TCMB Başkanı'ndan enflasyon açıklaması

TCMB Başkanı Murat Uysal, enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerektiğini vurguladı.

TCMB Başkanı'ndan enflasyon açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, cari işlemler dengesindeki iyileşme eğiliminin sürmesinin beklendiğini belirtti.

Uysal, 1211 sayılı TCMB Kanunu 42'nci maddesi kapsamında, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nu bilgilendirmek amacıyla bir sunum gerçekleştirdi.

Sunumunda, son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyetteki ılımlı toparlanma eğiliminin devam ettiğini gösterdiğini belirten Uysal, büyüme kompozisyonunun dış dengeyi olumlu etkilediğini kaydetti.

Uysal, cari işlemler dengesindeki iyileşme eğiliminin sürmesinin beklendiğini vurgulayarak, net ihracatın dönemlik büyümeye katkı sağladığını bildirdi.


'PARA POLİTİKASINDAKİ TEMKİNLİ DURUŞUN SÜRDÜRÜLMESİ GEREKİYOR'

Murat Uysal, TL'deki istikrarlı seyrin yanı sıra enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve ılımlı iç talep koşullarının çekirdek enflasyon göstergelerindeki düşüşte belirleyici olduğunu aktardı.

Para politikasına ilişkin olarak ise eylül ayı PPK toplantısında enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurların dikkate alınarak politika faizinin 325 baz puan indirilmesine karar verildiğini anımsatan Uysal, enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerektiğini vurguladı.

Uysal, Merkez Bankası'nın fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceğini bildirdi.

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
Biz de çok inandık! Şimdi Suriyeye giriyoruz ve hic mi masrafımız olmayacak!
hedefi tutturamazsan gidecekmisin
YAA BIRAK BU İŞLERİ FAİZLERİ İNDİRDİN DE NE OLDU.TRUMP İKİ KELİME DEDİ DOLAR 16 KURUŞ ZIPLADI.BU SÜRDÜRÜLEBİLİR BİRŞEY DEĞİL BOŞA KÜREK SALLIYORSUNUZ.ENFLASYONU İNDİRDİK DİYORSUNUZ NE ÇÇARŞIDA NE PAZARDA ETİKETLERDE HİÇ BUNUN YANSIMASI YOK ÜSTÜNE ÜSTLÜK ZAMLARINDA ARKASI KESİLMİYOR.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler