Taşeron işçisine iki aşamalı sınav

Taşeronda çalışan 900 bin kişinin kadroya alınması ile ilgili hayata geçirilecek düzenlemede kadroya geçecek taşeron işçisini iki aşamalı sınav bekliyor. Sınavlardan 6 alan sözlü mülakata geçmeye hak kazanacak.

Taşeron işçisine iki aşamalı sınav

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun, taşeronların kadroya geçişi için işaret ettiği, kamuda kadrolu işçilikle ilgili uygulanan bir prosedüre göre, kadrolu işçi olmak isteyen taşeronlar, yazılı ve mesleki beceriyle ilgili sözlü sınavlardan geçecek. 10 üzerinden 6 alan, sınavı başarıp kadroya hak kazanacak.

SINAV BASİT OLACAK

Milliyet'in haberine göre; Taşeronların kadroya geçiş sürecinde yapılacak sınav konusunda açıklama yapan Sarıeroğlu, “Sınav, şu anda kamuda kadrolu işçilikle ilgili uygulanan bir prosedür. Bundan sonra taşeron uygulaması kalmayacağı için artık biz İŞKUR aracılığıyla Maliye Bakanlığı’mızın vereceği vizeyle kadrolu işçilerin alımını yapacağız ve burada da zaten halihazırdaki mevzuatımızda bir sınav kriteri var” dedi. Sarıeroğlu, “zor bir sınav mı” sorusu üzerine “Hayır, normal, şartları gayet yapılacak işle alakalı olarak basit. Göz korkmasın yani” diye konuştu.

GÜVENLİK SORUŞTURMASI

Sarıeroğlu, kadroya alınacak personele yapılacak güvenlik soruşturması için de, “Yaşadığımız 15 Temmuz sonrasında KHK’yla yapılan düzenlemelerde bu zorunluluk getirildi, kamuda çalışmak için süreç içerisine giren herkes güvenlik soruşturmasından geçiyor, o rutin bir prosedür” dedi. Taşeronların mevcut maaşıyla kadroya geçeceğini anlatan Sarıeroğlu, kadroya geçme olanağını kullananların ayrıca 52 günlük bir ilave tediye ücreti olacağını da bildirdi.

6 ALAN SÖZLÜYE GEÇECEK

Mevzuata göre ihtiyaca karşılık olarak İŞKUR tarafından kamu işçisi olması için tespit edilen işçiler, işyerlerince tespit edilen sınav kurulunca sınava tabi tutuluyor. Yazılı sınav soruları, işçinin öğrenim ve mesleki durumu ile çalıştırılacağı işler gözönünde bulundurularak; Atatürk ilke ve inkılapları, yurttaşlık bilgileri, Türkiye tarih ve coğrafyası, günlük hayatta önemli olan fen bilimleri, matematiksel kavram ve ifadeler, Türkçe gücü bigilerini ölçecek şekilde seçiliyor. Bu sınavda 10 üzerinden 6 alanlar sözlü sınava giriyor. Sözlü sınav ise mesleki bilgi ve göreve ilişkin bilgi ve becerileri içeren konulardan yapılıyor. Bu sınavdan da en az 6 puan alınması gerekiyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 16 yorum
YANİ KPSS YE GİRİPTE BİR YERLERE İŞÇİ YA DA MEMUR OLMAK İSTEYENLER BİR YERLERİNİ YIRTMAYA DEVAM ETSİN SİZ PARA VE ZAMAN HARCAMAYA DEVAM.
yani sınav ve torpil var
okullarda tembel öğrencilerin hep söylediği bu öğrendiğim bana hayatta ne faydası olacak . sınavda lazım olur bu ülke de sınav bitmez şu vekileri de bir sınava soksak bakalım kaç alacaklar vekillik yapmaya kapasiteleri var mı
ülke patlamış halen kpss 80 85 90 puan alan boş boş geziyor helal olsun
peki sözlüde ne sorulacak biat ümmet dünya lideri hangi mezhepten tarikattan cemaattensin zaarrab man malta için ne düşünüyorsun gibi sorularmı yoksa adama ekmek yiyeceği işle ilgili sorularmı
Yuh diyorum size yuh... Devlet hantal devlet gelirlerinin büyük bir bölümü işçi ödemelerine gidiyor diye Devletin en fazla kar eden kurumlarını Tekel olsun Telekom olsun Botaş olsun Demir çelik olsun böyle 259 adet büyük kurumları Araplara kendi adamlarına sattılar şimdi olmayan yerlere adam alıyorlar....Yuhhhhhhhhhhhh
Sonunda "Keşke kadroya geçmeseydik" demesinler. Zaten yıllardan beri çalışıyor bu adamlar, ne sınavı olacaklar, halehazır işlerini yürütüyorlar, eğer başarısız olsalardı bu güne kadar tutuna bilirler miyidi ?
Hükümet kıvırmaya başladı taşrona kadro olmayacak oy için yapıyorlar vallahide billahide tillahide olmayacak..
ülkenin gözü aydın taşeronluk kaldırıldı , devletin işçisi çalışacak.
yok basit sınav yok basit mülakat....Bunlar sever kılıfına uydurmayı.
sınav ücreti ne kadar olacak. adam zaten doğru dürüst eğitimi olmadığından bu tip işlere giriyor o sınavlarda başarılı olmaz mülakat da varsa o iş tam cacık, 900 000 den 1000 kişi bence anca yapar o da çok büyük bir oran bence .
@gidenlerden0078 .... SENİ BOZUK PARA GİBİ HARCAYACAK EĞİTİME SAHİP BİR TON İNSAN VAR. SIKINTI OLMAZ , RAHAT OL SEN.
hayatımız sınav olmuşş :::))))
bu çocuklar zaten kamuda üst düzey çalışanların yakınları anayasa ne diyor bütün vatandaşlar eşittir hiç bir zümreye ayrıcalık tanınamaz bu durumda bunlara ayrıcalık tanınmıyormu
akrabayı kayırma ünüversitesi var orada torpilli ne kadar varsa bürolarda işçi falan değil adamlar masa başında memur kadrolu memurlar işçi yazık
sınav adil olursa allah razı olsun derim torpil olursa yüce türk milletinin bütün günahları sizin olsun.
Diğer Haberler