. Yoksa 2000 den sonrakilerin kendi isteği ile tazminatını alabilmesi hayal, 25 yıl ne demek!
8 hafta 1,5 ay mı eder cahal
var bir hin oğlu hinlik
hangi anket yapamlım işçi olupta brüt 5000tl kaç kişi???ya da var mı
işyerinde şef veya ustabaşılarının işveren tarafından kullanılıp işçiye baskı sorunla istifa etmesini saglıyorlar işçi şikayet ederse kendi isteğiyle bıraktı deyip tazminatın üstüne yatıyorlar kanunda hepsivar uyğulayan yok işçi derdini kime anlataçak işçinin hakını yiyene yazıklar olsun
@makper52 uzlaşmaya git ,vegerçekten haklı isen, işveren uzlaşmıyorsa o işyerinde elbet açıklar vardır şikayet et ,maliyeye tazminattan çok daha fazla sıceza ödememek için taminatını verecektir
Diğer Haberler