UBER şoförleri ve yolcularına ceza yağdı

İstanbul'da 2018 yılı içinde Uber ve hizmeti veren 2 bin 214 sürücü ile kullanan 2 bin 321 yolcuya ceza kesildi.

UBER şoförleri ve yolcularına ceza yağdı

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Sivil Trafik Amirliği ekipleri 2018 yılı içerisinde UBER ve benzeri uygulamalarla korsan yolcu taşımacılığı yapan 2 bin 214 sürücüye 3 bin 6’şar lira para cezası kesti. Ceza kesilen şoförlerin büyük çoğunluğunun UBER uygulamasına kayıtlı şoförler olduğu belirtildi.

YOLCULARA DA CEZA KESİLDİ

Öte yandan bu uygulamaları kullanarak yolculuk yapan yolcular da cezadan kurtulamadı. Yapılan çalışmalarda toplam 2 bin 321 yolcuya da 344’er lira ceza kesildiği öğrenildi. Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri 2017 yılında toplamda 4 bin 747 Uber sürücüsü ile içinde bulunan 5 bin 3 yolcuya para cezası kesmişti. 2016 yılında yapılan uygulamalarda ise 598 sürücüye ceza kesilirken 614 yolcu da ceza almıştı.

YASA NE DİYOR?

Yapılan denetimlerde izin belgesi almadan ticari faaliyet yürüten ya da aldığı belgenin dışında faaliyet yürüten sürücülere Karayolları Trafik Kanunu’na göre, ilgili belediyeden izin veya ruhsat olmaksızın, belediye sınırları dahilinde ticari amaçlı yolcu taşımak maddesine istinaden 1. defada 3 bin 6 lira, ikinci defasında 5 bin 10 lira cezai işlem uygulanıyor. Bu araçlarda hizmet alan yolculara da ilgili belediyeden izin veya ruhsat almadan faaliyet gösteren araçlardan taşımacılık hizmeti almak” maddesi uyarınca 344 lira para cezası veriliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 20 yorum
Arkadaş uberlilere ceza yağdırıyonda taksicilerin nekadarı düzgün sanki.adam alıyor 5 taksi sonra şöför çalıştırıyor.hırlı mı hırsız mı belli değil.denetliyor musun yok.önce bi taksicileri denetle uber gibi şeyler ihtiyaçtan ve kalitesiz hizmetten doğuyor kusura bakmayın yani.
UBER mis gibi hizmet veriyor taksiciler gibi mikmiyor öyle taksiciler varki yüzünde meymenet yok konuşmasını bilmez davranış sıfır sonrada çıkarlar sokaklara terör estirirler yok öyle adam olun ki herkes sizi tercih etsin
İnsanları zorla taksicilerden kazık yemeye, dolandırılmaya yönlendiriyorlar. Bunu yapacağınıza UBER sistemini yasal ve vergilendirme sistemine soksalar hem vatandaş hem vergi ile devlet kazanır.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler