Yeni doğan bebeğin kimliği artık eve gelecek

Sağlık Bakanlığınca geliştirilen "e-rapor" sistemi sayesinde doğum raporları da elektronik ortama aktarıldı. Doğum raporlarının, nüfus müdürlüklerinde de görülebilmesiyle vatandaş kurumlar arasında dolaşmayacak yakın bir zamanda yeni doğan her bebeğin kimliği artık adresine gönderilecek.

Yeni doğan bebeğin kimliği artık eve gelecek

Tüm vatandaşların kendi sağlık kayıtlarına erişebildiği ve yönetebildiği e-Nabız sisteminin ardından e-Rapor sistemi devreye giriyor. Bakanlık tarafından geliştirilen sistemle artık askerlik yoklama raporundan engelli raporuna, sürücü raporundan doğum raporuna kadar tüm işlemler elektronik ortama aktarıldı. Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şuayip Birinci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, e-Rapor sistemiyle, sağlık kuruluşlarında oluşan farklı raporların ilgili kurum ve kuruluşlarla da paylaşılması ve vatandaşın istediği anda kendisine ait raporlara e-Devlet kapısı üzerinden ulaşılmasının mümkün olduğunu söyledi.

Birinci, e-Rapor sistemindeki amacın vatandaşın kurumlar arasında dolaşmasının yerine tek noktada işlemlerini tamamlaması olduğunu belirterek, "Sağlık kuruluşlarında verilen hastalık, doğum, psikoteknik gibi bütün raporların elektronik ortama taşınması söz konusudur. Biz doğum raporlarında ise bunu daha farklı bir platforma taşıdık. Kişinin doğum raporunu elektronik ortamda sistemden hemen verelim, nüfus müdürlükleri de onları teyit ederek kimliklerini düzenlemelerine yönelik çalışma yapılmasını sağladık." dedi.

"AİLENİN HERHANGİ BİR GİRİŞİMDE BULUNMASINA GEREK YOK"

Pilot çalışmasını ilk olarak doğum raporları üzerinde yaptıklarını aktaran Birinci, şöyle devam etti:

"Sağlık kuruluşundan verilen doğum raporları nüfus müdürlüklerinin ekranlarında görülüyor. Bu pilot çalışma başarıyla gidiyor. Vatandaş doğum yaptığında evine gidecek, nüfus müdürlüğü kısa süre sonra ona kimliğini getirecek. Böylece vatandaş bürokrasi ile hiç uğraşmayacak. Hastanede doğum yapacak, raporu düzenlenecek ve kişi kimliğine kısa zamanda erişmiş olacak. Doğum sırasında ailenin herhangi bir girişimde bulunmasına gerek kalmayacak. Vatandaşlığa ait her türlü şey hemen elde edilecek. Hastane, il müdürlükleri süreçlerine gitmesine gerek kalmayacak."

Sistemin aynı zamanda iyi bir kayıt verisi de oluşturacağına dikkati çeken Birinci, "Kişi nüfus müdürlüğünde kimliği çıkmamışsa doğmuş da görünmüyordu. Bütün işlemleri annesinin vatandaşlık numarası üzerinden yürüyordu. Bütün bu işlemlerde azalmış olacak. Doğumları yüzde yüz kayıt altına almış olacağız. Bizim aşı takibi, doğum sonrası izlemlere dair her türlü işlemi daha kolay yapmamızı sağlayacak." diye konuştu.

"PİLOT UYGULAMA ANKARA'DA BAŞLADI"

Birinci, e-Raporun herhangi bir sağlık tesisinden alınan bütün raporları kapsayacağını ifade ederek, elektronik ortamda erişilebilen raporlar için kişilerin ayrı bir rapor almak zorunda kalmayacaklarını söyledi.

Sistem içerisinde e-Doğum, e-Yoklama, e-Sürücü, e-Engelli, e-Sporcu ve e-Asker raporlarının yer aldığını anlatan Şuayip Birinci, şunları kaydetti:

"Engellinin önünde engelleri de azaltmış olacak. İlk olarak askerlik yoklamasını başlattık. Bir asker aile hekimine gidiyor ve bütün işlemlerini yürütüyor.

Uygulamada şu anda Türkiye'nin her yerinde doğum raporu veriliyor. Ankara'da Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde uygulanıyor. Nüfus müdürlükleriyle adrese kimlik gönderilmesi ile alakalı süreci yürütüyoruz. Bu konuda, İçişleri Bakanlığı ile birlikte çalışıyoruz. Sistemi elektronik ortama taşıma konusunda büyük bir katılım gösterdiler. Pilot çalışma bittiğinde artık hiç kimse nüfus kaydı için nüfus müdürlüğüne gitmek zorunda kalmayacak."

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 41 yorum
Bebeğin adına kim karar verecek? Kimlik direk eve gelecek ise bebeğin ismini sağlık bakanlığı yada nüfus Müdürlüğü mü karar verecek?
sizler gibi ön yargılı değil Allah'tan bu işlere kafa yoranlar... hastanede evrakları düzenlenirken adını söylemek sanırım size çok zor gelicek... doğum olduğunda anne ve babanın ortak kararıyla hastaneye bildirilen isimle kimlik kartı çıkacak çok mu zor bunu anlamak...
@basrionline aklın sıra kurnazsın ya illa memlekette bir olumsuzluk bulacaksın.. demekki bu iş hastahanede belirlenip on line olarak nüfus müdürlüklerine gönderilecek. okumuyormusun yeni doğan bebeğin adresine gidecek deniyor. buradan bunu çıkaramıyormusun. bunları düşünen adamlar senin bu söylediğini düşünemiyormu yani.
@basrionline adamlar en ince ayrıntısına kadar her şeyi yapacak bir tek senin bu dediğinimi atlayacaklar bu adamlar sence senin kadar aptalmıdır. bunu akıl edemeyenlerde kalkmış bu yazdıklarına beğeni yapmışlar.
@basrionline Doğum raporunda galiba bebeğin ismi yer alacak Anne Baba adı yanında bebeğin ismide yer alacak sanki ama eksik bilgi var.
@basrionline sendede ne akıl varmış bilader. nerede yaşıyorsun sen.
@basrionline olm anne adını baba adını adresini telefonunu bilmem neyi tüm nüfus bilgilerini hastahanede almıyorlarmı? gidip nüfus müdürlüğünde bebeğin adı şu diyeceğine demekki bu iş hastahanede bitiyor daha neyi sorguluyorsun o kafanla.
Ülkemizde böyle güzel çalışmalar ve daha güzellerinin her gün görmek dileğiyle
kanal istanbula karşı olanlar bu hizmete de karşı çıkarlar. yatırımlara karşı çıkanlar bu tür hizmet ve yatırımlardan en fazla yararlananlardır. ama hainli damarlarına işlemiş, vazgeçemiyorlar. gelecekte kanal istanbul yetmeye bilir. bi tanede anadolu yakasından açılabilir.
@ybarslan_s kanal istanbula karşı çıkanlar memleketin kalkınmasının toprağı gereksiz yere kazarak değil toprağa sahip çıkarak, toprağı ekerek, biçerek, üreterek olacağının bilincinde olan insanlardır.---
Çocuğun adını da Devlet koyar artık bu soruna da çare bulundu galiba. Yeni doğan bebekler için hastane doğum raporuna ailesine ait Soyadını ve bebek 1, bebek 2 gibi olarak yazıyor :)
@mehmetyxl anne adını baba adını adresini telefonunu bilmem neyi tüm nüfus bilgilerini hastanede almıyorlar mı? gidip nüfus müdürlüğünde bebeğin adı şu diyeceğine demek ki bu iş hastanede bitiyor daha neyi sorguluyorsun
Yaşasın Bilim Yaşasın Mühendislik Bilim ve mühendisliğ hayattan çekin geriye bir şey kalmaz.. Kuran’ınilk emri yerine gelmedikçe İslam olmaz medeniyet olmaz... Biz müslümanlar mı, henüz oku emrini anlamaya çalışıyoruz... Slogandan öteye gidemedik... Kendi nobelimizi kendi bilim anlayışımızı tartışmaya dahi açmadık...
kimlik direk eve gelecekmiş çocuğun adını siz mi koyacaksınız
ismini de devlet mi verecek
@cidikomer Biryere yorum yazdaman önce okumayı öğren, e-rapor ile doğum ile ilgili bilgiler ve isim bilgisi gönderiliyor, sonra kimlik için baba tekrar uğraşmıyor... bu kafayla bu ülke gelişmez, sizin gibiler önce rehabilite edilmelidir.
@savasci515 ONLAR GİBİLERİNİ KISIRLAŞTIRMAK GEREK
helal olsun mükemmel bir çalışma
güzel de ailenin adresi güncel değilse ne olacak
@ozturk03507 nüfus müdürlüğüne bırakılıyor. belli süre içinde ordan alaibiliyor.
Bebeğin isminide nüfus memurları kafalarına göremi verecek
@berwiils Biryere yorum yazdaman önce okumayı öğren, e-rapor ile doğum ile ilgili bilgiler ve isim bilgisi gönderiliyor, sonra kimlik için baba tekrar uğraşmıyor... bu kafayla bu ülke gelişmez, sizin gibiler önce rehabilite edilmelidir.
Çocuğun adını Nüfus Müdürleri mi koyacak? Ne saçma bir haber.
@adnanakin Biryere yorum yazdaman önce okumayı öğren, e-rapor ile doğum ile ilgili bilgiler ve isim bilgisi gönderiliyor, sonra kimlik için baba tekrar uğraşmıyor... bu kafayla bu ülke gelişmez, sizin gibiler önce rehabilite edilmelidir.
şu babalık parası ve yardım parasını da otomatik yatırsanız hesaba ne iyi olur, sgk ya gittim raporu hastane girmemiş diyor, ondan sonra hastaneye git gel
2 ay önce kızım doğdu 2-3 sonra kimliğini postacı evimize getirdi.Güzel bir uygulama.Buna benzer hizmetlerin devam etmesi dileğiyle..
gün yazmayı unutmuşum :)
en çok suriyeliler sevinecek 9 ayda bir doğuyorlar
suriyelileri otomatik vatandaş yapma sistemi
HER ZAMANKİ YAP BOZ OLMADI DEĞİŞTİR TÜM YAPILAN İŞLERDE OLDUĞU GİBİ DENEME YANILMA YÖNTEMİ
zeki müren de bizi görecak mi?
Bebeğin adı nasıl sisteme geçecek. Doğumdan hemen sonra henüz isme karar verilmemişse buna zorlanılacak mı? Bir kanun yapıyorsunuz detayları atlıyorsunuz. Hani isimle ilgili bilgi bu haberin neresinde?
güzel uygulama. hayatı böyle kolaylaştıracak ve brokrasiyi azaltacak bir sürü yenilik lazım.
bence güzel bir sistem ama katakuleye getirebilirler bizi
Sıstem de en engelli bulamadım ehlıyet raporu cıkarabılırmıyım ordan bılen varsa yardımcı olabılırmı lutfen
Raporlarla ılgılı hıc bısey bulamadım engellıyım 87 de işe gırmek ıcın almıstım sımdı engellı kımlıyı yada ehlıyet ıcın yenıdenmı basvuru yapmam gerek e devletten cıkarabılırmıyım bılen varsa yardımcı olurmu lutfen
Yazıda adı gecen hızmetlerı nerde bulacagız hıc bırını goremedım
Bu durumu sakıncalı buluyorum. Oğlumun doğumunda doğum belgesi kız olarak düzenlenmişti. Müdahale ederek düzelttik. Hayatı raporların nufus müdürlüğüne ulaşması uzun hukuki süreçleri beraberinde getirir. Ayrıca bebeğe isim koyma sürecinde de sorunlar doğabilir.
yeni kimlikte dini islamiyettir yazısı yok atatürkke dinsiz diyenler asıl dinsiz kendileri..
bravvo büyük iş hedef 2023
Peki erkeklerin ismi bilal kızların ismi rabia mı olacak.
Diğer Haberler