Yatırım yapmak için doğru zamanı belirlemek

Yatırım için doğru zamanı belirleme kriterlerini 2’ye ayırmak mümkün. Birincisi; ekonomi takvimine göre. Bir diğeri ise; kişisel kazanç-gider oranı ile ihtiyaçlarımıza göre.

Yatırım yapmak için doğru zamanı belirlemek

Ekonomi takvimine göre doğru zamanlama; ülkenin siyasi değişimleriyle yakından alakalı. Siyasetin direkt olarak etkilediği ekonomik gelişim ve değişimler doğru takvimi bulmamıza kılavuzluk ediyor. Türkiye gibi gelişimini sürdürmekte olan ülkeler için günlük siyasi dalgalanmalar kadar geleceği öngören yatırımlar da önemli. Her yatırımcı hedeflerini iyi belirlemeli ve en uygun siyasi konjonktürde yatırımını gerçekleştirmelidir.

Kişisel gelir-gider oranı ve ihtiyaçlarımız, yapacağımız yatırımın en önemli belirleyici unsuru. Kısa vadeli tahminleri dikkate almadan geleceğe dönük uzun vadeli yatırımlar yapmak yatırımcı için karlı bir iş. Aşırı risk taşıyan ürünleri yatırım aracı olarak kullanmak özellikle yeni girişimciler için doğru bir adım değil. Basit stratejiler belirlemek ise sizi doğru yatırım araçlarına götürecek önemli bir başlık. Yatırımlarınızı zamana yayarak yapmak, tek enstrüman yerine farklı küçük yatırımlarla iş olanakları yaratmak ise daha etkin bir sonuç almanızı sağlar. Bunun için uzmanların ilk önerisi; risk alabilecek bir miktarı biriktirmek. Her yatırımcının öncelikli hedefi; olan parayı çoğaltmak. Parayı çoğaltmak için alabileceğiniz risk miktarını belirleyerek bu parayı biriktirmeniz, olası ekonomi dalgalanmalarında devreye girerek hayat kurtarıcı bir görev görür.

Kredi Çekmek Yatırımı Kolaylaştırıyor

Kişisel ihtiyaçlarımız ve isteklerimiz doğrultusunda ise yatırımcının karşısına çok önemli bir sorun çıkar: Reel gelir. Bunu çözmek için alabileceğiniz kredi kısa ya da uzun vadeli risk alma potansiyelini yükselterek bizi sonuca daha hızlı ulaştırır. En başta belirlememiz gereken yatırım hedefimizle doğru orantılı olarak ihtiyacımız olan meblağı kredi çekerek finanse edebiliriz.
Kredi Hesaplama Alanı

Bildiği İşi Yapmak Yatırımcının İşini Kolaylaştırıyor

Hakim olduğunuz ya da uzun vadede uzmanından destek alabileceğiniz bir işi yapmak piyasa koşullarını iyi bilmek anlamına gelir. Sektörel birikim ve deneyimler hedeflerinize giden yolda zorlu dönemeçleri daha kısa sürede aşmanıza yardımcı olur. Vizyonu ve misyonu ile örtüştüğünüz şirketler de yatırım için iyi bir seçenektir.
Bir yatırımcının mutlaka yapması gereken şeylerden bir diğeri; piyasayı yakından takip etmek ve olası dalgalanmaların kendisi için büyük bir risk oluşturmayacağı dönemleri belirlemektir.

Son olarak dünyanın ünlü yatırımcılarından Warren Buffet’in doğru yatırım için söylediklerine kulak verelim: Bir yatırımcının en önemli işi, kaçırılmış fırsatlardan öğrenmektir!

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 70 yorum
ya bizim Türk milleti kadar nankör bir millet yok ağlıyıp sızlıyıp emekli maaşları düşük asgari ücret düşük memur maaşı felan düşük diye ağlıyorsunuz alın adamlar size 300 milyon zam yaptılar daha ne istiyorsunuz hangi iktidar başbakan böyle bir zam yapar akp olmasa başka partiler mhp chp gibi partiler iktidar olsa emeklıler 300 milyon zammı 30 yılda alırlar anca
ne yazık ki memur aldığı maaşı hak etmiyor en düşük memur maaşının altındta çalışan askari ücretliyi işci diye hakir gören memurlar maalesef bazen koministleri ister hale geldik bu memlekette memur denince akla gelen masa başı memuruna lafımız hem hiç sogk sıcak görmez yemegi ayağına gelir hemde iyi maaş alır hem itiraz eder çıksın dışarda çalışsında görelim memuru mamur ederler dışarda a kuzum
altan kesin devletten ihale almış askerliğini yapmamış vergi kaçıranlardansın
refah partisi zamanında %506+50 verilmişti yani 1 yılda %100 iki katı zam yapmıltı
yavaş yavaş erittiklerine ne diyorsun...ülkede % 30 develüasyon olmuşken % 10 enflasyon çıkarmak hakkaten sihirbazlık... çarşı pazar market yanıyor... siz hala nelerden bahsediyorsunuz...
300 tl. versinler ondan sonra konuş . başbakan daha önce 100 tl. verdim dedi 60 tl. çıktı onuda vermediler. git emeklilere sor. okuyup anlamasan, araştırmasan günaha girersin.
buda akb balonlarından birisi eşit işe eşit maaş dediler yönetici ve üst düzey bürakratları ihya ettiler garibim devlet memuruna hiç bir şey yok ben 4-c olarak çalışıyorum aldığım maaş 1000 tl benle aynı işi yapan elamanlar 1800 tl maaş alıyorlar bu akp adaleti allah hepsinin belasını veriri inşallah
sen iş bulduğuna şükret
EMEKLİLERİN REFAH İÇİNDE YAŞAMALARINI İSTİYORLARSA BÜTÜN EMEKLİ MAAŞI 2000 TL OLMALIDIR.YAPILAN BU İNTİBAK YASASI BİR PARMAK BAL SÜRMEKTİR.
ÇOK KOMİKSİN ÇOOKKK
Doğru bir tespit,katılıyorum
AKP ye oy veripde bu ülke insanlarını inim inim inletip daha çok fakirlik ve yoksulluğa sürükleyen sebeb olanlara allah nasıl bilirse öyle yapsın diyebiliyorum sadece...
diyorlarki en düşük emekli maaşı 833 tl nesıl oluyor anlmadım ben 728 alıyoprum anlayan varsa beri gelsin
aradaki fark vergidir muhakkak,avrupadada sistem ayni.
eger bu yasadan sonra biri çıkıp ben 290 degil 29 TL bile alamadım derse hiç şaşırmam.
Eleştirenlere Tansu Çiller lazım. % 110 enflasyon, 1 yıl % 0 ( emekli, işçi ve memur) zam... Bu kadar da kör ve fanatik olmaz ki insan. iyiyide eleştiriler kötüyü de. Sanki kendi partileri millete % 500 zam yapmış gibi. Milletin ümmüğünü sıktınız halen konuşuyorsunuz ayıp siyeceğim deayıbı anlarmısınız siz. Dediğim gibi size zam değil Tansu çiller mantığı lazım. O zmana tatmin olursunuz ancak
tansu çiller ile kafalar aynı... sadece tansu çiller enflasyonu tam açıklıyordu... bunlar açıklamıyor...
Sayın Bakanıma sormak isterim bir gecede 4000TL alan Milletin Vekil emeklisine 4000Tl zam 8000TL yle ancak geçinecek Milletin kendi emeklisine 10 ile 290 TL ben yazarken vicdanen hiçap duymaktayım.Bu güne kadar emeklilikten fatdalanan Emekli Vekillerin sayısı nedir.Kendilerine para var Milletin kendisine gelince 10 TL 290TL ne diyelim.Vicdanınız rahatsa ki rahat Çıkar kursuye siyaset dürüstlük ister doğruluk ister dersiniz.Allahın da bir hesabının olduğunu unutmayalım.
sayın arınç aylardır bu intibak yasasını konuşup duruyorsunuz ama hiç bir icraat yok sadece emekliye umut gibi bir şey gelin biraz gerçekci olun olunda şu intibak yasasımı neyse bir an önce uygulayın artık gecemi çalışırsınız gündüzmü çalışırsınız bilmem şunu önümüzdeki aya yetiştirebilecekseniz ozaman sizi kutlarım haa yok sadece bir düşünce ise bu emeklileri daha fazla umutlandırmayın zaten elindeki avcundaki ne varsa zam olarak geri gidiyor el insaf yahubu iş bukadarmı zor yani ama isterseniz tabiki 10 günde bunu halledersiniz benim düşüncem bunlar gerisi size kalmıç vicdanınıza artık.
Anne ve babamın emekli parasını yiyen sevgili ablalarım ayşe ve cemileye ; gelen zamları benim hesabıma yatırırsanız çok memnun olurum. Sevgilerimle Deniz.
Sayıın Arıınc bu hesaplamayıı bu kadar basııt bıı sekıılde yaptııgıına göre hazıır bıı sablon var demektıır.Öyleyse neden 2013 yıılıı beklenmektedıır.Secıım yatıırıımıı olrak kullanıılmak ııcıın mıı
emeklilerde emekli milletvekiligibi hak istiyor.siz vekil onlar asıllar
GEÇ BUNLARI LAF EBELİĞİ YAPMA O VEKİL BU ASILMIŞ :))
Katılıyoruz
KESİNLİKLE MİLLETİN VEKİLİ KAYMAK YERKEN O VEKİLİN SAHİBİ MİLLET NE ZORLUKLAR ÇEKİYOR HAK ADALET YOK VE DİĞER TARAFDA HESABINI VERSİNLER TÜM SORUMLULAR
kardeşim biz devletin kollarında çalışamamışız özel sektörde zarzor çalışarak hesbel kadar emekli olmuşuz.Bir dayımızın olmamasından devlet işine girememişsek bu bizim suçumuzmu ben 2008 de emekli oldum maaşım 900 tl kamudan emekli olanın maaşı 2000 tl bu nasıl bir adalet
KAMUDAN EMEKLİ OLANIN MAAŞI SENİN DEDİĞİN GİBİ OLSAYDI KEŞKE 2001DE DEVLET MEMURU OLARAK EMEKLİ OLDUĞUMDA BAĞLANA EMEKLİ MAAŞI 275 TL İDİ.10 YIL SONRAKİ EMEKLİ MAAŞIM MAALESEF 935 LİRA SEN 2008DE ÖZEL SEKTÖRDEN EMEKLİ OLMUŞSUN 900 TL ALIYORSUN
Yapılan her emekliye aynı orandaki yüzdelik zam yine emekliler arasındaki uçurumu aştı böyle adaletsizlik olurmu 813 lira alan 55 lira zam alıyor 2000 lira alan 135 liradan fazla zam alıyor, böyle gelir adeleti olurmu, ekmeği,tüpü,bizden pahalıyamı alıyorlarda aramızdaki maaş uçurumunu devlet aşıyor, yazıklar olsun.
bu yasa teklifinin meclise yarım metre kala tekerleği patlar.
Alırken şahin verirken serçe ama patlamaz inşaallah,seçim yaklaşıyor çünkü.....
DÜNYAYI BİR KAÇ TUR ATIP ON SENE SONRA GELİR ARTIK
ev tüpü 22tl olarak almıştı hükemet şimdi ise 70 tl tüp verdi zam bir tüpün zamını karşılıyor verdin zam diğerlerini nerdn bulacaz...
ÜNİVERSİTE MEZUNU OLUP 2001 EN YÜKSEK DEVLET MEMURU DERECESİNDEN MAAŞ ALAN BEN ALDIĞIM MAAŞ 1230TL.BU İNTİBAKLA İLKOKUL MEZUNU SSKLI BENDEN FAZLA MAAŞ ALACAK.BU HAKSIZLIK DEĞİLMİ SAYIN ARINÇ?
sen masa başındayken ssk lı - 30 derecede gece günduz çalışıyordu
halen işçi ve memur emeklileri gündemdeki intibak yasasından habersiz, bu defalarca söylendiği halde hiç kimse dikkate almadı veya işine gelmediği için duymak istemedi. Bu intibak yasası 2000 yılı öncesinde çalışan işçi emeklilerini kapsamaktadır, ayrıca 2000 yılından sonra emekli olanların ödedikleri primlere göre bizlerle mukayese edildiğinde hasbelkader asgari ücretten de primini ödemiş olsa bile 2000 yılına kadar emekli olanların ücretlerinden fazla bunlara yüksek ücret bağlanmıştır. Onun için kimse 2000 yılı öncesi emeklileriyle kendilerini bir kefeye koymasın.
1983 YILINDA BİR ARKADAŞIMLA BİRLİKTE O KAMU BEN ÖZELDE AYNI STATÜDEN İŞE BAŞLADIK. O ARKADAŞIMZAMAN İÇERİSİNDE BENDEN3 5 KAT FAZLA MAAŞ ALIYORDU ŞİMDİ İKİMİZDE EMEKLİ OLDUK AYNI İŞ GÜNÜNDEN(7000).EMEKLİ MAAŞLARIMIZ BAĞLANDI BANA 700 ONA 1950 TL.ARKADAŞIM DERKİ TABİİ BÖYLE OLACAK BEN YÜKSEKTEN PRİM ÖDEDİM.SANKİDOĞRU ADİL POLİTİKALARLA YÖNETİLDİKTE ÇALIŞIRKEN AYNI STATÜDE BANA DÜŞÜK MAAŞI REVA GÖRENLERİN HİÇ SUÇU YOKMUŞ GİBİ.KISACASI ZAM DEĞİL SOSYAL ADALET LZM.
ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞANLARIN MAAŞLARI YÜKSEK BİLE OLSA MAAŞI ASGARİ ÜCRET ALIYORMUŞ GİBİ GÖSTEREN İŞVERENLER,PRİMLERİ DE DÜŞÜK YATIRIYOR.ÖNCE BUNUN ÖNÜNE GEÇİLMELİ VE DE KAYIT DIŞI İŞÇİ ÇALIŞTIRILMASI ÖNLENMELİDİR.
yalan yalan yalan
Milleti kandırmayın . Bu ülkede 1999 öncesi 5000 gün ile emekli olan binlerce insan var. Bunlara verilecek fark kocaman bir sıfır.
Allah razı olsun..
cok sacma 2000 den önce diyorlar ben 2010 da emekli oldum 7000 günle hemde asgari üçretin biraz üstünden 688 tl ile bağandı iu an 800 tl alıyorum ve eskiler dedikleri bile 850 de aşşağı alan yok bu nasıl adalet
Kendinize zam yaparken bütçeye maliyeti yüksek olmuyorda işçiye emekliye memura vereceğiniz 2 kuruşmu fazla maliyet oluyor. ALLAH SENİN VE SENİN GİBİ BEYİNSİZ NE SÖYLEDİĞİNDEN HABERİ OLMAYAN SAHTEKARLARIN DÜZENBAZLARIN ŞERRİNDEN KORUSUN.HAKKIMIZI YİYEN HERKESE CEHENNEM ATEŞİ OLSUN HAKKIM.
AMİNNNNNN İNŞALLAH.
emekli ancak kırasını elektrik su parasını öder kalan para olmayınca taş yer bu parayla anca
iyide 2013 e kadar zırnık yok onuda söylesene
birde emekli olacaklara el atılsa maaşlar düşük diye çalışan memurlar emekli olamıyorlar
deprem bahanesiyle 29 ekimi 290 tl ye 19 mayısı hallediyorlar.23 nisan ve 30 ağustosu bakalım kaça haletçekler.
ELEKTİRİK FATURALARINDAN TRT PAYI KAÇAK ELEKTRİK PAYI ALANA KADAR Bİ KALEM DAHA AÇACAKSIN EMEKLİ PAYI DİYE EŞİT ORANDA EMEKLİ MAAŞLARINA EKLEYECEKSİN. EN AZINDAN PARANIN KİME GİTTİĞİ BELLİ OLUR. ŞANS OYUNLARINDADA AYNI ŞEY YAPILABİLİR. SONUÇTA EMEKLİLİK ÖMÜR YETTİKTEN SONRA HERKESİN BAŞINA GELEBİLECEK BİŞEY BUGÜN BİZ ÖDERİZ YARIN BİZİM İÇİN ÖDERLER. TABİ HERŞEYDEN ÖNCE ADALATLİ BİR YÖNETİM LAZIM.
ülkede adını asıl yaşlıların yıl dönümü kutlanmalıki yaşıyanı devlet yurt dışı turnesine gönderecekki seçip nerde o günler
hala aynı statüden emekli olanlar arasında katlar farkı var hiç adalet yok
iyi güzel de bu eşinden dolayı dul aylığı alanlar ne olacak asgari ücret gibi aylık alıyorlar. bunların durumu ne olacak
işçiye memura verdiğiniz 3 kuruş para ama söylerken eski tl bazında triliyonlar dile geliyo kendinize 2 şer binlira zam yapınca bu nedense şu kadar triliyon diye hiç dile gelmiyo nedenki acep.
ben 2011 mart emeklisiyim 6500 gün pirim yatırdım bağlanan maaş 725 tl bizim maaşları kim düzeltcek şu an 750 alıyorum bu yazdıklarımızı okuyan bir allahın kulu yokmu bu devletten
pinokyonun hikayesi aklıma geldi ....
emeklıye 290 vereceklermışşş hhhhh ayıklayın bakalım kac kısıye duser acabaaaaa
Tşk ettik ailece,hakkımız olanı vereceğiniz için.
ya ben anladım maaşıma 55tl zam yapmışlar birde intibak gelirse iyi olur..
2008/10.AYDAN SONRA EMEKLİ OLANLAR NE OLACAK.
ben 2011 de emekli oldum 7000 gün asgari prime 700 tl maaşa bağlandım sonradan emekli olduğum içinde intibak yasasından faydalanamıyorum. çünkü benim maşım yüksekmiş.hadi ordan (adaletiniz batsın)eskiden aynı işi yapan çalışanlar arasında3 5 kat fark vardı şimdi aynıstatüden emekli olanlar arasında katlar farkı var. adalet sağlayacaklarmış?hadi ordan hadi ordan
Diğer Haberler