Sigara satışında yeni düzenleme

Sigara satış yapılan yerlerde vitrinde sigara olmayacak. Paketlerde marka neredeyse görünmeyecek.

Sigara satışında yeni düzenleme

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sigaranın dışarıdan gözükmeyen, kapalı dolaplarda satılması için çalışma başlattıklarını söyledi.

Hükümet, sigara ile mücadele için satış yönteminde de değişikliğe gitme kararı aldı.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sigara ile mücadele kapsamında alınacak yeni önlemleri açıkladı. Buna göre, sigara cam vitrinlerde değil kapalı dolaplarda olacak.

Bakan Akdağ, ''Aslında mevzuatta var. 'Dışarıdan gözükmeyecek' deniyor ama bu vitrinin dışından olarak yorumlanıyor. Kapalı dolaplara koyarak tütünün satılması gerektiği hususunu mevzuata koymayı düşünüyoruz. Tütünle mücadele düz paket uygulaması. Marka neredeyse gözükmeyecek. Paketin üzerinde uyarılar olacak'' dedi.

Bakanlık'ın 2017 bütçe sunumunu yapan Recep Akdağ, sezaryen konusunda da çalışma yapılacağını söyledi.

Türkiye'nin sezaryenle doğumda dünya üçüncüsü olduğunu dile getiren Bakan Akdağ, normal doğumun teşvik edileceğini kaydetti.

Akdağ ''Normal doğum sayısı azaldıkça belli tecrübeye sahip değilse daha sonra bu tecrübesini kaybediyoruz. Normal doğuma ödemenin yüzde 30 artırılması sezaryen sayısı fazla hastanelerin ise hakedişlerinden kesinti yapılması konularını çalışıyoruz'' diye konuştu.

Recep Akdağ, 3 milyon Suriyeli sığınmacıya, 85 göçmen sağlığı biriminde hizmet verildiğini, bu sayının 2017 yılında da 500'e çıkarılacağını da dile getirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 69 yorum
bence önce açık tezgahlarda satılan kaçak sigarıyı ve köşe başlarında satılan esrarı engelle sonra sigara içme oran ver sayın bakanım.
;) yahu gorunse ne gorunmese ne liselerde hemen hemen tüm ogrenciler sigara iciyor. Disiplin cezasi veremiyosun bile.
kaçak sigarada da düşüş varmı acaba
30 yaşındayım çevremde sigara içmeyen yok ailemde dahil daha bi defa içmişliğim olmadığı gibi nefret ederim sen istediğin kadar reklamı azalt içen yine içiyo daha geçenlerde orta okul öğrencileri benden ateş istedi elinde sigarasıyla yazık bu gençlik nereye gidiyor
@serkanaydogar Gençlik bir yere gitmiyor, gönderiliyor olmasın ?
Demek ki neymiş ne kadar yasak koyar isen insanları o kadar yasaklar cezbeder bi anlasaydınız bunu
ben izmirde ikamet ediyorum her yerde kaçak sigara var vede ucuz her semtte en az 10 dükkan legal çalışıyor soran eden yok neden acaba diye soruyorum üstelik yasak ,buda dolaba koyunda kaçak satısın istiyor herhalde uyan bakan kardeş uyan herkes tütün içiyor
yine zam olacak galiba demedi demeyin nezaman sigara ile ilgili bir haber çıkarsa zam olur
PEKİ ÖNÜ AÇIK VE HERKESİ 2.KATTAN DİKİZLEYEN KAHVEHANELERDEKİ KİŞİLER NE OLACAK SADE REZİLLİK. KAHVE İKİNCİ KATTA BALKONA ÇIKANLAR KARŞI BİNADAKİ İNSANLARI VE YOLDAN GEÇENLERİ DİKİZLEYİP DURUYOR ÖNLERİNDE HİÇ BİR GÖRÜNTÜ ÖNLEYİCİ KORUMA YOK UTANMA ARLANMA YOK .BÖYLE KAHVEHANELER VE DERNEKLER NE OLACAK GÜYA SİGARA KAPALI ALANDA İÇMEK YASAK AMA BALKONLARA ÇIKMAK TERBİYESİZLİK YAPMAK SERBEST .
@kiziroglu075 Balkona çıkmayı da yasaklayın, pencereden bakmayı da yasaklayın, yolda kafanı kaldırıp sağa sola bakmayı da yasaklayın, herkese at gözlüğü taktırın namus ve ahlak yoluna girmiş olur.
korsan sigara içme oranı nedir bakanım
Böyle olusa kasa altında kaçak sigara alır başını gider markada olmıcaksa sahte sıgara dolar heryer
18 yaşından küçüklere sigara satılmasın.
En yüksek vergiyi sigara ve alkolden al ama güya insanları uzat tutmak için de mücadele et. Kim inanır buna?
BU YASAK İÇKİYE NEDEN GELMİYOR? BÜYÜK MARKETLERDE HER ŞEY AYAN BEYAN AÇIKTA SATILIYOR.ÇOCUKLARIMIZA ÖZENTİ OLUŞTURULUYOR. HANİ ALKOL TÜM KÖTÜLÜKLERİN ANASIYDI...?
Kaçakçılar bayram edecek.eski maliye bakanı karimizi dusurtturmeyiz dedi kaçak sigaracilar bayram etti...
@gomlek_degistirmeyen Adam kaçak sıgaradan 2. apartmanı dikiyor.. Bu keleklere duacı, alana değil aldırana duacı..
Bu tür yasaklamaalr hiçte hoş değil haatta boş işler ne yanı esarr veya eroinmıkı masa altında satılacak çok komik bakanın sanırm baska işi kalmamışşş
SANKİ KASA ALTINDA KACAK SATILMIYO BİİZİM BAKAL MÜBAREK HABUR KAPISI GİBİ :)NE ARARSAN VAR
Yaaw bununla bu kadar uğraşacağınıza üretimi kaldırın toptan yok edin şu zıkkımı..
SİGARA VE TÜTÜNÜN MAMULLERİNİN, ÜRETİMİ SATIŞI İTHALATI VE BULUNDURULMASI KESİN OLARAK YASAKLANMALI TCK DA AYNI ESRAR EROİN GİBİ CEZAİ MÜEYYİDELERİ OLMALI.
böyle bir saçmalık görülmemiş sigarayla yapılan mücadele kadar alkollade yapılmalı sigarayı içenin zararı kendine ama alkol kullanan direksiyona geçiyor herkese zarar veriyor olayların çoğu alkol yüzünden meydana geliyor sigara içipte çevresine zarar vereni gördünüzmü hiç
Sigara alkolden kat be kat tehlikelidir, aç da sigara / alkol kaynaklı ölümleri araştır görürsün diyeceğim ama sigara içe içe damarların tükenmiş, beynine yeteri kadar kan gitmiyor belli böyle boş beleş konuşuyorsun maalesef beyin ölümün gerçekleşmiş.
@gttprlr adamın yazdığını güzelce bir oku öyle cevap yaz kişisel değil toplumsal tehlikeden bahsediyor kt beyinli seni
Cocuklara sokaklarda uyusturucu satiliyor bunlar sigaranin reklami pesinde tobe tobe
Nedir bu sigara kullananların sizden çektiği (ben kullanmıyorum bu arada) sacma geliyor bu kadar kısıtlama
amerikada sigaralar 6 ila 13 dolar arasında bu hesapla türkiyedeki fiyatı en az 30 ile 60 TL olması gerekir sigaralar en az 40 TL olmalı parasına güvenen içmeli
SAYIN BAKANIM MİLLET GÖRMESİN DİYORSUNUZ ONA GEREK YOK KAPATIN SİGARA FABRİKALARINI GÖKTEN ÇÖZÜM HERKES RAHAT ETSİN BİR DAHA GÜNDEME GELMESİN ÜLKENİN BİR SÜRÜ PROBLEMİ VARKEN BUNA DEĞERLİ ZAMANINIZI HARCAMAYIN
tütün satış dükkanları ne olacak.
bırak arkadaş kım ne ıcerse ıcsın yeter be yasaklar devletı yaptınız memleketı
uyuşturucu heryerde ama sigaraya yasak,ah 4.murat ah...
bizim sokakta karşıda bmwler mercedesler var. Kapının önünde sıralı. Kahvede her türlü pisliği satıyorlar. satıldığınıda biliyorsun gelip niye müdahale etmiyorsun. Hergün onlarca genç kafayı yemiş gibi ortalıkta geziyor. Silah sesleri geliyor. Sigaramı tek sorun. Neden gelip kontrol etmiyorsun, ara tenha sokakta rent a car firmasının işi ne gel bir bak bakalım arabamı kiralıyor kadınmı satıyor. ey yavrum eyyyy
avrupa bırlıyınden fon alcaklar ya yoksa bızı dusunen yok.....................
"SİGARA SAĞLIĞA ZARARLIDIR" UYARISINI GÖRMESİNE RAĞMEN HALA SİGARA KULLANAN İNSANLARA ŞAŞIYORUM. NE KADAR CAHİLSİNİZ.. KEŞKE HASTANELERE GİDİP AKCİĞER KANSERLERİNİ Bİ ZİYARET ETSENİZ.. HALA GEÇ KALMIŞ DEĞİLSİNİZ "BEN SİGARAYI BIRAKACAĞIM" DEMENİZ YETERLİ.. O KADAR ÇOK SİGARA BIRAKTIRMA MERKEZLERİ VAR Kİ.. BEN BIRAKACAĞIM DEMENİZ YETERLİ. SİGARA SİZİ SEVDİKLERİNİZDEN AYIRMADAN SİGARA LANETİNDEN AYRILMANIZ DİLEĞİYLE.. SAĞLIKLI GÜNLER DİERİM :)
@bosnak_2015 bugün bıraktığımın 4.günü fiziksel olarak hiç isteğim yok sadece psikolojik gelgitler yaşıyorum o kadar.çoğu zaman pozitifim sadece bazen aklıma ben 9 ay bıraktım gene başladım 5 sene içmedim diyip gene başlayanlar aklıma geliyor bu beni biraz korkutuyor.
@efekentli_0984 AZİMLİ OLURSANIZ BUNA EMİN OLUN BAŞARIRSINIZ..
her sabah yürüyüş yaptığım parkta kızlı erkekli okul kaçagı çocuklar bir elde kutu bira, öbür elde sigara, yanak yanağa--dudak dudağa adeta seks partisi yapıyorlar...istediğiniz kadar yasaklayın...eğer kafasına koymuşsa her yerden bulur ya da çalarlar..
sigara fiyatlarında da sınırlama kaldırılacak. alt taban olacak ancak üst tavan fiyatı sınırlı olacak. yani normal fiyatın üstünde de sigara satışı yapılabilecek.. Bu durumda yüksek fiyatta caydırıcı unsur olabilecektir.
siz önce kaçak sigara içen vatandaşlara yardımcı olun sizin yasaklarınızla toplum sigaradan uzaklaştırılamaz..
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 15 yaş üzeri sigara içme oranının 23.2’lere indiğini ancak son dört yılda bu rakamın 27.3’e çıktığını açıkladı. Şeklinde açıklama mevcut. Normalde stadlarda sigara içmek kanunen yasak. Maç izlemeye gidiyoruz ortalık sigara dumanından geçilmiyor. polise gidiyorsunuz yasak değil mi diyorsunuz polis ben napayım diyor. Bir tanede kendi yakıyor. Valiye bakıyorsunuz oda içiyor.Kanun çıkarılıyor ama kanunu uygulamak zorunda olan insanlar bile kanunu iplemiyor.
pretige ye devam D:
siz sigaraya zam yapın...barzaninin sigaraları ve tütüncülerde patlama var...her taraf ta kaçak tütün satan tütüncülerle dolu...kaçak tütün ve kaçak sigaradan nasıl vergi alacaksınız...
ne adamlarsınız yaww müslümanım diyosunuz kalkmış garibanın sigarasıyla ugraşıyorsunuz sıkıysa kalkında zenginin kafirin içkisiyle ugraşan içki sigaradan daha beter sarhoş eder her türlü pisligi azgınlıgı yaptırır sesiniz cıkmaz garibanın dertlenince tesessi olarak içtiği sigaraya siper alırsınız yazıklar olsun sizin gibi yönetimee
tc kimlikle sigara satışı hayata geçsin bak ne oluyor.. ama bunu yapmak için biraz ........ lazım :)
bence sigaranın paket fiyatını bmw araba ile aynı yapın ::)))
Güya vatandaşın sağlığını düşünüyorlar. Biryandan sigarayı azaltmaya çalışıyorlar, diğer yandan Avrupada yüzde 1 düzeyindeki Glikoz ve mısır şurubunu yüzde 10'dan 15'e çıkartıyorlar. Vicdansızlar !!
100de 70 vergi alıyorsunuz zaten
Diğer Haberler