Yeni Havalimanı'nın ismi ne olacak? İGA'dan açıklama geldi

Son dakika haberi... Yeni Havalimanı'nın ismiyle ilgili son günlerde yaşanan tartışmaların ardından, İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu bir açıklama yaptı. Samsunlu, düzenlenen basın toplantısında, ismin dünya genelinde yaptıkları araştırma çalışmaları ve ilgili mercilerle yapılacak değerlendirme sonrası belli olacağını belirtti.

İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu, İstanbul Yeni Havalimanı’nın adı ile ilgili tartışmalara ilişkin, “İsim konusu, yönetim kurulu üyelerimizin dünya genelinde yaptıkları araştırma çalışmaları ve ilgili mercilerle yapılacak değerlendirmeler sonucu alınacak kararla belirlenecek.” dedi.

Samsunlu, İstanbul Yeni Havalimanı’nda düzenlenen basın toplantısında, Atatürk Havalimanı’nın İstanbul Yeni Havalimanı'na taşınmasına ilişkin Operasyonel Hazırlık ve Havalimanı Taşınması (ORAT) süreci ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Samsunlu, havalimanının adı ile ilgili tartışmalara ilişkin, “İsim konusu, yönetim kurulu üyelerimizin dünya genelinde yaptıkları araştırma çalışmaları ve ilgili mercilerle yapılacak değerlendirmeler sonucu alınacak kararla belirlenecek.” ifadesini kullandı.

Havalimanını 29 Ekim’de açmak için çalışmaların tüm hızıyla, plan ve programa uygun olarak devam ettiğini bildiren Samsunlu, "İstanbul Yeni Havalimanı’na yapılacak taşınma bugüne kadar dünyada yapılan en büyük havalimanı taşınması olacak. Dünyada 45 kilometre uzaklığa taşınmış başka bir havalimanı yok. Yeni havalimanına gerçekleşecek taşınma süreci ile ilgili 2016 yılından bu yana çalışmalarımızı büyük bir titizlikle yürütüyoruz. Geldiğimiz aşamada operasyona hazırlık sürecinde başta Türk Hava Yolları (THY) olmak üzere hava yolları, yer hizmetleri ve diğer paydaşlarımıza havalimanına alışabilmeleri için verdiğimiz eğitimleri tamamladık.” şeklinde konuştu.

**

  • “102 farklı konu ve olay üzerinden senaryolarımıza çalışıyoruz” **

Kadri Samsunlu, ORAT projesinde, Kopenhag ve Incheon Uluslararası Havalimanı’ndan Kasım 2016’dan bu yana danışmanlık alındığını belirterek, hepsi havalimanı, hava yolu ve handling gibi havacılık deneyimine sahip ORAT ekibinde 8 danışman, 60 kişilik ekip ve 100 operasyon personelinin görev yaptığını anlattı.

Samsunlu, “Türkiye’nin büyüme potansiyelini ve gücünü yansıtan, havacılık tarihinde yeni bir sayfa açacak bir havalimanına geçiş yapılacak. İstanbul Yeni Havalimanı’na taşınma sürecimiz için tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Özellikle ORAT’taki ilk bölüm operasyona hazırlık kısmında çok ciddi ilerleme sağladık. Önümüzdeki bir ay içerisinde 3 büyük deneme yapacağız. 102 farklı konu ve olay üzerinden senaryolarımıza çalışıyoruz.” şeklinde konuştu. AA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 75 yorum
RECEP TAYYİP ERDOĞAN HAVA ALANI TABİİKİ
@cecenmemur sebep? Ülkeyi batıranların ismi yüzyıl sonrada hatırlansın diyemi?
ATATÜRK OLMALI BAŞKA İSME GEREK YOK
Abdulhamîd Xan airport
dünya genelinde yapacaksan atatürkten başkası olmaz tabikide
aktürk havaalanı
ne araştırması eskisi kapandı yenisi yine ATATÜRK olsun
neyi açlışacan danışacan oğlum yıkacağınız taşıyacağınız havaalanının adı ne ATATÜRK.dolayısıyla yeni havaalanının adı ATATÜRK havaalanı bitti....
ATATÜRK isminden başka bir şey düşünmek bile akıl tutulması ve basiretsizliktir...
Atatürk
ATATÜRK Ü oraya taşınıyor adıda taşınsın ..
Dünya ATATÜRK ü tanıyor biliyor zaten
reis atatürk havalimanı kaldırılmasın halk böyle istiyor sende yap
ATATÜRK olmalı
GAZİ MAREŞAL MUSTAFA KEMAL ATATÜRK HAVALİMANI olsun
Yemeyin milleti Atatürk'ün adıyla anılsın eskisi gibi. Ama sizde nerede o zihniyet koyacağınız isimi sızdırdınız şimdi nabız yokluyorsunuz, Abdülhamit han koyacaksınız belli.
METE HAN HAVAALANI OLMALI. DAHA TÜRKÇE BİR İSİM YOK .
adı "Istanbul" havalimanı olsun mu ?
Atatürk yapmamak için her yola başvuracaklar
@ceto79 Atatürkçüler bağırıp çağırıp istemeyiz dedikleri yere utanmadan isim zamanı konuşmaya başlamışlar. yağma yok beyler
ismi "TALAN" olsun.
ünlü ok savaşçısı bilo nun adını verin bilaloğlan havaalanı!
O merciler kim hangi tarikat ve cemaatler açıklayın.Havalimanının adı ATATÜRK HAVA LİMANI olmalı nasıl ki 2*2 4 ediyorsa bu da böyledir.
@zilan.65 kusura bakma, bu hava alanını istemeyiz diyen siz Atatürkçülere isim zamanı konuşmak haddiniz bile değil. Hangi yüzle istiyorsunuz
ne yönetim kurulu kararı,,,tek adam ne derse o olacak.bakında görün.
45 km uzaklığa taşınmış başka bür havalimanı örneği dünya tarihinde niye yok acaba? dünyanın bir akıllısı biz miyiz???
Yakışan En uygun isim İSTANBUL HAVAALANI dır (Istanbul Airport)
ismi bellide çevir kazı yanmasın
3. Havaalanı.
Bence hava limanının adı DIŞ MİHRAKLAR GO HOME Hava limanı olsun
Herkesin memnun kalacağı isim CUMHURİYET HAVA LİMANI olsun
Herşey gibi onu da dünya şeysi koyar,
bilali habeş hava yolları olsun.
TÜRKİYE CUMHURİYETİ HAVALİMANI OLSUN..
İsim verilecek, dünya çapında araştırma deniliyor. Yine kendilerine yaraşır cins bir isim olacağı aşikar. Toplumun her kesimini kucaklayacak veya beğenilecek bir isim yerine kendilerine gaz verecek seçimde malzeme olacak bir ismi bulur bunlar. Vatan haini bir sünnetsiz müslümanın ismini vermeseler bari.
Atatürk olmasında kim olursa olsun geçmişiyle bağlı kalanlar geleceği göremezler
@hedefmars_2018 geçmişten ders almayanlar gelecekte pompalanır
Atatürk Havalimanından başka bir şey düşünülemez, aksini düşünmek gaflet olur...
ERKEN EMEKLİLİKTE GASP EDİLEN HAKLARIMIZI VERİN HAVALINA İSİM KOLAY ÖNCE GASPI DURDURUN
A T A T Ü R K
1-Alpaslan Türkeş, 2- Muhsin yazıcıoğlu gerisi angarya
Ya bırakın sanki belli değilmiş gibi insanları iyice keriz göstermeyin... Ne oldacağını hepimiz biliyoruz... Ha olması gereken ne derseniz Yeni Atatürk Havalimanı Yaparlarmı Tabiki hayır....
Türkiyenin kurucusu tabiki ATATÜRK olmalı
Ömer halisdemir olmalı.
@memoli_2153 bu kim la
Diğer Haberler