Tapu işlemlerinin noterlere devri yolda

Adalet Bakanı Gül, gayrimenkul satış ve tescil işlemleri yönünden tapu ve devir işlemlerinin noterler tarafından yapılması hususunu Bakanlar Kurulu'na arz ettiklerini belirtti.

Tapu işlemlerinin noterlere devri yolda

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Tapu devir işlemlerini notelerimizin yapması hususunda Bakanlar Kurulunda sunum yaptık. Başbakanımız, Bakanlar Kurulu nezdinde de prensipte uygun görüldü. İnşallah seçimlerden sonra, Maliye ile Çevre ve Şehircilik Bakanlarımızla teknik ayrıntılarını çalışacağız. Bu konudaki yetkilerimizi de yine noterlerimize devretmeyi planlıyoruz." dedi.

Gül, Türkiye Noterler Birliğinin birlik binasında gerçekleştirilen 47. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye Noterler Birliğinin, noterlik mesleğinin, ülkenin ve hukuk sisteminin göz bebeği olduğunu belirterek, kongrenin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Noterliğin hukuki işlemlerin belgelendirilmesi ve bu işlemlere dair belgelerin düzenli saklanması göreviyle ihtilafların yargıya intikal etmeden çözümlenmesi, yargıya intikal edenlerin ise daha kolay sonuçlanması yönünde çalışmalar yürüttüğünü anlatan Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Deyim yerindeyse noterlerimiz, aslında hukuk alanında 'koruyucu hekimlik" görevi üstelenen çok önemli bir mesleki yerine getiriyorlar. Tarafsız, bağımsız ve mesleki yetkinliği güçlü bir noterlik sistemi, hukuki hizmetlerin daha kaliteli sunumunu kolaylaştırmaktadır. İhtilafları azaltıyor ve hukuki güvenliğin tesisine de katkıda bulunmaktadır. Bugün hala noter senedi, noter belgesine kayıtsız şartsız herkesin itibar etmesi bütün hukuk camiası başta olmak üzere hepimizin en önemli görevidir. Bu korumamız gereken çok önemli bir değerdir, bunu da korumaya gayret ediyoruz."
"3 yıl sürecek ihtilaf birkaç saatte anlaşmayla sonuçlandı"

Artan ülke nüfusunun, uyuşmazlıkların çoğalmasının ve çeşitlenmesinin dava sayısını ve mahkemelerinin iş yükünü de fazlalaştırdığına işaret eden Gül, yargı sistemini insana hizmet eden bir araç olarak işlevsel kılmanın hükümetlerinin değişmez önceliği olduğunu belirtti.

Bu önceliğe bağlı olarak Yargı Reformu Strateji Belgesi'ni bir takvime ve eksene bağlayarak çalışmalarını sürdürdüklerini bildiren Gül, şöyle konuştu:

"Ana hedefimizi, toplumun tüm kesimlerine güven veren bir adalet anlayışını tesis etmektir. Mevzuat çalışmalarıyla, altyapı yatırımlarıyla, kurumlarımızın yapısal ve teknolojik dönüşümüyle, artan yargı mensubu ve yardımcı personel sayılarıyla, sürekli eğitim perspektifiyle takipçisi olduğumuz bir kalite ısrarıyla bu hedef için kararlı bir biçimde yürüyoruz. İş uyuşmazlıklarında uygulanan zorunlu arabuluculuk uygulaması başarıyla devam etmektedir. Geçen yılın ocak ayından 31 Mayıs'ına kadar 100 bin dava açılmışken, bu yılın aynı döneminde iş mahkemelerinde açılan dava sayısı 24 bin küsur. Yani yaklaşık yüzde 75-80 oranında vatandaşlarımız mahkemeye gitmemiş ve alternatif uzlaşma yolunu tercih etmiştir. 2, 3 yıl sürecek bir ihtilaf belki birkaç saat içerisinde anlaşmayla sonuçlandırılmıştır. Bu bizim yargı sistemimiz açısından çok önemli bir veridir."

"3,5 milyonun üzerinde araç devri işlem yapıldı"

Bakan Gül, vatandaşların adalete erişimini güçlendiren iyi uygulamalarda noterlerin ve noterlik işlemlerinin büyük katkısının bulunduğunu vurgulayarak, "Hukuk düzenimizin mahkemelerle noterlere tanıdığı yetkiler, işlevsel açıdan birbirlerini tamamlıyor. Noterler uyuşmazlıkları henüz ortaya çıkmadan önleme ve ortaya çıkan uyuşmazlıkları da süratle çözme işleviyle adaletin tesisinde çok önemli katkı sağlamaktadır." dedi.

Noterlerin yaptıkları işlemlerle mahkemelerin birçok iş yükünü azalttığını aktaran Gül, noterlik işlemlerinde görev ve yetki sahasının genişletilmesi yönünde geçmişte atılan adımların önemli sonuçlar verdiğini bildirdi.

Veraset ilamı gibi işlemlerde noterlere yetki verilmesinin iş yüküyle ilgili yenilik olmasından ziyade vatandaşların memnuniyetini artırmaya yönelik değerli bir gelişme olduğunu kaydeden Bakan Gül, "2010 yılından bu yana olan ikinci el araçların satış ve devri, elektronik ortamda noterlerimiz tarafından yapılmaktadır. Bu uygulamanın yakaladığı başarıyı dikkate alarak, araç tescil hizmetlerine ilişkin iş ve işlemlerin noterlerce yapılması, araç tescil belgelerinin de noterlerce verilmesi yönünde yaptığımız düzenlemeler benzer bir başarı ve memnuniyet sağlamıştır. Bu konuda 3,5 milyonun üzerinde işlem yapılmıştır." diye konuştu.

"Yargının iş yükünü azaltıcı çalışmalar, bizim için önemli çalışmalar"

Bir kısım çekişmesiz yargı işlerinin de yine noterler tarafından yapılması yönünde çalışmaların söz konusu olduğunu belirten Gül, şu bilgileri verdi:

"Yargının iş yükünü azaltıcı bütün çalışmalar, bizim için en önemli çalışmalardır. Alternatif çözüm yolları bunlardan biridir. Bir diğeri de noterlerimize veraset ilamı gibi hangi yetkileri daha devrederiz de yargının iş yükü azalır, vatandaşlarımız mahkemeye gitmeden çözüm yoluna ulaşır. Bu konuda kapsamı genişletmeye yönelik çalışmalarımız var. İlgili birimlerimiz çalışıyor, noterlerimizle ilgili kanunda bunları yapacağız. Türkiye Noterler Birliği ile iş birliği içinde çalışmalarımız sürecek. Gayrimenkul satış ve tescil işlemleri konusunda tapu devir işlemlerini noterlerimizin yapması hususunda Bakanlar Kurulunda sunum yaptık. Başbakanımız, Bakanlar Kurulu nezdinde de prensipte uygun görüldü. İnşallah seçimlerden sonra Maliye ile Çevre ve Şehircilik Bakanlarımızla teknik ayrıntılarını çalışacağız. Bu konudaki yetkilerimizi de yine noterlerimize devretmeyi planlıyoruz."

Noterlerin yaptıkları işlemlerdeki dikkat ve titizliğinin bu adımın atılmasında ellerini güçlendirdiğini ifade eden Gül, Noterlik Kanunu'nda uygulamada ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda 47 maddelik değişiklik taslağının görüşe sunulduğunu bildirdi.

"Vicdan temelli bir güvene dayanıyor"

Noterler Birliği Başkanı Yunus Tutar da noterlik mesleğinin var olma sebebinin vatandaşlarla kurumlar nezdinde güven duygusunun koşulsuz sağlanması olduğunu belirtti.

Noterler Birliği olarak işlemleri daha kolay, daha hızlı ve en önemlisi hukuki güvenlikten taviz vermeden yapıp vatandaşlara kolaylık sağlamaya devam ettiklerini anlatan Tutar, "Noterlik mesleğinin yıllardır varlığını sürdürmesinin bir sebebi, durmadan çalışarak tüm kültürel, ekonomik, toplumsal ve teknik yeniliklere uyum sağlayabilmektir. Ama en önemlisi insan odaklı olması ve vicdan temelli bir güvene dayanmasıdır." diye konuştu.

Türkiye Noterler Birliğinin 47. Olağan Kongresi'ne, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ve ilgililer katıldı. AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
tapu ne iş yapacak ozaman ?
WAMPİR .. Noterler
GERCEKTEN YAPILIRSA HEM DEVLET HEM VATANDAS KAZNIR.TAPUDAKI SAIBELER ORTADAN KALKAR..SAYGILARIMLA
Bu iş sakıncalı iştir.TAPU dahi bazı dolandırıcılıklara alet olurken acaba noterler nasıl alet olmasın. Malını dolandırıcılarla kaybedenin hakkını araması uzuuun ay ve yıllar alabiliyor.
Bu sistem avrupada var ama ülkemizde zor yürür. vijdan temayülü ülkemizde nasırlaştırılmıştır.
hah noterler milletin haberi olmadan sahte kimlik ile gelene verir tapuyu satar milletin evini ocağını arsasını
tapudaki memurlar taş mı yiyecek...
devlet memuru olmak vardı 8 5 e devam.ondan sonra aldığımız para yetmiyor.derler kazandıklarını hak ediyorlarmı (her memur için geçerli değil onlar kendilerini bilirler)...
sevindim.tabuda işin oldumu yandın.durma telefon elinde mesaj bekle
Ne güzel iş ya. 1 saatlik eğitimle trafiğin bütün işlerini noterere kitlerler, Noterlerimiz gözbebeğimiz nasılsa noter çalışanları yapar, diye gaza getirip tapunun işini kitlerler, vatandaşla çalışını karşı karşıya getirip o stresin içinde kavga etmesine sebep olurlur, ama en ufak bi hatada hiç kimse arkasında durmaz çalışanların, Tapu ve Trafikteki bu işleri yapan arkadaşlar ne iş yapıcak noter çalışanları bu işleri yaparken ? Pc de okey masası kurup okeymi oynuycaklar
Dolandırıcılara ve Avukatlara Yeni Ekmek Kapısı Çıktı. Dolandırıcılık Mesleği Cazip Hale Geldi. Bu Sistem Avrupada Var Fakat Orada Hukuk Sistemi Bizdeki Gibi Değil.
ayrıcı birde noter masrafı çıkartılmasın, birde tapuda çalışanlar ne iş yapacak yattıkları yerden para mı kazanacak diye düşünmüyor değilim... her şeyi özele devretmeyin, sonuçta noterlerde şahıs kendi emeğini almadan işlem yapmazlar...
Araç Tescili Noterlere verildi, Tapu da verildi diyelim ama gel velakin Noter Personelleri hakkında en ufak bi iyileştirme yok, memur statüsünde değiller, sendikaları yok, Sözleşmeleri işçi olarak çalışıyor hepsi de. Sürekli her iş notere verilmeye çalışılıyor çok güzel sıkıntı yok, üstesinden de gelinir ama personeller konusunda en ufak bir iyileştirme, iş garantisi ve herhangi bir proje yok. Kendi iş yükü yeterince yoğun ve ağır iken tüm iş ve işlemlerin bi yere toplanması sıkıntı doğurabilir diye düşünüyorum.
ne noteri devletin bütün kurumlarını kaldıracan ne saçmalık bu zaten ülke üçkağıtcı dolmuş cahil insanlar için iyice satışı zorlaştırıyorlar bunlarda hiç akıl yok yada cahil insanların üçkağıtçıların ellerine düşmesini istiyorlar
@durgunlu_adem_2018 Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Ne demek kaldıracan o zaman vatandaş üç kağıtçıların kucağına tam otursun mu demek istiyorsun. Kime neyle muhattap olacak. Herkes birbirini dolandırsın işine mi baksın diyorsun. Asıl devlet güvencesi ile destekli olacak yapılacak iş ve işlemler. Kalpazanlara fırsat verilmeyecek ve cezalarda ağır olacak.
Nüfus müdürlüklerine gidin Suriyeliler yüzünden işlem sırası bile alamıyorsunuz örnek avcilar...
Tapularda çok sık usulsüzlükler yapıldığı söyleniyor. Noterlere devredilirse vatandaş açısından hem hızlı olur hemde bazı söylentilerin önüne geçilmiş olur. Yararlı bir uygulama.
''vicdan temelli bir güvene dayanmasıdır''!!!!!! tam Türk insanına göre.
Diğer Haberler