Temmuz zammı yaradı! Maaşlara 3 zam birden geldi!

Temmuzda memurlar 3 ayrı zam aldı. Yüzde 3.5 zam ve 5.17 enflasyon farkı alan memurlara üçüncü zam aile yardımından geldi. 2 çocuk parası aylık 369 lira oldu.

Temmuz zammı yaradı! Maaşlara 3 zam birden geldi!

Temmuz ayı ile birlikte memurlar için üç ayrı artış ortaya çıktı. Maaşlara yüzde 3.5 zam alan memurların enflasyon farkı da yüzde 5.17 oldu. Memurların üçüncü zamları ise her ay aldıkları aile yardımlarında gerçekleşti. Memurların temmuz zammı geçtiğimiz yıl yapılan toplu sözleşmede yüzde 3.5 olarak belirlenmişti. Ayrıca bu yılın ilk 4 aylık döneminde enflasyon yüzde 4'ü aşarsa, enflasyon farkı verileceği de karara bağlanmıştı. 6 aylık enflasyon yüzde 9.17 çıktı.

Yani memurlar için yüzde 5.17'lik fark oluştu. Maaşlara önce 3.5'lik zam uygulandıktan sonra 5.17'lik fark da eklendi. Böylece en düşük memur maaşı 3 bin 133 liraya yükseldi.

EKSTRA ZAM AİLE YARDIMINDAN GELDİ

Memurlar için üçüncü artış ise eş ve çocuk yardımlarında gerçekleşti. 6 yaşından küçük 2 çocuğu olan bir memurun aylık ödeneği 369.63 liraya çıktı.

Toplu sözleşmede belirlenen yeni katsayı rakamlarına göre memurların alacakları aile yardımlarını hesapladık. Hâlen memurlara çalışmayan eşleri için 231.64 lira ödeniyor. Çocuk yardımı tutarı ise 0-6 yaş için 54.28, Altı yaş üstü için 27.14 lira olarak uygulanıyor.

Temmuz zammı yüzde 3.5 + 5.17 olunca eş yardımı 231.64 liradan 251.68 liraya yükseldi. Çocuk yardımı tutarı ise 0-6 yaş için 54.28 liradan 58.98 liraya, 6 yaş üstü için 27.14 liradan 29.49 liraya ulaştı. 0-6 yaş arası 2 çocuğu olan memura aylık 340.20 lira ödenirken, bu tutar 369.63 liraya çıktı.

ENGELLİ ÇOCUĞA % 50 ARTIŞ

Toplu sözleşmede engelli çocukları olan memurlar için de avantaj getirilmişti. Buna göre çocuklar için verilen aile yardımı ödeneği, en az yüzde 40, engelli olan çocuklar için yüzde 50 artırımlı olarak ödenecek.

EMEKLİLER 15.38 İLE ENFLASYONU GEÇTİ

Yılbaşında yüzde 5.69 zam alan SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin kümülatif zammı temmuz artışıyla birlikte 6 aylık yüzde 15.38, memur ve memur emeklilerinin ise yüzde 14.83 oldu. Enflasyon ise 9.17 çıktı. Yılbaşı öncesinde maaşı 1.000 lira olan bir SSK emeklisinin ücretindeki değişim şu şekilde gerçekleşti.

  • Ocak 2018'de maaşı; 1000 X % 5.69 = 1.056,90 TL oldu.

  • Temmuz 2018 tarihinde ise gelen zamla maaşı; 1.056,90 X % 9.17 = 1.153,81 TL' ye ulaştı.

  • Maaşındaki artış böylece % 15.38 oranında gerçekleşti.

  • Aynı dönemde 6 aylık enflasyon yüzde 9.17 olarak açıklandı.

  • Buna göre 1.000 liranın satın alma gücü 908.3 liraya geriledi.

  • 1.000 lira maaşı olan emekli 91.7 lira fazla harcarken geliri 153.81 lira arttı.

  • Aralıkta 1.000 lira alan memur emeklisinin geliri ise 148.30 lira arttı.
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 76 yorum
Devlet memuruna bakıyor helal valla onlardan fazla çalışan işçi emekçi kan aglıyor 1 kuruş fazla verırımı dıye patronun agzına bakıyor tatıller hep memurlara tatıl ıyı seyler hep memurlara bakıyorsun memurların çoğunluğu torpiilli birine para yedırmış amcası dayısı bırının bır tanıdıgı varmıs bu lafım hepsıne degıl memur arkadaşlarım yanlış anlamasın muhakkak hak edenlerde vardır ama buyuk cogunlugu bu şekilde çevremdede var bunlardan bu kışılere vatanca mılletce aldıgı her fayda haram olsun bınlerce kısının hakkını yıyerek o koltuklarda oturuyorlar.
birazda askari ücretliyi.düşünün
@vedat1818 ağlamayacaksın,kıskanmayac aksın,sende okul zamanı ağzını ayırıp gezeceğine derste dalga geçeceğine ders çalışsaydın sende memur olsaydın.Sen derste çakallık yap, evde TV izle ,gez toz ,ben hayattan soyutlanayım ,çocukluğumu yaşayamadan ders çalışayım üniversite kazanayım bir sürü stres ve yoklukla mücadele edip bitirip kpss ye gece gündüz çalışayım sonra sen benle aynı olasın bere.Kusura bakmada kardeş ENAYİMİYİM BEN OKUDUM !KISKANMA SENDE ÇALIŞ SENDE KAZAN.SEN OKUDUNDA TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ ENGELMİ OLDU KALEMİNİ KIRANMI OLDU.
@vedat1818 Sen çarşıda serserilikle uğraşırken o memur olan okuyacam diye dirsek çürütüyordu.Hiç kimse olduğu yere gökten zembille inmedi.Torpilliler hariç tabii onu da bu millet istiyor o da ayrı mesele..
@goksen_goksen_1968 oyunu kime verdiysen ondan iste burası ağlama duvarı deyil.
@vedat1818 coğu univrsite mezunu önünden ye devlet dairelerindeki işçi 4 500 tl maaş alıyor?
@goksen_goksen_1968 asakiri mansureyi muhammediye :D mehterle bu kadar
@memetdoctor_2018 herkes okusaydı kapının önü çöplükten görünmezdi senin kapını süpüren adamda emekçi kimseyi okumadı diye gargılayamazsın belki serserilikten okumadı belki ailesi okutmadı bilemezsin serserilik yapıp okumadıysa şuan o çekiyo sen değil ben eneyimiydim okudum demen en büyük eneyilik bence devlet dairesindeki memurlarda oturduğu yerden gelen insanlara şöyle burnu havada konuşmasın az insan olun karşınızda insana bir insan gibi yaklaşmayı konuşmayı öğrenin bence okullarda önce ahlak konuşma iyi insan olma dersi verilmeli bu ülke önce kendi adamını sevicekte sonra vatanını belki.
@vedat1818 Yahu hepsi topu maaşın üzerine % 8,67 konulacak ne üç zammı 5 zammı yok öyle bişey her zam yapılışında % kaç denirse o kadar olur işçi bağkurlu zammıda % 9 bilmem kaç ek ödemeye de zam geliyor o zaman onlarada 3 zam diyelim Millet ya inanıyor bu haberlere yada birişne çatacak ya iktidara çatamıyor memura memur emeklisine çatıyor YOK ÖYLE 3 ZAM 5 ZAM HEPİ TOPU % 8,67 ZAM.
@memetdoctor_2018 Mülakatları çok bilen değil çok yakını olan kazanıyor. Çok iddialı laflar etmenin gereği yok.
@goksen_goksen_1968 asgari yazılır. asgari ücretliler sene bası yüzde 14 zam aldı zaten
maaşlara 3 zam birden.6 yaşından büyük çocuk yardımı aylık 2 tl artmış.2 tane simit parası.süper haber yapmışsınız.
şükret ki almmissin o 2 tl yi insalar 2 tl masraf yapmamak icin yureluyerek ise gidiyor.
@arslan.bu ülkede benden çok daha kötü durumda olanların çoğunluğunu biliyorum.akşamları market önlerinden sebze toplayanlar,pazardan atılan meyve toplayanları her gün görüyorum.ben sadece yapılan zam için yorum yaptım.ve bu insanların hala bu iktidara oy vermelerini düşünemiyorum.
@arslan.bu şükrederken pirzolayı 75 tl yaptılar.?
6 yaşından büyük çocuklar için 27 tl çocuk yardımı; ayıptır yaaa! Çocuklar büyüdükçe masrafları da büyüyor.
EEEE ASGARİ ÜCRET ???????????????????????????????????
Bu asgari ücretli enflasyon dan etkilenmiyor mu asgari ücretlinin bir yaşam maliyeti yok mu memura yılda 2 defa zam enflasyon farkı iyileştirme aile yardımı zaten çalışma şartları hafta da 2 gün izin 7,5 saat çalışma bu şartlar asgari ücretlide varmı neden bunlar görünmüyor
@mevlut596 memurla kıyaslama yaptığın için zam alamıyorsun.memur Üniv mezunu ve dünyanın memurlarının içinde en düşük maaşla calisiyor.sen asgarinin kosullarini ayri deger degenlendigin gün ve sen isteyken çocuklarının gelecegini emanet ettigin öğretmen maasina göz dikmedigin gun hakkını alırsın.birde zam 2 tl .
@jeepci zaten sene basında yüzde 14 verildi
@ciwanx bende üniversite mezunuyum 80 kpss puanı ila atanamayıp 1660 tl çalışan biriyim yaşam maliyetinden tek memurlar mı etkileniyor yorum yapar iken biraz mantıklı ve düşünceli olursanız memnun olurum
@toughwing yüzde 15 enflasyon var yaşam maliyeti arttı hep bana değil enflasyon farkı varsa herkese olmalı iyileştirme varsa herkese olmalı asgari ücretli de aldıgı ekmeğin temizlik malz.elektrik faturasının vergisini peşin veriyor 1603 tl maaşla çalışan birinden alınan vergilerle 3000 tl maaş ödemek haksızlık bu ülkede asgari ücretle çalışan binlerce ünv.mezunu var
Enflasyon olmasın zamda olmasın.Çocuk yardımı en azından bir aylık bez mama giderini karşılayacak tutarada olmalı.Çalışmayan eş yardımı emekliliktede devam etmeli emekli olan birinin hem maaşı düşüyor hemde eş yardımı kesiliyor.
Çalışan eş'in günahı ne...evde otursun...maaş alsın öylemi...??
devletin tek düşündüğü memurlar
VER ULAN VER MEMURA VER İŞÇİYE İŞÇİ EMEKLİSİNE SAKIN VERME EN DÜŞÜK MEMUR EMEKLİSİ MAAŞI 2500 LİRA İŞÇİ EMEKLİ MAAŞI 1030 LİRA SENEYE GÖRÜŞÜRÜZ DİCEM KARŞINIZA ADAM GİBİ BİRİ ÇIKMIYOR Kİ YA TACİZCİ ÇIKIYOR YA TERÖRİST SEVİCİ, ŞÖYLE HARBİ VATAN MİLLET DİNİ İSLAM SEVDALISI BİRİ ÇIKSA BAKIN O ZAMAN SİYASET ARENASINDA ADINIZ KALIYORMU.ALLAH YAR VE YARDIMCISI OLSUN BİZ İŞÇİ EMEKLİLERİNİN.
İNSANLARIN AKLIYLA DALGA GEÇMEYİN ATIK. NEYMİŞ 2 ÇOCUĞU OLAN MEMURA 369,63 TL VERİLİYORMUŞ. BUNUN 251.68TLSİ EŞİ ÇALIŞMAYAN MEMURA... ÇOCUKLA ALAKASI YOK. MEMURA 3 ZAM GELMİŞ. VERİLEN TEK ZAM VAR O DA %3.5
iltica yapın kimlikleri kaybedin suriyeliyiz mülteciyiz diyin üniversiteye kayıt olun,yan gel yat maaş al, enfalsyon bu kadar yükselmişken neyin müjdesi bu sanki alım gücü daha yükseliyorda ..köleli karın tokluğuna çalışma diyin ...
memur olmak varmış
işçiye neden maaşlarına zam yapmıyorlar onlar insanda biz eşekmiyiz
15 enflasyon farkı al sadece sudaki zam %30-50... umumi tuvalet %50 zamlandı. Pazar fiyatları % 200 arttı. .. Bu zamlarla yüksek maaş alan emekliye ne zam geldi bir de onu, az maaş alanla karşılaştırın da şu millet görsün adaletsizliği.
gelir vergisi dilimlerinide aynı oranda artırmadıkça maaşa zam gelmesinin anlamı yok,maaşa zam yapınca yüksek vergi dilimine girip devlet daha fazla kesinti yapıyor
vay işçinin haline.
bu ülkede sadece memurlar var vergi veren öylemi sadece yaşayan memurlar var öylemi....bu ülke ezilen işci ve taşeronların ağır vergileri ile dönüyor...yazık yazık adalet bu olmamalı..zamlardan en çok memurlarmı etkileniyor ya bu işcilere özel çalışanlara taşeronlara veya hiç işi olmayanlara ne olacak...her ay vergi kesintisiden anasını ağlattığınız işci ne olacak...ya bırakın bu işleri yazık adaletten bahsediyorsunuz yan gelip yatan çoğusu memur vatandaşlara tanıdığınız imkan ve ekstralarınızın yarısınıda işcilere özel çalışanlara taşeronlarada yapın da nerdeee...ahiret var ahiret inanana.
hiiiç boşa ağlamayın asgari ücret diye.oyu verenler sizlersinz.o para yeter size şükredin siz.memur şöyle böyle demeyin de okuyun sizinde olsun
İŞÇİ ? ASGARİ ÜCRETLİ ?
bumemlekette memurdan başka çalışan yok zaaten habire onlara çalışın gerisi naaparsa yapsın yazık be iyzamanı napıcağınızı şaşırıyorsunuz
Zaten bu mevcut artışa bağlı olarak gerçekleşmekte farklı bir zammış gibi vermek çok ayıp.Bir Çocuk 50 tl onun lolipop parasıbile değil.Edeb ve insaf diliyorum..
Asgari ücretlinin durumu ne oldu. - Eksiye gitti. Bu ülkenin iş gücü yükünü çeken memuru besleyen vergisini veren çoğunluğa ne yapılabildi. Bu insanlar enflasyon karşısında her geçen gün daha da eziliyor. Asgari ücretli insanlara da enflasyon farkı verilmeli. insan ayrımı yapılmamalı. Şu an asgari ücretli insanların emeği ve çalışmasıyla bu ülke ayakta.
@mehmet_cinar_1982 asgari ücretlilerer her zaman bir önceki senenin enflasyonu oranında zam alır :) hep geriden gelir anlicağın sen o enflasyon zammını ocak 2019 da alırsın, 2019'u da 2020 'de alırsın asgari ücrete zam yapılması ülkemizde bir önceki yılın enflasyonu oranında yapılır memurlara ise zamla beraber enflasyon farkı zamanında ödenir, şöyle diyeyim memur önce maaşını alır sonra çalışır ama işçi vs önce çalışır sonra parasını alır. zam da o şekilde :)
@mehmet_cinar_1982 ASGARİ ücretli enflasyon dan etkilenmiyor mu neden asgari ücretli açlık ve yoksulluğa mahkum ediliyor sebep nedir enflasyon farkı yok iyileştirme yok küçük 3 çocuğu olan anne baba 5 kişilik bir aile nasıl asgari ücretle geçinir bilen biri varsa açıklasın nasıl geçineceğini bilmeyip de geçinir diye yorum yapanların Allah belasını versin
Memleketin hepsi memur sanki...
Kamuda sınavsız birinin torpiliyle işe giren memurla aynı işi yapan taşerondan kadroya geçen işçiler 4500 tl maaş alıyorken memura asgari ücretliye reva mı bu onların ne üstünlüğü var hangisi sırtında yük taşıyı girmiş çalışmış herkes çalışıyo okumak mı suç kpssyi kazanıcam diye kurdeşen dökmek mi suç keşke okumayıp kpss stresi yaşamayıp birilerinin vasıtasıyla taşeron olsaymışız maaş ikramiye sendika parası fln derken oh mis valla...
Maaşlara 3 zam piyasada 333 zam var. Bağımsız kaynaklara göre zam %35 ama herşeyi bilen hükümetimize göre %15. Ama millet halinden memnun.
@akkurt55 onun icin elinde 3 bin liralık telefon var. ondan sonra açıız diye sokaklarda bağırın..yersek tabi
süper valla taşeronada 30 tl çocuk yardımı yapılıyor taşerondan kadroya geçenlere 30 tl yardım yapılıyor süper adalet
@arnabe4747 akepeye oy vermeni öneriyorum.onlar enflasyonu düşürceklermiş.et ve benzin fiyatları için güvence vermiyorlar ama..çok dürüstler yani.bi iktidar olsalar...dış güçler engelliyor ..
1kg toz şeker 5 tl olmuş sen 4 tl lik zam diyosun...
Bu ülkede herkes memur sanki...
Enflasyon yoksa,maaşlardaki artışa zam denir, enflasyon oranında verilen maaşın değerini koruması için verilen artıştır.
çalışmayan insanlara ver çalışanlara ise hor kullan yani deveye diken yada deveyi güden misali. akp ye oy verenlerin çoğu vasıfsız memur yada yan gel yat memur ve onların yakınları tembel insanlar devleti en büyük zarara uğratan rant kesimi kafayı kuma sok, gerisi gerisini yapabildiğince
cocuk yardiminde 2 tllik artis olmus ama baslikta 2. altı ayin tamami icin toplami yazmissin goren de aylık 360lira 2 cocuk icin alınacak sanacak :))
Bi şekilde torpille kamu kurumlarının iyi yerlerine sınavsız oturtulan üstelik memurlarla aynı işi yapıp 4500tl maaş alan üstelik diğer çalışanlardan ekstra hiçbir çaba sarfetmeden taşerondan kadroya geçen işçiler varken üniversitelerde emek harcamış kpssyegirip hakkıyla memurluğu kazanmış insanların suçu ne okumak mı, sınava girmek mi bekleki 100 tl zam gelsin yazık bu ülkenin memuruna asgari ücretlisine
eş ve 6 yaşından küçük 2 çocuk yardımı 340 liraydı zaten, 29 lira artmış süper. 1 ton patates parası.
Valla boş reklama karnım tok. Teyzen emekli memur eşiydi. Dul aylığı alıyor Bu ay maaşına 40 lira zam geldi. Siz burda alkış çırpmaya devam edin Biz teneke çalıyoruz ardınızdan. Boş boş övünmelere devam edin siz. Teyzem eline geçen parayı biliyor.
sadece memura zam ztn elbet devran döner akp
geçim sıkıntısı yok ki...............herkes ekonomik olarak uçuyor...........fazla parayı ne yapacağını düşünmekten kafayı yiyecek...................devlet de bu konuda hiç yardımcı olmuyor..........
Bu millet bu memurlar bu işçiler birbirlerinin aldıklarına göz dikerek hükümetlerin herkesi rahat bir şekilde etmelerine canak tutmaktan başka bi ise yaramıyor
verilen zamlar bir aya kalmaz vergi dilimi muhabbetiyle kepceyle geri alinacak hic supheniz olmasin.O zaman rahatlar belki memur maasinda gozu olanlar...
arkadaş bu ülkede yaşayan asgari ücretli işçilerde var allah sizi bildiği gibi yapsın memur arkadaşlar yanlış anlamayın aldığınızda gözümüz yok daha çok kazanın bizim isyanımız devlete bu ikdidar kadar işçinin kanını emen olmamıştır yazıklar olsun ben tc vatandaşı olarak hakkımı helal etmiyorum
keşke piyasadaki gerçek enflasyon % 2 olsa da memurun reel rahatlama maaş artışı % 1,5 olsaydt da siz müjde vermemiş ama memurlar gerçekten alım gücü olarak rahatlasaydı
Anlamadığım doktorlar ortalama 100 milyar alır.biz öğretmenler hehep haberlerde zam müjde diye velirir aldığımız 3500 herkesin gözü öğretmenlerde. Eğitim gergerekli değilse çocukları okula göndermeyin. Sınavlara koymayın.
bunlar zam değil enflasyon farkı. zam yapılmıyor. Hatta enflasyon farkı hesabı bile eksik yapılıyor ki maaşlar eriyor.
Diğer Haberler