Tarkan geliri artıracak!

TÜİK milli gelir için sahaya indi.

Tarkan geliri artıracak!

Ara ürün değil yatırımlar gösterge oluyor. 40'a yakın yeni kalem hesaplamaya katılıyor. Ünlü yıldızların konser gelirlerini milli gelire dâhil etmeye hazırlanan ABD'nin ardından Türkiye de hesaplamasını değiştiriyor. Enflasyon sepetini çağın koşullarına uygun ürünlerle yeniden belirleyen Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) şimdi de yeni milli gelir için sahada kapsamlı bir çalışma yürütüyor. Yeni milli gelir hesabı için işyerlerine özel "arz-kullanım" anketi yapılıyor. Yeni sistemde, sanatçıların gelirinden bilişim sektöründeki gelişmelerin milli hâsılaya etkisine kadar 40'a yakın yeni kalem hesaplamaya katılıyor. Ar-Ge de yatırım kaleminde sisteme dâhil edilecek.

SIRA AVRUPA'DA
Dünyada milli gelir yeniden tanımlanıyor. ABD'nin ardından 2014'te Avrupa Birliği ülkelerinin de tavsiye edilen hesaplama yöntemine geçmesi gerekiyor. Gelişmekte olan ülkeler için ise süre 2015- 2016'ya kadar uzayabiliyor.

TARKAN GELİRİ ARTIRACAK
ABD'de ünlü pop yıldızı Lady Gaga konserlerinin cirosu da milli gelire dâhil edilecek. Türkiye'de ise Tarkan, Sezen Aksu gibi sanatçıların verdiği hizmetlerin de sisteme alınması öngörülüyor. (Sabah)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Verin abi benim kişi başına düşen 10 bin dolarımı....
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler