Trabzon'dan 508 milyon dolarlık ihracat!

2019 yılı ilk yarısında toplam 18 ilin yer aldığı Karadeniz Bölgesi’nden 2 milyar dolar tutarında ihracat gerçekleşti. Trabzon, toplam gerçekleştirilen ihracatın yüzde 25’ine tekabül eden 508 milyon dolarlık kısmı tek başına sırtladı.

Trabzon'dan 508 milyon dolarlık ihracat!

Trabzon’u ikinci sırada Samsun ve üçüncü sırada ise Zonguldak illeri izledi. 2019 yılı 6 aylık döneminde Karadeniz Bölgesi’nden gerçekleşen toplam ihracatta bir önceki yıla göre miktarda yüzde 25 ve değerde de yüzde 12 oranında artış yaşandı. Karadeniz Bölgesi alt bölge birimi olarak TR90 Doğu Karadeniz Bölgesi’nden gerçekleştirilen toplam 856 milyon dolarlık ihracatın ise yüzde 60’ı yine Trabzon ili tarafından gerçekleştirildi.

'TRABZON TÜM KITALARA İHRACAT YAPMAKTADIR'

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, yılın ilk yarısında ülkemizden gerçekleşen ihracatın iller bazında sıralamasında Trabzon ilinin en fazla ihracat gerçekleştiren 17. il olduğuna vurgu yaptı. Gerek ihracatçı sayısı ve gerekse ihracat yapan ülke çeşitliliği açısından da Trabzon ilinin bölge illeri içinde birinci sırada yer aldığını kaydeden Kalyoncu “Trabzon son yıllarda ihracat yapılan ülke çeşitliliğinin arttırarak dünyanın tüm kıtalarına ihracat yapmaktadır” dedi.

Kaynak: İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
18 ilin yer aldığı boydan boya Karadeniz bölgesinden 6 ayda yapılan ihracat 2 milyar dolar olmuş, bölgeden yapılan ihracatın içinde fındık ve çay gibi geleneksel tarım ürünü, sınırlı bir sanayi ürünü ve diğer detayları önemsiz ürünlerdir. Bu durum bölgenin ekonomik yapısını az çok bize gösteriyor. Esasen ham ürün yerine katma değeri olan işlenmiş ürün satabilse belki daha iyi olacak, örneğin fındık gibi üretim bakımından avantajlı olan üründe satış tekelini elimize alabilsek sadece fındıktan yılda 5-6 milyar dolar gelir elde etmek mümkün olabilir.
@seleb1966 açıklaman eksik olmuş sadece fındığın yıllık geliri 2 milyar dolardır genelde istanbul limanlarından yurtdışı olur
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler