FİNANS

Yeni asgari ücret açıklandı

Asgari ücret yeni yılın ilk 6 ayında 774 TL, ikinci 6 ayında 804 lira olarak uygulanacak.

Yeni asgari ücret açıklandı
Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret belli oldu.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun yaptığı 4. toplantının ardından açıklama yaptı.
 
Çelik şunları söyledi: "Enflasyonun çok üzerinde artış gerçekleştirildi. Aylık brüt asgari ücret 940 TL'den ilk 6 ay için 978, 75 TL'ye, ikinci 6 ay için 1021 TL'ye yükseltildi. Aylık net ücret ise 739,79 TL'den 774 TL'ye, ikinci 6 ay içinse 804,70 TL'ye yükseltildi. İlk 6 ay için yüzde 4.1, ikinci 6 ay için yüzde 4.4 artırıldı. Yıllık artış yüzde 8.61'i bulacak" Çelik, asgari ücretin oy çokluğuyla belirlendiğini belirtti.
 
Hükümet 2013'te asgari ücretin yüzde 3+3 oranında artırılmasını öngörürken, TİSK asgari ücrete yüzde 3+2, 3 oranında zam yapılmasını istiyordu. Türk-İş de asgari ücret hesaplanırken TÜİK tarafından belirlenen net bin 25 liranın baz alınmasını ve bunun üzerine enflasyon oranında zam yapılmasını talep ediyordu.
 
Asgari ücret, halen 16 yaşından büyük bekar bir işçi için brüt 940,50, net 739,79 lira olarak uygulanıyor. 
 
DİSK'TEN BAKANLIK ÖNÜNDE EYLEM
Bu arada Ankara'da TRT Arı Stüdyoları önünden yürüyüşe geçen DİSK üyesi bir grup, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı öncesinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde eylem yaptı.
 
Eylemde konuşan DİSK Genel Başkanı Erol Ekici, asgari ücretin çalışanlara yetebilecek ve açlıklarına son verecek bir ücretin Asgari Ücret Tespit Komisyonu'ndan çıkacağına inanmadıklarını belirterek, Asgari Ücret Tespit Komsiyonu'nun toplumun tüm kesimlerinin katılımıyla toplanması gerektiğini söyledi.
 
Ekici, ''Bir asgari ücretli olarak, bir öğün 72 kuruşla doyacak, sağlıklı bir şekilde beslenecek ve sağlıklı bir şekilde çalışacak ve aldığın ücretle aileni geçindirebileceksin. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 15 üyesi vicdani şekilde 'Bir öğün 72 kuruşla doyulacak' diyorsa alsınlar başlarına çalsınlar'' diye konuştu.
 
'KOMİSYON LAĞVEDİLMELİ'
Ekici, şunları kaydetti: ''Asgari Ücret Tespit Komisyonu lağvedilmeli, asgari ücretin belirlenmesi süreci bir toplu pazarlık süreci olarak ele alınmalıdır. Asgari ücret, işçinin ailesiyle tüm zorunlu ihtiyaçlarını karşılayacak biçimde, insan onuruna yakışan bir düzeyde belirlenmelidir. Görüşmeler kamuoyuna açık hale getirilmeli, anlaşmazlık durumunda işçilerin üretimden gelen güçlerini kullanabilecekleri yasal zeminler oluşturulmalıdır." 
 
34 SİMİT, 1.5 KİLO KIYMA
Bu zamla birlikte dar gelirli vatandaşın geçim standartlarında çok değişiklik olmayacak. 
 
Zira, asgari ücrete gelen 34 liralık zamla tanesi bir liradan 34 tane simit alınabilirken, ancak 1.5 kilo dana kıyma satın alınıyor.
Okuyucu Yorumları208 yorum
 • 0 Oy
  geçinin siz de asgari ücretle sıkıyosa yola bile çıkamazsının niyemi kalmıyoki herkeze akıl vereceklerine adam gibi zam verin tamam işveren zorduruma düşüyo ozaman erkekce kaldırın vergiyi cesaretiniz yok değilmi nasıl zengin olacaksınız nasıl cep dolduracaksınız yukarıyıda düşünün hakkımı helal etmiyorum size oy veren utansın.
 • 0 Oy
  yeni yasa çıkardılar iki senede emekli olacak sayın milletin fekilleri asgari ücrete gelince yasa masa yok alsınlar başlarına çalsınlar yetr artık bu viicdansızlık nereye kadar gidecek acaba uyanın hey millet buna bir son verelim artık sayın erbakan kadar yürekli deyil bunlar allah sonumuzu hayır etsin.
 • 0 Oy
  Bir öğün o parayla doyulacak diyen kişilik sahibi, şerefli ve onurlu zat-ı muhterem(!) o parayı eve gidince karısına versin...
 • 0 Oy
  haksızlık amele gibi çalış 740+35 tl insan 100 tl verir bari allah bildiği gibi yapsın sizi.................
 • 0 Oy
  onların karınları doysun kıçları açıkta kalmasın hiç kim se üğralarında deyil halk köle nasılsa çalışır üç beş kürüşa hödükler sizi
 • 0 Oy
  başkasının aldığı parayı öne sürerek zam alacağını sanan ahmaktır. memurada vermesinler işciyede vermesinler vermesinler asgari ücretliyede vermesinler. heralde herkesin istediğide bu..
 • 0 Oy
  milletvekilleri 8000 tl ile geçinemiyo halka 800 tl yi çok görüyolar 300 gaz 100 elek su tlf 400 kira olsa bu insanlar baş mı yiyecek ? tatile nasıl gitcek allah korusun elbisesi yırtılsa yenisini nasıl alacak ? nasıl kitap okuyup kendini geliştircek ?
 • 0 Oy
  kendileri inşallah bu asgari ücreti de bulamazlar .Mazlumun ahını çokk alıyorlar
 • 0 Oy
  Hakkımı helal etmiyorum hiç bir zaman.
 • 0 Oy
  teşekkür aderiz devlet baba allah sizleri başımızdan eksik etmesin bildiği gibi yapsın
 • 0 Oy
  bu faruk çelik ne anlatıyor gaza vurdun ,elektiriğe vurdun ,araba sigortalarını yüzde elli artırdın mazot benzin uçtu gitti,yıllık 11800 tl kazanıyorum diye 1800 liranın yüzde yirmisini kesiyorsun sadece bu ay benim cebimden fazladan 150 tl çaldınız birde çıkmış enflasyondan fazla verdik diyor unakıtanda çalışana 1 simit fazla verdik diyordu şimdi 1 simit bile yiyecek hali yok allah işcinin hakkını yiyenleri islah etsin.
 • 0 Oy
  Yazık valla yazık...
 • 0 Oy
  bunu bu memleketin çocuklarına layık görenlere yazıklar olsun,allah bildiği gibi yapsın sizi.
 • 0 Oy
  Merhabalar; ben burda bir konuya değinmek istedim.Başbakanın dediği 3 çocuk yapın sözü.eğer üç cocuk yaparsa her aile bu asgeri ücret hiç bir zaman ferah düzeyinde yükselmez çünkü ne kadar işsiz olursa o kadar işçi bulmak kolay olur ve karın tokluğuna çalıştırmak o kadar kolay olur.Herkez bakabildiği kadar çocuk yapsın.Bu şartlara görede en fazla 2 olabilir diye düşünüyorum.Devlet işşiz kalmadığında işçi çalıştırabilmek için daha fazla zam yapmak zorunda kalacak.ve insanlar daha seçiçi olabilecek.BU OYUNA GELMEYİN DERİM...SİZ NE DERSİNİZ BİLMEM.
 • 0 Oy
  fazla zam yapmışlar yahu niye öyle diyorsunuz ayıp be ayıp sen onu bir vekile ya da bakana versen kaç gün hatta kaç saat geçinir bilirmisin tepedekiler işin kaymağını götürürken alttakilerin canı çıksın hesabı maalesef çıkıyorda eziliyor ve üstüne üstlük açıklamasında insanla dalga geçer gibi enflasyonun üzerinde artış yaptık diyor bakan kendilerine gelince %45-50 lilerde zam yapmasını biliyorlar da halkına gelince yok neyse hayırlı olsun diyeyim yeni asgari ücret hayırlı olsun
 • 0 Oy
  on senede gelinen noktaya bak be borsa kudurdu asgari ücretli sürünüyor .. bu nasıl din iman be ağzından bir kere işçi köylü memur gariban vatandaş çıkmaz. işi gücü benim valim benim polisim benim bakanım halkına bu kadar yabancı bir iktidar nasıl oy alıyor tuhaf bişey ya..
 • 0 Oy
  arklar her yıl aynı senaryo ben 28 yıl asgari üçretle çalıştım hep aynı değişmez önce biz kendimiz değişmeliyoz çünkü asgari üçretlisin maaş az secim zamanı size biraz kömür biraz erzak veriyor fakirsin alıyorsun sonra mecbur tutuyor seni bana oy vercen diye asgari üçret 1-500 olmaz senden oy alamıyacak yürü diyeceksin şimdi aç sın 1 dorba erzak aldınmı tt oylarAKP yehem asgari üçretli hem emekli hepside veriyor AKP oy hiç birine açımıyorum
 • 0 Oy
  hani vergiler kesilmeyecekti noldu bari onu almayın zaten zam yapmıyorsunuz dogru dürüst insanların emekleriyle oynamayın
 • 0 Oy
  bakya benim patronuma yaradı bu canım ya bankaya 739 tl yatırıyordu 35 de elden veriyordu bak devlet onu bir dertden kurtardı direk bankaya yatırcak asgari geçim indirimi desen ona lazım oluyormuş benden daha çok ihtiyaçı vardı ALLAH onların yardımcısı olsun
 • 0 Oy
  çok fazla lan. yarısını geri alın.
 • 0 Oy
  bu ülkeyi yönetenlerr hesap kitap bilmiyor galibaaa..1 yıl için yapılan %08 zam için asgari ücretliyi enflasyona ezdirmedik diyen zatii aliim heralde ilk okul mezunu bu milleti keriz enayi ve salak yerine koyaann.. sayın demeceğiimm..faruk çelik denen adam 770 tl sani kaç saat idare ederr..ama şunnu söyleyiimm ben hayatta oy vermediim vermeyeceğimdee ama size oy veren kerizlerede ooholsun diyoruum..haa sizleri savunan zavallılar daha beter olursunuz inşallahhh.....
 • 0 Oy
  zengin ile fakir arasında tarifsiz bir uçurum oldu yapcak bişey yok allah milletimize sabır versin geçim şartları çok ağırlaştı. zengin çok zengin oldu fakir de çok fakir
 • 0 Oy
  askeri ücreti öyle çok zorlanıyolarki hesap ederken nerdeyse cımbızla verecekler işcinin zam oranını ama şu zamanda herşeye zam gelmiş inanın şaun insana küfür eder gibi para veriyolar... bunun sonunda vatandaş borcunu ödeyemeyince hırsızlık yapıyo melela elektironik maazaları soyuyolar hemde güvenlik kameraları önünde kamera olsa ne yazar takanmı var kameraya bu gidişle dahaçok hırsızlık olayları artacak..
 • 0 Oy
  artık böyle az az vere vere askeri üçret zammını millette hırsızlık yaparak onu bunu çalarak devlete bunu geri ödeme yapıyo sen ver az para hırsızlık olayları artmaya başlayınca olan gene devlete olacak adam ne yapacak gidecek kuyumcu soyacak-marrket soyacak bakkal kafe büfe soyacak sen ver az askeri maaş adamın borcu var ödeyemiyo napacak ya çalacak yada intihar edecek 2sinden biri hırsızlık olaylarının artması tek sorumlusu adeletli bir maaş verilmemesi..
 • 0 Oy
  seçimler geliyo yakında ayaklarımızı öpeceksinizz bize oyverin diye inanın şuan askeri üçret 1.250 tl hangi parti verise ben ona oyumu atacam isterse BDP OLSUN OYUMU VERECEM millet artık bıktıı cımbızla maaş verilmesini şuan en sevilmeyen parti BDP eger seçimlerde askeri üçret 1.250 verecez desin hem oyumu verecm onlara napam arkadaş ezile ezile ezik büzük olduk
 • 0 Oy
  asgari ücrete zam gelirse bakanlar cocuklarına gelecek hazırlayamaz taş örenin sahipleri hepsi
 • 0 Oy
  HARCA HARCA BİTMEZ.ZENGİN DAHA ÇOK ZENGİN OLUP LÜKS JIPLERE ,MİLYON DOLARLIK VİLLALARA DEVEM ,ÇALIŞANDA FAKİRLEŞMEYE DEVAM.
 • 0 Oy
  Ben bir iş veren olarak, asgari ücrete her yıl yapılan komik zamları anlamış değilim. Brüt 978 tl olarak gözüken asgari ücret kesintilerden sonra 774 tl ye iniyor. Açlık sınırı bile bin tl nin üzerine çıkan bir ülkenin , vergi adı altında kesinlen 200 tl, vatandaşın alın teriyle kurduğu sofradan yemeğini çalmaktır.
 • 0 Oy
  HAK EDİLDİĞİNİZ GİBİ YAŞARSINIZ BEYLER DÖVÜNMENİN BİR ANLAMI YOK OY VERENLER SAYESİNDE BUNLAR OLUYOR DEMEKKİ BİZ İSTEDİKKİ BU DÜZENİ BÖYLE OLDU AKP YE OY VEREN ASGARİ ÜCRETLİLER SİZDE BİR YORUM YAZIN BU KONU HAKKINDA DURMAK YOK SÖMÜRÜLMEYE DEVAM ASGARİ ÜCRETLİYE ZAMN VERDİKLERİ ZAMAN ŞİRKETLERİNDE ÇALIŞAN 1000 LERCE İNSAN VAR YANLARINDA ÇALIŞAN AKP LİLERİN O YÜZDEN BU HÜKÜMETTEN BİR ŞEY BEKLEMEYİNAMA YİNEDE OY VERİN ..........
 • 0 Oy
  Bunda anlamıcak bişey yok arkadaşlar, İnsanları kömür 'e makarnaya muhtaç edip oy toplama yöntemlerinin bi parçası 10 yıldır yaptıkları gibi!
 • 0 Oy
  Türkiş başkanı Mustafa Kumlu hemen istifa etsin
 • 0 Oy
  siz hak ediyorsunuz çok bile 500 tl neyinize yetmiyor sandıkta lambaya basana işte biyle basarlar iki kere iki dört
 • 0 Oy
  bakıyorumda herkes isyan ediyor, bence buradaki her 2 kişiden biri bunu hakediyor. sözüm onlara, bozdur bozdur harca....
 • 0 Oy
  neye isyan ediyorsunuz adamların halen oy ornları artıyor biye layık bunlar memur hükümeti
 • 0 Oy
  hani vatandaş ne yapar nasıl yaşar diye kendilerine sorsalar ya kendi maaşları olunca konu vekiller çok bonkörler aynı bonkörlüğü asgari ücretede yapsalarya yada 6 ay asgari ücretle yaşasınlar bakalım yaşayabileceklermi:?
 • 0 Oy
  YAZIKLAR OLSUN BEE 804 TL 1 AYLIK MAAŞ. KİME YETER; NEYE YETER ALLAH SİZLERİ BİLDİĞİ GİBİ YAPSIN. HERGÜN HERŞEYE ZAM GELİYOR ELEKTRİĞE DOĞALGAZA BENZİNE YILLIK GELEN ZAM ORANINA BAKIN;BİRDE İŞÇİYE VERİLEN ZAMA BAKIN. ELBET HESAP VERİLECEK YERE GİDECEĞİZ. ORADA HESAPLAŞICAZ BİZE BU MAAŞI REVA GÖRENLERLE.
 • 0 Oy
  cehennemdeki ateşin sıcaklığı kaç derece biliyormusunuz ??? Çelik olsa eritir sayın Faruk Çelik.Bu dünya kimseye kalmaz.
 • 0 Oy
  şeytan azapta gerek zihniyeti
 • 0 Oy
  sanki oy çokluğu ile kabul edilmese olmayacak.benim anlamadığım bu türk iş denen sendika ne işe yarar.
 • 1 Oy
  bi şukurdar olsun bıraz yawww ayıp herseye bı kılıf uyduruyosunuz cok sukur ya
 • 2 Oy
  allah bereket versin.......

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın