Yargıtay'dan 'ihbar tazminatı' kararı!

Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, milyonlarca işçiyi yakından ilgilendiren bir karara imza attı. Yüksek Mahkeme, istifa eden işçiye kesinlikle ihbar tazminatı ödenmeyeceğine hükmetti.

Yargıtay'dan 'ihbar tazminatı' kararı!

İşten atıldığını öne süren işçi, 2. İş Mahkemesi’ne müracaat ederek iş akdine haklı bir neden olmadan son verildiğini öne sürdü. Kıdem ve ihbar tazminatları ile bir kısım işçilik alacaklarının davalıdan tahsilini talep etti. Mahkemede savunma yapan davalı işveren iş akdinin davacı tarafından tek taraflı sonlandırıldığını bu nedenle ihbar ve kıdem tazminatına hak kazanmadığını, ödenmeyen bir alacağının da bulunmadığını iddia etti. Davacının çalışma süresinin bir yılın altında olması sebebi ile kıdem tazminatına hak kazanamayacağına dikkat çeken mahkeme; davacının iş akdinin tazminat gerektirmeyecek şekilde son bulduğunu ispatla yükümlü olan işverenin; bu hususu ispatlayamaması nedeniyle ihbar tazminatının hüküm altına alınması gerektiği gerekçesiyle davanın kısmen kabulüne hükmetti. Kararı işveren temyiz edince devreye Yargıtay 22. Hukuk Dairesi girdi.

KARAR OY BİRLİĞİYLE ALINDI

İhbar tazminatının İş Sözleşmesi’ni fesheden tarafın karşı tarafa ödemesi gereken bir tazminat olduğunun vurgulandığı kararda; "İş Sözleşmesi’ni fesheden tarafın ihbar tazminatına hak kazanması mümkün olmaz. Dava dosyası değerlendirildiğinde davacının işi kendisinin bıraktığı anlaşıldığından; Mahkemece ihbar tazminatının reddi yerine yanılgılı değerlendirme ile kabulüne karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir. Kararın oy birliği ile bozulmasına hükmedilmiştir." denildi.

Kaynak: İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 16 yorum
1 Mayıs işçi bayramında bile çalışıyoruz memurlar izinli daha ne yapalim ? işçi lehine ne zaman karar vericeksiniz ? özel sektör işçileri olmasa yapacak hic birseyiniz Yok
Ülke be zaman memur ülkesi olmaktan çıkar işçiler hakları için mücadele ederse o zaman
@06kaptan06 sen daha "işçi" ne demek onu bile bilmiyorsun, o yüzden böyle çalışmaya devam edersin işte.
önceden yargı işciden yana olurdu artık onlarda zenginden yana
ARKADAŞ BIRAKIN HAVANDA SU DÖĞMEYİ ! EYT NOOLDU SEN ONDAN HABER VER 4 YIL SONRA EMEKLİ OLABİLECEK KEN BİRDEN SÜRE 14 YILA FIRLADI !
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler