2018 Kurbanlık fiyatları belli oldu!

Kurbanlık fiyatları enflasyona paralel olarak yüzde 10’un üzerinde zamlanacak, 2018 yılının en düşük büyükbaş kurbanlık fiyatının 7000, en düşük küçükbaş kurbanlık fiyatının ise 1.000 TL olması öngörülüyor

2018 Kurbanlık fiyatları belli oldu!

Kurban Bayramı’na 1.5 ay gibi bir süre olmasına rağmen zincir hipermarketler şimdiden kurbanlık satışına başladı. Bu yıl üretici ise kurbanlıklara enflasyona paralel olarak yüzde 10’un üzerinde zam uygulayacak.

Sabah Gazetesi'nin haberine göre, Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, bu yıl kurbanlık kesimi için ülke genelinde yeterince hayvan olduğunu, dolayısıyla et fiyatlarının artmasını gerektirecek bir durum olmadığını söyledi.

Zincir marketlerin de gelecek talebi karşılamak için şimdiden kurban satışına başladığının altını çizen Tunç, özellikle İstanbul’da Kurban Bayramı’na 10 gün kala satışların hareketlendiğini ve rakamların semtlere göre bile değişkenlik gösterdiğini ifade etti.

MALİYET FİYATI ARTIRABİLİR

Sabah Gazetesi'nden Pınar Çelik Nacar'ın haberine göre, bu yıl küçükbaş hayvanın ortalama 1,000, büyükbaşın ise ortalama 7000 liradan başlayan fiyatlarla satışa çıkmasını öngördüklerini dile getiren Tunç, en büyük sıkıntının yükselen Döviz kuru nedeniyle maliyeti artan yem ve yakıt olduğunu kaydetti.

Buna bağlı olarak hayvan üreticisinin enflasyonun üzerinde bir zamla satışa çıkmasının da muhtemel olduğunu vurgulayan Tunç, "Üretici bir yıl boyunca verdiği emeğin karşılığını almak istiyor. Dolayısıyla ağustostaki döviz kuru fiyatlarda belirleyici olacak" ifadelerini kullandı.

Geçen yıl pazarda büyükbaş hayvanın fiyatı 6 bin ile 22 bin lira arasında değişirken, küçükbaş kurbanlıklar ise 600 lira ile bin 200 lira arasında satışa çıkmıştı.Yapılan satışlardan ise toplamda 10 milyar liranın üzerinde gelir elde edilmişti.

KİLO FİYATI 20 LİRADAN BAŞLAYACAK

Geçen yıl yaklaşık 1 milyon 200 bin büyükbaş kurbanlığın pazarlara girdiğini ve 900 bine yakınının satıldığını belirten Tunç, “Büyükbaş kurbanlığın canlı kilogram fiyatlarına 18-20 lira demiştik, ortalama 18 lira civarında rakamlara satış yapıldı. Bu yıl da ortalama 20 liradan başlar” diye konuştu. Geçen yıl satılan küçükbaş hayvan sayısı ise 2.2 milyon oldu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 78 yorum
emeklilerinki bedavaya geliyorda biz asgari ücretliler ne yapalım kira olmuş 900lira yemin ederim imkanım olsa şu ülkede 1 dakika durmam. nasıl olsa bir 5 sene daha bu ülkeden bir yol olmaz
çözüm basit güzel kardeşim Suriye vatandaşı ol türk vatandaşlığından çık !?
senin gibi vatanını iki dakikada satacak adamların bu ulkede durmasi yanlis olur. sen git ilgili bakanliga basvur ben bu ulkede yaşamak istemiyorum diye onalar seni gonderirler zaten.
@aeser1424 go go go
@aeser1424 inşallah imkanın olur - Dayı asgari ücret alıp neden İstanbulda sürünüyorsun. git Antep- Kayseri gibi şehirlere- en kral daireye 350-400 TL verip kiralık daire bul- asgari ücretede çalışırsın. cebine en az fazladan 500 TL kalır. 1-2 sene içinde de buradan arttıracağın para ile İran-Gürcistan gibi ülkelere vizesiz gider keyif yaparsın...Asgari ücret alıp başka güvencesi olmayan insan istanbulda ne diye çalışır anlamıyorum.
@aeser1424 Kesmiyeceğiz maddi durumumuz elvermiyor ise bize kurben kesmek vacip değildir.
@aeser1424 esedin yanına git
@fellifelis onlar bile vize uyguluyor pasaportumuz 5 para etmiyor. ülkenin itibarını yerle bir ettiniz konuşacak yüzü nereden buluyorsun anlamıyorum.
@aeser1424 bu ülkede asgari ücretli ve işsiz çok ürünü para etmeyen üretici var şefta yapamayan esnaf var ..... sorun oyu kime veriyor İKİ MİLYON ZENGİNİN DESTEKLEDİĞİ PARTİYE OY VERİYOR............................................. ÇIKAN KANUNLARA BAKIN KİMİN İŞİNE YARIYOR işcinin iyiliğine hangi çalış ma kanunu çıkmış esnafada bakkalkar büyük market kursun terziler konfeksiyon atolyesi açsın ÖĞÜTÜ ALIYORLAR BENCE İYİ OLUYOR ..... TOPLUMLAR LAYIK OLDUK LARI GİBİ YÖNETİLİR
hadi bakalım akapeliler yüzde kaçınız borçsuz kurban kesebileceksiniz acaba
@thinkthank yalnız antepte 1+0 ların kiraları 1000 tlden başlıyor. 2500 3000 kaymak mahalleler.Sen neden bahsedion sevgi koyum.400 e kenar semtte bile oturamazsın
hükümet bu zam haberini enflasyon farkına yansıtacak mısın yoksa görmezden gelip enflasyonu yine düşük mü göstereceksin ???
Hükümetin umurundamı onların tuzu kuru , yandaşlardabir şekilde nemalanıyor tamam işte.
çok para
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler