TürkAkım alım terminalinin yüzde 95'i tamamlandı

Rus gazını Türkiye'ye ulaştıracak ve buradan da Avrupa'ya taşıyacak TürkAkım doğal gaz boru hattının Trakya kıyısındaki Kıyıköy'de yer alan alım terminalindeki inşaat çalışmalarının yüzde 95'i tamamlandı.

TürkAkım alım terminalinin yüzde 95'i tamamlandı

TürkAkım proje şirketinden yapılan açıklamada, çalışmaların takvime uygun şekilde ilerlediği ve doğal gaz akışının 2019 sonunda başlamasının öngörüldüğü belirtildi.

BİN 700'Ü AŞKIN İSTİHDAM

Yüzde 95'i tamamlanan inşaat çalışmalarında, 100 kadarı proje bölgesinden olmak üzere doğrudan ve dolaylı bin 700'ü aşkın kişinin istihdam edildiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"TürkAkım alım terminali, Trakya bölgesinde Kıyıköy beldesi yakınında hayata geçiriliyor. Alım terminali işletime girdiğinde, doğal gazın Türkiye iletim şebekesine girmeden önce akışını, sıcaklığını, basıncını ve bileşimini ölçecek. TürkAkım, yılda 31,5 milyar metreküp doğal gaz aktarım kapasitesine sahip olacak. Bu rakam, 15 milyon hanenin yıllık enerji talebine karşılık geliyor."

İKİ HATTAN OLUŞACAK

Rus gazını Türkiye ve Avrupa'ya taşıyacak TürkAkım doğal gaz boru hattı, her biri yıllık 15,75 milyar metreküp kapasiteye sahip iki hattan oluşacak. TürkAkım'da birinci hattan gelecek 15,75 milyar metreküplük doğal gaz, Rusya'nın Anapa kentinden Kıyıköy'e taşınacak. Kıyıköy'deki alım terminalinin tamamlanmasıyla yıl sonunda ilk gazın Türkiye'ye gönderilmesi hedefleniyor. Proje kapsamındaki ikinci hat üzerinden gönderilecek aynı miktardaki doğal gaz ise Türkiye'den Avrupa'ya ulaşacak.

Kaynak: AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
şimdi chp hdp yle bir olur oraya gidip eylem yaparlar
@hkapici_1975 hdp ile fetö ile işbirliğini en iyi akape yapar.
@hkapici_1975 atalarımıza bi sorun 20 yıl önce evde elektrik su bulunuyor muydu
niye azeri gazı alınmıyor rus gazı alınıyor akp nin amacı ne ülkeyi iflasa sokmakmı acaba
@dur_adem_1968 TANAP projesini bilmiyorsun sanırım, Azeri gazı da geliyor zaten ama ülkemiz büyük. Bir de Türkiye'nin enerji konusunda HUB yani dağıtım/transfer merkezi olmak gibi bir hedefi var, yoksa bu işe Almanya talip...
türkiyenin projesi ama kullanılan malzemeler ithal istihdam güzel ama türkiye için %90 yerli şartı getirmeleri gerekiyor özellikle türkiyede üretileniliyorsa
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler