Uşak'taki 93 yıllık fabrikada şeker pancarı alımı başladı

Türkiye'nin ilk özel teşebbüs yatırımı olarak 1926 yılında faaliyete geçen Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikasında, 94'üncü kampanya döneminde yaklaşık 27 bin ton şeker üretilmesi planlanıyor.

 Uşak'taki 93 yıllık fabrikada şeker pancarı alımı başladı

Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikasında, 94. kampanya dönemi kapsamında şeker pancarı alımlarına başlandı.

Türkiye'nin ilk özel teşebbüs yatırımı olarak 1926 yılında faaliyete geçen Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası'nın 94. kez açılan ''Pancar Alım Kampanyası'' nedeniyle tören düzenlendi.

Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası Müdürü Mehmet Zararsız, törende, bu yıl 65 köyde 1457 çiftçi ailesiyle 250 bin tonluk üretim kotası sözleşmesi yaptıklarını söyledi.

Şeker pancarı ekimlerinin 18 Mart'ta başladığını, bu dönemde 35 bin 920 dekar alanda hasat yapılacağını aktaran Zararsız, bugüne kadar çiftçilere 17 milyon lira avans ödendiğini dile getirdi.

Zararsız, 5 merkezde alım gerçekleşeceğini, fabrikada 24 saat kesintisiz çalışılarak günde ortalama 1800 ton şeker pancarı işleneceğini ifade ederek, "Yılda yaklaşık 200 bin ton şeker pancarı işlenecek. Üretim döneminde 27 bin ton şeker, 9 bin ton melas, 60 bin ton yaş pancar posası elde edilmesi planlanıyor." diye konuştu.

Uşak Valisi Funda Kocabıyık ise şeker fabrikasının kent ve bölge ekonomisine önemli katkı sağladığına dikkati çekti.

Afyonkarahisar, Denizli, Manisa ve Kütahya'daki çiftçilerin mahsullerinin de burada işleneceğini hatırlatan Kocabıyık, "Fabrikamız ve çiftçilerimiz, bölgemiz ve ülkemiz ekonomisine daha büyük katkılar sağlamaya devam edecektir." ifadelerini kullandı.

AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş ise fabrikanın, Türkiye ekonomisine önemli katkı sağladığının altını çizdi.

Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın da çiftçilerin alın terinin fabrikada şekere dönüştüğü vurguladı.

Şeker-İş Uşak Şube Başkanı Yaşar Taylan ise şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı çıktıklarını belirtti.

Konuşmaların ardından fabrikaya ilk pancarı getiren çiftçilere çeşitli hediyeler verildi.

Kurdele kesimi sonrası şeker pancarı alımına geçildi.

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
şekerpancarı alımlarının artarak sürmesini dileriz
heryerde kota. kendi tarim üretimine kota koyan baska hükümet varmi. pamuga kota, pancara kota, aycicegine kota, misira kota. nedir bu kota rezilligi. ithalat cenneti yaptiniz ülkemizi.
bu fabrika ülkeyi kurtarırmı erzurumlu sivaslı yozgatlı kısacası pabrikaları satılan şehirlerin çifcisini ne yapaçağız dün uşak fabrikası düşük kapasiteyle çalışırken arza dayalı üretiminide artırmıştır nereye kadar kargilin önünü kesebilirmi halka kanserojen glikoz şekerini almasınının önüne gecebilirmi örneğin bisküvü çikolata fabrikalarını glikozdan uzak tutmaya yararmı baklacılar tatlıcılar glikoz kullanmaznı gazlı içeceklerde yeniden şeker kullanılabilirmi uşak şeker fabrikasının çalışmasından son derece memnunum yetmez diğer fabrikalarında çalıştırılması gerekir glikoz şeker yasaklanmalı
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler