Tüm dünyanın merakla beklediği Fed faiz açıklaması yapıldı!

ABD Merkez Bankası (Fed) bu gece faiz kararını açıkladı. Fed beklendiği gibi 25 baz puan faiz artırdı.

Tüm dünyanın merakla beklediği Fed faiz açıklaması yapıldı!

Uluslararası piyasalar ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısına kilitlenmiş durumdaydı. Dün başlayan toplantı bugün sona erdi ve Fed faiz kararını açıkladı. Fed beklendiği gibi 25 baz puan faiz artırdı.

21.30'da Fed Başkanı Jerome Powell basın toplantısı düzenleyecek.

DOLAR NE TEPKİ VERDİ?

Dolar/TL kuru gün içinde en düşük 4.5834’ü, en yüksek 4.6978’i gördü.

BEKLENTİLER ARTIŞ YÖNÜNDEYDİ

Fed'in faiz artışı yapmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyordu. Faiz oranının 25 baz puan artırılarak yüzde 1.75-2 aralığına çekilmesi bekleniyordu.

YILIN İKİNCİ FAİZ ARTIŞI

Fed’in bugünkü faiz artışı kararıyla yılın ikinci faiz artışı gerçekleşmiş oldu. İlk faiz artışı 21 Mart tarihinde Fed Başkanı Jerome Powell’ın ilk açıklamalarıyla gelmişti. Fed politika faizini 25 baz puan artışla 1,50-1,75 aralığına yükselttiğini duyurmuştu.

BİR ÖNCEKİ TOPLANTIDA NE OLMUŞTU?

Fed bir önceki toplantısını 2 Mayıs tarihinde gerçekleştirmişti. ABD Merkez Bankası (Fed) politika faizini değiştirmeyerek 1,50-1,75 aralığında sabit tuttuğunu açıklamıştı.

Fed'in bir sonraki toplantısı 30 Temmuz-31 Temmuz tarihinde gerçekleştirilecek.

2018 BEKLENTİLERİ NE YÖNDE?

Fed’le ilgili tahminlerde bulunan BlackRock'ın Asya Pasifik sabit getirili menkul kıymetler başkanı Gregor Carle ve Moody’s 3 kez faiz artırımı olacağını öngörürken, Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Fed'in bu yıl dört kez faiz artırımına gidebileceği tahmininde bulundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
Cb ve Akp iktidarı istifa etmezse Türkiye batacak öyle görünüyor..:(
Neden 1 TL "4,58$" değil,,, neden kimse sormuyor,,,
@qusto86 he bir de unutmamalıyız turklirasinin değer kazanması ihracat yapanları sevindirmez ;)
dolar kanatlanir
Abbas gideceğini anlayınca isteğini yeni hükümete ilet demiş.
Bu nasıl bir Düzen anlamadım bütün dünyanın kaderi ABD nin doları üzerinde Artık evrensel bir para birimi olmalı dünya gelisti en azından baska ülkeler para güçünü kullanarak başka ülkelerin ekonomisini çökertemez zenginler halkı soyamaz Dolalar zam geldi abi 3 krs mala 4.5 lira fiyat cekemezler fakiri gömemezler
@asikann01 işte tamda bu dediğinden dolayı evrensel para diye bir şey yok . zengin iyice zenginleşip halkı soysun diye. günümüz dünyasındaki tek düzen para ve ekonomi. lütfen farkına varalım. artık ülkeleri ve dünyayı yöneten insanlar için halkın bir önemi kalmadı ne yazık ki
fed kim yaaaavvvv eyyyy fed sen kimsin
Vaziyet kel iyice. Para varken yatırım yapmazsan para gidince böyle olur Reis. Akarken dolduracaktin kasayı. Sen ne yaptın? Borç...
kini olanın kalbi boştur.ramazanin son gününde lütfen kardeş OLALIM.
fed yükselttiyse recepde yükseltir fedden aşağımı kalacaz çağırırız merkez bankası başkanını akape genel merkezine atarız fırçayı faizi 300 baz arttırırız hah ha hah ha 25 baz ne be ne korkak bu amerikalılar
Fed niye faiz artırıyor dolar piyasada yok deger kazanıyor dşye mi..doları evine çağırıyor..biz niye faiz artırıyoz dolar değer kazan dı diye piyasada dolar yok diye..mi ..yoksa tl piyadada az piyasaya tl lazım diyemi..yabancı dolar bozup tl geçeçek faize yönelecek diye bu kadar faiz artıracagımıza sabit kur ve faize gecerek parayı kendimiz yönetebiliriz..
Arkadaşlar sakin olun lira değer kaybetmiyor mesela bizim cebimizdeki 10 lira aynı on lira değil mi?10 lira ile neler neler alırız bir bilseniz dolar yükselsin isterse 1000 lira olsun mesela biz dışardan aldığımız teknolojik cihazları telefonları bilgisayarları alman arabalarını ne üzerinden alıyoruz tabiki de Papua Yeni Gine Kina'sı ile alıyoruz evet şaşırdınız mı hayır:)
Diğer Haberler