Yap bebeği kap teşviki

Başbakanın üç çocuk çağrısına rağmen nüfus artış hızı azalınca, çocuk yapanlara özel vergisel teşvik çalışması başladı.

Yap bebeği kap teşviki

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, “Teşvik üzerinde çalışacağız. Avrupa’daki gibi daha güçlü bir sistemi getirmeliyiz” dedi.

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın üç çocuk çağrısına rağmen nüfus artış hızı azalınca hükümet, çocuğa teşvik formülünü devreye sokmaya karar verdi. Türkiye’de ilk defa yaş ortalamasının 30’u geçtiğini belirten Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, çocuk yapanlara özel vergisel teşvikler üzerinde çalışacaklarını açıkladı. TÜİK’in açıkladığı nüfus rakamlarını yorumlayan Bakan Yılmaz, nüfus artış hızının azaldığına dikkat çekti. Hürriyet’i ziyaret eden Yılmaz, şu açıklamaları yaptı:

TÜRKİYE YAŞLANIYOR

“Nüfus artış hızı 1.35’ten 1.2’ye düştü. Nüfus artış hızında azalma var. 0-14 yaş grubunun payı toplam nüfusta payı yüzde 25’in altına düştü. 65 yaş üstünün de payı artıyor, 7.5’a çıktı. Ortalama yaşımız ilk defa 29.7’den 30.1’e çıktı. Bu illere göre değişiyor. Batıda daha yüksek, Doğu’da daha düşük. Türkiye nüfusu yaşlanıyor. Ancak, uzunca bir süre daha çalışma çağındaki nüfusumuzun toplam nüfustaki payı yüksek olacak. Bu yavaşlama, Türkiye’nin giderek genç nüfus avantajını yitireceğini gösteriyor. Bunu çok iyi değerlendirmek ve olabildiğince ertelemek zorundayız. Bu nedenle başbakanın ‘3 çocuk talibi’ haklı bir söylem. “

CİDDİ DESTEKLER VAR

Gelişmiş ülkelerin uzunca süredir çocuğa çok ciddi destekler verdiğini hatırlatan Yılmaz, “500 euronun üzerinde destek veren ülkeler var. Onu da düşünmemiz gerekiyor. Çocuk yapana teşvik üzerinde çalışmamız gerekiyor. Şu andaki sistemde de kısmen teşvik var. Asgari ücrette evliyseniz belli sayıda çocuğunuz varsa vergi ödemiyorsunuz. Memurlarımızda çocukla ilgili bir miktar birşey var. Uzun vadede daha farklı şeyler tartışmalıyız. Avrupa’daki gibi daha güçlü bir sistemi tartışmalıyız” diye konuştu.

184 lira doğum yardımı 16 haftalık doğum izni

-2013 yılının ilk yarısı için çocuğu olan memurlar 184,59 lira doğum yardımı ödeneği alabiliyor.
-72’nci ay dahil olmak üzere 0-6 yaş grubunda yer alan çocuklar için 36.9 lira, diğer çocuklar için de aylık 18.46 liralık çocuk yardımı yapılıyor.
-Kadın memura doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta analık izni veriliyor.
-Çoğul gebeliklerde ise doğum öncesi 8 haftalık analık izni süresine 2 hafta daha ekleniyor. Böylece çoğul gebeliklerde doğumdan önceki analık izni süresi 10 haftaya çıkıyor.
-Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin (asgari 8 azami 13 hafta) bitiminden itibaren ilk 6 ayda günde 3 saat, ikinci 6 ayda günde 1.5 saat süt izni veriliyor. Doğum yapan memura iznin bitiminden, eşi doğum yapan memura ise doğumdan itibaren 24 aya kadar ücretsiz izin verilebiliyor.

10 çocuk yap kahraman ol

AZERBAY-CAN’da, 10 veya daha fazla çocuk sahibi annelere “Kahraman Anne” adı verilmesi yönünde çalışma başlatıldı. Azerbaycan Kadın, Aile ve Çocuk Problemlerinden Sorumlu Devlet Komitesi’nin hazırlayıp Milli Meclise sunduğu “Fazla çocuklu ailelere devlet desteği” yasa tasarısına, 10 veya daha fazla çocuk sahibi annelere “Kahraman Anne” adının verilmesi yönünde madde konuldu. Tasarıda, “Kahraman Anne”lere belli imtiyazların tanınacağı, para yardımı yapılacağı belirtilirken, annelere de çocuklarına “iyi annelik etmeli ve onların eğitimleri için olanak sağlamaları” şartı getirildi. Yasa tasarısı önümüzdeki günlerde Milli Meclisin gündemine alınacak. “Kahraman Anne” adı Sovyetler döneminde 1944 yılından itibaren 10 veya daha fazla çocuklu annelere verilmiş ve bu annelere belli imtiyazlar sağlanmış, özel madalyalar verilmişti. Resmi rakamlara göre Sovyetler Birliği döneminde 15 Sovyet cumlhuriyetinde 431 bin kadına Kahraman Anne unvanı verildi. A.A.

TÜİK’te kasıt yok, ceza var

KALKINMA Bakanı Cevdet Yılmaz, TÜİK’te iki olay yaşandığını belirterek, “Bu kadar çok güzel işi varken gölge düşürüyor. TÜBİTAK’la birlikte çalışma başlattık. Gereken tedbirleri aldık. Sakınan göze çöp batar derler. Muhtemelen bir ceza olacak. Kasıt olmadığını düşünüyorum. İkisi de hata gibi görünüyor, manipülasyon görünmüyor. Gizli bilgiyi alıp birileriyle paylaşmak yok. İş kazası olmuş” diye konuştu. Yılmaz şunları söyledi: “Turizm gelirlerini doğru hesaplamak için epeydir çalışıyoruz. Turizm anketlerimiz, değişimi yakalayamadı. Turistlerin cep telefonu ücretleri, aldıkları VIP hizmetler, THY’nin yolcu taşıma ücretleri, gelen turistin yol ücretleri gemirler hesaplanırken, dikkate alınmıyordu. Geçen sene Türkiye’nin net hata noksanı 8-10 milyar dolara çıktı. Türkiye’ye giren ama kaynağını izah edemediğimiz 8-10 milyarlık para var. Farkın büyük bölümü bundan kaynaklanıyor. Cari açığımızı durup dururken yüksek gösteriyoruz. Ama görüldüğü kadar yüksek değil bizim cari açığımız.

AB’ye referans olduk

KAYNAĞINI izah edemedikleri gelir için çalışma yaptıklarını belirten Yılmaz, “TÜİK büyük oranda bitirdi. Dış ticarette de yine bazı çalıştığımız şeyler var. Bir mal ithal ediyoruz. Burada bir referans fiyat kullanıyoruz. Bunun 100 dolarlık liste fiyatı var. Bunu 50 dolara da ithal etseniz istatistiklere 100 dolar olarak giriyor. Bununla ilgili de şu anda bir çalışma yürütüyoruz. Bazı konularda yeni hesaplamalar olacak. Turistlerin cep telefonu işini Eurostat’la yazıştık. İlgilerini çekti, çok mantıklı olduğunu söylediler. Muhtemelen Avrupa ülkeleri de hesaplarına katacaklar” diye konuştu.

İtibar etmesinler piyasaya baksınlar

MOODY’S’in kararına tehki gösteren Yılmaz, “Piyasa aktörleri spekülasyona karşı dikkatli olsun. Her habere itibar etmesin” uyarısında bulundu. Yılmaz, şunları söyledi: “Kredi derecelendirme kuruluşlarının itibarı tartışmalı. Bunların en yüksek düzeyde not verdiği ülkeler patır patır döküldüler. Bazı yatırım fonları birkaç kredi derecelendirme kuruluşu not vermeden ülkeye gitmiyorlar. Yoksa piyasa şartları bakımından biz iyiyiz. Biz bunlara bakmadan doğru politikaları izlemeliyiz. Kredi derecelendirme kuruluşlarının değerlendirmeleri dünyanın sonu değil. Türkiye’deki piyasa aktörleri spekülasyonlara karşı dikkatli olmalı. Özellikle küçük yatırımcıların daha dikkatli olması lazım. Borsa gibi alanlara kısa vadede girip çıkma alışkanlığını doğru bulmuyorum. Bu spekülatif hareketlerden kaybeden küçük yatırımcı oluyor. Daha orta vadeli bakmaları gerekiyor. Kısa vadede kazanç yolunu tercih etmeden kendini güvenceye alması lazım. Büyükler daha bilinçli, analistleri var. Kendi hesaplarını yapıyorlar. Küçükler çok riskli işler yapmasınlar. Her çıkan haberle hareket ederlerse çok rasyonel davranmazlar.”(HÜRRİYET)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 111 yorum
ablam asgari ücretli kirada ve üç cocuklu.Geçen gün ailece içme suyunda zehirlendiler 2 kez acile gidildi ve eczaneye ilaç almaya gittiklerinde de 70 lt muayene ücreti karşılarına çıktı.hadi sizde 3 çocuk yapın.beslenme sıfır barınma sıfır.millet vekillerimiz hala geçinemiyoruz diyorsanız verdiğiniz asgari ücreti de geri alında gözünüz doysun ne olur
doğuda çalışmayan ama bol cokcuk yapan devlete vergi vermeyen fatura odemeyenlere ek kaynak sağlama gibi geliyor. Fazla cocugada gelire gore sinirlama getirilmeli. Biz memlekete faydali olsun diye bir cocuğu zorla bakip buyuturuyoruz. Yemiyoruz icmiyoruz hemde vergimizi faturamizi sonuna kadar odeyerek...
avrupadaki çocuk yardımlarıyla kıyaslama yapmaya cesaret ediyorlar, bizde doğum yapan anneye 184tl avrupada 1000 uero, bizde aylık 36-18tl onlarda yıllık 2000 uero. utanmazlıktır bu ya. doğum yardımı diye verdikleri sadaka annenin hastaneye gidiş ve gelişte ihtiyaç duyacağı taksinin parası olur ancak. yazıklar olsun. çift maaşla 2 çocuğa nasıl gerçekten hakettiği eğitimi nasıl vereceğimin derdindeyim bu koşullarda 5 çocuk istiyorlar. bu ülkenin çoğu asgari ücretle çalışıyor 700 küsür lirayala 3 çocuğun karnı doyup üstü başı bile alınamaz. sözlerinizden utanın ey hükümet.
BU KADAR İLGİSİZ VE TEZAT KONULARI BİR ARAYA GETİREREK BUNLAR ARASINDA BAĞLANTI KURMAK ACABA MİLLETİMİ ÇOK HAKİR APTAL YERİNE KOYMANIN YOKSA GERÇEKTEN BÖYLE DÜŞÜNDÜKLERİ İÇİNMİ.AVRUPADA NÜFUS ARTIŞI - BİZDE İSE 1.2 ORADA M.GELİR BİZİM 5-6 KATIMIZ,HEMDE BİZDEKİ GİBİ KALEM OYUNLARIYLA BİR GECEDE &35 ARTMADI,BİZDE MİLLET BİR ÇOCUĞUNU NASIL YETİŞTİRECEYİMİN DERDİNDE TABİİ DOĞURUP BESLENMESİYLE,EYİTİMİYLE UĞRAŞMAYIP TARİKATLARIN ELİNDE YIKANMIŞ BEYİNLER,AÇ SOKAKLARDA KALMIŞ KARIN TOKLUĞUNA SERMAYEYE UCUZ EMEK OLUŞTURACAK KİTLELER YETİŞTİRMEK AMAÇ OLUNCA DAHA ÇOK ÇOCUK,DAHA AÇ,DAHA ÇARESİZ NESİLLER
SAYIN BAKANIM 1 ÇOCUĞUN 18 YAŞINA KADAR BÜTÜN İHTİYAÇLARINI KARŞILANACAĞINI TAAHHÜT EDİN BAKIN NUFÜSDA NASIL BİR PATLAYA OLUYOR,BOŞ KESEDEN ATMAK KOLAY YAP ÇOCUĞU KAP TEŞVİĞİ... AZERBAYCANDA 10 ÇOCUK YAPAN KADIN KAHRAMAN OLUR TABİ AZERBAYCANDA 100 USD YE 1 AY KRALLAR GİBİ GEÇİNİYORSUN BURADA 100 USD YE SADECE DOĞALGAZ FATURASININ YARISINI ÖDEYEBİLİYORSUN. O YÜZDEN BU LAFLAR BOŞ HİÇ BİR ŞEY YAPMAYIN SADECE ÇOCUKLARIN 0/18 YAŞINA KADAR BÜTÜN MASRAFLARINI KARŞILAYIN.
evet azerbaycan'da 100 usd ye kral gibi yaşarsın da maaşlar ne kadar haberin var mı ? biz kendi devletimizin bu konudaki politikasına bakalım , açlık sınırının altındaki asgari ücret bunu açıklamaya yeter zaten..italyada normal maaş 2000 euro , çocuk başına 1000 euro ödeme var. demek ki bizde de çocuk başına 1250 tl civarı bir ödeme lazım , eh o da biraz zor bu hükümetle ...
TUZU KURU OLANA KONUŞMASI KOLAY
ıyıde cok cocuk yapınca ne olacak kım bakacak ona basbakan gıbı 20 milyar maasımız yokkı onların geleceklerı ne olacak o cocuklara karsı sorumlulugumuzun hesabını kım verecek daha sonra ?
çocuk yardımını 18.00 gibi komik rakamdan 500.00 gibi bir rakama çıkarın o zaman bol bol yaparız. Sayın Bakannnn
ülkemizde yapılan tüm teşvik, tüm yardımları sorgu sual olmadan rahatlıkla başvurup alan tek bölgelerimiz doğu bölgesi, onlar zaten 3 değil en az 10 tane çocuk yapıyorlar, desenize yine tüm paralar doğuya aktarılacak..
2 çocuğu olana ne verdiniz de iş imkanı iş garantisi yokken, 3 çocuğu yapınca ne vereceksiniz.
maaşlar ne yazıkki devamlı düşüyor
Şaçmalamasınlar ne teşviki verdikleri 9 tl para bez parsına yetmiyor.sonra üç çocuk diyorlar.bu gidişle nüfus dahada düşer.
Askari ücreti açlık seviyesinin üzerine çıkarsın yeter zübük zadeler
bizde 6 cocuk var hemde hazır bizim teşvik ne olacak biraz adaletsizlik olmuyormu):
SAYIN HÜKÜMET YETKİLİLERİ ĞERÇEKTEN AİLELERİNİN EN AZ 3 ÇOCUK HATTA DAHA FAZLA ÇOCUK YAPMASINI İSTİYORLARSA BU HAYAT PAHALILIĞINDA MADDİ MANEVİ DESTEK VE TEŞVİKLER VERİLMESİ LAZIM.EN AZINDAN AB ÜLKELERİ KADAR DESTEKLEMESİ LAZIM.BİR ÇOCUK YAPIP BAKMANIN YETİŞTİRMENİN BİR AİLEYE NE KADAR MADDİ MANEVİ KÜLFET GETİRDİĞİNİ TESPİT ETMELERİ KARŞILAMALARI,MADDİ DESTEK,TEŞVİK VERMELERİ GEREKİR.YOKSA NE İŞÇİSİ,NE MEMURU,NE EMEKLİSİ,NE ESNAFI,NE ÇİFTÇİSİ,NE DİĞER MADDİ DURUMU MÜSAİT OLMAYAN VATANDAŞ 3 VE ÜZERİ ÇOCUK YAPARLAR.HER ÇOCUK BAŞINA EN AZINDAN MADDİ GİDERLERİNİ KARŞILAMALARI İÇİN DESTEKLENMELİDİR
yardımı bugün yarın verseler dahi hayat 2 günlük degil yıllar sonra ne olacak o kadar çocuk ,cammı silecek peçetemi satacak..biz bir almanya degiliz öyle gösterilmeye çalışılıyoruz..
Bunlan köle istiyor, genç nufus çoğalacak karın tokluğuna çalışmıda artacak dolayısıyla patronları zengin edecekler. Lütfen gerçekleri görün millet uyandı daha halen işsizlik var bu ülkede.
3 çocuk yapana memurluk sözü versinler bakın nüfus nasıl artıyor : )
herşey memur çalışanları ise SÖYLE MEMURLARINA SENİN İÇİN BOL DOĞURSUNLAR,,,özel sektörde doğum demek izin demek izin demek işsiz kalman demek...
patronlara köle lazım
asgari ücretliye çoçuk başına 8 lira fark alıyor. yani çoçuk başına 8 lira aylık yardım bak bakabilirsen :(
Memeketin anasını bellediniz tabi, millet neyine güvenip de çocuk yapacak ?
çalışmayana, asgari ücretliye ve çiftçiye bişey yok. yani sadece memur doğursun ! ilginç...
iki çoçugum var devlet 1 kuruş yardım etmedi aksine aldı işsizim 1 senedir devlet düşmanı çoçuklar yetiştiriyorum bunu farkında degiller
Sanırım bizimle kafa buluyorsunuz...Bahsettiğiniz teşvik A.G.İ.olarak aldığımız teşvik sanırım çocuk başına 10-15 lirayı geçmeyen hani.. (Bir ayda 4 pkt.süt parası ).Bir de bu ülkede yaşayanlar sadece devlet memurundan ibaret insanlar değil bunu görün artık. Ülkenin büyük bir kısmı ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞIYOR (760 TL) Üç çocuk yapın derken siz gerçekten dalga geçiyorsunuz bizimle ..
devletin istedigi ( AKP) pkk yi vurabilmek icin asker ve vergi alabilmesi icinde cahil anne ve babalarin cocuk yapmasini ister ama bu cocuklarin gelecegini sorgulamaz.. neredeyse tc de erkek kalmadi..
TEŞVİK VERİRLER ÇOCUK DOĞDUKTAN SONRA GERİ FAZLASIYLA ALIRLAR BUNLARIN TAKDİK GÜZEL MAKSAT ARA GAZI FAZLA VERİP MİLLETİ DAHA SONRA BOĞMAK...
ülkemizde bitek memur doğuruyor,çocuğu oluyor zaten.halkın yüzde yüzü memur ailesi çok hayırlı bir haber herkes için!!
BAZILARI ÇOK ÇOCUKTAN ŞİKAYET EDİYOR AMA ON SENE SONRA 3-4 ÇOCUĞUN NE KADAR ÖNEMLİ OLACAĞI ORTAYA ÇIKACAK.BUGÜN RUSYADA COCUK YAPANLARA KOLYALIKLAR SAĞLIYOR.DOĞRU GEÇİMDE SIKINTILAR OLUYOR.İDARE EDECEĞİZ.ÜLKEMİZİN DÜNYADA DAHA GÜÇLÜ OLMASI İÇİN NÜFÜSÜN ÇOK OLMASI ÖNEMLİ.ÇİN DÜNYAYA NÜFÜSUYLA HÜKMEDİYOR KİMSE SES ÇIKARAMIYOR.BUNUN YANINDA CANLA BAŞLA ÇALIŞIYORLAR MÜSLÜMAN ÜLKEYE BİLE TESBİH SECDDADE TAKKE BUNLARI BİLE İHRAÇ EDİYORLAR.BİZLER YATIYORUZ.BU KADAR BASİT Bİ ŞEYİ BİLE UCUZ DİYE ALIYORUZ.YERLİ MALI KULLANALIM.PARA ÜLKEMİZDE KALSIN.ÜLKEMİZ GÜÇLÜ OLSUN.MÜSLÜMAN ÜLKELER BİRBİRLERİNDEN AYR
herkes bakabileceği kadar çocuk yapıyor,diğer ülkelerin verdikleri imkanlara bak bide bizim 184 TL'ye,ayrıca bütün haklar memurlar için özel sektörde çalışan anneler için değil,MEMUR OLMAK İSE BİR HAYAL,HEM MEMUR HEM ANNE OLMAK BİR LÜKS BU ÜLKEDE
her şey memurların üzerine kuruluyor biz ne yapacağız özel taşeron işçileri ?
ben haberi okuyunca guldum neden mı benım bırtane cocugum var ve ıkıncısının dusunduk olmadı tedavı asaması ılk ıgneye gecıldı ve ne goreyım devlet cocugum var dıye 80 tl ıgneyı ve hıcbırseyı odemıyor bu ne perhız ne lahan tursusu eczaneye sordum abey dedı aynen 4-5 yıl once oderdıde sımdı odemıyor dedı ya ben sızın tesvıgınızı yıyem :))))))
izni sadece memur bayan veriyorsunuz. çocuguda memur bayan doğursun.
çocuguma iş lazım 2 ünüversitede okudu issizler ordsuna katıldı halen daha 3 çocuk yap çocugumun gelecegine güvenle bakamıyomki sayın büyükler bana iş lazım işşşş:(((
şimdide gelir testi yaptırıp onların genel saglık sigortası destekleme pirimlerini ödemek zorundasın,ödemezsen en yüksek gecikme faizini de ekleyerek neyin varsa alacaklar..
Doğuyu kalkındırma pardon,nakit aktarımı yapmanın diğer adı.
e bebeğim eeeee eeee eeeeeeeee.
eşim yıllardır belediyede taşören işci olarak çalışan bir TEKNİKER ve asgari ücret alıyor bende bi büroda asgari ücretin altında çalışıyorum.5 yıldır evliyiz ve çocuk istiyoruz ama ev kirası +diğer ev masraflarından karnımızı doyurmaya ancak yetiyor bırakın başbakanımızın istediği hani şu eh işte olan 3 çocuğu 1 tane bile yapamıyorum. hamaile kalsam işten çıkartılacam e hadi haklarımı kullandım iş yerini dava ettim diyelim aldım tazminatı ya sonra büyük bir şehirde değilim ki başka iş bulurum desem eşimin asgari ücreti tek başına yetmezken bi de çocuk nasıl olacak ...
bunlar kafamı kırıyor adam mı seçiyor biz asgari ücretle 1 çocuğun masraflarını karşılayamıyoruz şunların dediğine bak bunlardan birisinin hiç parasızlıktan çocuğunun istediğini alamadığı olmuş mu acaba çıkmış doğum izninden bahsediyor sen adam gibi ver asgari ücretliye emekliye zammı bak sana bile sormazlar çocuk yapmayı. AKP liler hep eskiden örnek verirler eskiden daha iyiyiz diye eskiden her eve tek maaş girer tek maaşla ev sahibi olunur çocuklar okutulur evlendirilirdi şimdi tek maaşla bunları yapında göreyim.
ben anlamadım arkadaşlar özel sökter de aldığım çocuk yardımı sadece 15 lira yola devam
MURATHAN sayın bakan sadce memurdan bahsetnış bu ulkede işçi cıftcı esnafı yok saymış bekleyen memurlarınızdan 3.cocukları...
Memurdan başka insan yok bu ülkede
Diğer Haberler