Türkiye'nin en uzun tüneli açıldı

Osmanlı İmparatorluğu’nun 1880 Kalkınma Planı’nda yer alan Ovit Tünelinde sona gelindi. Rize'nin İkizdere ile Erzurum'un İspir ilçeleri arasındaki Ovit Dağı Geçidi'nde yapılan, 14,3 kilometre ile Türkiye'nin en uzun, dünyanın 2'nci uzun çift tüplü kara yolu tüneli olan Ovit Tüneli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarfından açılıyor.

Karadeniz'i Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya bağlayacak 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı'nda bulunan ve 14 bin 300 metreyle Türkiye'nin en uzun karayolu tüneli olma özelliğini taşıyan Rize'nin İkizdere ilçesindeki Ovit Tüneli'nin açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı törenle hizmete girecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından notlar;

"Ovit geçidini bu tünel yapılmadan önce ancak 11 kilometre çıkarak ve sonra da 10 km inerek geçmek mümkündü. Biz bu projeye ilk başladığımızda birileri ne diyordu hayal. Yaptık mı ? 1880’den beri bu proje hep konuşulmuştur. 2012 yılında başladığımız Ovit Tüneli’ni bu yıl hizmete sunuyoruz. Yol da 4 km kısalıyor.

Bu açılışı seçim döneminde yapıyoruz. Ovit Tüneli’nin yapım hikayesiyle ülkemizin kalkınma hikayesi de aynıdır. 24 Haziran’da sandıkları patlatıyor muyuz?

Adnan Menderes’in başlattığı kalkınma hamlesi tek parti artığı bir zihniyet tarafından kesilmiştir. Rahmetli Özal yeni bir hamle başlattı. Geldik 2002’ye. 2002’de gerçek hamle başladı. Bizimle beraber, hiçbir engel tanımadık.

ovit-tablo

O MESAFE KISALACAK

Ovit Tüneli’yle, yılda 5 ay yoğun kar yağışı ve çığ tehlikesi nedeniyle kapalı kalan ve diğer 7 ayda ise İkizdere-İspir arasında günlük ortalama 1135 aracın transit geçiş yaptığı Ovit geçidi, yıl boyu açık olacak. Tünel, Rize-Erzurum karayolu uzunluğunu 50 kilometre kısaltacak.

138 YIL ÖNCE GÜNDEME GELMİŞTİ

İlk olarak 1880 yılında Osmanlı Devleti'nin kalkınma planında Rize-Erzurum karayolu ve tüneli projesi olarak gündeme gelen Ovit Tüneli'nin temeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başbakanlığı döneminde 13 Mayıs 2012 tarihinde atıldı. Tünelde "ışık göründü" töreni ise 11 Kasım 2016'da Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

14,3 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDA

Ovit Tüneli, bin 369 metresi çığ tüneli olmak üzere toplam 14,3 kilometre uzunluğu ile Trabzon-Gümüşhane karayolu üzerinde yapımı devam eden 14,5 kilometrelik Yeni Zigana Tüneli'nin ardından Türkiye'nin ikinci en uzun, dünyanın ise en uzun dördüncü tüneli olacak.

Tünelin giriş kotu bin 919 metre, çıkış kotu 2 bin 236 metre, tünel içi boyuna eğim yüzde 2,13 olarak gerçekleştirildi.

TÜRKİYE'NİN ÖRNEK TÜNELİ

Ovit Tüneli'nde aydınlatma ve tünel iç dizaynı, Türkiye'de örnek olarak projelendirdi.

Türkiye'deki diğer tünellerde aydınlatma tek kanal ile yapılırken, tünel uzunluğu nedeniyle sürücülerin dikkat kaybını ortadan kaldırmak için Ovit'te aydınlatma özel olarak çift kanal planlandı.

Ayrıca tünel içerisi beyaz üzerine kırmızı şeritlerle boyanarak dikkat dağınıklığının giderilmesi hedeflenirken, sürücü dinlenme cepleri ise özel olarak boyanıp aydınlatıldı. Böylelikle 14,3 kilometre uzunluğundaki tünelde sürücülerin ışık kaybı yaşamaması, dinlenme ceplerinde de rahat olmaları amaçlandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 52 yorum
ONLAR KONUŞUR AK PARTİ YAPAR :)
Paralar önce yandaş şirkete ordan kol saati olarak bakanların koluna.
milletin parasıyla millete partisinin malıymış gibi hava yapar
Benim memleketime kim bir çivi çakıyorsa alkışlarım arkadaş.
cebinden yaptırırsa evet bende alkışlarım
@oozn sen ülke için cebinden ne yaptırdın?
açılır ertesi gün kapanır gösteriş için
ulen bikerede taktir edin be geziciler... şu yapılan işede mana buluyonuz ya pes. valla pes...
Bize böyle icraatlar lazım hemen ışı siyasete döküp karalama yapmayın Türkiye için güzel bir yatırım insan rakibini alkışlamasınida bilmeli.
Güzel bir proje emeği geçenler sağolsun.
tünel demeyin onların zoruna gider, yol demeyin onların zoruna gider, köprü demeyin onların zoruna gider, onların yaptığı tek iş yan gelip yatarak büyüyeceğini sanan zavallılardır,bilsinler ki yatarak büyüyen sadece karpuzdur.
@291215 doktora gittin mişehir hastanesinde 14 erde kesintin olacak
REİS ALLAH SENİ BAŞIMIZDAN EKSİK ETMESİN
Herkes konuşur Erdoğan yapar...
GEÇİŞLER NEKADAR OLACAK. TAMAM
Bakalım bunu eleştirecek at gözlüklüler çıkacakmı bakalım.
kimin parasıyla kime hava? hizmet için mi oy için mi? fabrikalar nerede?
Anlamadım ben, tünel sayesinde 4 km mi kısalmıș yol ben mi yanlış okudum acaba? 4 km için tünel yapana kadar ülkeye faydalı üretim yerleri açsanız kalkınma daha iyi olup dışa bağımlılık azalsa daha iyi olmaz mıydı ne dersiniz? Vakti geldiğinde ölüp gittiğinizde ya da seçimle gittiğinizde geride borç harç kalacak ne yapcaz yol ve tünelleri mi ihraç edecez?
50 kilometre kıssalıyor ve yılın 12 ayı açık olacak öncesinde ancak 6 ay açık kalabiliyordu
bakalım chp zihniyeti buna ne dicek
OSMANLI KALKINMA PLANINDA YER ALIYORSA FAYDASI BOŞA GİDEN PARA VE ZAMANDIR FABRİKA YAP DEVASI ÇİFLİK LER YAP ET ENTEĞRE TESİSLERİ YAP SÜT ÜRÜNLERİ BUNLARI YAP VATANDAŞ ANA BESİN MADDELERİNİ UCUZA TÜKETSİN AKP GİDİLMEYEN YOL TÜNEL YAPAR BUNLARIN FATURASINI 80 MİLYON ÖDER
yine parayı betona gömme açılışı yapılıyor birileri bu haberden saadet partisi istanbul vekil adayını haberdar eylesin kapanan yollardan dolayı karkızağıyla hastaneye yetişen vatandaştan bahsediyordu hala eski günlerdeyiz sanıyor gariban gün yüzüne çıkmamış yediuyur sanıyor kendini sanırım
Bakıyorum herkes sus pus neden bir yorum yok her şeyi kötülemeye üstünüze yok güzel şeyler oluyor güzel olmayada DEVAMMMMMM edecek
ey cehapeliler duyun secim zamani aciyoruz diye size inat söylüyor bunu sizinle resmen dalqa qeciyor
doğru diyon bir tek CHP vergilerinin hesabını soruyor
bugüne kadar nerdeydi aklınız
Yapılan işin kötüsü olmaz.
arkadaslar bu köprüler tuneller yapiliyorda gecen yok neden bu kadar pahali oluyur anlamis degilim ben gecemedikten sonra zarar ettikten sonra ne yapalim o köprüyü tuneli
açılış nedeniyle bekliyoruz yollarda böyle iyi böyle güzel
muaarem kapatacakmış :)
tamamda 138 yıl önceydi şimdi uçakla 1 saatte gidiyoruz neden gereksiz zamanda maliyet oluyor betona yapılan yatırım kime yarıyacak ruslara mı ıraklılaramı yuh kafaya bak birde övünülüyor. erzurumda fabrikada yok şeker fabrikasıda satıldı.koyunları mı geçirecekler tünelden
helall türkiyenin her bölgesinde bu sekıl calısmalar bi sakaryalı olarak bnide sevindirdi basarılarının ve emeklerinin devamını diliyorumm ak partii????
139 yıl önce yaşayanlar buraya bir tünel yapılabileceğini hayal edemiyorlaşmış bizim küçük ilahlara göre demek ki
Muarrem çıkar bunuda Ecevit yaptı derse şaşmayın yorumlarad hala olayı sulandırmak isteyenler var malsef
EMPERYALİSTLER İNTERNET SİTELERİ ÜZERİNDEN SÖZÜNDEN ÇIKMAYACAK KUKLA ADAYLARA ANKET ADI ALTINDA SANAL DESTEK VERİYORLARMIŞ BUNLARIN ESAS AMACI GÜÇLÜ İKTİDARLARI ZAYIFLATARAK KONTROLÜ ELE ALMAK ANCAK SEÇİMİN GERÇEK SONUCUNU İNTERNET VE SOSYAL MEDYA DEĞİL SANDIĞIN TA KENDİSİ YILLARDIR BUNLARA VERİYOR SEÇİM SONUÇLARINDA ÇOK BÜYÜK DEĞİŞİMLER OLABİLMESİ İÇİN ALTERNATİF ADAYLARIN BÜYÜK PROJELER VE ÇOK ÖZEL FİKİRLERLERLE MİLLETİN KARŞISINA ÇIKMASI GEREKİR Kİ, ŞU ANA KADAR MİLLETİN İRADESİNİ ÇOK BÜYÜK DEĞİŞİME UĞRATABİLECEK ÇOK ÖZEL FİKİRLERLERİN OLMADIĞI GÖZÜKÜYOR. FİKİR VEYA YTD.
cebinden yapmıyor akp bunları herkes yapar milletin parasıyla
he ya şimdi bu tünel ile birlikte , 3 ayda 1536 milyar euro ihracat yapmış , türkiyenin 15 katı daha fazla büyümüş almanya, 1 senede 156 milyar dolar ihracat yapmış türkiyeyi kıskanır.
Hayırlı olsun , sonrada satarsınız her sene 80 milyar dolar dış ticaret açığını kapatırsınız. almanyada bizi kıskanır.
iş bilenin kılıç kuşananın
Yapilan ise hayatda karsi degilim helal olsun ancak ben kocaeli de ikamet ediyorum ulkemizin en cok vergi veren nufusa gore kisi basina dusen rn yuksek ili yaa Allah askina g4linde trafik rezilligimizi gorun helki yolava bursa yilu rezalet yaaa allah askina tizden izpire ne kadar yolcu varda ikadar para harcaniyo kim sormuyo hic hesap once bize yapin once para veren parayi veren lere sehirlere yapain yaaa hakkim gittiyse orqya haram sun ben 1.5 2 saat trafikde mazot yakiyosam o yu elle buraya 5 setitli otoyol gerekir sen git iki tizeliye yaran 3km lik kopru bana 72 tl o tunel 10 tl ise haram o
bir ülkeyi borca sokmak istersen yol yaptir yap isle devret bir kerede fabrika acin da bu insanlara is imkani saglayin
Adam hala karalıyor ya.. Cebinden yaparsa alkışlarım diyor. Size hiçbir şey yapmayan CHP zihniyeti lazım. Bu adamlar olması gerekeni yapıyor peki CHP ne yapıyor? Hiçbirşey!! Ne CHP ne İYİ parti vaatleri bile yokken partinin tapıcıları çakılan her kazığı karalamak peşinde. Kimin tohumusunuz siz? Neyin düşmanlığı bu? Nasıl bi hainlik?
Yapılmış tamam. Ama yılda 1100 küsür araç geçiyor. Yahu istanbul E-5 e baksanıza biraz. Sakarya-İstanbul Tem de bazı yerler iki şerit ve mahvediyor bu yolu. Burası Türkiyenin kalbi. Milyonlarca araç geçiyor ve çok zaman ve emek kaybı oluyor
Tünelin uzunluğu bazılarını tedirgin etti galiba merak etmeyin alışırsınız zamanla :)
iyi güzel yapılsın yapılmasın demiyoruz ama hep yol hep köprü bunlarıda zaten biz işletmiyoruz birde geçmediğimiz yolun parasını ödüyoruz bize akp iktidarında bi açılan yeni kurulan fabrika ismi söyleyin...bizler hep kapatılan satılan haberleri duyduk ...sadece yol yapmayla olmuyor bunlar sadece göz boyamak buna sadece cahil insanlar kanar at gözlüklerinizi çıkarın artık ben chp yi yada iyi partiyi destekleyin demiyorum sadece uyanın artık...ülkemizin satılmayan yeri kalmadı işsizlik hat safhada cehalet diz boyu .ülkeyi büyütmek için fabrikalar kurun üretin sadece tüketmeyin satmayın....
nakörlüğün luzumu yok. bu memleket için iyi olan herseyi destekleriz
yok yok demez ama birileri oturdukları yeni yaptıkları sarayları gemicikleri uçakları milletin malı diye kakalar sahi sarayların inşaat durumu nasıl hiç konuşmuyorlar diğer adaylara açılış tören yasaklandı akape genel başkanı muaf yani yine benim paramla propagandamı yürütüyor ben tamam yeter diyom vergimle kara propaganda yapıyor
@garipuyar catlayin patlayin devam insaallah senin savundugun adamlar hayalini bile kuruamaz boyle projelerin muhalefet boyle olunmaz dogruya dogru denir
geçiş kaç para onuda yazın
tünel kimin hangi avrupalının bizimkiler hakkını alıyor memlekete çanak tutuveriyorlarondan sonra yaptık oldu
Diğer Haberler