Sigarada 'yüzde 38 zam' tedirginliği

Sigaraya vergi savaşında son raund. Sigara şirketleri Ocak’taki ‘olası vergi artışına’ karşı önce stokları artırdı ardından da fiyat indirerek beklemeye başladı.

Sigarada 'yüzde 38 zam' tedirginliği

Ancak son sözü hükümet söyleyecek. Ya fiyatı yüksek sigaraya yüzde 25 düşük sigaraya yüzde 22 zam gelecek ya da maktu vergi artışıyla sadece düşük sigaranın fiyatı yüzde 38'e varan oranda artacak.

Bakanlar Kurulu, 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere sigaradan alınan ÖTV’nin yüzde 65’ten yüzde 69’a çıkarılıp çıkarılmayacağına karar verecek. 4 puanlık bu artış, yüksek fiyatlı sigaralarda yüzde 25’e varan oranda zam anlamına gelirken, düşük fiyatlı sigaralarda zam oranı yüzde 22 olacak. Böylece 8 liralık sigara 10 liraya; en düşük sigara fiyatı ise 4.5 liradan 5.5 liraya yükselecek.

ŞİRKETLER FİYAT İNDİRDİ, KENDİLERİ 10, MALİYE 40 KURUŞ KAYBETTİ

Hükümetin olası 4 puanlık bu artışına karşı bazı şirketler, 5.5 liralık sigaraların fiyatını 5 liraya indirdiler. Böylece 4 puanlık artış durumunda 5.5 liralık sigarının fiyatı 7 lira olacakken; 5 liraya indirerek fiyatın 6.25’te kalmasını sağlamış olacaklar. Zam öncesi yapılan bu hamle ile şirketler, kendi kazançlarından 10 kuruşluk kaybı göze alırken; Maliye’nin kaybı paket başına 40 kuruş oldu.

Şirketler bu kaybı göze aldılar çünkü 1 Ocak’ta 4 puanlık ÖTV artışına baz rakamı aşağı çekerek fiyatın 7 liraya çıkması dolayısıyla oluşacak satış kaybını önlemiş oldular.

SİGARACILAR BUNU İSTİYOR: MAKTU VERGİ ARTSIN

Hükümetin önündeki ikinci senaryo ise maktu verginin enflasyonun üzerinde bir artışla yeniden belirlenmesi. Türkiye’de, sigara üzerinden maktu ve nispi ÖTV ile yüzde 18 KDV alınıyor. Paket başına 2.9 liralık maktu vergi bulunurken; sigaranın nihai satış fiyatının yüzde 80’i Maliye’nin kasasına giriyor. Sigara üreticileri verginin 'öngürülebilirliği' açısından nispi ÖTV'nin değil maktu verginin enflasyonun üstünde bir artışla yeniden belirlenmesini istiyorlar.

BİR TAŞLA ÜÇ KUŞ!

İşte hükümetin önündeki ikinci senaryo, paket başına 2.9 liralık maktu verginin 3.5 veya 4 liraya yükseltilmesi. Bu senaryo, AB müktesebatına uyumu sağlarken; sigara firmalarının olası vergi artışı dönemlerinde ‘fiyatlarını aşağı çekme’ oyununa da son verecek, bir formül olarak masada duruyor. Üçüncü olarak da tüketimin en yoğun olduğu bu grupta, hükümetin sigara kullanımını azaltmak için ‘ucuz sigaraya son’ politikasına destek olacak.

YA 20 YA 38

İÇKİ ZAMMI YÜZDE 4'TE KALACAK

Sigaradan alınan ÖTV'ye yapılacak yüklü zamma karşın alkollü içkilerden alınan ÖTV artışı 'sınırlı' kalacak. Ocak ayında açıklanacak enflasyon verilerinin ardından alkollü içkiler üzerinden alınan maktu ÖTV tutarları Temmuz-Aralık dönemi Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) artışı oranında zamlanacak. Hükümet, Ekim ayında aldığı kararla alkollü içkilerden alınan maktu ÖTV'yi yüzde 26 ila yüzde 30 oranında artırmıştı. Rakı, cin, votka ve likör gibi yüksek alkollü içkiler grubunda vergi artışı yüzde 30'a ulaşırken; birada yüzde 26 olmuştu. Ekim ayındaki bu artışın ardından hükümet şimdi de Ocak ayında, 6 aylık ÜFE oranında içki üzerinden alınan vergileri güncelleyecek. Üretici firmalar, 6 aylık enflasyonun yüzde 4 civarında çıkacağını dolayısıyla vergilerin de bu oranda artmasını bekliyorlar.

Ancak maktu verginin bu seviyelere çıkarılması, düşük fiyatlı sigaralarda zam oranını yüzde 20 veya yüzde 38’e çıkarıyor. Paket başına alınan maktu verginin 2.9 liradan 3.5 liraya çıkması durumunda, en düşük sigaranın fiyatı yüzde 20 artışla 4.5 liradan 5.4 liraya yükseliyor. Bu senaryoda Maliye’nin paket başına gelir artışı, 4 puanlık nispi ÖTV artışına göre 1 liradan 74 kuruşa gerilerken; şirket payı 17 kuruş artıyor.

Maktu vergi 4 liraya yükseltildiğinde ise en düşük sigara fiyatı yüzde 37.7 zamla 4.5 liradan 6.2 liraya çıkıyor. Bu durumda Maliye’nin paket başına gelir artışı 1 lira 38 kuruşa yükselirken; şirket payı da 33 kuruş artıyor.

Maliye, kaçak sigara artışına neden olur kaygısıyla, düşük fiyatlı sigaralardaki zam oranının yükselmesine sıcak bakmıyor. Çünkü Türkiye’nin çevresindeki ülkelerde sigara fiyatlarının düşük olması, ülkeye kaçak sigara girişini artırıyor. Diğer yandan AB uyumu göz önüne alındığında bu formül 'kaçınılmaz' görünüyor.

YÜKSEK FİYATLI SİGARAYI ETKİLEMİYOR

Maktu verginin 3.5 ya da 4 liraya çıkması fiyatı şuanda 6 liranın üzerindeki sigaraların fiyatını etkilemiyor. Yani üst fiyatlı sigaralarda, herhangi bir zam yapılması gerekmiyor.(HÜRRİYET)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 82 yorum
ben sigarayı iki yıl önce bıraktım ancak kullanan insanaların bu kadar sık boğaz edilmesine karşıyım.madem hükümet sigaraya karşı yarından itibaren yasaklasın bakalım.maksat insan sağlığını düşünmek değil ki.maksat insanların en aciz oldukları yerden vurmaktan başka birşey değil maalesef.
ağzına salık kardeş dediğin gibi adamların derdi salık olsa idi sigara satışını yasaklarlardı olur biterdi amam adamların derdi para olduğu için bi kılıf bulup milet yoluyolar. aslında yolanda kabahat yok bunlar oy verip bizi yolduranlarda kabahat tek sorumlusu bunların oy verenlerde.
Çok doğru bir yaklaşım olmuş.
kaçak sigara içerim bu vergiyi vermem :))))zaten böyle böyle kaçakcılığın önünü açıyorlar bizde nimetlerinden faydalanalım :))))
vatan hainleri böyle çıkar ortaya içmesene zorlamı içiriyorlar sana bırak sigrayı
o sigaraya verdigin para sana mermi olarak geri dönecek haberin olsun ondan sonrada sokaklarda kahrolsun pkk diye yürürüz bununda bi anlamı olmaz
Geçirin böyle çok güzel içen içer içmeyen içmez kardeşim zorla mı içiyorlar şu sigarayı size,siz sanıyor musunuz ki bu zamlar sırf sigara tüketimini azaltmak için,içen gene içer kaçak maçak 10lira da olsa 20lira da olsa alan gene alır.İnin artık şu milletin omuzlarından yüklenmeyin millete bu kadar yazıktır günahtır. Bu sadece sigara için yapılan zamma söylenen birşey değil,benzinin litresi neredeyse 5 lira cidden yeter...
Yemeezz oy veren %50 için yetmez.. Sigara paketi 20 TL düz olsun Benzin 10 Mazot 8 Otogaz 6 TL Rakı 100 TL olsun..
kazanacak olan taraf belli tek kazanan olacak o da pkk.devlet kaçağın artması ile ciddi derecede vergi kaybederken pkk karını misli misli arttıracak
içkiye az zam ıyı güzel içki içmiyorduk artık hükümetin sayesınde içki içmeye baslıyacaz sıgaraları bırakın bu seferde içkiye yüklenecek onuda bırakın bütçe açığı çıkacak bu sefer ekmekte elden gıdecek durmak yok yola devam
kaçağa hücum
evet işte hükümetin yeni taktiği siğaraya ve içkiye zam.pkk'ya daha çok kazanç .daha çok kaçakçılık yap demekten başka bir seçenek görülmüuor.Zamlarla gelen bu artışlar vatandaş kaçak siğara ve içkiye yöneldiler. bu da pkk'IN İŞİNE GELİYOR.Hükümet kaçakçıların önüne geçebiliyormu. malesef hayır.Tiryaki vatandaş ne yapsın en ucuzuna koşuyor.eh ne diyelim nu da hükümetimizin yeni bir taktiği.
zam zam nereye kadar zam yaptıkça kaçakçılara faydası olyor kaçakçılığa teşfik
Sigara alkol ve akaryakıt üzerindeki yüksek vergiler pkk nın ekmeğine yağ sürüyor.
katılıyorum
bilerek yapılan uygulamalar.bugunun kaçakçısı yarının çete reisi,mafya babası,mılletvekili bakanı.hep aynı senaryolar.kaçak sigara satıcısının gunluk karı 3.000-4000 tl..hesap ortada.paşaların malvarlığı gün yüzüne cıkarılıyor.bırde kaçakçıların malvarlıkları arastırılsın.onlardan asagı degıl emın olun.kazanan baronlar..buiş cok buyuk bır iş coookkk.eskiden derin devlet yönetırdı memleketi,şimdi kçakçılar....
öngörülen zamlar yapılırsa resmen pkk nın ekmeğine yağ sürecek zaten küçük yerlerde millet 50 sene öncesine döndü tütün kullanıyorlar 5tl lik sigaraya paralarımı yetiyor 10 kilo buğday 1 paket en ucuzunda sigara verin köylüm verin oylarınızı akp ye verin bide öğünün
MAAŞLARA NE KADAR ZAM VAR
Ona buna yedirdiğiniz kaptırdığınız paraları bizden çıkaramazsını haram olsun sayın Akp. yeter be özel sektör çalışanıyım 3 yıldır zam ay başından bu yana da maaşını alamadım. bu ne zulum ya sabah sigara alacak param yoktu cebimde isyan çok yakın Akp...
oldu olacak sigara içenleri dövelim bari
güler196060 ında dediği gibi kaçak sigara satışı artacak, kaçak sigara % 50 daha ucuz. Son zamanda birde tütün ve filitre alıp yapanda var, bu şekilde maliyet dahada düşüyor. Devletin buralardan kaybı maddi açıdan hem daha fazla hemde devlet olarak terörü destekliyor durumunda...
sigaraya zam vermezse pkk nerden para kazanacak
YETER ARTIK SİGARAYA İÇKİYE %4 ZAM VERİLİYOR ÇALIŞANLARA %3 VERİYOR VERDİĞİ ZAMMIN %1.5 VERGİYE KESİLİYOR YAZIKTIR GÜNAHTIR ÇALIŞANLARI GÖRÜN ARTIK
yaşasın kaçak
iyi oluyor diyen arkadaslara soruyorum türkiyede hic sigara icilmese sizce bu kadar toplanan vergi parasından devlet vazgecek mi? hayır bu vergiyi ekmekten alacak sudan alacak belki aldıgın havadan alacak ozamanda iyi oluyor dermisiniz?
iyi olur
yapılan her zam pkk ya giden parayı dahada artırır. akp bunuda bilsin
bizim gibi millete müstehak,,,,,, deveye diken hesabı..
devletin düşündüğü kasası bırakabilecek olsa herkez bırakır zaten bosuna para vermeye meraklı değiliz. kaçak sigara içmek en dogru olanı
iyi yapıyorlar birde şu kaçakçılığında önünü bi kesin kaçak sigara satanları görür görmez atın içeri böylece milletin kaçak bahaneside kalmaz halkın sağlığını düşünen devlet daha ne istiyosunuz.
"Bir dumanımız,bir de imanımız var" derdik eskiden.Zaten imanımızı ellerine geçirdiler,onlardan değiliz diye imansız olduk.Şimdi de dumanımıza sıra geldi.Hem şikayet edip hem de oy vermek neyin nesi anlayamıyorum.Şikayetçiysen oy verme,oy vereceksen şikayet etme. Yorumcuların dediği gibi kaçak patlayacak.Uluderede ölenlerin hatırına kaçakçılara göz yumuluyordu zaten.İyice azacaklar mecburen.Vatandaş kaçak sigaraya hücum edecek.Talebi karşılamak için pkk de daha fazla getirecek dolayısı ile daha çok para kazanacak,daha çok mermi sıkacak bize.Hükümet benden rahatsız olur mu? Sanmam...
bravooooo gerçekten çok iyi
prestıge devam arkadas
sigara 20ytl olsun.
KARDEŞİM ZAM GELDİKÇE MİLLET KAÇAK SİGARA İÇİYOR.BU KAÇAK SİGARALARDAN PAKET BAŞI HİÇ KALMIYORSA 1.5TL PKK YA KALIYOR.YAPILMAK İSTENEN NEDİR?SİGARADAN VERGİ KAZANMAKMI YOKSA PKKYA YARDIM YAPMAKMI.
bence PKK yardım
iyi bir gelecek için bu zamlar az bile. bence iyi oluyor. ufak çocukların kolaylıkla alamayacağı meblağda olmasında fayda var...
bunu fırsata çevirin işte bırakın gitsin yoksa ömrünüzün sonuna kadar böyle yolacaklar sizi.....
öncelikle tüm akplilerin Allah belasını versin eğer gerçekten vatandaşının sağlığını düşündüğü için sigaraya zam yapsa canı sağolsun ama biliyorumki hiçbir türk rte nin umrunda bile değil onun tek derdi abd ye 3. geminin parasını göndermek
hem sigara içmeyecez birde vergi ödeyecez yok öyle komple kaldırın
beyler sigaraya yapılan fahiş zamlardan sonra sigara tüketimi büyük ölçüde azalmış. yalancıyı dilenciler öpsün,kendileride qıçıyla gülüyorlar, kaçak sigara arttı, kaçak tütün sarma arttı aq bizle dalga geçiyorlar bayabi azaldı sigara tüketimi
Evet bu AKEPE zihniyetine inat kaçak sigaraya devam
Bence %38 az olur, yapacaksanız en az %50 yapın....%38 yaparsanız oyunuz 3 puan artar...Ama %50 yaparsanız oyunuz en az 5 puan artar...Bu millete ne kadar köklersen oyunuz da o oranda artıyor nasılsa )))))))
sarma sigara içerim arkadaş.... Bunlarla başa çıkılmaz..
afiyet olsun hadise çok haklısın
Geçen gün batuma gittim bi baktım sigaranın kartonu 20 tl gittim 5 karton aldım sonra alkollere baktım 5 kasa bira aldım oda kolisi 25 lira geldim raat raat içerim kaçak için yasal olmasını istiyorsanız batuma girdi çıktı yapın yada tırcı karadenizli arkadaşlarınız varsa bedava yaptırın bu ülkeye yardım falan yapmayın.
sigara satışı azaldı arkadaşlar hamdosun....hepimiz kaçak sigara alıyoruz sonra bu paralar evlatlarımıza mermi olarak geliyor.....allah bunların topunun belasını versin.memleketi ne hale geldi.çakallar ülkeyi panayıra çevirdi insanlar devlete vergi vermemek için ucuza kaçıyor.yanlız sigarada değil herşeyde ama olsun tayyip baba halleder yola devam..şimdi sorsan %50 lik kara sığırlara hamdolsun başbakanları var ah şu EMEKLİLER MAAAŞLARINI çok yüksek buldu mal bakanınız pardon maliye bakanınız %50 lik mallara bakan bakan maaşlarınız yarıya insinde inşallah hamdosun dersiniz
gelir getiren bütün kurumlar satıldı kasa boşaldı yandaş aç kaldı onların keselerini doldurmak için yine milletin sırtına binecekler eskiden zenginden alıp fakire verirlerdi şimdilerde fakirden alıp zengine veriyorlar üretim yok gelişim yok sanayi yok tarım yok hayvancılık yok ama tüketim sınırsız
1 ay oldu sigarayı bırakalı ancak sigarayla bu kadar uğraşılmaz ne dir bu ya
Diğer Haberler