Simide zam geliyor

Simidin olmazsa olmazı susam, 1 yıl içinde yüzde 76 pahalandı. İstanbul Un-İş Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Şaban Özdemir de simit fiyatının 1.75 TL olmasını teklif ettiklerini söyledi.

Simide zam geliyor

1 yıl içinde yüzde 76 pahalanan susam fiyatları simide de vuracak. İstanbul Un-İş Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Şaban Özdemir, 100 gramlık bir simitte ortalama 15-20 gram arası susam kullanıldığını, simidin başlıca maliyetinin de un, yağ, pekmez, susam ve işçi ücretlerinden oluştuğunu söyledi.

Artan maliyetler sebebiyle simidin 1.75 TL'den satılmasını teklif ettiklerini kaydeden Özdemir, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ilgili komisyonuna teklifimizi yaptık. Kararı bekliyoruz. Susamın yanında un ve yağ fiyatı da arttı. Tüm maliyetler hesaba katıldığında simidin bugün 2 liradan satılıyor olması gerekir" ifadesini kullandı. Özdemir, piyasadan aldıkları susamların yüzde 90'nın ithal olduğunun altını çizdi.

"UN FİYATINA MÜDAHALE EDİLSİN"

Habertürk'ten Yiğitcan Yıldız'ın haberine göre, un fiyatlarında düzenleme yapılması gerektiğini söyleyen Özdemir, "Özellikle unda fiyatlar çok esnek. Simidin bugünkü fiyatı 2013'te belirlendi. O günlerde unu 75 TL'den alıyorduk, şimdi 110 TL'den satın alıyoruz. Herkes kendi isteğine göre fiyatı yükseltebiliyor. Durum böyle olunca da, esnafımızın maliyetleri artıyor. Yetkililer, esnafın mağduriyetini gidermek için undaki fiyat artışını kontrol altına almalı" diye konuştu.

Susamın fiyat artışının ardında düşen üretim ve ekim alanları yatıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 1988 yılında Türkiye'de 940 bin dekarlık alanda susam ekimi gerçekleşirken, bu rakam 2017 yılında 280 bin 316 dekara düştü.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 21 yorum
Yollayın gelsin az bile bu millete
1,75 nedir laa. Fakir simite de hasret kalacak artık. Ekonomi uçiyeah. Yaşasın reyiz, yaşasın damat berat.
Devlet çifci teşviki veriyor vatandaş birşey yapmıyor. gelen zamlarada kızıyor. önce üret sonra tüket
bence simit 3 tl olmalı 3 tl .. vay ülkem vay ne hale geldik bir zammı bile törenle söyler olduk
Bunlar Zamcık
olsun. beleş kek gelecek nasıl olsa. kim takar simit zammını .
Adanada %25 zam geldi bile ama az geldi bence %100 zam olması gerekir ucuz her şey ucuz çünkü parası olmayanda yemesin veya sarayın çöplüğünu karistirsin bir şeyler çıkartır.
Vah benim güzel memleketim. fakirin bi simidi vardı onada göz diktiler.
yokkk 1,75 çok az 2 tl yapın yaaa valla bak maaşa zam yok herşeye zam var maşallahhhh
Az en az 2 tl olması gerekir. Hani ekonomi seçimden sonra uçacaktı,şaha kalkacaktı.Vay be demek ki şah buymuş.Allah sizleri başımızdan eksik etmesinde yapın.
Sıkıntı yok ben her türlü alabiliyorum zam zam zam :D
temelli b.....çıkarttınız 1 ekmeğin bir lira olduğu bir yerde bir simide çok değilmi bu para ayıptır ya
simidin kilosu 17,5 tl olacak oylemi?bir hafta simit almayalim ...
1.75 SİMİTMİ OLUR
kaç gram susam var simitte 75 kruş zam yapacan ***siz
HİÇ KİMSE SESİNİ ÇIKARTMASIN ŞİKAYET ETMEYİN BÜTÜN VATANDAŞLARIMIZ HER YAPILAN DOĞRUDUR DİYE ONAY VERDİ KİMSE SIZLANMASIN
Bi çay simit keyfimiz vardı. Onunda içine ettiler.
1 kg susamdan 1000 tane simit çıkar.susamın maliyeti arttı diye ne zammı be?zaten kullandığınız hamur ekmeğe kıyasla ne kadarki?
nolmuş yani 2 tl olsun 25 kuruşmu arıycaz para üstü para üstü kalsın deriz ver mehteri üstünede çay ağzında dişi olmayan fakir sen yeme simit falan makarna ye ona zam yok ver mehteri
Un un çuvalı 80 tl
yeahhhhh bende bunu beklıyordum :)
Diğer Haberler