Tütün ürünlerindeki vergi oranı yüzde 63'ten 67'ye çıktı

Tütün içeren sigara başta olmak üzere bazı tütün ürünlerinde ÖTV oranı yüzde 63'ten 67'ye çıkartıldı.

Tütün ürünlerindeki vergi oranı yüzde 63'ten 67'ye çıktı

Bazı mallara uygulanacak ÖTV oran ve tutarlarının yeniden belirlenmesi hakkındaki ekli kararın yürürlüğe konulmasına dair Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre tütün içeren sigara başta olmak üzere, tütün yerine geçen maddelerden yapılmış sigaralar, diğer mamul tütün ve mamul tütün yerine geçen maddeler; "homojenize" veya yeniden tertip edilmiş tütün; tütün hülasa ve esansları ile enfiye ve çiğnemeye mahsus tütün ürünlerinde ÖTV oranı yüzde 63'ten yüzde 67'ye yükseltildi.

Söz konusu ürünlerde asgari maktu vergi tutarı sıfırlanırken, maktu vergi tutarı 0,4200 lira ile aynı kaldı.

SİGARA

NİSPİ VERGİ NE DEMEK? MAKTU (DAMGA VERGİSİ) NEDİR?

Asgari maktu vergi tutarı, sigaranın düşük fiyatla satılmasını engellemeye yönelik bir unsurdur. Sigarının perakende satış fiyatı ile vergi oranı çarpılır, bulunan rakam asgari maktu vergiden büyükse çarpım sonucu bulunan nispi vergi; düşük ise asgari maktu vergi tutarı esas alınır.

Nispi vergilendirme orana dayalı olarak yapılan vergilendirme biçimidir. Bu vergilendirme biçimi oranın söz konusu olabildiği değer esaslı (ad valorem) matraha sahip vergilerde uygulanabilir. Bu vergilendirme biçiminde matraha ilgili vergi oranı uygulanmak suretiyle vergi borcu tespit edilir. Damga vergisinde de nispi vergilendirme biçimi uygulanır.

Damga Vergisi Kanunu bazı kağıtlar açısından nispi vergilendirme biçiminin kullanılmasını öngörmüştür. Yasanın 10 uncu maddesinde nispi vergilemede kâğıdın türü ve niteliğinin dikkate alınacağı hükme bağlanmıştır. Bir başka deyişle bazı tür kağıtlar niteliği ve içerdiği belli para esas alınarak vergilendirilir. Belli parayı içeren kâğıtlar için nispi vergileme yapılır. Nispi vergileme değer esaslı matraha dayandığı için kağıt için ödenecek damga vergisi kâğıdın içerdiği belli paradan hareketle bulunur. Belli para kâğıtların ihtiva ettiği veya kâğıtlarda yazılı rakamların ortaya çıkardığı parasal büyüklüklerdir. Damga vergisi hesaplanırken matraha kat-ma değer vergisi dâhil edilmez; KDV hariç tutar üzerinden kağıdın damga vergisi hesaplanır. Yine kâğıtta taahhüt edilen işin belli bir oranda arttırılabileceğinin öngörülmesi durumunda da belli para olarak kâğıttaki meblağ esas alınır.

Bu meblağa muhtemel fazlalık eklenmez. Muhtemel fazlalık gerçekleştiğinde ise gerçekleşen meblağ üzerinden ayrıca vergi alınır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 39 yorum
İstikrar ıcın oy verenler beter olun.
@orhan_1992_tsavp sigara içenler beter olsun
Hani hükümet sigara zararlıdır içmeyin falan diyor ya, insanlar gerçekten içmese bunlar vergi alamayınca içmemiz için yalvarırlar ama biliyorlar millet içecek o yüzden zararlıdır ayağı yapıp millete bol vergili sigarayı satmaya devam ediyorlar.
EMEKLİYE BİRAZ ZAM YAPTI YA KAT KAT GERİ ALACAK.
@vurucu_tim2012 en düşük emekli maaşı 2700 oldu hala ağlanıyosun
@vurucu_tim2012 emeklilik ne işi var tütün ürünüyle otursun evinde çay içsin
herseye vergi vergi zam sonra millet niye kacak alkol içiyor niye kacak sigara içiyor yazık günah be halka adam bir rakı içmek için 1 rakıda bağış yapıyor
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler