Soba ustası 'küp klima' yaptı

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde soba ustası Ömer Karagenç, toprak küpten ‘klima’ yaptı. Toprak küpün içine koyduğu buz parçalarından elde ettiği soğuğu, pervane ile 60 liraya mal ettiği cihazla odaya dağıtan Ömer Karagenç, sıcaklığı da 1 saatte 7 derece birden düşürmeyi başardı.

Soba ustası 'küp klima' yaptı

Elbistan Yeni Sanayi Sitesi'ndeki iş yerinde hafif sac malzemeden soba yapan 37 yaşındaki Ömer Karagenç, sıcak yaz aylarında serinlemenin yolunu kendi icadı olan 'küp klima' ile buldu. Artan sıcaklıklar ve ramazan ayı nedeniyle iş yerinde çalışmakta zorlanan Karagenç, klima almak için mağaza mağaza gezdi. Klima fiyatları bütçesini aşınca, aynı özellikteki soğutucu ürünlere yöneldi.

Mağazanın birinde gördüğü ürünü inceleyen Karagenç, bir benzerini daha ucuza kendi iş yerinde yapabileceğini düşündü. Kendi klimasını yapmak için malzeme arayışına giren Karagenç, soğuğu odaya dağıtmak için kullanacağı pervaneyi 60 liraya satın aldı. Karagenç, evinde bulunan topraktan yapılmış eski küpü buz haznesi olarak kullanmaya karar verdi. Karagenç, soğuk hava çıkışı için de küpün yan tarafına matkap yardımıyla bir delik açtı. Bu deliğin ağzını da soba imalatında kullandığı sacla çevirdikten sonra Karagenç'in 'el yapımı küp klimasının' çalışması için tek eksiği prize takılması oldu.

KLİMA FİYATLARI YÜKSEK OLDUĞU İÇİN...

Birkaç denemenin ardından klimasını çalıştırmayı başaran soba ustası Ömer Karagenç, klima fiyatları yüksek olduğu için böyle bir yöntemi tercih ettiğini söyledi. Karagenç, "İş yerimde sıcak havalardan bunalmaya başlayınca soğutucu ya da klima almak için mağazaları gezdim. Bir mağazaya girdiğimde benim yaptığım sisteme benzer bir sistemle çalışan cihaz gördüm. 350 lira etiket fiyatı olduğunu söylediler. Ben de evimizde bulunan eski küple bunu yapmaya karar verdim. Sistemi çok basit, buzu küpün içine bırakıyorsun. İçerideki sıcak havayı buzun içinden geçiriyorsun. Soğuk hava da yan taraftan çıkıyor. Yaklaşık 15 metrekare bir odayı 30 dereceden 22 dereceye 1 saatte düşürüyor. Bu da bize yeterli oluyor. Tabii 3 bin liralık klimalarla kıyaslanamaz ama en azından küçük odalarımız olduğu için bize yetiyor" dedi.

Sistemin 5-6 saat boyunca soğuk hava üfleyebildiğini kaydeden Karagenç, toprak küpün de özelliği nedeniyle buzu geç erittiğinin altını çizerek, "Topraktan yapılan bu küp içindeki buzu çok geç eritiyor. Küpe attığımız buz 5-6 saat kullanılabiliyor. Bu sistemi kurmak için cebimden 60 lira çıktı. Onu da pervaneyi almak için verdim. Küp zaten evde vardı. Bu küpten eskiden hemen hemen her evde olur. Eski bir eşyayı değerlendirmiş olduk. Geri kalanını da dükkanda ben yaptım. Küpü matkapla deldim. Sacdan da bir aparat yaptım. Boruyla da bu uzatılabilir. Metal soba ustasıyım ama yaz olduğu için mecburen soğutmayla uğraşıyorum" ifadelerini kullandı.İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
Hemşerim bir de şu kırmızı et fiyatlarına el atsan 16 Tl ye düşürsen çocuklar kırmızı et yeseler beceriksiz bürokratlarla yapamıyor
@izzetiy bunu yapan 10 bininci kişi heralde..ne kadar seviyoruz kendimizi abartmayı..zannedersinki adam hakkaten icat yapmış..azıcık akıllı tv seyredin allahın gavuru dedikleriniz neler yapıyor görun.basit şeylerle bu millet cok akıllıymıs gibi gazlamayın milleti..aziz nesin ruhun sad olsun
@kisnis12 Ben ne diyorum sen ne yazmışsın kime kızdın sen
@izzetiy usta kırmızı et 8 tlye bile düşer.tavuk etini kırmızı gıda boyasıyla karıştır azda kuyruk yağı al sana koyun eti
YOK ANAM BİZİM MLLET VERECEK EN AZ 2000 TL ANCAK AKIL OZAMAN ÇALIŞIYOR.ADAM MANTIĞINI ÇÖZMÜŞ. TEBRİK EDERİZ KARDEŞİMİZİ.
ağrı dağından kar buz taşıyacaksanız problem yok ama buz dolabında yada dondurucuda hazırlayacağınız buz ile maliyeti normal klimadan çok daha fazla olur bu "ilkel klima"nin
Zaten bunun youtube' da videosu vardı ki.. Adam görmüş yapmıştır yani benzerini...
Az mantıklı olun sıcak havayı buzun üzerine üfleyecekte 5 6 saat buz dayanacak yok ya !!!! 15 20 dakikada o buz su olur. Prensip olarak doğru ancak geçerliliği olacak bir sistem değil.
odayı 1 saatte 7 derece soğutmak için kullandığı buzu nerede üretti? buzdolabında. o kadar buzu yapmak için kaç paralık elektrik harcayacak? peki klima ile 7 derece soğutsum için kaç lira harcanıyor? birisi de yazmış bizim millet verecek en az 2000 tl ancak akıl o zaman çalışıyor diye :) yani cehaletin bu kadar özgüven sahibi olması hakikaten ürkütücü olmaya başladı.
Öncelikle buzu da bedavaya elde edemiyoruz yani bunun da bir maliyeti var. Süreklilik arz eden bir soğutma için ne buzla ne de onunla uğraşmayla başedemeyiz. Zahmetli ve masraflı bir iş..
Diğer Haberler