Sigarada yeni dönem başladı! 20 bin TL cezası var

Tarım ve Orman Bakanlığınca yapılan düzenlemeyle sigara başta olmak üzere tütün mamullerinde düz ve standart paket uygulaması başladı. Aykırı davrananlara ise 20 bin TL ceza kesilecek.

Sigarada yeni dönem başladı! 20 bin TL cezası var

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, artık eski paketlerle tütün mamulleri üretilmeyecek. 5 Ocak 2020'den itibaren ise sadece yeni standart paketlerin satışı yapılabilecek ve piyasada eski tip paket bulunmayacak. 5 Ocak'a kadar yeni paketlerle üretim yapılacağı gibi mevcut paketlerin piyasadaki satışı devam edecek.

Düz ve standart paket uygulamasıyla paketlerin çeşitli renklerinden ve grafik tasarımlarından kaynaklanan çekiciliğinin ve yanıltıcı özelliğinin ortadan kaldırılması, sağlık uyarıları mesajlarının caydırıcı etkisinin artırılması hedefleniyor.

Düzenlemeyle tütün mamulleri paketlerin rengi, 'Pantone 448 C Mat' bitişli tek renk olarak belirlendi. Marka, ayırt edici ibare ve diğer zorunlu bilgilerin yazım şekli, rengi, konumu standart hale getirildi, markanın logosu, simgesi veya sair işaretleri kaldırıldı.

20 BİN TL CEZASI VAR

Satış alanlarında sigaralar görünen alanlardan kaldırılarak tezgah altında kapalı dolaplarda muhafaza edilecek. Uygulama aykırı davrananlara yönelik ise 20 bin TL para cezası ve 20 gün işletme kapatma cezası öngörülüyor. Para cezasının yanı sıra kural ihlalinde ısrar edenlere ise her defasında yirmi günden bir aya kadar kapatma cezası verilecek.

14 YENİ MESAJ VE RESİMLE CAYDIRICILIK ARTIYOR

Paketlerde sigara içen insanlara ilişkin caydırıcı fotoğraflarla birlikte 14 yeni resimli uyarı mesajı da yer alacak.

Resimli uyarılarda yer alan ifadelerden bazıları şöyle:

"Sigara içiyorsanız çocuğunuzun da sigara içme ihtimali iki kat fazladır. Yaşam boyu sigara içenlerde erken ölümlerin yarısı sigara içmekten kaynaklanmaktadır."

"Sigara içmek kan akışını yavaşlatır ve cinsel iktidarsızlığa neden olur."

"Sigara kullanımı gebelikte erken doğuma yol açarak bu bebeklerdeki ölüm, hastalık ve engellilik riskini artırır."

"Sigara kullanımı her aldığınız nefesi zorlaştıran kronik bronşite neden olmaktadır."

"Sigara en büyük inme nedenidir."

"Sigara dumanında benzen, nitrozamin, formaldehit ve hidrojensiyanit gibi kanser yapıcı maddeler bulunur."

"Sigara içmek ayakta kangrene neden olur."

"Sigara içenler genç yaşta ölür."

Fransa, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya gibi ülkelerden sonra Türkiye de düz ve standart paket uygulamasına geçmiş olacak.

Kaynak: AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 137 yorum
niye bu kadar çok zahmete giriliyor ki kökten yasak deyin olsun bitsin!!!!
AGAM BİZİLE KAFA BULİRR GALİBA
ülkede başka hiç bir dert sıkıntı yok.. tek eksiğimiz buydu..! akp eşittir boş işler partisi
@8477 ülkenin en büyük sorunlarından birisi bu evet, boş işmiş; her yıl sigaraya harcanan para milyar dolarlarla ifade ediliyor, sigaraya bağlı hastalıkların tedavisi yüzünden ülkenin cebinden çıkan paralar yine milyar dolarlar ile ifade ediliyor, asıl boş olan senin gibiler
@8477 peki kardeşim sigaradan devletin sağkadığı milyar dolarlar ne olacak. bunlar işin bahanesi kardeşim. sırf vatandaştan daha fazla vergi koparmak için bunu bahane olarak kullanıyorlar. sigaradan kaynaklı hastalıklara güya 2 milyar dolar harcabıyormuş. peki hesapla bahalım. sigaradan devletin elde ettiği gelir ne kadar?
@8477 devletin cebinden ne çıkıyor pardon hakkını alıyorsun bedava bakmıyor yani
@8477 tecavüzcüler sapıklar katiller dolabdırıcılar hırsızlar trafikte magandalar dışarılarda cirit atıyor. benim sokakta can güvenliğim yok. sigaranın derdine düşmüş.
@batuhan_oelik_1900 içme zarara girsin devlet madem mualifsin bırak devlet kar ettiği bir işte sigaraya karşı savaş açarmı senin içtiğin sigara yüzünden oluşan sağlık harcamaları devlete girdiği için sigarada sağlam verdi alıyor anlayamadınız gitti
@8477 otomobil ve yakıt vergileri de çok yüksek o zaman kullanma. bı gün çevreye en çok zararı bunlar veriyor. telefon internet kullanma vergi çok. elektrik kullanma çok pahalı. O zaman 15 gün domates yemeyin diyen bakanın ağzıyla konuşma kardeşim
@8477 şimdi içenler sigara almayacak mı?
@elyesa_2018 yav ne saçma konuştun. Sanane arkadaş içen içer.
elyesa_2018 Eyy fetocu firavun taraftarı boş işler uzmanı,sigara içenler olmassa trilyonlarca toplanacak vergi bu sefer bizlerden dürüst,namuslu ,işsiz ,asgari ücretli,emeklilerden alınacak ! başka bir sonuç varsa Allah için yaz! haram yemekten korkmayan elyesa_2018 yalanım varsa cevap yaz,yazamaz isen Allahın bütün laneti üzerine olsun! Allahı kandıramazsın! Allahu ekber.
@8477 eğer diğer kalemlerde vergiler bu kadar yüklü olmasaydı o zaman sigarayla ilgili samimiyetine inanabilirdim bu hükümetin
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler