FİNANS

Sigarada 'yüzde 38 zam' tedirginliği

Sigaraya vergi savaşında son raund. Sigara şirketleri Ocak’taki ‘olası vergi artışına’ karşı önce stokları artırdı ardından da fiyat indirerek beklemeye başladı.

Sigarada 'yüzde 38 zam' tedirginliği

 Ancak son sözü hükümet söyleyecek. Ya fiyatı yüksek sigaraya yüzde 25 düşük sigaraya yüzde 22 zam gelecek ya da maktu vergi artışıyla sadece düşük sigaranın fiyatı yüzde 38'e varan oranda artacak.

Bakanlar Kurulu, 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere sigaradan alınan ÖTV’nin yüzde 65’ten yüzde 69’a çıkarılıp çıkarılmayacağına karar verecek. 4 puanlık bu artış, yüksek fiyatlı sigaralarda yüzde 25’e varan oranda zam anlamına gelirken, düşük fiyatlı sigaralarda zam oranı yüzde 22 olacak.  Böylece 8 liralık sigara 10 liraya; en düşük sigara fiyatı ise 4.5 liradan 5.5 liraya yükselecek.

ŞİRKETLER FİYAT İNDİRDİ, KENDİLERİ 10, MALİYE 40 KURUŞ KAYBETTİ

Hükümetin olası 4 puanlık bu artışına karşı bazı şirketler, 5.5 liralık sigaraların fiyatını 5 liraya indirdiler. Böylece 4 puanlık artış durumunda 5.5 liralık sigarının fiyatı 7 lira olacakken; 5 liraya indirerek fiyatın 6.25’te kalmasını sağlamış olacaklar. Zam öncesi yapılan bu hamle ile şirketler, kendi kazançlarından 10 kuruşluk kaybı göze alırken; Maliye’nin kaybı paket başına 40 kuruş oldu.

Şirketler bu kaybı göze aldılar çünkü 1 Ocak’ta 4 puanlık ÖTV artışına baz rakamı aşağı çekerek fiyatın 7 liraya çıkması dolayısıyla oluşacak satış kaybını önlemiş oldular.

SİGARACILAR BUNU İSTİYOR: MAKTU VERGİ ARTSIN

Hükümetin önündeki ikinci senaryo ise maktu verginin enflasyonun üzerinde bir artışla yeniden belirlenmesi. Türkiye’de, sigara üzerinden maktu ve nispi ÖTV ile yüzde 18 KDV alınıyor. Paket başına 2.9 liralık maktu vergi bulunurken;  sigaranın nihai satış fiyatının yüzde 80’i Maliye’nin kasasına giriyor. Sigara üreticileri verginin 'öngürülebilirliği' açısından nispi ÖTV'nin değil maktu verginin enflasyonun üstünde bir artışla yeniden belirlenmesini istiyorlar.

BİR TAŞLA ÜÇ KUŞ!

İşte hükümetin önündeki ikinci senaryo, paket başına 2.9 liralık maktu verginin 3.5 veya 4 liraya yükseltilmesi. Bu senaryo, AB müktesebatına uyumu sağlarken; sigara firmalarının olası vergi artışı dönemlerinde ‘fiyatlarını aşağı çekme’ oyununa da son verecek, bir formül olarak masada duruyor.  Üçüncü olarak da tüketimin en yoğun olduğu bu grupta, hükümetin sigara kullanımını azaltmak için ‘ucuz sigaraya son’ politikasına destek olacak.

YA 20 YA 38

 
İÇKİ ZAMMI YÜZDE 4'TE KALACAK

Sigaradan alınan ÖTV'ye yapılacak yüklü zamma karşın alkollü içkilerden alınan ÖTV artışı 'sınırlı' kalacak. Ocak ayında açıklanacak enflasyon verilerinin ardından alkollü içkiler üzerinden alınan maktu ÖTV tutarları Temmuz-Aralık dönemi Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) artışı oranında zamlanacak. Hükümet, Ekim ayında aldığı kararla alkollü içkilerden alınan maktu ÖTV'yi yüzde 26 ila yüzde 30 oranında artırmıştı. Rakı, cin, votka ve likör gibi yüksek alkollü içkiler grubunda vergi artışı yüzde 30'a ulaşırken; birada yüzde 26 olmuştu. Ekim ayındaki bu artışın ardından hükümet şimdi de Ocak ayında, 6 aylık ÜFE oranında içki üzerinden alınan vergileri güncelleyecek. Üretici firmalar, 6 aylık enflasyonun yüzde 4 civarında çıkacağını dolayısıyla vergilerin de bu oranda artmasını bekliyorlar.

Ancak maktu verginin bu seviyelere çıkarılması, düşük fiyatlı sigaralarda zam oranını yüzde 20 veya yüzde 38’e çıkarıyor.  Paket başına alınan maktu verginin 2.9 liradan 3.5 liraya çıkması durumunda, en düşük sigaranın fiyatı yüzde 20 artışla 4.5 liradan 5.4 liraya yükseliyor. Bu senaryoda Maliye’nin paket başına gelir artışı, 4 puanlık nispi ÖTV artışına göre 1 liradan 74 kuruşa gerilerken; şirket payı 17 kuruş artıyor.

Maktu vergi 4 liraya yükseltildiğinde ise en düşük sigara fiyatı yüzde 37.7 zamla 4.5 liradan 6.2 liraya çıkıyor. Bu durumda Maliye’nin paket başına gelir artışı 1 lira 38 kuruşa yükselirken; şirket payı da 33 kuruş artıyor.

Maliye, kaçak sigara artışına neden olur kaygısıyla, düşük fiyatlı sigaralardaki zam oranının yükselmesine sıcak bakmıyor. Çünkü Türkiye’nin çevresindeki ülkelerde sigara fiyatlarının düşük olması, ülkeye kaçak sigara girişini artırıyor. Diğer yandan AB uyumu göz önüne alındığında bu formül 'kaçınılmaz' görünüyor.

YÜKSEK FİYATLI SİGARAYI ETKİLEMİYOR

Maktu verginin 3.5 ya da 4 liraya çıkması fiyatı şuanda 6 liranın üzerindeki sigaraların fiyatını etkilemiyor. Yani üst fiyatlı sigaralarda, herhangi bir zam yapılması gerekmiyor.(HÜRRİYET)

Okuyucu Yorumları82 yorum
 • 1 Oy
  halkin %50 si kacak sigara kullaniyordu %75e cikaracaklar.Krolar + PKK guzel para kazanacak.Bu iktidar basa geldiginden beri bunlara hizmet ediyor.Bunlara oy veren Turkler ne kadar geri zekali gercekleri goremiyecek kadar gozleri kor olmus.
 • 1 Oy
  zorla içkiye başlatacaksınız.Kindar zamcılar....
 • 1 Oy
  devleti sigara içenler kurtaracak bakılırsa öyle görünüyor sigara içenler hazırmısınız hazırız rahat hazrol serbest duruş
 • 1 Oy
  gözünü bize diktin olayı bu
 • 1 Oy
  yapılsın yapılsın %38 az bıle doguda onunda cözumunu bulmuslar doğuya gıttıgımde sasrımıstım cok rahatlıkla buyuk marketlerde kacak sıgaralar daha ucuza satılıyor abarttmıyorum buyuk marketlerde gerçekten. ne olacak zam yaptıkca mıllet kacak sıgara almaya ve satmaya yonelecek o da bızım askerımıze kurşun , bomba olarak dönecek ... bırakın yaa her koyun kendı bacagından asılsın ınsan sağlıgına zararlı dıye bu kadar da zam yapılmaz kı gercı devlet mılletın cok tukettıgını bıldığı ıcın artık sıgaraya zam yaparak ulkeyı kalkındırmak ıstıyor sanırım :)
 • 0 Oy
  Yasaklayamıyorsunuz ama zam yapa biliyorsunuz yapın zamları kaçakcılar bu ara dafazla parakazanmaya ihtihacıvar
 • 0 Oy
  Bahaneye de bak. Sigara tüketimini azaltmak içinmiş.Siz onu külahıma anlatın.Yüzde 80 vergi mi olur.Sonra da emniyet afişler asıyor.Yok efendim içilen sigaralar mermi olarak bize ya da sevdiklerimize dönermiş.Döndürüyorsunuz işte.Bu vergi oranıyla vatandaşa verilen zarar mermiden az mı zannediyorsunuz.Bir paket sigara Bulgaristan'da üretiliyor, kaç ülke değiştirerek., kaç el değiştirerek, kaç haraca malzeme olarak buralara kadar geliyor ve bizdekinin yarısından da az fiyata satıyorsa kimse gücenmesin yenilen kazı çok büyük.
 • 0 Oy
  SİGARAYI PKKDAN ALDIRIN A.Q ŞEREFSİZLERİ.ZAM ZAM ZAM NEREEYE KADAR NANNNNN
 • 0 Oy
  durmak yok kazığa devam.... yeter yav ne bu verdilerden çektiğimiz ödediğimiz faturaların yüzde 80 i vergi.... sıgara vergi aldığımız maaşlardan vergiyi düşün ne kalıyor elimize el insaf
 • 0 Oy
  pkk ya çalışırız devlet bunu istiyor nasıl olsa devlet zorluyor
 • 0 Oy
  içmesinler zaten % 1000 yapında güzel oluır
 • 0 Oy
  böyle devlet yönetmeğe ne var.akp gelmeden önce 1lt benzin 1 dolar olacak deniyordu millet yaygarayı kopartıyordu.ne oldu şimdi....devlet para kazanacaksa harcamalarını kısacak orduyu küçültecek general sayısını azaltacak zaten millette para kalmadı zenginden ek vergi alsın.
 • 0 Oy
  aferin size,işte bu. ya sigaraya zam yapın tabi, hemde yüzde yüz, akar yakıtada yapın yüzde ikiyüz,, saydım bitti maliyeciler bakın esas ekmeğe zam yapın halk onu daha çok tüketiyor,daha çok vergi elde edersiniz.acaip para kazanırsınız. hemde 100 de 500 yapın,bakın hem obeziteyi önlersiniz , ha çok ekmek yiyenin kafası çalışmazmış, belki ozaman millet ekmek yemezse kafasıda çalışır. nerde bu ülkedeki muhalefet partileri, ey muhalefet siz ne yaparsınız orada it dalaşından başka. sizidemi amerika getirdi oraya sadece muhalefet var densin diye.
 • 0 Oy
  beter olun beter. allah (cc)daha beter eder inşallah.adam totonuzdaki donu alacak anketler hala %50.
 • 0 Oy
  HİÇ KİMSE ŞİKAYETTE BULUNMAYA HAKKI YOK SEÇİM ZAMANI KOŞA KOŞA A K P OY VERMEYE KOŞUYORLAR ŞİMDİDE VERYANSIN EDİYORLAR HİÇ HAKKINIZ YOK EZ BİLE YARIN 2 ÇUVAK KÖMÜR 1 KOLİ ERZAK HER ŞEY UNUTULUR YİNE KOŞ VATANTAŞ KOŞ A K P OY VERMEYE BUNLERI A K P OYVERİRKEN DÜŞÜNECEKTİNİZ
 • 0 Oy
  köşlere yönlen köşelere, kaçaktır , haladır, haramdırı geç köşelere bak.
 • 0 Oy
  Kendi tarımımız yok, Samsun tütünümüz yok. akp döneminden itibaren Tarım Bakanlığına ayrılan ödenekle diyanete ayrılan ödeneklerin birbirlerine oranına bakmak lazım yıllar itibariyle. Yakında bırak sigara içmeyi, cami duvarlarını ekmek, domates yerine yemek durumunda kalacağız...
 • 0 Oy
  bu hükümete vergi vereceğime teröristlerin sigarasını içerim
 • 0 Oy
  devlet işin kolayını bulmuş bir sigara birde akaryakıt nasıl olsa vatandaş alır diyor kendi şahsıma içmem zam gelirse
 • 0 Oy
  bakıyorum kimsa sigaranın kendine ve devlete maliyetine yazmıyor varsa yoksa hükümet yahu biz 94 yılını cuok cabuk unutttuk bevah türkiyem vah
 • 0 Oy
  hepiniz bindiğiniz dalı kesiyorsunuz yapın zam koyun vergi millet kendi sigarasını kendi yapıyor yapmayanda yapmaya başlıcak kazlarda tüy bırakmadınız kendi tüylerinizi yolacaksınız artık
 • 0 Oy
  kendim yetiştirim içeceği bundan sonra tütünü esas mobing denilen eziyeti bunlar yapıyor seçimde görüşcez nasılsa sizin içmeyenlerinizde sigaraya içkiye başlayacak hadi bakalım ustalık dönemi soygunculuk dönemi belli oldu
 • 0 Oy
  Ben 2007 yılında sağlık sorunum nedeni işe sigarayı bıraktım öncesin de kaçak sigarayı merak edip denemiştim lakin tadı berbat afedersiniz tezek gibi kaçak sigara içene kadar mısır püskülü içmek daha iyi, yok yok en iyisi içmemek içenlere de kaçağı tavsiye etmiyorum daha çok zehirliyor ve içinde ne olduğu belli değil.
 • 0 Oy
  bence akaryakıtın tüm verğilerini sigaraya eklesinler.en azından içmeyenler yanmaz..
 • 0 Oy
  İÇKİ VE SIGARAYA VURULAN ZAMLARIN BENZİNDEN FARKI YOK.ÖZAL SIRF BU YÜZDEN SIGARA İTHALATINI GETİRDİ .HEM KAÇAKÇILIĞI HEMDE FAİŞ FİYATI ENGELLEDİ.
 • 0 Oy
  bu zam ancak pkk ya yardım demek
 • 0 Oy
  Durmak yok,kaçağa devam
 • 0 Oy
  yapılan zam az sizin zaten istediğiniz pkk nın siğaraları satılsın TÜRK ASKERİ ne kurşun atılsın bunu bile bile halen zam derdindesiniz sizin yerinizde ben olayım sigarayı komple yasaklar krallığımı iyice ilan ederim kaçak sigara almaya halkı zorlamayın bende artık kaçak siğara içerim olur biter
 • 0 Oy
  insan saglıgına zararlı olan her sey bence pahalı lüks olmalı 12 yasınsa coluk cocugun ulaşamayacagı kadar haa bide bu sigara 18 yasında kücüklere neden satılır yasaktı hükümek sigaraya tabi karsıysa bugun 15 yasındaki vatandaş marketten bile alkol alabiliyorsa nerede bu devlet zabıtalar ve diger kamu kurumları ne iş yapar tamam zam yap yapda sınırlarını adam gibi denetle kaçak sigara aldı basını gibiyo madem bu paraların nereye gittigi belli korsan cd satıcılar ortadan nasıl yok olduysa kacak sigara satanlarada yapıştır agır cezayı ver 20 yıl bakalım sata biliyolar mı olacaksa böyle olsun
 • 0 Oy
  sigara ve içki zammına evet.maaşlara zamma evet.bunların haricindekilere hayır
 • 0 Oy
  yapın yapın paralar pkk ya gitsin nasıl olsa onlarda sizden baksana bakanlarınız bile neredeyse apo piçine ağlıyacak yapın bakalım daha ne kadar milleti soyacaksınız bu zamlar size maaş artışı lüks araç ve uçak olarak geri döner vurun bakalım millete herşeye zam yapın nasıl olsa sizin tuzunuz kuru hortumcular
 • 0 Oy
  politika hem kötüle hem kaynak sağla ... alkol; kötü haram sağlığa zararlı , sigara ; kötü sağlığa zararlı ama bundan aldığın ötv ler yararlı dime ..? ben bu ikisinide kullanmayan bir kişi olarak cidden vergi sömürüsü yapıldığını düşünüyorum
 • 2 Oy
  iyi yapıyorlar birde şu kaçakçılığında önünü bi kesin kaçak sigara satanları görür görmez atın içeri böylece milletin kaçak bahaneside kalmaz halkın sağlığını düşünen devlet daha ne istiyosunuz.
 • 2 Oy
  iyi bir gelecek için bu zamlar az bile. bence iyi oluyor. ufak çocukların kolaylıkla alamayacağı meblağda olmasında fayda var...
 • 0 Oy
  kırallık olsa böyle olmaz bütün aldığı dolaylı vergiler haram zıkkım olsun
 • 2 Oy
  öncelikle tüm akplilerin Allah belasını versin eğer gerçekten vatandaşının sağlığını düşündüğü için sigaraya zam yapsa canı sağolsun ama biliyorumki hiçbir türk rte nin umrunda bile değil onun tek derdi abd ye 3. geminin parasını göndermek
 • 2 Oy
  prestıge devam arkadas
 • 2 Oy
  sigara 20ytl olsun.
 • 2 Oy
  bunu fırsata çevirin işte bırakın gitsin yoksa ömrünüzün sonuna kadar böyle yolacaklar sizi.....
 • 3 Oy
  iyi olur

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın