Türk-İş Başkanı Atalay'dan asgari ücret açıklaması

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretin toplumu ilgilendirdiğini belirterek, "Yaşam maliyeti, resmi rakam 2 bin 578 lira. Komisyona 'Bunun altında bir şey olursa bize getirmeyin' dedim. İnşallah bizim dediğimiz noktada buluşulur da milletin memnun olduğu bir şeyin altına imza atarız" dedi.

Türk-İş Başkanı Atalay'dan asgari ücret açıklaması

Türk-İş Genel Başkanı Atalay, Adapazarı'nda daha önce çalıştığı Türkiye Vagon Sanayii Fabrikası'nı ziyaret etti. İşçilerle sohbet edip, sendika temsilcileriyle görüşen Atalay, gazetecilerin asgari ücret ile ilgili soruları üzerine, "Asgari ücreti komisyon yapıyor, yarın toplanacaklar. Ben asgari ücretle ilgili söyleyeceğimi söyledim. Yoksulluk sınırı var, açlık sınırı var bir de yaşam maliyeti var. Benim ifadem şu oldu; yaşam maliyeti, resmi bir rakam 2 bin 578 lira. Komisyona dedim, 'Bunun altında bir şey olursa bize getirmeyin'. Üstünde olursa komisyon otururlar, ortak karar verecekler. 'Ama ben Türk-İş olarak bu açıklanan rakamın altında olmam' dedim. Bu ülkede 7 milyonu ilgilendiriyor, çoluğu çocuğu, 20 milyonu ilgilendiriyor. Toplumu ilgilendiriyor. İnşallah bizim dediğimiz noktada buluşulur da milletin memnun olduğu bir şeyin altına imza atarız" diye konuştu.

Ergün Atalay, asgari ücretin yüksek olması durumunda işverenlerin işçi çıkaracağı iddialarıyla ilgili ise şunları söyledi:

"Onların işi hep kazanmak. Onların içinde işlerini çok düzgün yapan işverenlerimiz var, örgütlü olduğumuz işverenlerimiz var; ama kazanıp da doymayan işverenler de var. Ben zaman zaman söylüyorum; bu parayı onlara verelim, 1- 2 ay denesinler, bunlar geçiniyorsa hep beraber susalım. Geçinmiyor ise hiç konuşmayalım. En azından böyle bir laf etsinler. 'Yok batarız, çıkarız'. Bu rakamı konuşmak için evvela bu rakamı denemek lazım. Daha çok üretelim, daha güzel üretelim, daha kaliteli üretelim ama ürettiğimizden biz de en azından nefes alacak bir ücret alalım. Talebimiz bu."

KAYNAK:DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 81 yorum
Ah başkan 2578 TL yıi hükumet sana önermiştir sende bunu sendikamız istiyor diye diretiyor sun. Bu pahalılık ve enflasyonun 0/0 60 larda olduğu biliniyor.DİSK in dediğinde neden ortak bir anlaşmaya gitmiyorsunuz.
@mermur @mermur 2578 tl yi hükümet nasıl önerecek? Verir mi sence o kadar?
2250 verir kabul edilir
2578 TL Yİ SİZE VERELİM 1 AY GEÇİNİN BEDAVA ÇALIŞACAĞIZ.DALGA GEÇMEYİN MİLLETLE.EN AZ 2800 TL OLMASI LAZIM
bu millete 5.ooo tl de verseniz yinede yaranamazsınız zam mam vermeyin
yandasa versinler demi asgari ucretliye verilmesin
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler