Trafik kazalarına karşı 'alkolmetre kiti' geliyor

Trafik kazalarının önlenmesi için ortaya konan TBMM raporunda, araçlara alkolmetre kiti takılması, kazaya karışan araçlara el konulması gibi öneriler yer aldı.

 Trafik kazalarına karşı 'alkolmetre kiti' geliyor

TBMM, Bağdat Caddesi ekseninde şehir merkezlerindeki trafik kazalarının önlenmesine ilişkin çalışmalarını tamamlayarak raporunu hazırladı.

TBMM Dilekçe Komisyonu'nun raporunda, trafikte en çok 15-29 yaş arasındaki gençlerin hayatını kaybettiği, Türkiye’de kilometreye düşen ölüm oranının yüzde 10 olduğu tespiti yapıldı.

Milliyet gazetesinden Önder Yılmaz'ın heberinde göre, kazaların yüzde 50’sinin alkollü araç kullanımından kaynaklandığı belirtilen raporda, ABD’de uygulanan “araçlara alkolmetre kiti konulması” önerisi yer aldı.

En çok kazanın 50,5 gibi yüksek bir oranla İstanbul’da gerçekleştiği vurgulanan raporda; “ölümlü kaza yapanların davası bitene kadar ehliyetlerine el konulması, bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması, yayalara kısa mesafede yürüme alışkanlığının kazandırılması, Bağdat Caddesi gibi caddelerde hız sınırının 20 km/s’e düşürülmesi, kazaya karışan araçların trafikten men edilmesi veya el konulması” önerileri yapıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 34 yorum
Geçin bunları geçin... İstanbul Bağdat caddesinden mi ibaret??? Her gün E-5 karayolunu iki kere kullanıyorum, her gün makas atan onlarca araç görüyorum, emniyet şeridini ihlal eden onlarca araç görüyorum. Bunları ben vatandaş olarak görüyorumda sen devlet olarak görmüyorsan, çezasını kesmiyorsan sorun sende... o koltukları işgal eden boş adamlar yüzünden sıkıntı çekiyoruz...
@rubello ülkemizin en önemli sorunu denetimsizlik... Her kurumda bir denetimsizlik söz konusu!!
Sanki bisiklet yolu var sanki metro yaptiniz her yere...Alkollü kaza yapanın ehliyeti bir daha verilmemek üzere alınsın. Ehliyet verirken psikolojik test uygulansın. Zeka seviyesi de ölçülsün...
abd de araclarda alkol metre diye bisey yok sallamasinlar
@strong_46 abd de yasa var gardaş adam hollywood starı polis alkolü yakaladımı arkadan kelepçeyi basıyor atıyor nezarete Allah neverdiyse kefaletide alıyor en az 30 bin dolar bunlarda tırrik çakar sordu diye trafik polsi milli eğitim müdürü tarafından açığa aldırılıyor yersen alkolmetre kiti
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler