TCMB anketinde yıl sonu dolar/TL tahmini 4,12 oldu

Merkez Bankası anketine göre, ocak ayı enflasyon beklentisi yüzde 1,29'dan yüzde 1,32'ye yükseldi. Ankete göre, 12 ay sonrası için TÜFE beklentisi bir önceki yüzde 9,30 seviyesinden yüzde 9,24'e geriledi. 2018 yıl sonu dolar beklentisi bu anket döneminde 4,12 TL oldu

TCMB anketinde yıl sonu dolar/TL tahmini 4,12 oldu

Merkez Bankası, ocak ayı beklenti anketi sonuçlarını yayımladı.

Ankete göre, 12 ay sonrası için TÜFE beklentisi bir önceki yüzde 9,30 seviyesinden yüzde 9,24'e geriledi. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise yüzde 8,47'den yüzde 8,23'e düştü.

Ocak ayı enflasyon beklentisi yüzde 1,29'dan yüzde 1,32'ye çıkarken, şubat yüzde 0,67'den yüzde 0,62'ye geriledi.

Ankete katılanların mart ayı TÜFE beklentisi ise yüzde 0,78 oldu.

Büyüme beklentisi yükseldi

Yıl sonu dolar beklentisi bu anket döneminde 4,12 TL oldu. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 4,15 TL iken bu anket döneminde 4,24 liraya yükseldi.

Cari işlemler açığı beklentisi, bir önceki anket döneminde 41,7 milyar dolardan, bu anket döneminde 43,8 milyar dolara yükseldi. 2019 yılı cari işlemler açığı beklentisi ise 44,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Bu yıl için GSYH büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 4,2 iken, bu anket döneminde yüzde 4,6'ya yükseldi. 2019 yılı büyüme beklentisi ise yüzde 4,5 oldu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 39 yorum
merkez bankası insanları kandırıyor.herkes dolara hucum etsin diye böyle şeyler söyleyip panik havası yaratıyor.2017 yıl sonu 3.88 olur demişti fakat 2017 yi 3.74 ten kapattık ve dolar alanların elinde patladı.yani diyeceğim o ki uyanık olmak lazım.sakata gelmeyin sonra.kandırıldık dersiniz sizde.
iktidarda akp ve bir akplininde 1 tirilyon doları var yani 5 lirada olabilir
@erkan_1975_bazzz 1trilyon dolar mı naptın ya? Bist 100 bile 200 küsür milyar dolar.
2017 sonunda 3,65 tahmin etmişlerdi. Demekki 2018 sonunda da 4,30 olacak
sallama recep din kardeşiyiz
bu demek oluyorki 2018 de yeni vergiler ve zamlar yolda .
yüzde 11.1 büyüyoz ondandır.ben olsam bende çalar çırparım,bende götürürüm cukkaları diyen bir millete haktır.tüm dünya bizi kıskanıyoo ekonomiye bak hayy maaşallah)))
Bunların hiçbir tahmini tutmaz bunlara güvenip borca veya yatırıma yönelmeyin. 4 demişse 6 bile olabilir bunların ipiyle kuyuya inilmez!
Sanki USD nin düşmesi veya yükselmesi ellerinde olan bir olaymış gibi....
Bizim içimizde Müslüman, milliyetçi geçinip sonra ABD parasıyla ABD kabuklusuna meraklıların yüzünden yükseliyor ABD dparasından medet bekleyip yüzde otuz parsını katlamaya kalkana kadar kendi parasına sahip çiksalar her yükselme meyilindede inadına GAVURUN parasını satsalar bakın bakalım düşermi yükselirmi..
yıl sonunda trump bitcoine geçer herkesin elindeki dolar tuvalet kağıdı olur millet artık kıçını siler tüm dünya batar türk parası uçarrrrrr akıllı olun ne doları ne eurosu
geçen yıl Ki beklenti ise 3.7 di ama yılı 3.8 üzerinde kapattı , benim tahminimce 4.5 üzeri olur .
Allah aşkına merkez neyi tutturdu bugüne kadar. Meteoroloji bir merkez iki. Biri yağdırıyor. Biri gürlüyor.
Biz fakirdik iyice fakir olduk borç oldu 10 yıl önceki 10 bin tl borç oldu 100 bin tl
Hızla büyüyoruz :)
Adamı güldürüyorlar. Benim korkum 8-10 TL olmasında.Gidişat bu yönde.
truzim durumu bu sene sonunda dolarin durumunu netleştirir.. 4 ün altina inmez. ama halkbanka ceza ve truzimde beklenen olmazsa 6 tlyi görür
not alın yıl sonu dolar 5 TL...
üç ay sonra tahminlaer yükseltirler hangi tahminlerini tutturmuşlar hep MANİPLASYON ?
Merkez bankası 4.12 demişse kesin 4.50 yi bulur. (Kanıt önceki yıllar)
hükümetin döviz bürolarını kapatması lazım, döviz sadece ithalat ihracat gibi uluslar arası ticaret yapanlar tarafından kullanılmalıdır man adası gibi yerlerde çakma şirket açanların tespit edilip ülkeden para kaçıranlara gerekli müdahale yapılmalıdır, y.dışı ödemeleri dışında para çıkışına izin verilmez ise memleket dolara boğulur vatanını seven bir iktidarsa buyursun yapsın
Yıl sonu 5.50TL olmaz inşallah
BİZ VATANDAŞIN KAYBEDECEĞİ CEBİMİZDEN ÇIKAN PARA DAHADA ARTACAK DESENEİZE
Eflasyon beklentisi ,kesinlikle tutmaz ,çükü mazooot arttıkça bu ayar tutmaz ,mazot demek a dan z ye herşeye zam demek ,kimi kandırıyorsunuz,Ayrıca çalışanın dolar hesabı 800 dolar cıvarı olur.Kıracı nasıl geçinecek 2 yılda yüzde 40 zam yaptı ev sahipleri, bide bu açıdan bakın.
Yıl sonuna doğru kuru her zamanki gibi düşüreceğinden yıl içerisinde göreceği tavan 4.45-4.55 arasında olacaktır.
bu merkez bankasina given olmuyor insallah 2019 gelsede su oylarimizi kullansak by ekomoni mahfetti bizi
20 yapında rahatlayalım...
he canım öyle dolar martta 4,50 tl görürsünüz piyasalar tıkandı üretim maliyet endeksi ihracat kurunu kurtarmıyor önce 4,50 sonra 6,00 tl olacak sen üretim maliyetlerini arttır mazota zam bakım giderleri artsın paketleme artsın sgk ve işçilik giderlerini yükselttiğin zaman maliyetin ihracata sattığın dolar kurunu kurtarıyor mu bak şuan 4,50 de ekonomi nefes alır 6,00 da rahatlar yada doları artırmayacak mazotu işçilik ve yan giderleri azaltacaksın ki üretim maliyeti dolar kurunu kurtarsın sizce bizim ülkemizde hangisi olur bu iki seçenekten başka üçüncü seçenek yok ekonomi sisteminde seçimsizin
verilerin sallamasyon olduğu ne kadar belli. Yıl sonu beklentisi 4.12 ama 12 ay sonrası 4.24. şimdi bir ayda ne olacak da 12 kuruş artacak???
HİÇBİR ZAMAN TAHMİNİNİZ TUTMADI.LAF OLSUN,EXCEL SAYFASI DOLSUN İŞİ YAPMAYIN.
tayyip iki konuşur 5.50 tl yapar... işi o saldırmak ortalığı germek...
Bu yıl Dolar dünyada değer kaybı yaşama ihtimali yüksek olduğu için... Yıl sonu Kur : 3,30 seviyelerinde olacaktır. Bunu başarı olarak AKP görürse ki görecektir şimdiden söyleyeyim sebebi AKP nin başarısı olmayacaktır. Başka etkenler buna neden olacaktır.
arkadaşlar yüzde 11 büyümüş bir ekonomide dolar yükselmez şaka yapıyorlar dolar 2 tl ye kadar düşer düşmesse eyyy faiz lobisi eyyy abd eyyy almanya deriz khk iledüşürürüz asrın lideri başımızda lütfen ödül verilecekmiş satılık kamu yerleri bulun veya şahıs malıda olabilir satalim günümüzü gün edelim
5 olsun yav euro da 6 7 tl olsun,batıl intihar edelim toplu halde canımız durduk yere sıkılmasın.
tabi canım !
yıl sonunu beklemeden sanırım ocak sonu merkez bankasının tahmin ettiği seviyeye ulaşır. ABD 10 YILLIKLAR 2.59 BUNUN SONUCU KUR YUKARILARA DEVAM EDECEKTİR.
neyse sabır...
Ben bildim bileli dolar tahmin eder,yine bildim bileli de tahmin tutmaz.ETME ETME. Bu tahminler de tutmayınca demekki bu işlerden anlamadığını anlıyorum,Kendinizi rezil etmeyin.Ben sizden sorumlu olsam hesap sorarım tahmin ediyon ediyon tutmuyor ne iş diye.Bu tahmin içinde ne toplantılar yapılır ne zamanlar tüketilir.
Katılıyorum
Diğer Haberler