Yaz saatinde yeni gelişme! Ne zaman uygulanacak?

Enerji Bakanı Albayrak'ın yaz saati uygulamasının devam edeceğini açıklamasının ardından kalıcı yaz saati uygulamasının torba yasaya eklenerek hayata geçerilmesi bekleniyor.

Yaz saatinde yeni gelişme! Ne zaman uygulanacak?

Yaz saatinin kalıcı hale getirilmesine ilişkin düzenlemenin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmeleri süren 130 maddelik torba tasarıya girmesi bekleniyor. Daha önce Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yapılması gündeme gelen kalıcı yaz saatinin TBMM gündeminde tartışılarak hayata geçirilmesinin benimsendiği belirtiliyor.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 27 Eylül tarihinde yaz saati uygulamasını sürekli hale getiren Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini durdurmuştu. Kararda, yaz saati uygulaması konusunda Bakanlar Kurulu’na verilen sınırlı yetkinin sürekli hale getirilmesinin yetki aşımı olduğu vurgulanmıştı.

Hürriyet'ten Neşe Karanfil'in haberine göre, Kararın, davalı Başbakanlık ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na tebliğinden itibaren en geç 30 gün içinde uygulanması gerekiyor. Bu kararın ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, uygulamanın devam edeceğini açıkladı. Düzenlemenin KHK ile olması bekleniyordu. Ancak eğilimin, düzenlemenin TBMM’de tartışılarak hayata geçirilmesi yönünde ağırlık kazandığı belirtildi. Bunun için de Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmeleri devam eden torba tasarıya bir önerge verilerek düzenlemenin yasayla hayata geçirileceği kaydediliyor.

Danıştay, sürekli yaz saati uygulamasını durdurmuştu.

Yaz saati uygulamasının yıl boyu sürdürülmesi nedeniyle kış aylarında çocuğunu gün ağarmadan okula göndermekten şikayetçi olan bir veli, uygulamaya konu olan Bakanlar Kurulu kararının yürütmesinin durdurulması için Danıştay 10. Dairesi'ne başvurmuştu

Kararda, şu ifadelere yer verilmişti:

"Bakanlar Kurulu kararının 1. maddesi incelendiğinde, 697 sayılı Kanun'un 2. maddesi ile Bakanlar Kuruluna başlangıç ve bitiş tarihlerini belirlemek suretiyle yaz saati uygulanması konusunda verilen yetkinin sürekli hale getirilerek Kanun'un verdiği yetki kullanımının aşıldığı, başka bir ifadeyle yaz saati uygulamasının kalıcı hale getirildiği ve bu haliyle anılan kararın 697 sayılı Kanun'un ilgili maddesni değiştirir netilekti olduğu sonucuna varılmıştır.

Nitekim, davaya konu Bakanlar Kurulu kararının dayanağı olan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca Başbakanlığa gönderilen 6 Eylül 2016 günlü, 24005 sayılı 'Yaz Saati Uygulaması' konulu 'Kararname Taslağı'nda, '27 Mart 2016 tarihinde 03.00'ten itibaren saatler bir saat ileri alınmak suretiyle başlatılan yaz saati uygulamasının yıl boyu sürdürülerek, yaz saati uygulamasının kalıcı kılınması' denilmek suretiyle yaz saati uygulamasının kalıcı olmasının amaçlandığı da açıktır.

Açıklanan nedenlerle, olayda 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 27. maddesinde öngörülen ve yürütmenin durdurulmasına karar verilebilmesi için gerekli olan koşulların gerçekleştiği anlaşıldığından, davacı itirazının kabulü ile Danıştay 10. Dairesi'nin kararının kaldırılmasına ve dava konusu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına oy çokluğuyla karar verilmiştir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 16 yorum
SAATLERLE OYNAMADIĞI İÇÜN BU DAMADI BU KADAR SEVECEĞİMİ TAHMİN ETMEZDİM...TÜRK MİLLETİ OLARAK AKILLLI HİZMETİ ALKIŞLAMASINIDA BİLİRİZ BE YA....
HAYIR MİLLET İSTEMİYOR NİYE BU KADAR BASTIRIYORSUNUZ ANLAMIŞTA DEĞİLİM. EKONOMİYE NE GİBİ Bİ KATKISI VAR ONUDA ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL. SABAHIN KÖRÜNDE ÇOCUKLAR OKULA GİDER OLDU. AYIPTIR GÜNAHTIR YAV.
sn.berat eniştemiz ve bakanımızın bizi arap kardeşlerimize yakınlaştıracak,avrupalı küffardan uzaklaştıracak herkesi mecburen sabah namazına kaldırcak muhteşem uygulaması..sosyal yönü şöyleymiş,bilimseli böyleymiş geçeceksiniz onları..
@xyz1858 Arap kardeslerıne yakın olmak istiyorsan eger git arabistanda yasa sizin gibiler sayesinde ne ülkede huzur kaldı ne para bilim olmasaydı sen şuan bu yorumu yazamaz 4 işlemi yapazdın sosyal yonune bakacak olursan hayatında bılmıyorum sınema tıyatro gordun mu ama ınsanlar kultur arttırabılmek ıcın sosyallesmesı gerekıyor gece olduktan sonra ne onemı var. gidin kendi çukurunuzda boğulun sozde dindarlar sızı bır kere acıp kıtap okumamıs ınsanlar yuzunden bu haldeyız.!
Tüm dünyanın uygun görüp uyguladığı sistemi saçma sebepler ile kendi kafalarına göre değiştirmek ve 80milyon vatandaşı etkileyen saçma sistemi bitirin artık babanızın çiftliği gibi at koşturuyorsunuz yeter
sayın cumhurbaşkanı "hukuk devleti" olduğumuzu dünyaya haykırıyor ve fakat emrindeki bir bakan yüksek yargı organının kararını dinlemiyor.afyon toplantısında cumhurbaşkanı "vatandaşla zıtlaşmayın" diye hükümete öğüt veriyor ancak hükümet, seksen milyon vatandaşla zıtlaşıyor yaz saatinde inat ediyor ay aydınlığında uykusunu bölmeye zorlanan sabileirn "ah" ından da korkan yok anlaşılan
@leventdemir22 lafta hukuk işte
olay sabah namazı, araplarla yakınlaşma değil, bunlar vitrinde gözüken, halka bunun için yapıyoz demeleri için sahte sebep.. asıl olay enerji tüketiminin %12 civarı artması inanmıyorsanız açın bakın.. daha fazla enerji tüketimi = daha fazla kar, daha fazla vergi hem özel sektör yani enerji şirketleri (yani, tayyibin çevresi) hemde devlet vergi olarak daha fazla kazanıyor.. hiç böylesine fazla milyarlarca liralık gelirden vazgeçerler mi ? yiyin efendiler yiyin ! biz daha fazla tüketip size bir yazlık saray daha yaptırırız..
Millete rağmen yasaya rağmen inatla yapıyorlar kimseyi takmadan. Guguk devleti yaptılar.. Özü bu yaptıklarının. Yağlamaya gelince ağızda milli irade sakızı. Rezil ettiniz vatandaşı sabahın köründe iki senedir. Utanınn be.
yapın bakalım her istediğinizi bu mübarek cuma günü etmediğim beddua yok size 1 yıldır sabahın köründe insanları zora soktunuz durduk yerde saçma sapan zihniyetlerinizle istemiyoruz dedikçe zorluyorsunuz Allah sizin gibileri alsın başımızdan inşallah
Tüm dünya gerizekalı, biz akıllıyız dimi...Söz milletin se millet istemiyor kardeşim neyin cabasındasınız...Gece rüyanda mı gördün derler adama...İstanbulda çocuklar FENERLE okula gidiyor yazık günah...
YANİ BÜTÜN HER ŞEY B,TT, ŞİMDİ BU MU KALDI.EMEKLİ İŞÇİ GEÇİNEMİYOR.SEN ÖNCE AYLIKLARI DÜZELT BAKAN EFENDİ SURİYELİLERE VAR KENDİ SANA OY ATAN VATANDAŞINA PARA YOK SİZEDE BUNDAN SONRA OY YOK.
NORMALE DÖNMEK NORMAL İNSANLARA MAHSUSTUR.
saçmalık türkiyede yapılan her iş saçmalık zaten coluk cocuk mu gelin damatmı kim yönetiyor bu ülkeyi bilmem ama bunlar daha çocuk bakacak olgunlukta değiller ülke yönetimine el atmışlar bu adamın bakan olması yasak olması gerek bi kere kendi akrabalarını üst konumlara getirmesi yasak olması gerek nasıl iş bu
yarım saat geri alın yaz kış aynı olsun yav
yarım saat geri alsınlar lavga bitsin
Diğer Haberler