Yeni kimlik kartlarından alanların sayısı 16 milyona yaklaştı

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Projesi kapsamında, geçen yıl 15 milyon 742 bin 126 vatandaş yeni kimlik kartını aldı.

Yeni kimlik kartlarından alanların sayısı 16 milyona yaklaştı

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Projesi ile 2017'de 15 milyon 742 bin 126 kişi yeni kimlik kartını aldı.

AA muhabirinin İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü verilerinden yaptığı derlemeye göre, çipli kimlik kartları pilot il seçilen Kırıkkale'de 14 Mart 2016'da verilmeye başlandı, 2 Ocak 2017'den itibaren de tüm iller kapsama alındı.

"https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr" internet sitesinden ve "Alo 199" çağrı merkezinden randevu alınarak veya randevusuz ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere gidilerek alınabilen kimlik kartına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Güvenliğinin üst seviyede olması nedeniyle herkes tarafından tercih edilmeye başlanan yeni kimliklerden, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Projesi kapsamında 2017'de 15 milyon 742 bin 126 kişi aldı.

1,5 milyon kişi kimliğini kaybetti

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü verileri, kimlik kartlarının cinsiyete ve veriliş nedenlerine göre dağılımını da ortaya koydu.

Buna göre geçen sene 7 milyon 201 bin 775 erkek, 5 milyon 442 bin 438 kadın "değiştirme" nedeniyle yeni kimliklerini aldı.

Kimliğinin "kayıp" olması nedeniyle 901 bin 414 erkek ile 597 bin 463 kadın, nüfus müdürlüklerine başvurdu. Toplamda 1 milyon 498 bin 877 kişi, kimliğini kaybettiği için değiştirmek zorunda kaldı.

673 bin 186 erkek ile 642 bin 772 kız olmak üzere toplam 1 milyon 315 bin 958 kişiye "doğum" nedeniyle yeni kimlik kartı verildi.

Türkiye'nin nüfusu 83 milyona yaklaştı

Kişilerin ikametgah yerleri nüfus bilgilerine göre 2015'te Türkiye nüfusu 78 milyon 741 bin 53 kişiyken, bu rakam 2016'da 79 milyon 814 bin 871 kişi oldu.

2017'nin verilerine göre ise Türkiye'nin nüfusu 82 milyon 835 bin 90 kişiye ulaştı.

Geçen yıl 137 bin kişi boşandı

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün evlenme, boşanma, doğum ve ölüm istatistiklerinde de toplumsal değişikler dikkati çekti.

Buna göre geçen yıl 603 bin 976 bin kişi evlenirken, 136 bin 808 kişi boşandı.

İstatistiklere göre, 1 milyon 341 bin 831 kişi doğdu, 447 bin 342 kişi ise hayatını kaybetti. AA

Çipli kimlik kartlarının son başvuru tarihi ne zaman?

Nüfus cüzdanlarının yerine geçecek olan çipli kimlik kartlarının başvuru süreci birçok şehirde izdihama neden oldu. İl ve ilçe nüfıs müdürlüklerinde yaşanan yoğunluk nedeniyle internet randevu sistemi devre dışı kalırken, öğlen saatlerinde müdürlüklerdeki sıra fişlerinin tamamı tükendi. Yetkililer, “Kimlik kartlarınını değişimi için 2020 yılına kadar vakit var. Ancak vatandaşımız neden bu kadar acele etti anlaymaadık. Memurlarımız şu an başvuru hızına yetişemiyor. Şu anda internet randevu sistemi devre dışı. Zaten devrede olsa da bu yoğunlukta saat aralığına göre hareket etmemiz çok zor” diye konuştu. Eski kimliklerin çok şekilsiz ve büyük olduğunu ifade eden vatandaşlar, “Eskiler cüzdana da sığmıyor. Yeni kimlikler kredi kartı gibi ve gösterişli ” dedi.

**Yeni kimlik kartı başvurusu nasıl yapılır?** Kimlik karti basvurusu yurt içinde, Genel Müdürlük web portali üzerinden ya da Çagri Merkezi araciligiyla randevu alinarak veya randevusuz olarak nüfus müdürlüklerine, yurt disinda ise dis temsilciliklere yapilir. ![](https://imgrosetta.mynet.com/file/2204071/640xauto.jpg)
**Yeni kimlik kartı başvurusunda hangi belgeler isteniyor?** İlk defa kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile yapılır. ![](https://imgrosetta.mynet.com/file/2204072/640xauto.jpg) **Yeni kimlik kartı başvurusunu kim yapabilir?** On beş yaşını tamamlamış olanların şahsen başvurması gerekmektedir.
**Hangi biometrik veriler alınır?** Kimlik kartında on beş yaşını tamamlamış kişilerin parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi biyometrik verileri alınır.
![](https://imgrosetta.mynet.com/file/2204073/640xauto.jpg) **Kimlik kartında kullanılacak olan fotoğrafın özellikleri nasıl olmalı?** Kimlik kartında kullanılacak fotoğrafın kişinin son halini göstermesi bakımından son altı ay içerisinde çekilmiş ve ICAO standartlarına uygun biyometrik fotoğraf olması gereklidir. **Kimlik kartında renkli fotokopi fotoğraf kullanılabilir mi?** Fotokopi veya bilgisayarda çoğaltılan fotoğraflar kullanılamaz. ![](https://imgrosetta.mynet.com/file/2204074/640xauto.jpg) **Kimlik kartında fotoğraf bulundurma yaşı kaç?** On beş yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf yer almaz. Ancak başvuran tarafından talep edilmesi halinde her yaş grubundaki çocukların kimlik kartı fotoğraflı olarak düzenlenir. **Kimlik kartının bedeli nedir?** 2016 yılı kimlik kartı bedeli; kanunî bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL, değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL ve kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 32 TL'dir. Kimlik kartı bedeli başvuru sırasında tahsil edilir. ![](https://imgrosetta.mynet.com/file/2204075/640xauto.jpg)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 29 yorum
devlete para gidiyor kotumu kimlik basina 16tl
@ahmet_kaya_n0 doğru söylüyorsun. adam her gün gidip sigaraya acımadan 11 lirayı basıyor alkole gidip acımadan 50-60 liyarı basıyor, ama devlet vatandaşının daha güvenli olması için harcama yaptığı kimlik kartı için 16 lira alıyor diye adam buna vır vır yapıyor. Böylelerine göre bu haber devleti kötülemek ve kocakarı gibi yakınmak için malzeme
@cabac1 ne alaka ben ne sigara ne de içki içiyorum..sen de hemen insanların içkisine ve sigarasına bağlıyorsun. Türkiye nin nüfusu 83.milyon çarp bakalım 16,00 tl ile bu para nerde nereye gidiyor.16,00 tl ile 16 tane ekmek,1 kg peynir 1.kg zeytin ve bununla 10 gün kendini idare eder.devleti kim kötülüyor.ben emekliyim 1.570.00 tl maaş alıyorum geçin bu para ile.asgari ücret AGİ dahil yeni 1.603,00 tl oldu.gel sen bu para ile geçin.ağzı olan konuşuyor yazıyor.ama tuzun kuru herhalde
@ahmet_kaya_n0 hem askeri ücreti konuş hem devletin gelir elde etmesine yorum yap! Geliri olacak ki devletin o askeri ücrette artsın böyledir bu iş!
@izzet40 16 tl ile 10 gün kendini idare edebiliyormuşsun ya 16x3=48 tl ile bir ay geçinirsin o zaman 1522 tl fazlalığın var senin :)
@cabac1 odediğin kötü alışkanlık alkol sigara vs gibi alışkanlıklarım yok, bu parayı yinede vermeye mecburmuyum. hayır değilim tc anayasası derki tc devleti vatandaşına bedava gidebileceği bir yol, su içebileceği bir musluk ve hüvviyetini tanımlamak için bir kimlik vatandaş hakkı olarak tahsis etmekle mükelleftir. nasılki sen verğini ödemekle mükellefsin oda onu yapmaya mükelleftir kısacası konu 16 tl değildir. gösterilen tutumdur.
milletiniz neden mi acele etti acele ettiği yok siz zorladınız bu milleti heryerde engel koydunuz yeni kimlik yoksa banka hesabı açamassn tapu işlemi yapamassın o olmaz bu olmaz dediniz mecbur bıraktınız bide acele etti millet yetiştiremiyorz diyosunuz
@receqr cahil.cahil konusma devlete hakaret edecegine ac interneti oku. Az gelistir kendini. Milleti de yalnis bilgilendirme boyle birsey yok. 2020 yilina kadar kullana bilirler. Klavye fenomeni seni
@receqr bilader bu yorumu art niyetle yapmadığını düşünüyorum. Zira bu dediklerinin hiç birisi olmadı. Ben şu anda kullandığım kimlikle tapu aldım ve bankada hesap açtım. Diğer sair işlerimide eski kimlikle yapabiliyorum. Eğer haberi okuyacak olursan süre 2020 yılına kadar. Aceleye gerek yok. Bu tarihe kadar tüm işlemler eski kimlikle yapılabiliyor. Ha yok ben illa devleti ve yöneticileri bir şekilde eleştireceğim diyorsan bunu senin karakter ve kişilik yapına bırakıyorum.
söylediğiniz işlemlerin hepsini yaptım, hiç birinde bu karta ihtiyacım olmadı. Sadece şikayet etmeyi çok seviyoruz hepsi bu.
Sen nerede yaşıyorsun bilader. Çamur at izi kalsın. Ben de almadım herşeyimi de yapabikiyorum sen yapamıyorsan bu devletin sana şahsi garezi var kendini bukadar özel hissetmene sebep nedir ????
@hayripalis sendede iyi para varmış bilader allah bahtını açık etsin...
yazik su milletten toplanan paralara 1500000×16=24000000 boyle iyimi patlican 6 tl
@bahridemiryurek memlekette cahil cüheyla bu kadar çoksa devletin yapacak bir şeyi yok. La devlet kimliğin kartına ve diğer tüm teknik yapıya para yatırmış. Haliyle bunu karşılaması gerekiyor. Üstelik alınan bu para yine millet için kullanılacak. Haa sen ve senin gibiler bu haberi devleti eleştirecek bir malzeme olarak görüyorsan o başka.
@bahridemiryurek kış mevsiminde patlıcan domates biber hesabı yapılmaz.her sebze kendi mevsiminde yenmelidir.ha yiyeceksen kışın ortasında bedeli pahalıda olsa ödeyeceksin.ayrıca ben 6 tl ye patlıcan fiyatı görmedim.2,5 tl ile 3.5 tl arasında gördüm.bu milletten para akparti öncesindede toplanıyordu ama bütçenin %90 ı faiz giderlerine rantiyecilere gittiğinden çivi çakılamaz olmuştu.şimdi yapılan işlere bakınca devlete giden paraya helal olsun denir.Allah devletimize zeval vermesin.devlet var olacak ki, güçlü olacak ki biz millet olarak varolalım.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler