UBER şoförleri ve yolcularına ceza yağdı

İstanbul'da 2018 yılı içinde Uber ve hizmeti veren 2 bin 214 sürücü ile kullanan 2 bin 321 yolcuya ceza kesildi.

UBER şoförleri ve yolcularına ceza yağdı

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Sivil Trafik Amirliği ekipleri 2018 yılı içerisinde UBER ve benzeri uygulamalarla korsan yolcu taşımacılığı yapan 2 bin 214 sürücüye 3 bin 6’şar lira para cezası kesti. Ceza kesilen şoförlerin büyük çoğunluğunun UBER uygulamasına kayıtlı şoförler olduğu belirtildi.

YOLCULARA DA CEZA KESİLDİ

Öte yandan bu uygulamaları kullanarak yolculuk yapan yolcular da cezadan kurtulamadı. Yapılan çalışmalarda toplam 2 bin 321 yolcuya da 344’er lira ceza kesildiği öğrenildi. Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri 2017 yılında toplamda 4 bin 747 Uber sürücüsü ile içinde bulunan 5 bin 3 yolcuya para cezası kesmişti. 2016 yılında yapılan uygulamalarda ise 598 sürücüye ceza kesilirken 614 yolcu da ceza almıştı.

YASA NE DİYOR?

Yapılan denetimlerde izin belgesi almadan ticari faaliyet yürüten ya da aldığı belgenin dışında faaliyet yürüten sürücülere Karayolları Trafik Kanunu’na göre, ilgili belediyeden izin veya ruhsat olmaksızın, belediye sınırları dahilinde ticari amaçlı yolcu taşımak maddesine istinaden 1. defada 3 bin 6 lira, ikinci defasında 5 bin 10 lira cezai işlem uygulanıyor. Bu araçlarda hizmet alan yolculara da ilgili belediyeden izin veya ruhsat almadan faaliyet gösteren araçlardan taşımacılık hizmeti almak” maddesi uyarınca 344 lira para cezası veriliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 20 yorum
Arkadaş uberlilere ceza yağdırıyonda taksicilerin nekadarı düzgün sanki.adam alıyor 5 taksi sonra şöför çalıştırıyor.hırlı mı hırsız mı belli değil.denetliyor musun yok.önce bi taksicileri denetle uber gibi şeyler ihtiyaçtan ve kalitesiz hizmetten doğuyor kusura bakmayın yani.
UBER mis gibi hizmet veriyor taksiciler gibi mikmiyor öyle taksiciler varki yüzünde meymenet yok konuşmasını bilmez davranış sıfır sonrada çıkarlar sokaklara terör estirirler yok öyle adam olun ki herkes sizi tercih etsin
İnsanları zorla taksicilerden kazık yemeye, dolandırılmaya yönlendiriyorlar. Bunu yapacağınıza UBER sistemini yasal ve vergilendirme sistemine soksalar hem vatandaş hem vergi ile devlet kazanır.
taksi içerisinde SİGARA ALKOL İÇEN ŞÖFORLEREDE KESİYOR MUSUNUZ? aa onlara asla ceza kesmessiniz geçen gün taksicinin birisi 1.5 aylık bebekli kadına çarptı ona ceza kesitiniz mi?
Allah razı olsun ekiplerimizden denetimlerin artmasını istiyoruz ayrıca taksilerin içindeki çürük elmalarda denetlensinki bu ve türev uygulamalar vadandaş tebessül etmesin bi taksi ve i taksi süper...
eşkiya ve dolandırıcı taksicilerede ceza isteriz ve sarı taksilere binmek istemiyorum
Bizi sarı taksilere mahkum edip siz 2019 da oy bekleyin
Uber yasak değilki, yasak olsaydı dünki haberde başlığı 'İçişleri bakanlığı'dan UBER'İtrafikten men edecek yasa tasarısı sunacağını' söylemezdi herhalde? yoksa benmi gine Öküz Öküz yanlış okumuş yanlış anlamışım, normal süreç biz ne anlarız öküz maşllah, o haber bu sayfanın sağında yer alıyor,
istanbulda ki taksiciler yolcuları seçerek alıyor. yağmurda almıyor. elinde bavul olanı almıyor. istanbulu bilmeyeni dolaştırıyor dolandırıyor. bu karar hiç şaşırtmadı. adalet yine hırsızı üçkağıtçıyı dolandırıcıyı korudu.
keşke taksicilerede kesseler. haksızlık yapanlara
Taksiler aşiretlerde ve buyuk oy kaygısı var siyasiler neden taksi yandaşı oluyor.Halk Uber diyor siyasiler halka muhalif oluyor zulme göz yumuyor.Taksi başı haddi aşıyor kimse ses çıkarmıyor.Örnek avrupadan veriyor dünyada plaka parası diye bir kavram yok.
bravo size helal olsun aşiret olan plaka sahipleri için oy kaygısından dolayı insanlara bu kadar zulüm eden bu mafyaları baş tacı ettiniz alın taksilerinizle mutlu yaşayın siz halk ne isterse değil aşiret ve lobi sahiplerine itaat edin biat edin.Neden rekabet yok dünyada taksi plakası satılmıyor bunu da örnek alın.Oda başı diyo ki avrupa şöyle böyle yapiyo odabaşı eyüp aksuoralarda plaka parası da yok .işine geleni anlatma cahil gibi.
Bu Uber kanuni bir sistem mi değilmi anlayamadım.Kanuni ise sarı taksiye tercih ederim değilse işim olmaz.Ama bir yetkilinin bunu halkın anlayacağı şekilde anlatması gerekir.Yasaksa kaldırın bu sistemi ama diğer taksicileride denetleyin.Herkes direksiyon başına geçemesin.Başkanlarınada kanunun tehdit edilemeyeceğini uygun bir cezayla hatırlatıverin.
Vergi ödemek erdemdir. O taksi plakalarinada para verip aliyorlar. Uberin yaptigi uygulamayi kullanan insanlari MAŞA yapıp taksicilerden para almak..
çoook güvenli çooook kibarlar emek vergi hırsızları..
344 tl yi ödemem yine uber e binerim haydi yazsın biri bana ceza mahkemede hesaplaşalım madem ceza yazıyon o zaman uber uygulamasını neden durdurmuyor devlet bilişim teknolojileri kurulu ne işe yarıyor doğruya onlar wikipedia yasaklasınlar youtube erişimi engellesinler hizmet ettikleri şahsiyet belli bizde keriziz yaaaa
O zaman şimdi trafiğe bir görev düşüyor. Taksiciler imtihanla seçilsin, temiz pak olsunlar, kıyafetleri bir örnek, taksileri tertemiz olsun, haklarında haklı herhangi bir şikayet olursa ehliyetlerine belli bir süre el konsun..... bunu yapabiliyor musunuz? Şehirlerimize hırpani kılıklı, kazıkçı taksiciler yakışmıyor. Mesleğine saygısı olmayanlar elensin.
Hiçbir sermaye koymadan bu ülkede para kazanmaya çalışan uberi hiçbir zaman kullanmam
Aynen devam az bile ehliyet iptali gelmeli takside çalışan da dahil insanca hizmet versinler
lan biride çıkıp demiyor ki şu taksiçiler neden böyle yapıyor 17,395 tane vampir her ay 8-8,5 milyar para kazansın diye bu adamlar her türlü çirkefliği yapmak zorunda kalıyor. günde 400-450 getirmezsen arabaya çıkamıyorsun ÇÖZÜM ŞU ŞÖFÖRLE MAL SAHİBİNİ AYIRIN TAKİSLER NE ZAMAN MAL SAHİBİ OLAN KİŞİLER ÇIKARSA BU SORUN BİTER YOKSA BANA ŞU PARAYI GETİRDE NASIL GETİRİRSEN GETİR DERLERSE SONUÇ KİMSE TAKSİLERİ SEVMEZ. (YAYINLA MYNET SANA ZAHMET HALK GERÇEKLERİ ÖĞRENSİN)
Diğer Haberler