Taşeron işçilerle ilgili iki kritik öneri

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, hem kamuda hem özel sektörde ‘kangrenleşen’ bir sorun haline gelen taşeron işçiliğin çözümüne ilişkin iki radikal öneri getiriyor.

Taşeron işçilerle ilgili iki kritik öneri

Birinci öneri sadece tamamlayıcı işlerde değil; asıl işlerde de ‘taşeron’ işçi kullanılabilsin. İkinci öneri ise kamuda çalışan ve sayılarının 1 milyona yaklaştığı tahmin edilen taşeron işçilerin kıdem tazminatlarını devlet ödesin.

İşçi ve işveren sendikaları ile TOBB bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in çağrısı üzerine Ankara’da bir araya gelecek. Toplantıda taşeron işçilik sorunun çözümü için bakanlığın hazırladığı yasa taslağı tarafların görüşüne açılacak.

Bakanlık taslağında, işverenlerin uzun süredir istediği bir öneri yer alacak. Buna göre patronlar, bir işyerinde sadece asıl işi tamamlayan yan işleri değil; asıl işi de taşeron bir şirkete vererek, taşeron işçi çalıştırabilecek. Örneğin, bir kot fabrikasında temizlik, güvenlik işlerinin yanı sıra kot üretimi de taşerona verilebilecek. Ya da bir hastanede de sağlıkla ilgili tüm birimler, teşhis-tedavi, ameliyat, röntgen gibi tüm alanlar taşerona verilebilecek.

Ancak bununla birlikte asıl işveren, aynı işi yapan kendi işçisi ile taşeron işçi arasında ücret, mesai, izin gibi özlük haklarını ilgilendiren konularda ayrım yapamayacak. Ayrım yapması halinde, çalıştırdığı taşeron işçiye ‘kendi işçisi’ muamelesi yapılarak tüm haklarını alması sağlanacak.

KAMUDAKİ TAŞERON İŞÇİLER

Taşeron işçiler tarafından açılan binlerce dava ile büyük sıkıntı yaşayan kamu, hazırlanan taslakla bu sorunu da çözmeyi amaçlıyor. Özellikle devlet hastanelerinde ‘temizlikçi, güvenlikçi’ adı altında hemşire, hastabakıcı, röntgen teknisyeni çalıştırırken; bu kişilere asgari ücretten maaş veriliyor, izin,mesai, kıdem tazminatı gibi konularda da haksızlığa uğratılıyor.

İşte yapılacak düzenleme kamu taşeronlarını da ilgilendireceği için artık devlet, ucuza hemşire, hastabakıcı, röntgenci çalıştıramayacak. O hastanede çalışan 3 yıllık hemşire, hastabakıcı, röntgenci ne maaş alıyorsa taşeron işçiye de aynısı verilecek. Çalışma süresi, İzin, mesai hakları ile kıdem tazminatı aynı şekilde işletilecek. Taşeron tüm işçilerin kıdem tazminatlarını ‘devlet’ üstlenecek.

KÖLE TAŞERONA SON!

Türkiye’de alt işverenliğin hem kamu hem de özel sektör için ‘ucuz işçi’ çalıştırma algısı yarattığına dikkat çeken bir bürokrat, “İşçinin istismar edildiği bir düzen söz konusu. Biz hazırladığımız taslakla buna son vermek istiyoruz. Patrona, sen taşeron işçiyi istismar edemezsin, diyeceğiz. Evet çalıştırabilirsin ama ücretinden, mesaisinden, haftalık ve yıllık izninden de; iş güvenliği önlemini almaktan da alt işverenin yanı sıra sen de birinci derecede sorumlusun, diyeceğiz” dedi. Bürokrat, yapılacak düzenlemenin taşeron işçi çalıştırma talebini da azaltacağını savundu.

KIDEM TAZMİNATI GÜNDEMDE Mİ

Başbakan Erdoğan’ın ‘kıdem tazminatı fonunu kamuoyuna doğru anlatamadınız, kaldırın’ talimatı nedeniyle fon konusunun gündeme gelip gelmeyeceği belirsizliğini koruyor. En son Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ‘kıdem tazminatıyla ilgili önümüzde bir taslak yok’ açıklamasına karşın, bugün yapılacak toplantıda Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in, sosyal tarafların nabzını yoklaması bekleniyor. İşçi ve işverenin uzlaşabilmesi durumunda taşeron işçilik yasa taslağı ile birlikte kıdem tazminatı fonu kurulmasına ilişkin düzenlemenin de gelebileceği belirtiliyor. Ancak özellikle işçi konfederasyonlarının bu konuya ‘kırmızı çizgimiz’ diyerek, hiçbir şekilde tartışmaya açmamaları bekleniyor. (HÜRRİYET)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 35 yorum
Bu sistem ce ha pe li izmir belediyesinin getirdiği bir sistemdir.AK Parti bu sistemi kaldırmalıdır.
devlet firmaya 2 bin lira verecek firma bana bin lira verecek ne kadar sacma bir iş devlet direk kendi yatırsa bize maaşı firmayı aradan cıkarsa. illa birinin varlığına varlık katacaklar yani
YETERİN HERŞEYİ DEVLETE YÜKLEDİNİZ DAHA KARNINIZ DOYMUYORMU ALLAHTAN KORKUN
taşeronluk uzmanlık gereken işlerde kullanılablir.bu da o işi yapanların ücretlerinin yüksek olmasını sağlar.fakat şimdi her iş taşerona veriliyor. taşeron adam başı ücret alıp küpünü doldururken çalışanına evde beslediği itinden daha az ücret veriyor.işte bu iktidarın yaptığı yanlış işlerden biride budur.bu iş akp iktidarı döneminde almış başını gitmiştir.yazıktır.iktidarı ve patronları allahtan korkmaya davet ediyorum.kuldan ne korktukları nede utandıkları var
Biz bu lafları taaa 2 yıldır duyuyoruz milletin ağzına bir parmak bal çalıyorsunuz millet susuyor, halbuki gemi lafla yürümez sayın Faruk Çelik ve sayın başbakanım icraat lazım ben 13 yıldır belediye taşeron da çalışıyorum maaşlarımız bile doğru dürüst ödenmiyor hakkımızı istiyoruz hakkımız aynı masada kadrolu işçi alıyor 3.500 lira ben isem 3 ayda bir bana bitane asgari ücret maaş ödeniyor iki tane içerde devam evde çocuklarımız bizden aş bekliyor Allah tan korkun peygamberden utanın alın teridir alın teri vallahi siz bundan mesulsunuz kirada oturuyoruz kiramızı ödeyemiyoruz bir an önce çözü
böyle şey olurmu ya aynı ücreti verecekse kadro işine kimse yüklenmez niçin kadrolu olsunki insanlar aynı ücreti alacaksa adamını bulan kadrolu gibi çalışır gider
torpil ile işe gir, asgari ücreti beğenme,oldu olacak birde devlet kadro versin.başka derdinizmi yok.ben üniversite bitirdim.kss den kadro bekliyorum ve asgari ücret ile çalışmaya da razıyım.taşeron dan kadrolu mu olur.ne kadar iş yapmayacak torpilli var ise taşeron adı altında yerleştirmişler kamu ya.çoğunun da annesi babası abisi o kurumlarda çalışıyordur yada emekli olmuştur.
neden işleri taşörene veriyor hükümet kendisi calıştırsın da taşören işcisi evine tarım ekmek fazla götürse olmaz mı olmaz ama işin kaymagını birilerinin yemesi lazım.taşörene ödedigin parayı işciye ver sorun bitsin sayın bakan
her gün aynı konu taşoronu kadrolu yapında görelim tükendik artık daha zamanımız kalmadı kötüye vırsat vermeyin lütfen sizleri seviyoruz sizlerde deger verin ben anneyim taşoron çocugumun ekmegini yiyorum allaha emanet olalım amin
1-DEVLET ÖDEYECEKSE NEDEN TAŞERON İŞÇİ OLACAKLAR? 2-DEVLET KURUMLARINDA ÇALIŞAN İŞÇİLERİ SEFALETE DÜŞÜRÜP NEDEN DAĞITTINIZ? 3-TÜKÜRDÜĞÜNÜZÜ NEDEN YALIYORSUNUZ? 4-BU MU ADALETİNİZ?
Madem herşeyi devlet ödeyecek, madem diğer görevdekilerle aynı maaşı alacak niye taşören firmaya veriliyor taşören firmaları devreden çıkaralım. Devlet kendi işçisine baksın. birçok belediyede düşük maaş alan işçiler var hala asgari ücretle çalışan işçiler varken taşören firma çalışanlarına rağbet niye.
SİZİ ALLAHA HAVALE EDİYORUM DEVLETTİN TÜM YETKİLİLERİNİ BU DUNYANIN OBÜR TARAFIDA VARR
Az bile yapıyor hükümet.Oy verirken düşünecektiniz.
Problem olan bir şeyi çözmenin yolu,uygulama ile ilgili aksaklıkları çözmek ya da uygulamayı tümden kaldırmaktır.AKP için ise çözmüş gibi yapmaktır.Daha önceki bir çok uygulamada olduğu gibi,kötü olanı çözmek yerine daha da genişletme yöntemi uygulanıyor. Madem ki kangren olan bir uygulama,neden kaldırılmıyor?Amaç belli;asıl hizmet ettikleri kesim olan işverenleri memnun etmek.Zaten rekor seviyede olan kayıtsız,örgütsüz,sosyal haksız,üç kuruş maaşla çalışıp işverenin keyfiyle çalışacak,istenildiğinde çıkarılacak işçi sayısını artırmak. Nasıl olsa o işçilerin çoğu da sürekli onlara oy veriyor..
Devlet ihaleyle en düşük fiyatı veren taşaron şirketle anlaşıyor,daha sonra bu taşaron şirket işin her türlü üç kağıtına kaçarak çalışanların maaşlarını kesmek,servis olayında kmden kesmek kendi kafasına güzargah belirlemek,çalışanların devlet tarafından verilen elbise,gıda gelirlerini cebe indirmek ,çalışanların maaşlarını geç yatırararak banka faizinde değerlendirerek personelin maaşından faiz geliri elde etmek gibi haksızlara sebep olmaktadır.Ve işin en kötü tarafı ise çalışanlar karşılarında bir muhattab bulamamaktadır.Devlet taşarona atarken topu,taşaron şirkette devlete atmaktadır.
oncelıkle brsgl16 rumuzlu yorumcuyu kınıyorum.taşören işçileri torpille işe gırıyorlar ama kadro talep edıyorlar dıye yorum yapmış insaff insaf.. bende taşören işçiyım ama sınavla gırdım bunu ıspat etmelısın sayın yorumcu vatandaş.. kurumlarda çalışan taşören işçılerın ne kadar üretici olduklarını herkez bılıyor.. bizler daimi çalışan ama adı sadece taşören işcisi olan ışçileriz.çalışmamızı sayın bakan görsun yanı haketdığımızı gösun ona göre haklı olarak verecektır. bızımle ılgılı yasal duzenlemelerı sayın bakandan umuyor ve beklıyoruz.sayın başbakanımıza bu hususlar anlatılsa bızım hakkı
bunların çoğu akp nin üyeleri kpss dan sözleşmelilere kadro yok belediyelere ve yandaşlara var. zaten % 70 fazla. hepsi kpss ye girsin hakkı olan kadrolu olsun. sahibi olana var bu ülkede garibana yok bu adeletmi.
4-C Lİ LER NE OLACAK ONLARA KADRO VERİLECEKMİ?
ŞUNUDA MERAK EDİYORUM KAFALARINI YASTIGA KOYDUKLARINDA RAHAT UYUYORLARMI ACABA
Aynı tas aynı hamam değişen hiç bir şey olmayacak kimi umutla kimi simitle yaşar misali hiç umudum olmasada. bu umutla yaşamaya devam
halihazırda zaten asıl işlerde taşeron çalıştırılıyordu,ama belli oranlarda, şimdi asgari ücretli,sendikasız köleler yaratmak daha kolay olacak,yaşasın hükümet.
hiçbir iltitar memurla işçinin ekmegi ile bukadar oynamamıştır
taşören = köle=itaatkar
arkadaş ne mantıksız adam bunlar ya.Herşy devletten ama taşeron patronuda zengin olsun
TEKSTİL İŞİNDE HER AŞAMADA TAŞERON İŞÇİ ÇALIŞTIRIYOR.HEMDE KENDİ ÇALIŞANINDAN FAZLA PARA VERİYORSUN.ASİL PARAYI ARACILAR ALIYOR.İŞÇİLER ZATEN NORMAL ÇALIŞMAK İSTEMİYOR.NASIL OLSA HERŞEY BEDAVA
Taşeronluk çağımızın özlük hakları alınmış köle işçiliğidir. İstedikleri kadar ayrım yapılmayacak desinler, bir patron kendi çalıştıracağı işçiyi aynı iş yerinde başkası tarafından çalıştırılmasına neden nizin versin. Söyliyeyim işçinin hakkını çalacaklar, bunu yaparkende Taşeron denilen maşa kullanacaklar. (maşa varken elini kimse ateşe sokmaz sözünü örnek alıyorlar) Taşeron dediğimiz aracı bu işten para kazanmayacakmı kazanacak nasıl? işçiyi asgari ücretle ve 12 saat çalıştırarak. Kamuda devlet bir şekilde çalışanı korur ama özel sektörde işçisi köleleşir.
PATRONLAR KAZANACAK SENİN BENİM PARAMLA İŞÇİNİN TAZMİNATINI DEVLET ÖDEYECEK VARMI BÖYLE BİR MANTIK YAAA.
VERGİ PARALARINIDA VERIYORDUNUZ NE OLDU SOZDE VAR OZDE YOK YA BU ASGARI İLE ÇALIŞANLARIN KADERİ KOLE GIBI ÇALIŞ AMA HİÇ BİRŞEY HAK TALEBİ ETME EYY BU DEVLETİN ADAMLARI SİZ ÇOCUGUNUZ BİR ŞEY İSTEDİĞİNDE ALAMAM DİYEBİLDİNİZMİ HİÇ NE BİLİCEK SİNİZ MAAAŞ FASZLASIYLA YETİYOR
hikaye okumayın bu insanlara yazık dalga geçmeyi bırakın da sonuca varın
İŞLER ZATEN TAŞERONA YÜKLENİYOR, KADROLU İŞÇİ VE MEMUR HAK HUKUK MAAŞ KONUSUNDA RAHAT. BÜYÜK ADALETSİZLİK
BU DEVLETİN TÜM YETKİLİLERİNE SORUYORUM ALDIĞINIZ MAAŞI HAK EDİYORMUSUNUZ ACABA BEN ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞAN BİR TAŞ ÖREN ELEMANI OLARAK 5 NUFUSA BAKIYORUM SİZ İSE BİZE VERİLEN MAAAŞ ÇOKMU DİYE BİRDE SİTEM DE BULUNUYOR VE YILLARDIR MİLLETİ OYALAYIP KANDIRIYORSUNUZ HANI VERGİ ÜCRETLERİ GERİ ÖDENECEKTİ NE OLDU .........
ayıpya taşoren çalışan bir sürü insan var adam gibi haber yaz ya 2 üç seden beri aynı haberi yayınlıyorsunuz ş
Değişen bişe olmayacak inanın heveslendiriyorlar bir şey yapacagız diye ortada hic bişe yok aynı tas aynı hamam eşref gardaşımın dediği gibi her şey aynı yine aynı şekilde calışmaya devam ama şuda var arkadaşlar hiç işi olmayanda var şükür etmeli her şeye rağmen tüm calışan arkadaşlara başarılar hayırlı çalışmalar helal kazanclar diliyorum.. Yinede takdir ALLAH'ın haklıyıda görür haksızıda .. Saygılarla Dadaş Murat..
Kamudaki işçiler sadece sağlık sektöründemi olacak? mesela Kredi ve Yurtlar Kurumunda çalışan, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan taşeron işçilerde durumu ne olacak ?
ZEVET TAŞERONDA ÇALIŞANLARIN BÜYÜK ÇOGUNLUGU TORPİLLE GİRİYOR BUNU İSPATLIYA BİLİRİM İSTİYENE AKP DEN YAZI GETİR ALALIM DİYORLAR BEN 2 SENE UGRAŞTIM SONRA ALLAH BELANINIZI VERSİN DİYİP BIRAKTIM SALTOPPPP SINAVMIŞ ONU GEL KÜLAHIMIZA ANLAT
Diğer Haberler