Türkiye'nin denizlerdeki geleceği ilk kez görüntülendi!

Türkiye'nin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tasarlanan hava savunma fırkateyni 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF) sergilendi.

Türkiye'nin denizlerdeki geleceği ilk kez görüntülendi!

STM Genel Müdürü Davut Yılmaz, üzerinde çalıştıkları hava savunma fırkateyninin 4 bin 500 ve 6 bin tonluk versiyonları bulunduğunu söyledi.Fırkateynin 4 bin 500 tonluk versiyonunu 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF) da sergilediklerini ifade eden Yılmaz, "Aslında hep konuştuğumuz gerçek bir uçak gemisi olabilecek tarzdaki bir proje bu. Projeyi yaklaşık 2 yıldır devam ettiriyoruz. Şu anda belli olgunluğa geldi, yakın zamanda havuz testlerine başlayacağız. Dolayısıyla fırkateyn anlamında, ilk yerli fırkateyn anlamında çok ciddi iyi bir noktaya geldik." dedi.

Bölgedeki deniz unsurlarını koruyacak

STM'nin 150 metre boyunda ve 4 bin 500 ton ağırlığındaki fırkateyn tasarımında birkaç unsur dikkati çekiyor. Gemi hızı 32 deniz miline göre tasarlandı. Geminin ana vurucu özelliğini hava savunma harbi füzeleri oluşturuyor. Bunlar, dikey lançerden ateşlenip 80 kilometreye kadar hava sahasında görev yapabilecek ve bölgedeki deniz unsurlarını koruma kabiliyetine sahip olacak.

Gemide 3 boyutlu radar yerleşimi ve buna bağlı direk tasarımı yapıldı. Türkiye'de geliştirilmekte olan Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar'ın buraya monte edilmesi hedeflendi. Geliştirilen yerli füzeler ile uzun menzilde düşman hedeflerine atış yapabilecek fırkateyne, helikopter konuşlandırabilecek. Fırkateynin baş tarafında 127 milimetre bir top, 32 adet hücreye sahip hava savunma harbi füzeleri yerleştirildi.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı öncülüğünde çalışılıyor

Gemide baş ve kıç tarafında füze tehdidine karşı nokta savunma silahları bulunuyor. Bunlar füzeli veya çok namlulu makineli tüfek sistemlerinden oluşabilecek.Türkiye'nin deniz harp sanayisine yönelik çalışmalarının önemli ayaklarından bir tanesi de denizaltı dizaynı yapmak ve geliştirmek. Savunma Sanayii Müsteşarlığı öncülüğünde STM tarafından bu yönde çalışmalar yürütülüyor. Bu çabaların sonunda ilk konsept denizaltı dizayn çalışması yapıldı. Bin 700 tonluk bir denizaltı tasarlandı. Denizaltıdaki yerleşime ilişkin ön dizayn çalışması yapıldı, ardından analiz ve hesaplamaları gerçekleştirildi. Denizaltı ayrıca yeni teknoloji unsurlarının getirmiş olduğu havadan bağımsız tahrik ünitesinin birçok elemanını yerli imkanlarla üretmek üzere tasarlandı.AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
CHP LİLER BUNADA KARŞI ÇIKAR
çok şükür bunları gördükçe mutlu oluyoruz inşallah %100 yerliyi üreticeğimiz zamanı görürüz.
Dibimizdeki adalara sahip çıkamıyoruz adamlar gelip mangal yapıyor. Süs diyemi üreteceksiniz? Komik olmayın..
@altugtas istemezük de istemezük. Bu zihniyeti nerden tanıyoruz?
mükemmel ötesi.
maket değilmi bunlar yaaa
Yavaş yavaş herşeyin sırası gelecek, millileşmeye devam. Türkler dünyaya bir kez daha hükmedecek.
MAKET SANKI ne zaman olacak,yerli araba fabrikasi gecen sene acildimi acaba
Milli olan, yerli olan her şeye sonuna kadar destek olmak her türk vatandaşının namus borcudur. LAKİİİİN şunu da bilin ki 18 tane adamız yunan işgali altındadır önce bu işi bitirin...
Radar Hollanda, top İtalya, hava savunma dediği mermiler 80 km değil 8 mil (16km) onlarda Almanya Amerika ortak yapımı,saldırı silahı metmiler Amerikan yapımı, makineler Alman yapımı .... ama yüzde yüz yerli... Önceden o da yoktu diye esip gürleyecek sesleniyorum evet yoktu şu anda var bende bu duruma seviniyorum ama yalan söylemesinler bari milleti kandırmasınlar..
Diğer Haberler