Son dakika: FED faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararını açıkladı. FED, 25 baz puan faiz indirimi yaparak politika faizini 1.75 - 2.00 aralığına çekti.

Son dakika: FED faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası (FED), faizlerde 25 baz puanlık indirim yapıldığını açıkladı.

Açıklamada, politika faiz oranının yüzde 1,75- 2,00 aralığında tutulduğu, faiz oranının indirilmesi kararının 3'e karşı 7 oyla alındığı kaydedildi.

FED, 31 Temmuz tarihinde de politika faiz oranını 25 baz puan indirerek yüzde 2,00 – 2,25 aralığına çekme kararı almıştı.

FED BAŞKANI POWELL'DAN FAİZ AÇIKLAMASI

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, ABD ekonomisini ilerleyen dönemde zayıflaması durumunda daha fazla faiz indiriminin gelebileceğini, bankanın faizde hareket yönünün gelecek verilere bağlı olacağını söyledi.

Faiz oranlarının düşürülmesinin ekonominin gücünün korunması ve risklere karşı güvence yaratılması amacıyla uygulandığının altını çizen Powell, ekonominin temel görümünün olumlu, istihdam piyasasının ise güçlü olduğunu kaydetti.

Powell, bu hafta piyasalarda finansman baskısının yükseldiğini belirterek, faiz oranlarının uygun aralıkta tutulması için gerekli operasyonların uygulanmasına devam edileceğini bildirdi.

Para poltikasında önceden belirlenmiş bir istikametinin bulunmadığını söyleyen Powell, “Fed'in bundan sonra faizlere ilişkin ne yapacağı gelecek verilere bağlı olacak.” diye konuştu.

Komite üyeleri arasında görüş ayrılıklarının bulunduğu yönündeki soruya ise Powell “Fed yetkilileri için bu, zorlu bir muhakeme zamanı.” karşılığını verdi.

ABD ekonomisini ılımlı hızda büyümeye devam etmesinin beklendiğinin altını çizen Powell, ticaretteki belirsizlikler büyümedeki yavaşlamanın nedeni olduğunu vurguladı.

3'E KARŞI 7 OYLA ALINDI

Fed bugün yaptığı açıklamayla politika faizini 25 baz puan indirilerek yüzde 1,75 – 2,00 aralığına çekti. Politika faiz oranının indirilmesi kararının 3'e karşı 7 oyla alındığı kaydedildi.

Fed, 31 Temmuz tarihinde de politika faiz oranını 25 baz puan indirerek yüzde 2,00 – 2,25 aralığına çekme kararı almıştı. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
abd %2 bizde % 16 falan ondan sonra eyyyy amerika sen kim oluyorsunda bize kafa tutuyorsun gibi seyler iste falan filan sonra dolar 7 .20 tl ekonomi batti gidiyor halk acindan oluyor sen git 4 mercedes al oh ne guzel dunya
@salihcan_2019 dolar mekadar
@salihcan_2019 haberi yok,, sanırım 12 ay geriden geliyor arkadaş,,
bu %16 TL faizi . dolar Kuru kafadan 5.50 ile çarpsan %11 kalan %5 ise yatırımcı çekebilmek için verilen reel faizi tabi bundan gelir vergisini de çıkarırsan TL de net %3 falan kazanırsın enflasyon üstü net kâr.
Böyle yola gel FED..
abd de batmis diyen salaklar, bizdeki politik faiz 16.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler